temna.vila temna.vila komentáře u knih

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Školu dobra a zla bych označila jako pohádku pro mládež, které je uzpůsobeno prostředí děje, postavy samotné, promluvy postav i atmosféra celého příběhu. Vytkla bych několik zbytečně popisných a zdlouhavých pasáží, které mě osobně nudily. Na druhou stranu jsem si oblíbila hlavní postavy a příběh mě zaujal natolik, abych se pustila do pokračování. První díl hodnotím jako lehce nadprůměrný, doporučuji jej všem milovníkům pohádek.

05.10.2020 3 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Roztomilá záležitost, která rozhodně vykouzlí úsměv na tváři.

03.10.2020 5 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Asi neznám nikoho, kdo by se alespoň na jedné stránce nenašel. Já občas měla pocit, že autorka popisuje moje všední dny.

03.10.2020 5 z 5

Temná tání Temná tání Kate A. Boorman

Výborné pokračování série, která má krásně nakročeno k jedné z nejzajímavějších sérií, které jsem doposud přečetla. Autorka opravdu umí pracovat s atmosférou a hlavní hrdinku neustále vystavuje novým překážkám. Knihu jsem si opravdu užila.

03.10.2020 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Inheritance považuji za velmi dobré zakončení celé série. Já osobně jsem při čtení byla napjatá, kam tedy celý příběh bude směřovat a s výsledkem jsem moc spokojená. Pokud bych měla celé sérii něco vytknout, budou to nejspíš jen zatraceně těžké názvy, které jsem občas neuměla ani vyslovit a které mě místy mírně brzdily ve čtení. Jinak příběhu ale nemám co vytknout a jsem ráda, že se stal mou součástí.

01.10.2020 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Bez naděje je pro mě asi nejslabší knihou Colleen Hoover. Jedná se o poměrně průměrnou young adult záležitost, která sice na čtenáře přenáší všechny pocity, se kterými se hlavní hrdinka potýká, nicméně po dočtení Ztracené naděje mi Skyino vyprávění nepřipadá tolik uvěřitelné a dobré.

Přiznání Přiznání Anna Todd

Pokračování série After mě sice nezklamalo, ale přiznávám, že děj trochu ztratil jiskru prvního dílu a jako čtenář jsem dokázala přesně odhadnout, kterým směrem se děj bude ubíhat. Opět hodnotím knihu jako milou, leč poměrně naivní dívčí záležitost.

Polibek Polibek Anna Todd

Po Polibku jsem v knihkupectví sáhla úplnou náhodou. Tenkrát jsem byla v Paláci knih na Václaváku a moc jsem si chtěla nějakou knihu pořídit. Žádná kniha mě tehdy nezaujala, až při odchodu jsem si všimla takové pěkné jednoduché obálky. Knihu jsem si odnesla domů a hned jsem se do ní pustila. Pamatuji si, že tenkrát ve svých patnácti jsem hltala každou stránku a příběh Tessy a Hardina jsem prožívala snad víc než oni dva dohromady na papíře. Přestože už tehdy jsem byla smířená s tím, že se nejedná o žádnou vysokou literaturu, překvapilo mě, jak moc čtivě autorka píše a že mi vlastně nevadí, když vím, co se nejspíš stane za pár stránek. Tehdy bych knihu rozhodně hodnotila jako čtivou a ryze holčičí záležitost. Bohužel jsem zatím nenašla dostatek odvahy, abych si knihu přečetla znovu. Obávám se, že dnes už bych tak nadšená být nemusela.

01.10.2020 4 z 5

Padlí andělé / Leviatan Padlí andělé / Leviatan Thomas Sniegoski

Jedno z mých prvních setkání s anděly a s fantastikou obecně. Autorův styl vyprávění mi opravdu sedl a čtení jsem si užívala. S hlavní postavou jsem se dokázala rychle sžít a děj mi tak připadal uvěřitelnější a reálnější.

Aerie / Zúčtování Aerie / Zúčtování Thomas Sniegoski

Zajímavý příběh s andělskou tématikou, děj zatím plynule ubíhá a autor dobře buduje atmosféru.

30.09.2020 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Přiznávám, že přestože je Dvůr trnů a růží mou nejoblíbenější záležitostí, po dočtení prvního dílu byly mé pocity spíše vlažné. Příběh se mi líbil, knihu jsem zhltla během jednoho dne, ale konec ve mně nezanechal příliš hlubokou stopu. Oblíbila jsem si postavu Feyre, přestože jsou ženské postavy SJM tolik nepopulární a neoblíbené - mně její charakter prostě sedl a líbilo se mi, jak se vyvíjela a postupovala vpřed. A přiznávám, že zpočátku jsem si oblíbila také Tamlina, Luciena a jeho božskou podzimní auru snad ani nemusím zmiňovat. Příběh příjemně plynul, líbil se mi magický svět, který autorka dost podrobně vykreslila. Jedinou výtkou je pro mě zakončení, které ve mně nevyvolalo dostatečnou touhu po pokračování, s druhým dílem jsem proto přes rok otálela.

30.09.2020 3 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Když jsem byla mladší, Greena jsem opravdu zbožňovala. Teď se ale trochu bojím, že jsem jeho knihám odrostla, protože Jedna želva za druhou mi moc neučarovala. Příběh byl dost předvídatelný, troufám si říct, že existuje spousta podobných. Uznávám, že na několika místech jsem se opravdu pobavila, ale to mi dneska už bohužel nestačí. Kniha není vyloženě špatná, ale má značné rezervy, proto ji hodnotím 2*.

19.08.2020 2 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Knihu bych doporučila především rodičům a starším sourozencům. Jedná se v podstatě o dodatek k dokumentu V síti, který nás bere za oponu a ukazuje, jak probíhaly některé konverzace, jak se ke svým činům stavějí predátoři apod. Nahlíží na problematiku přístupnosti sociálních sítí pro mladistvé a nedostatečnou pozornost, kterou rodiče věnují dítěti na internetu. Rozhodně se jedná o zajímavou publikaci.

19.08.2020 5 z 5

Led nebo oheň Led nebo oheň Sara Raasch

Poměrně nezajímavá záležitost s ucházejícími postavami. Děj se vlekl, ničím mě nepřekvapil a čtení mě bohužel nebavilo.

19.08.2020 2 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Pistolníka jsem četla na doporučení svých přátel. Prý se mi jako fanynce fantastiky bude určitě zamlouvat a Kingovi propadnu. No, nic z toho se bohužel nekonalo. Příběh se mi sice četl dobře, ale v knize se toho prostě na můj vkus dělo málo a nedokázala jsem se do knihy ponořit. Samozřejmě se zde našlo pár světlejších chvilek, ale očekávala jsem mnohem víc. Dám šanci ještě druhému dílu, ale Kingovo umění pak nejspíš začnu objevovat přes jeho ostatní knihy.

19.08.2020 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Přiveď mě zpátky pro mě byla kniha se zajímavým příběhem. Nicméně zpočátku jsem měla trochu problém se do příběhu začíst. Postavy ke mně nepromlouvaly tolik jako v knihách předešlých a samotný rozjezd byl prostě pomalejší. Druhá polovina ale příběh zachránila a opět jsem od autorky dostávala přesně to, co jsem očekávala. Knihu hodnotím jako vydařenou, avšak nejslabší, co se příběhu týče, ze všech autorčiných přeložených titulů.

19.08.2020 4 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Kniha mě zaujala ve chvíli, kdy dorazila do našeho knihkupectví a já jí měla vystavit v regále. Anotace zněla naprosto fantasticky a neotřele, mazlové mi učarovaly. Líbil se mi do detailu promyšlený svět, který fungoval podle vlastních pravidel. Ostřílení kříženci srší sarkasmem a humorem sobě vlastním. Děj je napínavý a okořeněný množstvím zajímavých postav a nečekaných zvratů. Čtení jsem si moc užila a těším se na pokračování.

15.08.2020 4 z 5

Mráz nebo noc Mráz nebo noc Sara Raasch

K závěrečnému dílu jsem se bohužel dostala až po dvouleté přestávce. Měla jsem strach, jak se v příběhu budu orientovat, protože z Ledu nebo ohně jsem si mnoho nepamatovala. Musím však autorce přiznat k dobru, že jsem se zorientovala poměrně rychle, všechny uplynulé důležité situace připomíná a krátce popisuje. Bohužel ani tentokrát mě příběh příliš nepřekvapil. Například jsem ani trochu nevěřila tomu, že Meiřin výcvik v Paisly mohl být tak krátký a že se během něj tolik zdokonalila, když doposud se svou magií příšerně bojovala. Stejně tak jsem nevěřila té náhlé proměně z nejisté a rozkolísané dívky v sebevědomou a jistou královnu. Možná kdyby autorka na těchto aspektech začala pracovat už v předchozích dílech, působilo by na mě obojí věrohodněji. Stejně tak mi najednou přišel uspěchaný vztah Meiry a Mathera, vůbec jsem jim to jejich pouto nevěřila. Na druhou stranu se mi moc líbila přísloví, která autorka vymyslela pro každé království (zlaté listy, u ledu na výsostech apod.) Bohužel bych takových věcí potřebovala v příběhu víc. Celou sérii hodnotím jako slabší průměr ve svém žánru. Děj příjemně plyne, vyprávění je poměrně čtivé. Pokud nemáte načteno moc knih, nejspíš se Vám bude líbit, ale jestliže jste zmlsaní jako já, nic velkolepého Vám autorka bohužel nenabídne.

15.08.2020 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Na Krutého prince jsem se opravdu těšila, protože víly. Bohužel ani přítomnost víl mě nedonutila k tomu, abych si příběh nebo nějakou z postav zamilovala. Nelíbilo se mi propojení současného a vílího světa. Tahle koexistence dvou vedle sebe existujících univers mi připadala příšerně kostrbatá. Příběh samotný plynul poměrně svižně, styl vyprávění mi také nevadil. Ale pořád jsem čekala na ten moment, kdy konečně zjistím, proč Kruťase všichni tak milují. A dokonce ani všemi opěvovaný Cardan nic nezmohl. Prostě nechápu, proč ho všichni tak milují - jasně, měl to chudáček těžký a bla bla, ale která postava jako nemá? Jedinou postavu, kterou jsem si alespoň trochu oblíbila, byl Madoc. Když si tohle všechno sečtu dohromady, vychází mi bohužel hodně průměrná young adult fantasy záležitost.

14.08.2020 3 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Dvůr trnů a růží je mou nejoblíbenější sérií, a proto jsem se na tuto krátkou novelu velmi těšila. Bohužel jsem měla příliš vysoká očekávání a jsem trochu zklamaná. Uznávám, že se jedná o milou záležitost, ale spousta otázek zůstala stále nezodpovězená. Ráda jsem se znovu vrátila do svého milovaného světa, ale bylo to opravdu pouhé nahlédnutí, které nepřináší žádný překvapivý zvrat, spíš čtenáře ujistí, že se všechno pomalu dává do pořádku.

14.08.2020 3 z 5