TeraBla TeraBla komentáře u knih

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Můj první Urban. Sáhla jsem po knize, kterou znám alespoň zčásti díky filmové verzi. Překvapila mě krásná čeština, čtivý text a popis tehdejší doby. Zvláštní byly úseky plných fantaskních představ a stavů autora. S ostatními čtenáři souhlasím v tom, že první polovina knihy byla moc hezká. Ta druhá polovina byla odtažitá, studená a poněkud nudnější. Konec mě překvapil. Hezké čtení, ale celkově na mě působilo studeně s lehkým náznakem špatné nálady.

21.01.2021 4 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Nevinně tvářící se knížka obsahující tolik lidskosti a obyčejných životních zkušeností. Olive je dost nepříjemná postava, která spojuje všechny ostatní postavy v povídkách. Bez nějakého povyšování se, kniha je k pochopení spíše pro starší čtenáře, pro rodiče a pro opuštěné i neopuštěné samotáře, a samozřejmě i pro všechny ostatní. Jednoduše - kniha o vztazích a životě, napříč generacemi.

06.04.2024 4 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Teda páni! Druhý díl snad ještě lepší než ten první, a to se toho v něm moc nedělo. Líbí se mi vypravěčský styl, nový vymyšlený svět, napětí, prostě všechno. Jediné co mi maličko vadí, jsou charaktery hlavních hrdinek (u autorky obecně). Ale je to vlastně neotřelé, nové a funguje to. Už se těším na další díl.

11.01.2024 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Nechala jsem se nalákat knižními influencery a to byla chyba. Ano, kniha byla čtivá, ale nebyl tam waw efekt a žádný hlubší zážitek. Příběh byl zajímavý, občas přišla nějaká ta dramatická situace, ale žádná postava mi nepřišla sympatická, chybělo tomu trošičku energie. Škoda.

27.05.2023 3 z 5

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Ach, to bylo příjemné a milé. Po dlouhé době jsem chtěla být v knížce se všemi postavami. Děj předvídatelný, pár nečekaných zvratů, skotské počasí a láska. Tohle jsem si užila. Závěr mi přišel trochu šitý horkou jehlou. Aj, sem se ráda zase vrátím.

09.01.2023 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Hezká pohádka o přátelství, odvaze a lásce. Rowlingová dokáže vytvářet kouzelné nové světy mající své originální názvy. I když to byla knížka pro děti, moc mě bavila. Jediné mínus shledávám v Santovi.

27.12.2021 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Závěrečný díl série byl nejlepší! Napínavý, akční, detektivní, a samozrek dobře napsaný.

24.10.2021 5 z 5

Vyhořet může každý Vyhořet může každý Aleš Cibulka

Knihu jsem četla zhruba před rokem, a pomohla mi uvědomit si, že jsem jen kousek od totálního vyhoření. Kniha je napsána velmi příjemně, téměř kamarádsky, cítila jsem se s ní v bezpečí a otevřela mi oči. Určitě stojí za přečtení. Ať už jste beran jako já (a všichni tři vyhořelí v knize), nebo jen tak pro vlastní poučení.

29.10.2020 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Asi nejlepší díl série. Bylo to čtivé, svižné, bez větších romantických zádrhelů u hlavních postav. Přišlo mi, že to nebylo tak temné jako předchozí díly. Je to příjemná detektivka.

01.11.2022 4 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Stejně jako trilogie Panský dům je i tohle odpočinkové počtení. Možná se mi líbí o něco víc než výše uvedená trilogie. Střídání časových úseků nebylo zmatené, lehký náhled do historie. Opravdu pohodové čtení.

10.12.2021 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Další díl v sérii Enzo. A opět paráda. Mělo to spád, naprosto nečekanou zápletku, hodně skotské whisky a podzimní sychravé počasí. Moc mě to bavilo. Peter May je prostě jistota a jeho vyprávění na mě působí jako vřelé objetí.

19.09.2021 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Velmi chutná jednohubka Eleny Ferrante. Z celé "trilogie" na mém žebříčku zaujímá Temná dcera druhé místo. Vypravěčský styl opět za jedna (i kdyby autor/ka popisoval/a jízdu autem a rozjímání na záchodě bude to stát za to). Děj je opět studie vztahů mezi matkami a dcerami. Někomu by se mohlo zdát, že je to pro Elenu oblíbené nevyčerpatelné téma. Přesto, není to jednoduché téma, ale ta krásně seskládaná písmenka jsou pastvou pro oči.

19.11.2020 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Ohodnoceno jedním slovem - klišé. Postavy nijaké, nedokázala jsme k ním najít vztah, děj byl předvídatelný, romantická linka trapná. Jediné plus je Skotsko, a to, že se v knize neobjevuje žádná záporná postava. Hodně velká pohádka.

24.12.2023 3 z 5

Mrtvola v komíně Mrtvola v komíně Alan Bradley

Opět skvělá Flavie de Luce. V internátní škole. Bohužel minimum chemie, slovních přestřelek, absence dalších postav z Jeleního mlází. Nicméně zůstal vtip, napětí, vědecké poučení. Těším se na další díly, celou Flavii mám vážně moc ráda.

10.11.2023 4 z 5

Utopia Avenue Utopia Avenue David Mitchell

(SPOILER) David Mitchell je zvláštně píšící spisovatel. Tahle kniha je co do obsahu reálná, přesto se zde objevují nějaká snová témata z jiných knih. Uznávám, že zpočátku mi vadil překlad, nicméně to nebylo tak strašné. Autor umí z klidného vyprávění plynule přejít k nečekaným tragédiím. A zde tomu nebylo jinak. O tomto díle toho lze napsat spoustu, bylo to takové pocitově plné čtení. Suma sumárum, hezký příběh, nový, čtivý.

08.02.2023 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Úplně nové pojetí kouzelnického světa a čarodějnické školy. Je to drsné, tajemné, temné. Jako vždy je u autorky hlavní postava mladá, jiná, dívka bez přátel. Shodná je i zvláštní romantická linka. Autorka píše dobře, hezky se to čte, jen je třeba si zvyknout na obsah. Těším se na další díly.

10.10.2022 4 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

Námět dobrý, hodně zajímavý. Zpracování bylo horší. Jsem asi stará na tyhle typy nových "zápletek". Upřímně mi to lehce znechutilo další čtení. On i ten text byl psán místy dost zvláštně. Prostředí mi přišlo temné a depresivní, charaktery postav těžko uchopitelné. Škoda, přebal knihy zval na jiný příběh.

03.03.2022 3 z 5

Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Seth M. Siegel

Výborná kniha o izraelské strategii v boji o vodu, její zužitkování, zpracování, recyklaci a využití, včetně odborne rady a spolupráce s dalšími státy. Psáno srozumitelně a poutavě. Co dodat, Izrael je v oblasti vodohospodářství inspirací pro celý svět.

07.02.2022 5 z 5

Tichá odplata Tichá odplata Hania Allen

Velmi čtivé, zajímavé a plynulé. Někomu může asi vadit velké množství ženských postav. Ja jsem ráda, že po dlouhé době žádný depresivní ztroskotaný detektiv s problémy v osobním životě. Jsem zvědavá na další knihy.

24.12.2021 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

V dnešní době bráno jako klasická literatura. Dílo rozebírá rozdíly mezi aristokracií a dělníky, rozdíly mezi pohlavím, včetně vztahů ke komukoliv a čemukoliv. Vztah mezi postavami je velmi povrchní a chladný, tudíž milenecký vztah je velmi těžko uvěřitelný. O jazyku a popisu částí těl, mluvy myslivce a samotného aktu napíšu jen tolik, že mi byl velmi odpudivý.

20.11.2021 3 z 5