tereza0319 tereza0319 komentáře u knih

Tajemné dálky Tajemné dálky Otokar Březina (p)

Teda, co tomu chodilo hlavou... Obdivuju. Motivicky mi to přišlo chudé, ale to není ani tak vina Březiny, jako dekadence. Mile mě překvapilo, že se tomu dá alespoň trochu porozumět, myslela jsem, že to celé bude jedna velká šifra. Nejvíc se mi líbila „Moje matka" a pak „Návrat":

Až v šedivém toku
noc lítostné touhy stiskne ti prsa, smutek věcí a času,
dní, které nastanou, bolestné šeření prvé,
a vztyčená vášní, schvácená něhou (ó smutná!) na místě jasu
pít budeš jen brutální rozkoš z nečisté číše mé krve.

13.01.2024 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

(SPOILER) Co mě na knize nejvíc znechucovalo, bylo, jak se nám King snaží vnucovat své politické názory - Kennedyho prostě zabil Oswald, kdo věří jiným teoriím, je konspirátor, který na to má sice právo, ale přesto přece všichni víme, že je to blbec, že? Resignoval i na popis Oswaldovy povahy z různých úhlů - hlavně mu nepřiznat ani jednu dobrou vlastnost - pokud se o to přece jen někdy pokusil, hned za tím následoval původní odsudek. Skoro jako by to psal na objednávku. Postavy jsou černobílé, hlavní představitel a jeho milá se často ocitají v centru kýčovitých projevů sympatií okolí, o milostných scénách ani nemluvím.
Děj je často vatovitý, a proto zdlouhavý. Autor se v knize podle mého názoru snaží být vtipný za každou cenu a rád vyslovuje všeobecné pravdy, aby se zavděčil co největšímu počtu čtenářů. Konec rychlý, nedotažený, přišlo mi, že to už chtěl ukončit, děj se co děj. V neposlední řadě jsem byla zklamaná z překladu.
Pár věcí se mi přece jen líbilo. Harryho slohová práce s pravopisnými chybami, které ještě umocňovaly hrůzný dojem, srovnávání 50. let se současností a scéna Jakeova bití. King má na hrůzu talent, to je bez diskuse. Bohužel ale nemůžu dát ani jednu hvězdičku, je mi to líto. Moje první setkání se spisovatelem, škoda, ale dám mu šanci, chystám se na Řbitov zviřátek.

01.01.2024 odpad!

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Spalovač mrtvol patří k pilířům mé četby i kinematografie. Na Vévodkyni se mi bohužel líbila jen linka malíře Diezlera a Barbary, popisy jídel a pití, a taky to, že Fuks čtenáře nechá, aby si všechno odedřel sám, nic nevysvětluje, a že by bylo co. No nic, třeba do ní časem dorostu.

29.11.2023 3 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Čišel z toho intelektuální chlad. Kdyby aspoň některá z postav měla nějaké zvíře! :-)

11.09.2023 2 z 5

Život Vernona Subutexe 1 Život Vernona Subutexe 1 Virginie Despentes

To nastavování zrcadla nebylo vůbec příjemné, dost jsem při čtení trpěla. Oceňuju, jak Despentes vykresluje postavy, pěkně ze všech stran, nikomu nenadržuje, nikoho nepotápí, čtenáře nutí k vlastnímu názoru. Líbilo se mi, jak píše o sexu, není to kýčovité, trapné ani křečovité, to podle mě málokdo dovede. Ale jestli tohle mají být naturalistické scény, tak jsem asi četla něco jiného.

09.09.2023 4 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Stejně jako DádězPrahy mi nesedla forma stylizovaného vyprávění, působilo to na mě jako nějaká didaktická etuda pro dívky z první republiky o tom, jak je důležité poslouchat rodiče, dobře se učit a věřit v Boha. Příběhy kvůli tomu zbytečně splývaly, hlavně dětství jednotlivých žen. Když jsem se od toho oprostila, zůstaly velmi zajímavé příběhy, myšlenky a křehké fotografie, které to všechno dokreslovaly. Skvělé, že to někdo pro nás udělal, že vynesl na světlo ožehavé téma. Hvězdu navíc za paní Loukotkovou, jsem v šoku! :-)

30.07.2023 3 z 5

Korespondence II. (1853–1856) Korespondence II. (1853–1856) Božena Němcová

Jsem v šoku. Věděla jsem, že to Němcovi neměli v životě jednoduché, ale že až tak? Neustálé starosti o živobytí, o zdraví, do toho každou chvilku někdo umřel, mladý, starý, všechno fuk. Jak byli tehdy lidé stateční a jak měli za ušima, mohli bychom se od nich učit. Fascinuje mě ta čeština takořka bez pravidel, každý si s ní dělal, co chtěl. Dokonalé jazykové hody. No a ten Josef Němec... Proč nám tak dlouho lhali?!

23.07.2023 5 z 5

Panna ve zbroji Panna ve zbroji Mark Twain (p)

Je to psáno stylem středověkých příběhů, něco na způsob Tristrama Shandyho nebo Jakuba a jeho pána, až jsem čekala, kdy se objeví něco, z čeho pochopím, že si ze mě autor utahuje. Nestalo se. I když je z díla cítit upřímný obdiv a úcta k hrdince, jak už tu píše Hobo, Loukotkové se podařil silnější emoční zásah, přestože v knize o Johance pojednává spíš okrajově. Nicméně, Mark Twain určitě napsal knihu, kterou je třeba číst.

27.05.2023 4 z 5

Čistý, skromný život Čistý, skromný život Viktor Špaček

Po sérii různých motivačních knih a příběhů se šťastným koncem je tahle dávka deprese docela osvěžující. :-)
Často jsem měla pocit, že postavy šustí papírem, přestože jejich problémy jsou až příliš reálné. Souhlasím, že povídky v druhé polovině sbírky, a ty delší, jsou špičkové.

30.03.2023 4 z 5

Pozůstalé básně Pozůstalé básně Vítězslav Nezval

V životě jsem nepoznala Nezvalovu mladickou dekadentní polohu, netušila jsem, že je vůbec schopný takového pesimismu, bylo mi, jako bych objevila někoho nového, a líbilo se mi to. Všichni si tak nějak myslíme, jak se píše i v doslovu, že vydal všechno, co napsal, ale jak dokazují tyto pozůstalé básně, vůbec to tak nebylo, jsou tu i takové milé, vyloženě dětinské kravinky, ale je tam i jedna, Torzo, která by klidně mohla patřit autorovi dvacátých let 21. století, tím svým stylem. A na konci, ty básničky předznamenávající smrt, z toho mrazí.

14.02.2023 5 z 5

Zahrada života paní Betty (později Boženy N.) Zahrada života paní Betty (později Boženy N.) Miroslav Ivanov

Takovou skutečně objevnou vědeckou práci o Boženě Němcové tady máme už od roku 1992, a stejně to pro většinu pořád bude „děvka, co napsala Babičku“, navíc dávno po tom, co víme, jak to doopravdy bylo, se budou točit díla typu Božena , která v tomto názoru jen utvrzují. To si ta mučednice nezasloužila.

03.11.2022 5 z 5

Nezval v Lucemburské zahradě Nezval v Lucemburské zahradě Petr Skarlant

Nezval ve svých 116 letech opět v Paříži, společně se světovými básníky, reflektuje prostřednictvím svého básnického stylu současné dění. Nápad určitě dobrý a místy opravdu povedené, ale jako celek mě sbírka nezaujala, pro mě jí chybí něco, co by skutečně chytlo za mozek nebo za srdce.

13.09.2022 3 z 5

Prometheova játra Prometheova játra Jiří Kolář

Podle mě to byl génius.

12.09.2022 5 z 5

Bojím se jít domů, že uvidím kožené kabáty na schodech Bojím se jít domů, že uvidím kožené kabáty na schodech Vítězslav Nezval

Knížku jsem si chtěla přečíst především kvůli Vítězslavu Nezvalovi, moc mě zajímá, co to vlastně bylo za člověka. To, co jsem potřebovala, jsem se dozvěděla především na posledních pár stránkách. A bylo to povzbuzující čtení. Ne tak zbytek knihy. Netušila jsem, jak krutá byla padesátá léta u nás i pro umělce. Nikdo si nemohl být jistý nikým a ničím, Robert Vlach to příhodně nazval „požírání hadů hady“. Milující strana a vláda dokázala citlivé lidi uštvat k smrti jen pouhými náznaky. Kniha byla místy, kdy probíhá vyšetřování tragédie bezprostředně po ní, napínavá jako detektivka, jinde zas podávala svědectví o tehdejší situaci ve společnosti. Je přínosná, jelikož vyplňuje některá bílá místa a přináší nejnovější poznatky bez zatížení komunistickou ideologií. Jsem autorům vděčná za jejich bádání, chtělo by to ještě mnohem více takových publikací.

13.08.2022 5 z 5

Zastřená tvář poezie Zastřená tvář poezie Emanuel Frynta

Složité podáno tak jednoduše, bez termínů, se zápalem pro věc a láskou k člověku. Byť nějaký ten pátek staré, nadčasové. Smekám.

31.07.2022 5 z 5

Když léto přihrává Když léto přihrává Fráňa Šrámek

Přes určitou z mého pohledu již nahlíženou naivitu danou dobou, jsem si užívala archaičnosti jazyka i nadčasovosti témat, zvláště oceňuji Měsíc nad řekou.
Výhradu bych měla jen k ženským postavám, které se mi zdály být poněkud ploše vykresleny.

22.07.2022 4 z 5

Ozvěny z dubového stolu Ozvěny z dubového stolu Václav Daněk

Je vidět, že to psal člověk, který už ví něco o životě.

03.05.2022 5 z 5

Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Šárka Miková

Pomůže psychicky neubližovat sobě ani svému dítěti. Kéž by tu byla už dávno.

13.04.2022 5 z 5

To jsme byli my To jsme byli my Golnaz Hashemzadeh Bonde

Příběh mi strašně pasoval do života. Jako malá jsem strávila čtyři roky v Norsku a moje mamka teď absolvovala ozářky, naštěstí jen preventivně, po zákroku. Nemáme spolu právě jednoduchý vztah. Chodím na demonstrace. A to všechno v té knížce bylo. V brutálních kulisách Íránu. Nekorektní pocity. Napětí na každé stránce. Niterný příběh. Nedá se říct, že se mi to líbilo. Spíš mě to strhlo.

19.06.2019 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Přestalo mě zajímat, jak to dopadne, což pro detektivku asi není moc dobrá vizitka. :-D Na druhé straně se mi moc líbily pasáže o architektuře a vzbudily ve mně chuť ty kostely vidět.

28.12.2018 2 z 5