Tamirai Tamirai komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výborné čítanie.

Muž, ktorý sadil stromy Muž, ktorý sadil stromy Jean Giono

Ak váhate, prečítajte si túto knižku. Stojí za to.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nevedela som čo čakať a bola som milo prekvapená. Príbeh sa mi páčil.

14.04.2023 4 z 5

Slávik Slávik Kristin Hannah

Silný príbeh. Prekvapil ma, dojal ma a miestami som ani nedýchala. Rozhodne stojí za prečítanie. Ja nie som veľký čitateľ tohto žánru, ale tak nejak mám väčšinou vždy šťastie, že pokiaľ sa do nejakej knihy s takouto témou pustím, tak je super. Slávik nebol výnimka, je to veľmi dobrá kniha, ktorá je napínavá, mestami až dobrodružná, je o prežití a aj sile žien, nielen počas vojny.

16.04.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Milé, vtipné a také cestovateľsko-romantické pohladenie po duši.

Anna zo Zeleného domu Anna zo Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Anna je srdcovka a vždy si ju rada prečítam znova :)

Je to pekný, láskavý a aj vtipný príbeh. Prostredie je krásne a veľmi ma baví, vždy a zakaždým, Annina predstavivosť a fantázia - je veľmi dôležitá aj dnes, aj keď na školách sa tvária, že dnes už to tak nie je a na všetko je tu technika, tak presne návrat do týchto časov aj prostredníctvom knihy, je očarujúci.

14.04.2023 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

(SPOILER) Fuu. Úprimne? Čakala som nejakú
pohodovú detektívku od českej autorky a téma Klekánice je mi známa - strašili ma ňou doma, tak som bola zvedavá, o čom kniha bude.

Téma ťažká, silná, šok. Aj záver knihy aj jej priebeh. Mrazí z toho a je to také otvorenie pandorinej skrinky.
Pretože toto sa deje a často už len koľko nezvestných osôb je u nás (SR, ČR) hlavne detí a žien a nikdy sa neobjavia.

Som z toho celého tak nejak v šoku a zároveň, pred týmto sa oči zatvárať nemajú.
Mám zlosť na tých hnusákov v knihe, ale takéto indivíduá a zloba je tu medzi nami aj bežne, nielen v knihách a ružové okuliare na očiach, tie pred nimi nikoho neuchránia.

Kniha stojí za prečítanie, ale je to silné kafčo.

20.08.2023 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Skúsila som a nebolo to zlé čítanie, avšak niekedy na môj vkus zbytočne nechutné. Zaujímavý bol dôvod a motív zločinca, ktorý tak nejak spájal rôzne obete a aj odhalenie, kto bol za tým, plus prekvapivý záver. Zaujímalo by ma, či sa pravda niekedy dostane von. Vyšetrovatelia sú veľmi sympatickí - nikto tu neholduje drogám ani sa neopíja do nemoty a títo dvaja detektívi majú svoju charizmu - Robert aj Carlos.

16.04.2023 4 z 5

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Dlho som sa jej vyhýbala, ale nakoniec som neodolala novému slovenskému prekladu a kniha a príbeh mi učarovali. Je to skvelé čítanie.

16.04.2023 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Super knižka. Som rada, že vyšla a verím, že sa dočkáme aj pokračovania. Opäť niečo, čo si rada prečítam, keď je na to nálada - thriller, krimi a romantika v jednom. Lizzy bola ako hlavná hrdinka veľmi sympatická.

Levanduľová záhrada Levanduľová záhrada Lucinda Riley

Lucinda nesklamala ani touto knihou. Na začiatku som mala isté pochybnosti - kvôli veľmi priamej ľúbostnej linke našej hrdinky zo súčasnosti, až som sa desila, čo to je, ale všetko skončilo ako malo a po dočítaní knihy viete, že takto to malo byť a Lucinda vedela, prečo to tak napísala. Stojí za prečítanie a nielen raz :)

Silný príbeh. Napínavý, romantický, akčný a prepletený históriou, knižkami aj mnohým ďalším.

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Vďaka tejto knihe a Fioniným fotkám by som do Japonska išla na výlet aj hneď. Čaj, pohoda, úžasné postavy, kultúra, príroda, romantika. Krásna kniha :)

Srdcovka, ako aj kniha Pláž v Chorvatsku.

16.11.2023 5 z 5

V okamihu V okamihu Suzanne Redfearn

Wau! Áno, toto si chcete prečítať. Netradične podaný príbeh, ktorý vo vás zostane aj po dočítaní. Navyše, jediné čo môžete robiť je čítať a prizerať sa, čo sa tam deje... presne tak ako Finn. Bolo to veľmi frustrujúce a ja som si aj poplakala. Nezabudnuteľný príbeh.

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Zhltla som ju za jeden deň :)
Číta sa skvelo, príbeh je krásny a to prostredie hôr. Zasmiala som sa, zaľúbila sa do lásky v knižke a užila si každú stranu a to najdôležitejšie - výborne som si oddýchla.

14.04.2023 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Skvelá knižná séria. Maddie je zatiaľ moja najobľúbenejšia postava. Bola mi veľmi blízka a Nick je fajn chalan. Dobrý brat, kamarát a nakoniec sa ukázalo, že aj partner.

Joj! Ja by som si vždy ešte chcela užiť nejakých 100+ strán potom, ako skončia definitívne hrdinovia spolu ako pár.

Moja romantická duša by zniesla ešte nejaký čas s nimi a zatiaľ som to tak mala s každou knihou, že by som chcela čítať ešte a ono už bol koniec.

Čo nie je vlastne zle, ale snáď niekto pochopí ako som to myslela (viac Maddie a Nicka) :) aj po skončení plavby na škuneri.

29.09.2023 5 z 5

Zkouška důvěry Zkouška důvěry Nora Roberts

Skvelá kniha. Nemám čo vytknúť, som veľmi spokojná. Dostala som napínavý thriller a aj romantiku v jednom.

Postavy boli skvelé. Aj Reece, aj Brody a aj ostatné vedľajšie postavy. Skvelá bola aj Joanie a Linda-Gail.

Prostredie mestečka Angels Fist je priam rozprávkovo dokonalé, hneď by som sa tam presťahovala do nejakej malej chatky a žila si pokojným životom v blízkosti hôr a lesov.
Malé mestečko, kde sa ľudia navzájom poznajú a keď môžu a vedia, radi si aj pomôžu.

Nora píše skvelo a zatiaľ ma žiadna z nej kníh nesklamala.

18.05.2023 5 z 5

Krásna kniha. Jemná, citlivá s pekným spracovaním a určitou hĺbkou aj medzi riadkami ja som si užila každý opis, každý príbeh a aj prostredie, v ktorom sa dej odohráva.

Balík Balík Sebastian Fitzek

Moja prvá kniha od autora a prečítala som ju na posedenie.

14.04.2023 4 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Dobrá detektívka.

Zaujímavý prípad, ktorý sa s nami ťahá od začiatku do konca. Sympatickí hrdinovia a členovia tímu, v ktorom je aj Nina.

Pre mňa bola kniha zaujímavá skutočne od prvých stránok a príbeh gradoval až do konca, kde je podľa mňa všetko vysvetlen dostatočne, alebo teda aspoň ja som to tak pochopila.

Páčilo sa mi spoločné spoznávanie sa kolegov a búranie ľadov, ktoré medzi sebou mali a tiež sa vysvetlili určité “krivdy z minulosti.
Pekne a postupne sa začínal medzi nimi budovať vzťah (medzi kolagami / priateľmi) a bolo to pre mňa uveriteľné.

Platí to rovnako aj pri zločincovi, ktorého sme z časti poznali od začiatku a pritom sme vlastne nevedeli, kto to v skutočnosti je. Chorá myseľ, ťažke detstvo, každopádne voľba, ako bude náš život pokračovať je vždy na nás.

Tu je tej VOĽBY jasný príklad, ktorý bije do očí, život aký si zvolila Nina vs. Zločinec / Šifra.
Každý z nich mal možnosť voľby a kniha až naozaj na hrane ukazuje, že jeden si vybral konať dobro a druhý zlo. Bez prikrášlení.
Napriek tomu, že mali obaja ťažkú minulosť.

Zaujímavá vsuvka ohľadom vyšetrovania a kliniky tzv. “dokonalých detí.

Bolo to napínavé, čítalo sa to dobre a moju pozornosť si kniha udržala od začiatku do konca.
Som povďačná, že napriek téme, ktorú v sebe nesie, autorka príbeh napísala s rešpektom a nepotrebovala písať nechutnosti do detailov a prehrabovať sa v zločinoch tak, že by mi bolo až zle. Téma to už sama o sebe je dosť náročná a naozaj nie je nutné lipnúť na nejakých popisných detailoch.

Dobrá detektívka sa dá napísať aj bez toho, aby boli miesta činu zbytočne krvavo opísané a autori popisovali len samé šialenosti zločincov až na dreň, a tak isto bez toho, aby nejaký vyšetrovateľ holdoval drogám, či alkoholu, prípadne sa utápal v sebaľútosti a zároveň s bystrým umom zrazu vyriešil sériu zločinov a najlepšie sám, bez pomoci Dá sa to a táto autorka je toho celkom fajn príkladom.

V knihe je cítiť, že je to príbeh z tejto doby, je to tu poprepájané skrz sociálne siete a modernosti dnešných časov, ale je to urobené ešte celkom fajn. Napriek tomu, že sú to komunikačné kanály, ktoré pouzmívajú obe strany, tak to nie je rušivé.

Nie všetko bolo pre mňa možno na 100% uveriteľné, ale aj tak som s príbehom spokojná. Skúsim neskôr aj ďalší diel, ale možno v CZ preklade.

Čítala som SK verziu a občas som bola troška zmätená a mala som pocit, že došlo k nejasnostiam v preklade. Potom som premýšľala, ako to asi bolo napísané v origináli. Pretože svalnatého a vysokého muža, by som ja osobe neopísala ako zavalitého.
A takéto nejasné synonýma ma občas troška odtiahli od príbehu, čo je škoda, no zároveň som si nebola istá, či niečo nechápem ja, ale čo je to tam napísané.

Ak vás každopádne láka napínavá a zaujímava detektívka, toto je dobrá voľba. Nie je to ani ako Nesbø, Kepler, Bjørk, ani ako Carter, ani ako Alridge, Hørst, či Dán. Je to niečo iné, ale možno si v tom predsa nájdete kúsky, ktoré vám pripomenú nejakého iného autora detektívok, ktorého knihy čítate radi a ktorý teraz práve novú knihu nemá, a vy neviete čo skúsiť čítať ďalej.

16.01.2024 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Prekvapivo príjemná a pekná časť, vzhľadom na nižšie hodnotenia. Pohybuje sa vždy pod alebo okolo 80 percent. No mne sa kniha páčila. Boli v nej veľmi pekné myšlienký krásne prostredie a aj Mina, aj Amélia boli veľké sympošky. Samozrejme aj Luke a ďalší :) . Na takú pohodovú chatu, akú mala Amélia by som moc rada išla a veľmi sa mi páčil aj jej prístup k ľuďom. Dobrý diel, fajn pohoda.

02.01.2024 4 z 5