Tereza137 Tereza137 komentáře u knih

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

,,Nejsem si jistá, že by někoho zabila, kdyby se narodila do jiného rodiny, jiného města, či se provdala za silného muže." Vypověděla Sami, prostřední sestra.

Tato kniha je důkazem, že se opět potvrzuje teorie: Záleží na tom, jací jsou vaši rodiče, jaké zdědíte geny, kde vyrůstate, v jakém prostředí se nacházíte...

Co na to říct... Kniha je brutální jak po fyzické stránce (mučení, týrání), tak i po té psychické, manipulační stránce. Příběh je opravu odporný a zvrácený spíše v tom smyslu, že je rodič schopen na své dítě jakkoliv vztáhnout ruku. Tfuj, hnus! Nechápu a nikdy nepochopím, jak toto může kdokoliv udělat...

Shelly (matka) všechny uměla perfektně zmanipulovat, psychicky vydírat a ničit tak, až tomu oběti sami uvěřili a poddali se jí a když ne, či odmítli? Jednoduché - na řadu přišly drogy, omamné látky, fyzické/psychické mučení, či další jiné praktiky.

Co se týče jejího posledního manžela Davida Knoteka (a otce Torri), tak v některých určitých fázích mi ho bylo opravdu líto, jelikož i chlap může být obětí domácího násilí (zde psychického), ani chlap někdy nemá koule na to, aby odešel. No, každopádně si myslím, podle toho, co jsem tak vyčetla a pochopila z knihy, že trpěl Stokholskym syndromem (obhajoval manželku - a ne zrovna málo -, jen aby jeho Shelly nepřišla k újmě. Bránil ji neskutečně ve všem možným, i když věděl pravdu, jak později přiznal v rozhovoru v knize + to jeho doznání?! No šílené! Vůbec to dělat nemusel, i když vím, že ji miloval). Opravdu se mi na Davidovi líbil vývoj jeho psychiky, který šel vidět od první, do poslední stránky, kde se objevoval.

No a co se týče dcer Nikki, Sami a Tori... Upřímně, nejvíce jsem litovala Nikki (Shelly ji nesnášela a dávala jí to pěkně sežrat) a měla jsem pocit, že nejvíce chápe, jaká zrůda je jejich matka a čeho se dopustila. Sami jsem nechápala v hodně situacích, kdy se zastávala svojí matky, která ji několik let terorizovala a dělala jí ze života peklo. Tori komentovat nebudu, byla ještě opravdu dítě (myslím, že v knize měla okolo 14 let), takže některé věci a činy, které udělala, byly akceptovatelné a pochopitelné.

Když okomentuju soud Shelly a Davida Knotekových, tak jsem nadmíru spokojená s jejich trestem (čekala jsem, že jim soud udělí méně). No, být mě, tak by dostali doživotí, jen by to hvízdlo.

Abych to tak shrnula, tak kniha rozhodně za přečtení stojí. Byl to velice silný, těžký a mrazivý příběh, kdy jsem v některých částech zůstala s otevřenou hubou zírat na to, co někdo může udělat VLASTNÍM dětem. Odporné, zlé, nechutné a zvrácené!

Několikrát jsem si u této knihy řekla, že jsem neskutečně vděčná, kde žiju, jaké mám milující rodiče a v jakém prostředí jsem se narodila a vyrostla. Ne, že bych to nevěděla celý život, to samozřejmě ano, uvědomuju si to neustále, že každý takové štěstí na rodinu nemá. Jen tato kniha Vás opravdu přiměje sakra hodně přemýšlet.

05.02.2023 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Jak se říká, že většinou je první díl série nejlepší, a pak to jde z kopce... No o Maasove se to absolutně říkat nedá, ona je přesný opak!

Dost lidí v recenzích naráželo na to, že začátek byl nudný a pomalý, že je to začalo bavit až od 2. části. No, já si tento díl opravdu hodně užívala a na to, kolik měl stran, jsem ho přečetla skoro hned, až jsem se divila, že už jsem skoro u poslední stránky.

Jsem ráda, že konečně autorka zde představila Krále vrahů Arobynna a upřímně fakt lituji, že ho neudržela v knize ještě déle, jelikož mě tato dějová linie bavila asi ze všech nejvíce.

Opět Aelin se předvedla, jak ji známe z dřívějších dílu. Drsná, chladná, vtipná, sarkastická a prohnaná, jsem vážně ráda, že ji autorka opět vrátila její image, protože v předchozím dílu - dvou, byla opravdu hodně citlivka a moc mě nebavila.

Co se týče Chaola, tak mi zde prostě nesedl. Nevím, jestli to bylo tím, jak autorka kompletně o 180⁰ změnila jeho chování, ale prostě mě ta postava tolik nebrala.

Naopak čarodějnice Manon mi zde opravdu přišla hrozně zajímavá a upřímně mě někdy její dějová linie bavila více, než Aelinina.

Konec dílu byl úžasný a upřímně, lepší zakončení bych čekat ani nemohla. Strašně moc se těším na další díl a doufám, že bude zas ještě o něco lepší.

07.11.2022 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Tak toto byla horská dráha plná emocí, které byly buď velice krásné a nebo strašně smutné. Tento díl mě opravdu hodně dostal a objevila se i nějaká ta slza a ne jednou.

Půlnoční korunu jsem přečetla opravdu hned (skoro jsem ani nespala), protože jsem se od té knihy nemohla absolutně odtrhnout a musela jsem číst neustále dál a dál.

Miluju Celeanu a celkově tu postavu, několikrát jsem si řekla v duchu, že je sakra dobrá. Tolik humoru, sarkasmu, ironie a celkově její odvahy a inteligence jsem už dlouho u žádné postavy neviděla (beru ohled na to, že jí je 18. let).

Co mě mrzí, tak to je to, že už prostě ve druhém díle víme, kdo je Celeana zač, já si myslím, že to autorka mohla ještě natahovat a nechávat to napětí delší.

26.10.2022 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Tak toto?! Musím říct, že dlouho mě žádná kniha hned od první stránky nechytla. Prostě opravdu úžasné a jde vidět, že autorka ví, co dělá! Měla jsem ji přečtenou lusknutím prstu.

Děj byl už od začátku knihy opravdu neuvěřitelný, málo kdy se stane, že mě kniha chytne od první stránky a tady se to autorce prostě povedlo na 1*. Tak skvělé fantasy jsem už sakra dlouho nečetla. Kniha má všechno, co prostě fantasy žánr má mít. Vůbec nechybělo napětí, které tam bylo už od začátku, lehká romantická linka, černá magie, zlo, krev, brutalita a především nádherně popsán fantasy svět. Všechno tohle kniha má a nabízí ještě víc!

Hlavní hrdinka Celaena je neuvěřitelné sympatická, vtipná, krásná a samozřejmě drzá a to na ní mám nejraději.

Vůbec nemám co knize vytknout, jelikož tak dobrý start série jsem opravdu dlouho už neviděla.

No, už se nemůžu dočkat, až se pustím do druhého dílu, toto je vážně závislost! Určitě to doporučuji všem a vůbec nad touto sérii neváhejte a nedělejte stejnou chybu jako já (váhala jsem nad ní tak rok ).

21.10.2022 5 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Byla jsem úplně nadšená a unešená z jeho první knihy Není úniku, takže jsem se dala ihned na autorovo další dílo... No bohužel, musím se přiznat, že mě to absolutně, ale absolutně nebavilo a málem jsem to ani nedočetla.

Autor si dal obrovský sousto, když chtěl příběh, který se odehrává na 1 místě, natáhnout na necelých 260 stran, a i tak jsem měla pocit, že některé ty pasáže v knize byly totálně zbytečné a natahované.

Abych jen nekritizovala, tak postavy zas musím ocenit, že opět byly inteligentní a celkem příjemné, to autor umí. Co zas neumí, tak je realita příběhu, samozřejmě, že by se toto v životě stát nemohlo, a i kdyby stalo, tak by se člověk určitě takhle nezachoval.

Co mě dost mrzelo, je to, že bohužel jsme nedostali žádný vysvětlení, proč to odstřelovač dělal, což mě dost mrzí. A ještě bych vytkla 1 věc - hodně moc povídání o zbraních, což mě vážně nezaujalo a nezajímalo.

Jinak konec knihy byl fajn. Hodnotím 2,5*/5*.

13.10.2022 3 z 5

V náruči kanibala V náruči kanibala Barbora Walterová Benešová

Příběh mě zaujal hned od první stránky, až do té poslední. Nebyla kapitola, u které bych se nudila. Knihu jsem měla přečtenou hned.

Čtení bylo napínavé, dobrodružné a poutavé. Dokonce i "jen" 279 stran bylo akorát.

Hlavní hrdinka byla příjemná a sympatická. V některých situacích jsem s ní soucitila a chápala ji. Dokonce jsem překvapená, že nedělala žádné hloupé rozhodnutí, což ve většině těchto žánrů se stává, že hlavní hrdina je prostě mamlas, když to tak řeknu.

Ubírám ⭐️ hlavně za to, že dle mého by mohla být knížka více brutální a méně sexuální. Čekala jsem opravdu brutalitu, jelikož to lidi zmiňovali. Jenže mám přečteného jak Ch. Cartera, tak i knihu od Marka E. Pochy a jeho Zemi kanibalu a to je teprve jiný kafe. Myslela jsem si, že "V náruči kanibala" bude podobný, takže mě to lehce zklamalo, jelikož tato kniha vážně brutální nebyla, brutalita (za mě) byla na žebříčku 3,5/10.

Jinak konec byl velice příjemný a epilog taky. Celkově knihu hodnotím pozitivně, až mě upřímně příjemně překvapila a rozhodně stojí za přečtení.

23.09.2022 4 z 5

Pronásledovaní Pronásledovaní Mark Edwards

No tak na toto dobrodružství rozhodně nezapomenu, už nikdy neusnu ve vlaku a nebudu se bavit s cizími lidmi!

Za mě úžasný psychothriller, který se Vám dostal pod kůži a ty témata, o kterých psal pan autor?? Neskutečné, nechutné, odporné! Rozhodně na to, co se zde událo v této knize, nikdy nezapomenu. Opravdu jsem místy měla husí kůži.

Ano, musím se přiznat, že jsem byla trochu zklamaná, jakým směrem se ta kniha udávala, čekala jsem totálně něco jiného, ale ten konec všechno zachránil, protože byl neskutečný, do poslední stránky jsem neměla tušení, kdo, co, proč, jak...

Některé postavy mě fakt vytáčely svým chováním, ale bůh ví, jak bych se já zachovala v těchto situacích.

Rozhodně kniha za přečtení stojí, budete napjati od začátku, až do konce a rozhodně budete mít milion otázek v hlavě. No, ale pan autor všechny otázky nakonec zodpoví a to teprve je něco!

31.08.2022 4 z 5

Samotka Samotka Alexander Gordon Smith

Zde stačí opravdu jedno jediné, a to: MILUJU a těším se na další díly!

27.06.2022 4 z 5

Cela Cela Benjamin Oliver

Fuuuuu... Musím říct, že to byla jízda! Jediné, co bych k této knížce dodala je to, že je až neskutečné, co všechno technologie a moderní doba je schopna zapříčinit, a jak je schopná zničit i to, co byste si mysleli, že ani nejde.

Jediné, co bych vytkla je to, že kniha dle mého mohla být drsnější a brutálnější (více detailních popisů z Loopu, Bloku a pokusech, které prováděli na vězních).

Naopak musím pochválit, že i když je to YA, tak kniha ve mě zanechala myšlenky v tom ohledu, že raději budu žít "pod kamenem," než žít v moderním světě, jak si to představuje tady pan autor.

A ten konec? Trochu mě mrzí, že nás autor nechal si vlastní konec domyslet a spojit si to s myšlením a psychikou hlavního hrdiny... Na druhou stranu, proč ne, ať si každý vlastní konec (a jak tu knihu chápe čtenář sám) domyslí.

Knihu rozhodně doporučuji. Za mě krásné 4*/5* a doufám, že bude pokračování!

24.05.2022 4 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Konečně jsem dočetla tento peckovní thriller (pro mě první španělské dílo). Musím uznat, že opravdu ta četba stála za to.

Hlavní postavy, tedy rodiče ztracené tříleté holčičky, byli celkem sympatičtí, občas mi hráli na nervy, protože jejich chování v některých částech bylo opravdu na hraně, což se samozřejmě dá čekat, když se někomu ztratí dítě.

Děj rychle ubíhal, neměl moc slabých částí a hlavně Vás nenechal knihu odložit!

Děj je rozdělen do několika krátkých kapitol (minulost a přítomnost), které se neustále prolínají a pomalu a postupně začínají vysvětlovat všechno, co se děje, proč se to děje a kde se malá Kiera nachází. Bála jsem se, že se v těch kapitolách budu ztrácet, ale byly skvěle popsány i odděleny (přesné datum a čas kde a kdy se daná kapitola odehrává).

Konec byl silný a všechno do sebe krásně zapadlo. Za mě doporučuji určitě knihu všem, kteří mají rádi detektivní a psychologické příběhy a pro lidi, kteří rádi čtou o tom, jak funguje systém v USA.

Knize dávám krásných 4,5*/5* a těším se i na očekávaný seriál na Netflixu.

24.02.2022 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Hned od začátku mě kniha začala bavit a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Krásně celý děj a všechny myšlenky autora do sebe zapadají a ja knížce nemám co vytknout.

Nejvíce se mi líbí, že kniha pojednává o tématu, které hodně dbá na zamyšlení, jsou zde velké emoční pasáže a věci, nad kterými se musíte zamyslet, proč to vlastně ta daná postava udělala. Některé věci vám hned smysl dávat nebudou, ale jakmile se dostanete na konec příběhu, vše do sebe nádherně zapadne a celý příběh pochopíte.

Opravdu se kniha řadí mezi nejlepší knihy, co jsem přečetla.

31.01.2022 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Mám úplně rozpoluplné pocity, jelikož jsem se na tu knihu opravdu hodně těšila a jsem spíše zklamaná, než potěšená a nadšená.

Kniha je rozdělena na 2 části. V první části je to vyprávění o 4 nejlepších kamarádech, kteří si vyrazí do lesa na výlet a samozřejmě, že sejdou z cesty, protože si myslí, že našli "zkratku" a přitom to byla odbočka přímo na smrt. Postavy mizí a umírají ještě před půlkou knihy, což byla podle mě opravdu chyba, klidně 1. část mohla být delší, než 2.

Mě se líbila rozhodně více ta 1. část, která byla i více strašidelnějši. Když jste se vžili do těch 4 postav, kterým docházely zásoby a které trávily každou minutu v dešti a v temném lese.

Druhá část mi přišla spíš taková už nucená a určitě by nevadilo, kdyby se zkrátila o takových 100 stránek, jelikož se děj místy vlekl.

Pro mě byla kniha opravdu zklamání (a hodně mě to mrzí) a ten konec? Kde jsem si myslela, že se dozvím o tom "místě" více, tak skončil ještě lehce otevřeně, jelikož jste ani nezjistili, jak to s hlavním hrdinou vlastně dopadlo...

Knihu hodnotím jako lehce průměrnou, místy strašidelnou, lehce ke konci i napínavou. Doporučuji pro začátečníky, kteří začínají číst horory nebo pro slabší povahy.

Knize dávám takové vážně slabé 3 hvězdy z 5.

26.01.2022 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Pro mě tato knížka byla fakt dlouhá, jak celý pochod ... Někdy to bylo fajn čtení, někdy to byla prostě bohužel nuda a do čtení jsem se nutila. Zajímavý byl začátek a konec, u kterého jste upustili i nějakou tu slzu. Jinak 90% knihy se točilo jen okolo životu soutěžích, tedy Chodců, kteří si vyprávěli své různé životní příběhy atd. Některé příběhy byly silné, některé slabší.

Dávám knížce takové lepší 3*/5... Je to spíš oddechová knížka, u které je občas nějaké to menší napětí. Konec mě celkem ale zklamal, jelikož se mi zdál spíše otevřený a nic okolo hlavního hrdiny, co se s ním stalo potom atd., nevysvětlil...

10.01.2022 3 z 5

Čertovo kopyto Čertovo kopyto Jan Sviták

Knížku jsem četla, když jsem byla malá a měla jsem ráda takovéhle strašidelnějši příběhy. Už je to fakt nějaký ten pátek, co jsem tento příběh četla a pořád si pamatuju o čem byl, a jak jsem se bála, když jsem ho četla i po 3. Za mě knížka s originálním příběhem pro teenagery, kteří se rádi bojí.

07.01.2022 5 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Konečně jsem dočetla knihu Bestie a musím říct, že to byl teda nářez! Knihu jsem přečetla za 2 dny, jelikož mě opravdu chytla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jsem z knížky opravdu unešená.

Skvěle popsána psychologie vraha, který byl jako malý bit, ponižován, urážen a nucen do hnusných věcí svým otcem z jeho hláškou: „Ty šašku jeden počmáranej !" A vlastně, všechno u tohoto otce bylo počmáraný (někdy jsem se i zasmála u této hlášky, co vše k tomu přirovnával - asi jsem trochu divná ‍️).

Jinak mi ta knížka prostě nechutná nepřišla, já nevím, jediný, co mi tam opravdu přišlo nechutný, byl ten otec, jak se choval ke Števkovi, jeho matce, a potom nekrofilie a pedofilie. Jinak vraždy vraha atd mi nechutné nepřišly. Nevím, čím to je, možná jsem četla už i drsnější knihy, nebo prostě (jak je všude tato kniha zobrazována jako velice nechutná a 18+) jsem čekala řežbu, mučení, od začátku knihy až do konce.

04.01.2022 4 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Za mě kniha byla celkem super. Napětí tam bylo zhruba hned od začátku, až do konce. Kniha je rozdělená do dvou fází, které se mezi sebou prolínají. První fáze je ta, kde jsou všichni soutěžící a snaží se vyhrát milion dolarů (úkoly byly něco podobného jako ve známé Reality show „Kdo přežije ... ”). A druhá fáze příběhu se týkala už samotné hlavní hrdinky, která se snaží přežít v postapokalyptické společnosti. Jediný, za co ubírám *, tak to je to, že hlavní hrdinka je hrozně naivní, hysterická, tvrdohlavá a nic si nenechá vysvětlit. A dále ubírám za to, že je tam hodně postav, které nejsou moc dobře popsané a mají přezdívky a později jména, která k těm přezdívkam nejsou dána, ale musíte hodně pečlivě číst, abyste přišli na to, kdo je kdo. No a konec byl též takový, že to mohlo skončit jinak (připadal mi otevřený), ale možná se pletu a mělo to skončit tak, že opravdu je vše "ztraceno".

Je to moje první postapokalyptická knížka a i když tyto knihy s tímhle žánrem opravdu nemusím, tak si myslím, že knížka je fajn. Stojí za to, si ji přečíst.

17.12.2021 3 z 5

Sedm barev krve Sedm barev krve Uwe Wilhelm

Moje pocity z téhle knihy jsou hodně moc rozpolcené. Vůbec nevím, jaký na toto mám mít názor. Hlavní hrdinka Helena mě někdy hrozně moc vytáčela, nebyla mi sympatická a měla opravdu hloupé jednání v banálních situacích. Bohužel vraha už víme před půlkou knihy, takže sledujeme to, jak to vrahovi vše vychází a co všechno dělá za prasárny velitel (+ pomáhá vrahovi) celé pátrací akce, která se snaží dopadnout vraha.

Co dále považuji za velkou slabinu u knihy je to, že lidi, které nezajímá politika, božstvo a všechny tyhle věci, tak vás kniha bavit asi zřejmě nebude, protože + - 40% knihy jsou různé náboženské texty + dialogy o nich. Odborné názvy atd, tam moc rozepsané nejsou...

Pro mě kniha byla nudná a zdlouhavá, až 30 stran před koncem zhruba, začal být příběh celkem napínavý (ale už jste cca věděli, jak to dopadne). Kdo ví, jestli se někdy vrhnu na druhý díl... Třeba až nebudu mít co na čtení nebo budu mít chuť na lehkou, oddechovou knížku, u které přemýšlet nemusíte, protože už víte skoro od začátku, jak to celé dopadne.

13.12.2021 2 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

(SPOILER) Určitě knihu doporučuju. Začátek byl trochu slabší a hodně se táhl, ale potom příběh začal být hodně napínavý. Knihu bych zařadila spíše do detektivního žánru s menšími hororovými prvky. Ne do hororu, jak mají všude uvedené.

Na knize se mi nejvíce líbilo, že jste s hlavními hrdiny trávili každičkou sekundu v lese, kdy skutečně bojovali o svůj život (opravdu velice dobře popsané) a chtěli jste zjistit, kdo je skutečný vrah.

Konec byl nečekaný a dokonce mi ukápla i slza. Ubírám * za to, že od začátku si odvodíte, že se za vrahem skrývá člověk v masce. A také ubírám * za nesympatického detektiva. Opravdu mi ta žena sedla až někdy ke konci knihy, což je škoda, jelikož kapitolami zaměřenými na ní jsem se horko těžko prokousávala.

01.12.2021 4 z 5

Samotka Samotka Alexander Gordon Smith

Bohužel jsem nečekala, že to někdy řeknu, ale pro mě byl druhý díl celkem zklamání. Měla jsem od toho velké očekávání a to byla chyba, protože první díl byl luxusní. Druhý díl je prakticky pouze o tom, že 90% času sedí Alex v kopce na samotce a přemýšlí nad svými myšlenkami, "komunikuje " s iluzemi, které se mu zjeví, přemýšlí nad tím, co by teď mohl dělat, kdyby nespáchal žádné zločiny a samozřejmě zvažuje nad útěkem z Výhně a ze samotky... Abych nebyla úplně negativní, tak kniha má i některé napínavé kapitoly a trochu i nechutné. Mrzí mě celkem to, že jsem si na Alexovy a Zeeovy nepřátele zvykla, tudíž mě takový „sípač", či dozorce neděsí tak, jako v prvním díle. Rozhodně se opravdu hodně těším na další 3 díly, které čekají na překlad, ale zároveň se bojím o čem ty pokračování budou, kdo ví, třeba mě to překvapí.

23.11.2021 4 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Opravdu moc skvělá kniha, hodně dobře se četla, napínavá od začátku do konce. Měla jsem ji přečtenou skoro hned. Určitě se k ní někdy i vrátím. Bohužel konec mě hodně zklamal (uspěchaný a hlavně nevysvětlený, ...), proto ubírám 1*.

15.11.2021 5 z 5