tereziehl tereziehl komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Je to už pár týdnů, co jsem knihu dočetla, a tak moje dojmy z ní nebudou tak čerstvé. Stále ve mně ale příběh silně doznívá, Příběh Služebnice je možná ještě vedle Zlodějky Knih za mě jednou z mála, pramála knih na českém trhu s tak nádherným, chytrým stylem psaní. Atwoodová musí být hrozně chytrá žena, toto bylo bravurní. Začala jsem teď po dočtení sledovat i seriál, byť spousta komentářů tady dlouhá vnitřní zamyšlení v knize spíše kritizuje, za mě byla vážně skvělá, a perfektně budovala atmosféru. To mi v seriálu chybí, i když samozřejmě chápu, že to do filmového formátu vnést moc nejde. Báječné, báječné. Mám doma i Svědectví, čekám na jeho čas. Úžasná kniha.

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Od začátku až do konce čtivé, zůstala jsem u ní až do 4 do rána, musela jsem vědět, jak to dopadne. Přišel mi zajímavý naznačený motiv Lowan pomalu se měnící v posedlou Jeremym, touhou být na místě Verity, možná se jí tak trochu stát (viz napodobování scén s polštářem mezi nohama, zuby v čele postele atd). Zajímalo by mě, co by se stalo s knihou, kdyby tuto myšlenku autorka na konci dohrála, možná jen pouhou myšlenkou Lowen na to, že ji snad přicházející dcera nevezme Jeremyho pozornost. Lowen by mohla myšlenku klidně zahnat, udržet si pomyslnou kladnost, ale přišel by mi zajímavý konec s nevinnou Verity a k tomu přidanou pomalu se měnící Lowen do Verity fiktivní. Pokud tedy fiktivní byla.. :)

30.06.2023 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Žádná hluchá místa, od začátku do konce se nebudete moct odtrhnout. Skvělá atmosféra, spád, viník mi vyhovoval. V knihovně na mě čekají další knihy od autorky a tahle mě krásně nalákala. :)

16.08.2023 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Poslední dobou mě ty krátké thrillery zkrátka táhnou. Psaní z pohledu narušené osoby bylo zajímavé, zápletka ne až tak dech beroucí, ale pro tento formát stačila a nějak nezklamala. Fajn odpočinkový thriller. 3,5*

02.07.2023 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Vyborny thriller, dlouho se mi nestalo, ze bych si u neceho rekla na konci wow, i kdyz jsem od zacatku trochu cekala odkud vitr vane, nakonec to bylo jeste trochu jinak a dostalo me to. A posledni veticka jako tecka? Krasne provazani s drobnou myslenkou na zacatku. Ja jsem nadsena.

22.09.2023 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Fajn odpočinkových thriller, za mě to nebylo až tak překvapivé, ale určitě lepší počin, čtivé. 3,5*

17.10.2023 4 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Příjemně překvapena. :)

13.10.2023 4 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Líbilo. Celou dobu jsem se bála, že jsem odhalila viníka hned před půlí stejně jako se mi to stalo v Pomocnici, ale bylo to ještě o jedno vedle. Byť mě to napadlo, nevěřila jsem autorce, že se tudy opět po za mě prvoplánové předchozí zápletce nevydá. Možná to na mě bylo už fakt příliš neuvěřitelné, ta vyšinutost mi nepřišla úplně reálně vyjádřená, ale dobré, lepší, než jsem čekala. Samozřejmě stejně jako předchozí kniha velmi velmi čtivé, a pokud bych měla srovnat styl psaní na příklad se stylem příbuznou Lapenou, Freida McFadden mě baví víc. Koho na thrilleru bavil námět rodiče sériového vraha, doporučila bych (M)Učednici.

22.02.2024 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

*možný spoiler kvůli přirovnáním k jiným titulům
Za mě to teda nepředvídatelné určitě nebylo, ale to asi proto, že jsem takových thrillerů přečetla už xy. V podstatě mix Za zavřenými dveřmi, Hospodyně a v podstatě všech dalších thrillerů s perfektním manželem a kapkou Zmizelé.
Protože podobná pointa se objevuje v nespočtu thrillerech podobného námětu, trochu jsem doufala, že to tak nebude a první část zůstane i poslední. Možná něco trochu na styl Verity.
I tak jsem si ale knížku moc užila a zhltla ji za pár hodin, nemůžu ji upřít nevídanou čtivost a spád. Určitě bych ji tak doporučila, věřím ale, že čtenáře mnoha thrillery nepolíbeného posadí na zadek mnohem víc.

06.09.2023 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Kromě Nevítaného hosta od Lapeny asi nemám moc oblíbený thriller. Toto pro mě byla její již čtvrtá kniha, a spíš než čtivé bych řekla nenáročné. Tentokrát jsem sáhla k práci po audioknize, která byla skvěle namluvená, a to zážitku dost pomohlo. Viník za mě trochu ententýky dva špalíky a to já moc nemusím. Prostě taková pohoda, dobré k odpočinku, brada vám ale nespadne.

29.04.2024 3 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Výborný thriller, skvělé zvraty. Nejednou mi spadla brada. První část super čtivá, druhá část mě dostala, třetí taky. Pokud chcete čtivý svižný thriller s nezvyklou zápletkou a dobrými plottwisty, je tohle skvělá volba.

03.02.2024 5 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

(SPOILER) Moc mi vyhovoval styl psaní autorky, četlo se mi to dobře, nejvíce mě bavila první polovina, motiv s divnou Rachel za mě byl nejzajímavější a klidně bych brala knihu, kde bude Rachel vážně ta divná a Helen by měla nezdravou obsesi se Serenou. Viníky jsem uhádla, ale zápletka to byla promyšlená dobře. Moc mě to bavilo, jenom jsem myslela, že to bude celé kapku jinak, ten “zvrat pro mě byl paradoxně spíše prvoplánový. Stejně ale skvělé čtení.

27.01.2024 4 z 5

Panny Panny Alex Michaelides

Je pravda, že Pacientka byla oproti tomuto 100 a 1. První půlka se mi přelouskávala těžce, zato od druhé jsem se nemohla odtrhnout. Asi nejvíc se mi líbila vsuvka s Theem, knihy jsem přečetla se vzájemným odstupem, a tak mi to až do zmínky Alicie vůbec nedošlo, a přišel pro mě tak zajímavý vstup, asi se tomu nedá úplně říkat plottwist, ale i tahle drobnost pro mě předčila závěr. S pachatelem jsem moc spokojená nebyla, narozdíl od Mlčící pacientky. I tak mám ke knize jistý sentiment 3,5*

26.11.2023 4 z 5

Rande na balkoně Rande na balkoně Felicia Kingsley

Milá úsměvná jednohubka :-) Bavila mě matka s konspiracemi.

10.09.2023 3 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Skvělé, těžké originální téma, atmosféra mě do sebe vtáhla a nepustila. Moc se mi to líbilo.

05.09.2023 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Tak tohle se mi vubec nelibilo :(
Uz snad pred pulkou se dozvidame, jak to cele v podstate je a jenom sledujeme, jak informace, ktere uz davno zname, mezi sebou sdili vsechny postavy knihy, dokud se to nedosane az k detektivum, a ti tu uz milionkrat nastinenou situaci zase vezmou a opet s ni obchazi vsechny dotycne, aby se dozvedeli dalsi informaci, kterou mi opet davno vime
To ani nezminuju, ze to zase znova vsichni vykladaji pravnikovi, soudkyni :D no boze.

To, ze jsme celou dobu vedeli 90% pointy mi radoby zvrat na samem konci vubec nevynahradil, protoze i ten byl za me uplne predvidatelny, a tim, jak se to cele silene vleklo, mi to bylo uprimne i uplne jedno :D i kdybych to necekala celou dobu

Pred timto titulem jsem cetla jako posledni knihu Nevitany Host od stejne autorky, ta mi prisla skvela a nalakala me hned sahnout po jeji dalsi. Tohle je ale uplne jiny level a uprimne nechapu vysoka hodnoceni. Dloooouho se mi nestalo, ze bych musela preskakovat cele vety, odstavce, protoze me pribeh tak nudil naprosto repetativnimi pasazemi :(

2* davam jen proto, ze si autorky diky predesle knize vazim a taky proto, ze ten namet ve vysledku nebyl nijak hloupy, verim, ze by me i bavil, kdyby mi jeho podstatu prozradila az na samem konci

24.08.2023 2 z 5

Dívky z lesů Dívky z lesů Minka Kent

Mně se kniha líbila moc. Byla úžasně čtivá, kratinké kapitoly byly tak akorát pro udržení napětí a dynamičnosti. Jen těžko se ji dalo odkládat, a to mně se až tak často nestává. Příběh byl za mě nápaditý, jazyk chytrý, osobní. Rozuzlení se mi taky líbilo, chápu komentáře o překombinovanosti, já ale nutně nepotřebuju, aby každá knížka byla stoprocentně pravděpodobná. Já to nečekala a uspokojilo mě to, to mi stačí.

28.05.2023 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Ódinovo dítě je za mě o hodně lepší, to ale spíše kvůli preferenci prostředí, ve kterém se odehrává. Mnohem radši bych udržela vesmír trilogie Havraních kruhů daleko od toho našeho a ponechala mu tu osobitost, pohádkovost. Nu, což. I tak byla ale kniha psaná skvělým jazykem, Pettersenová zkrátka umí. Stále se něco dělo a bylo to dobré. Hvězdu bych ubrala max za to prostředí, toto pro mě byla už úplně jiná kniha, ale to hlavní, za co tuto sérii hodnotím tak kladně, jí stále musím nechat, a tak dávám stále pět hvězd, akorát jen už za mě za úplně jiný příběh.

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Ódinovo dítě je nádherné, neporovnatelné s dalšími díly. Jako dítě jsem začala milovat čtení kvůli knize české autorky Michaely Burdové "Křišťály moci", která mě jako malou uměla neuvěřitelně zanořit do krásného magického světa. Tento pocit jsem poprvé a zatím naposledy zažila po xy letech až s touto knihou. Vůbec mi nevadilo, že se ze začátku čtenář příliš nechytá kvůli úplně novým pojmům, brzo se s nimi totiž ztotožní a naopak to pro mě přidávalo autentičnosti příběhu, promyšlenosti světa. Fantasy pro dospělé, to je to, co mi chybí, a ještě jsem to nezvládla v knihkupectví odhalit. Spousta knih je zaseklá v young adult vesmíru, a to už mě bohužel často pálí do očí. Pettersenová mi dokázala, že to jde i jinak. Krásné, děkuji za tento zážitek.

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

To, že před klišé a nelogičnostmi musím občas přimhouřit oko vím už samozřejmě od prvního dílu. Předchozí dvě knihy mi to ale kompenzoval zajímavý příběh i vztahy, v tomto díle pro mě bohužel chemie Rhysand a Feyre prakticky nulová, i Rhysand sám o sobě byl tak nějak zapomenut? Nejzajímavější storyline byl asi Nestin, jsem zvědavá, co se z toho vyklube. Popravdě vůbec nechápu, že tento díl je pro mnohé nejoblíbenější, já se bavila až v posledních 200 stránkách, za mě kniha mohla být o 300 stran klidně kratší. Samozřejmě fajn počin, bohužel mi ale v tomto díle trochu opadlo nadšení pro příběh, hlavně kvůli zvláštnímu (ne)vývoji příběhu postav. No, jsem zvědavá, co ukáže další díl. :)

23.04.2024 3 z 5