Tajemné dálky

Tajemné dálky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19004/tajemne-dalky-19004.jpg 4 73 8

Sbírka básní Tajemné dálky (1895) je první z knih Otakara Březiny, které zařadil do svého tvůrčího díla. V ní se naplno projevuje autorovo symbolistní zaměření. Slova pro něj nemají pouze svoji konkrétní hodnotu, ale vypínají se ještě někam výš, mají svůj skrytý význam, pomocí něhož se Březina ptá po smyslu věcí a snaží se odkrýt jejich pravou tvář. Přesto se může význam básní zdát zastřený, je na čtenáři, aby je rozšifroval. Převládá nálada podzimu a večera, ozývají se témata trpkosti a odříkání. Dialogičnost některých básní dodává celé sbírce na dramatičnosti.... celý text

tereza0319
13.01.2024 4 z 5

Teda, co tomu chodilo hlavou... Obdivuju. Motivicky mi to přišlo chudé, ale to není ani tak vina Březiny, jako dekadence. Mile mě překvapilo, že se tomu dá alespoň trochu porozumět, myslela jsem, že to celé bude jedna velká šifra. Nejvíc se mi líbila „Moje matka" a pak „Návrat":

Až v šedivém toku
noc lítostné touhy stiskne ti prsa, smutek věcí a času,
dní, které nastanou, bolestné šeření prvé,
a vztyčená vášní, schvácená něhou (ó smutná!) na místě jasu
pít budeš jen brutální rozkoš z nečisté číše mé krve.

los
30.10.2021 2 z 5

Motiv z Beethovena mám rád: to takhle jednou lyrickej subjekt votevře vokno, dejchne na něj Beethoven a chce se s nim koupat..., jinak je dekadentní i slovosled: v němčině má člověk aspoň jistotu, že sloveso je na konci, u Březiny než si jeden v hlavě přeskládá, co k čemu patří... zlatý aktuální členění větný!

Dominik_13
16.01.2021 5 z 5

Má nejmilejší Březinova sbírka s mým nejmilejším veršem ("Netoužím žízně své u žití svlažit břehů"), s tím nejkrásnějším pojmenováním životního smutku a hledání útěchy v umění, jaké znám.

Ronnie68
22.12.2020 3 z 5

Jiné básnické sbírky od tohoto autora mě zaujaly daleko více ... bohužel ...

evelinka
17.12.2017

Březinu jsem četla poprvé v 15 letech ve výboru Modlitba za nepřátele, moc jsem tomu nerozuměla, ale okouzlil mě nesmírně a hrozně jsem si přála porozumět těmto úžasným básním. Postupně jsem si obstarala všechno, co napsal. Nejvíc se mi líbily Tajemné dálky a Svítání na západě.

Jacck
10.08.2017 5 z 5

mám rád obrazy, které ve mně Březinovy básně vyvolávají. Svítání po březinovsku:

Déšť světla krvavý ze slunce ohněm prýštil,
šer věčný prostoru pil jeho nektar lačen;
do modří brunátných se na východě tříštil
a v žhavých úlomech plál štěrbinami mračen.

Thanyss
17.06.2013 2 z 5

Je mi líto, ale básně z Tajemné dálky mě nijak neoslovily. I když nejsem nějak velký příznivec básnických sbírek, většinou si najdu několik básní, které se mi líbí. V této sbírce jsem ovšem žádnou takovou nenašla.

Amaranta
21.03.2012

Podzimní večer (poslední sloka)

A z obřích dimenzí do temna pohroužených
jak tisícerých křídel vnímám šum a vání;
v něm slyším jásot duší smrtí vykoupených
a nově narozených úpěnlivé lkání.

Toto jsem si vybrala na naučení k maturitě. Byl to smělý plán, nešlo mi to přes rty, i když se mi to tak líbilo... JInak si ze sbírky nepamatuji nic, jen to, že mi nešla udržet pozornost, byla opravdu náročná.

symbolismus

Otokar Březina (p)