tamara1351 tamara1351 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Wow,co k téhle knize dodat?Silný příběh,obrovská citlivost k vině přeživších holocaust.
Babičko Tamaro,litevská židovko, přeživší pochod smrti,ať už tě osud zavál kamkoli,to, co sis nesla s sebou,bylo těžší,než se dalo snést,vše odpuštěno

26.03.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Velmi smutný ,ale citlivě napsaný příběh o dívce ,jejíž život byl zničen její vlastní nefunkční rodinou.Kniha je také o tom,že častěji léčíme tělo než duši a nehledáme ty pravé příčiny potíží.

19.01.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Chvilku mi trvalo se do knihy začíst a sžít se se stylem psaní,ale pak mě děj velmi oslovil a vtáhl,asi i proto,že žiju v Brně a miluju okolí Pálavy.Oceňuji i občasné úhly pohledu očima jiných postav.Silné téma i o tom,že odpuštění a smíření je to nejdůležitější v našich životech,ať už jsme prožili cokoliv.

17.07.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tak tedy tohle.....! Klobouk dolů p.Mornštajnová.Tento příběh ve mně velmi rezonuje a bude rezonovat dlouho.Povedl se Vám přesný zásah.A to zásah do vzpomínek,do paměti,ale především do svědomí.Na jakou stranu bychom se přidali?Stali bychom se hrdiny?Chce se křičet:"Ano,ano"Ale já nevím, opravdu nevím.

26.07.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Krásná kniha o pravé víře, odpuštění a boji za svobodu.
Že opravdové člověčenství,lidskost a pomoc bližnímu v nouzi je to pravé křesťanství a že bezhlavé lpění na dogmatech ho jen devalvuje.A pak taky, že Boží mlýny melou pomalu , ale jistě.

19.06.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Já mám s autorčinými knihami malý problém, Vždy ze začátku, než se začtu, mi přijde, že styl jejího psaní je poměrně jednoduchý,ale velmi brzy zjistím,že mi to vlastně vůbec nevadí a že její knihy o rodinných dramatech mě absolutně pohltí.Nejinak je to i s Tichými roky,kdy jsem málem zapomněla vystoupit z MHD při cestě do práce.

22.07.2021 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

A já četla a četla:)V té knize je všechno,napětí.láska,špionáž,vydírání,pokus o vraždu....Je v ní prostě vše,co mají i desítky současných románů,které proletíte a brzy nevíte,že jste je četli. A tady přichází ten podstatný rozdíl,zde je mnohem víc,tahle kniha je poctivá,postavy jsou plastické,žijí svým vlastním životem,atmosféra doby je skvěle vystižená spolu se zajímavým prostředím internátní školy pro bohaté.Příběh lásky je uvěřitelný a sentimentu je zde tak akorát.

11.07.2022 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Nádherná kniha, ke které se v průběhu let stále vracím.Postavy okouzlily mě,mou mámu a teď i moji dceru.Je to silný a mnohovrstevnatý román, jaké se dnes už snad ani nepíší

21.07.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nejsem skalní fanoušek sci-fi ani hororové literatury,ale tohle se vážně povedlo.Autor v knize bravurně balancuje na hraně fikce a reality.K vytvoření děsuplné atmosféry mu stačí "jen překrýt dva stejné obrázky a posunout je o milimetr" a šílenství v naší hlavě může začít.

27.02.2021 5 z 5

Nádherné čtení s atmosférou někdy tak hustou,že máte pocit, že se topíte ve vlastním balastu.Hlavní postava je svérázná bytost,potrhlá bába, neskutečně křehká žena hledající spravedlnost v dnešním světě..Děj je nabitý překrásnými metaforami a myšlenkami .Knihu jednoznačně doporučuji.

27.08.2021 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

I já nemohu hodnotit jinak,než pěti hvězdami a ty jsou opravdu zasloužené.Příběhová linie je do detailů propracovaná,psychologie postav není plochá.Děj je často naturalistický a autor čtenáře nešetří.Často jde až na hranu,ale o to více je román autentický.Postupný vnitřní rozpad hlavních hrdinů poukazuje na nesmyslnost jakéhokoliv násilí.Velmi dobrý román, který by zasluhoval mnohem více pozornosti.

15.09.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Co k téhle knize povědět?Je jedním slovem nádherná,tolik skvělých dialogů jen tak někde nenajdete,jsou milé , dojemné,ponoříte se do nich a sem tam vám dá autor možnost se zase nadechnout.Téma je zde velmi citlivě zpracováno,bez zbytečných klišé a patosu.

14.01.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Pro mě nový objev české literatury.Silné téma , úderný styl,mnoho postav a osudů, které dotvářejí časové období,v kterém se příběh odvíjí.Já osobně miluji takové" mimoděčné" nahlížení do osudů rodin.Tuto knihu mohu jen doporučit, protože svět ani události v něm prostě nejsou černobílé a tento příběh je toho skvělým příkladem.

18.10.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Pro mě první setkání s autorkou a styl vyprávění mi opravdu sednul.Atmosféra románu je zdařile zachycená,postavy sympatické.Postupné odkrývání rodinných osudů a propletenost vztahů mě bavily,zkrátka odpočinková dovolenková kniha.A samotnému závěru knihy nelze nic vytknout.

17.01.2024 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Geniální.Autor nepotřebuje žádnou důmyslnou zápletku,žádnou akci.Márquez je umělec,je pozorovatelem a zapisovatelem života,rozumí mu,zkoumá ho,obrací ho ze všech stran,zaznamenává neuchopitelné.Síla příběhu spočívá v zachycení neobyčejnosti každého lidského života.
"Uviděl v něm jeho nezdolnou rozhodnost,jeho neohroženou lásku,a s bázní pojal podezření, že je to život,spíše než smrt,co nemá hranic."

10.05.2023 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

(SPOILER) Co to s tím Murakamim jen je? Dokáže vás poklidně vést příběhem a přitom vás loupat jako cibuli,jak se děj odvíjí,proniká hlouběji a hlouběji až nakonec zůstanete odhaleni na dřeň.Vaše nitro se otřese v základech,plazíte se tmou,derete se dál a dál,popadáte dech a jsou to vaše vlastní strachy, které vám brání jít dál.Silné téma,věčný boj dobra a zla, temné stránky v každém z nás ,víra a možnost volby,tak tohle je Murakami.

10.10.2021 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Příběh je jednoznačně nádherně a citlivě zpracovaný.Název výborně vystihuje celkovou atmosféru knihy.Je to něco těžce definovatelného,snad intuice,hlas srdce,bzukot včel...,co vede hlavní hrdiny životem až k samotnému závěru.Nezáleží na ničem,jen jít po své cestě k cíli ke smíření a odpuštění...A pak jen napnout uši a nechat se vést šepotem až do rozkvetlého pomerančového sadu, natáhnout ruku a běžet....

09.06.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tak toto bylo něco.Velmi svižně psané jako by lehkou rukou a k tomu kontrast ve velmi závažném tématu.Kniha je emotivní, zneklidňující,dostane se vám pod kůži Paralela lidského a vraního světa je geniální a konec mnohonásobně překračuje hranice všednosti.

03.02.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Jednoznačně doporučuji,tolik emocí,smutku, lehké radosti, zklamání i nadějí- to je zkrátka život,který tu držíte ve svých rukou.A pevně ho drží i Štěpán, narozdíl od svých rodičů.Místy velmi dojemné,nikdy trapné,často uvěřitelné.Výborný román ze současnosti,který autenticky odkrývá dospívání kluka v muže.

11.11.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha do které se mi vůbec nechtělo a nakonec velké příjemné překvapení.Děj je asi díky seriálu všeobecně známý,ale mě velmi oslovila forma vyprávění.Je to vlastně monolog,je to osobní zpověď,je to tak intimní a ženské, nadčasové.Opravdu jsem překvapena tak nízkým hodnocením,třeba noční pasáže mi přišly nádherné, hluboké a teskné.Za mě top literatura.

19.09.2023 5 z 5