Sybelle Sybelle komentáře u knih

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Po dlouhé době jsem otevřela knihu od Stephena Kinga a připomnělo mi to, že bych měla jeho knihy číst častěji. I když neznám původní příběh, kde se objevila prvně hlavní postava z povídky „Když teče krev“ vůbec to nevadí. I když ten, kdo zná tento příběh asi ví hned o čem povídka bude. Nebo „Telefon pana Harrigana“ vedle samotného příběhu, jsou tam i zajímavé informace o prvních mobilech. Každá z postav je dobře vykreslená jako vždy. I ta krysa z poslední povídky.

09.02.2022 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Když dám romantickou podstatu příběhu stranou, má příběh i další aspekty. Zajímavé jsou rozdílné morální postoje obou hrdinů (vycházející z jejich sociální vrstvy), popis Paříže ve válečném období. A to, jak si oba uvědomují realitu ve svém vztahu a vědí, že jim nebude nikdy přáno (sociální vrstva, válka). Jen si chtějí vychutnat vymezený čas, který je jim dán.

31.01.2022 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Je to v podstatě příběh o následcích lidské nezodpovědnosti a nepochopení druhých. Všemi těmito vlastnosti oplývá i hlavní postava Viktor Frankenstein.
Vytvoří bytost nehezkou, ale čistou, od níž uteče a nechá ji svému osudu. Bohužel ta se nesetká ve světě s pochopením i když dělá dobré činy a brzy se naučí, že lidem nemůže věřit.
Poté se začne mstít svému tvůrci a ten nechá vědomě trpět za svou chybu nevinné a svou rodinu. Ani se nesnaží najít řešení nebo někoho varovat před hrozícím nebezpečím.
Samozřejmě nic nevylepšuje, tím, že svůj výtvor uráží a popuzuje, když se snaží o jakési příměří. Nabyla jsem spíše dojmu, že hlavní příčina problému je samotný hlavní hrdina, než jeho výtvor (i když ten má také svůj podíl).

30.12.2021 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Situace a příběh je jasný. Je to hodně o psychologii a poznání. Hlavní hrdina se musí postavit realitě a skrze věci, které maže, rozhovory a vzpomínky si uvědomí mnoho věcí o svém životě, které nevnímal. A také o životě druhých. Jedná se o útlou knížku, ale obsahuje hodně podnětů k zamyšlení. Krásně to vystihuje citát, který se v knize objeví „Zblízka je život tragédie, ale zdálky komedie“.

10.04.2024 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

V této části příběhu si odpočinete od války a politiky ve velkém měřítku. Příběh je hlavně věnován Geraltově skupině a Ciri. Samozřejmě nechybí dění na pozadí, kdy každý včetně čarodějek má své mocenské plány a všechny počítají s využitím Ciri. Je zde také řečena širší verze proroctví a význam, jaký má Ciri pro elfy. A pár dalších překvapení. Teď se jen pustit do závěru a sledovat, kam to všechno povede.

05.04.2024 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Tento díl lze shrnout jako méně politiky více války. To, co bylo v předchozím díle jen v teorii, je tady v praxi. Hlavní pozornost patří Geraltovi a jeho družině procházející válečným územím. Je pěkně vidět vývoj Geraltovi postavy. Samozřejmě nechybí lehce politické pozadí. Ale spíše ve smyslu zjišťování informací. Protože nervozita po událostech z druhého dílu stoupá a každý si prověřuje své spojence a nepřátele. Takže v budoucnu na další díl.

18.01.2024 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Pokud jste si neužili politikaření a vybírání stran v prvním díle, tady si to užijete pořádně. Vyjasní se, kdo stojí, na čí straně (aspoň u většiny). Druhý díl je více věnován Ciri a vývoji ve světě než Geraltovi. Ale to neznamená, že tam není. Geralt pátrá po těch, co chtějí unést Ciri a jeho zlikvidovat. Přitom se drží své neutrality. V knize se prolíná několik dějových linek, které pěkně vysvětlují vývoj a okolnosti děje.

11.10.2023 4 z 5

Díky této knize nahlédnete trochu do světa Harryho Pottera a trochu do života herců a natáčecího štábu. Tom Felton popisuje, jak se změnil jeho život díky všem jeho rolím (nejen Draca). Jaké to je pro dítě vyrůstat mezi dospělými takového hereckého formátu. Fanoušci série si jistě užijí malé nahlédnutí do zákulisí natáčení. Samotným natáčeným HP to ale nekončí. Není to jen o zábavě a natáčení. Místy se člověk zasměje a místy zamyslí. Kniha dobře a čtivě napsaná a nezabředá do žádných skandálů.

28.04.2023 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Stejně jako Bílá nemoc i tato hra se dobře četla a byla velmi poučná. Autor velmi dobře vystihl lidskou povahu, která byla hlavní příčinou jejich zkázy. Vývoj děje ovlivnilo mnoho faktorů. Některé vzešly z chamtivosti a jiné ze snahy o porozumění. Osobně mě velmi štvala jedna postava, ale to je jen můj osobní názor. Určitě doporučuji k přečtení.

25.01.2023 4 z 5

K této knize jsem se dostala v podstatě omylem. Co se zpočátku jevilo jako romantický příběh, se postupně vyvine v dobrodružný příběh popisující celý život hlavních hrdinů (Taity, Lostris a Tana) od mládí až do smrti.
Příběh je zasazen do období, kdy je Egypt rozdělen na dvě jednotlivá království. Taita je v podstatě génius (není nic, co by nezkusil a nevylepšil) a je na to hrdý. Přesto mi byla jeho postava sympatická.
Popisy prostředí a vysvětlení zvyků byly někdy trochu delší, ale na druhou stranu dokreslily krásně celý příběh.

11.03.2022 5 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a dřívější zvědavosti.
Životopisný román popisuje jak se z bezstarostného sukničkáře Josefa Hasila stal pověstný agent Chodec.
Ukazuje tehdejší poměry v Československu, propagandu i přitvrzování režimu.
I tady platí dvojí pohled. Na jedné straně je tu pomoc lidem, kteří se bojí nebo nesouhlasí s režimem. Na straně druhé jsou tu oběti lidí, kteří se do té pomoci dobrovolně či nedobrovolně připletli.
Je to kus naší historie napsaný velmi čtivým způsobem, a jsem ráda, že jsem knihu četla.

30.12.2021 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Nekonečný příběh je jeden z mých oblíbených příběhů. Až velmi pozdě jsem zjistila, že existuje i kniha. Oproti filmu jsem pochopila, jaké jméno Bastián dal dětské císařovně a jak je Fantázie a lidský svět provázaný. Tím to nekončí. Tam kde končí film začíná v knize vlastní Bastiánovo dobrodružství ve Fantázii. Jako všichni před ním musí skrze svá přání najít cestu domů nebo navždy uvíznout ve Fantázii. A to jak, zjišťuje není nic záviděníhodného. Určitě už jen pro samotné pochopení, co chce kniha říci stojí za to ji přečíst. Film, ač se mi líbí, vynechává podstatu příběhu.

11.12.2023 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Jinou část série o Ryhopském lese jsem četla už před lety. Proto jsem byla ráda, když jsem narazila na další díly. Je to velmi povedená kniha. Ani moc jako fantasy nepůsobí, protože je velmi dobře provázána s běžnou realitou a spíše s mytologií než fantasy světem. Postavy, které časem poznáváte nejsou vždy ukázkové jako z jiných fantasy. Některé by potřebovali několik koupelí po sobě. Hlavní důvod hlubokého zájmu otce i synů sice nemá nic společného s celým tajemstvím lesa, ale i tak je tam prostor pro další poznávání vnitřního lesa do dalších dílů.

01.02.2023 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Popis i dobrý člověk může dělat špatné věci, je výstižný popis knihy. I když po přečtení jsem na vážkách, kdo je tady dobrý a špatný člověk. V tomto příběhu není téměř, žádná situace, která by se dala nazírat z černo-bílého hlediska. Někdy prospěšný výsledek vzejde z ne běžně eticky schvalovaného činu. Místy byly některé části delší, ale i tak se kniha dobře četla. Je to příjemná změna mezi hororovou tématikou od autora.

13.12.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Už jen z popisů, co člověka může potkat v divočině (když pominu zápletku) jsem odrazena od spaní v lese. Knížka se dobře četla. Líbí se mi styl psaní autorky. Z textu se dozvíte, co potřebujete bez zbytečností okolo. Děj rychle ubíhal a ve formě audio knihy skvělá záležitost na cestování. Určitě si udělám čas i na sérii strašidelných domů.

25.11.2022 4 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Přečíst tuto knihu po letech bylo velice příjemné. Jako dospělý vnímá člověk příběhy, a hlavně postavy úplně jinak. Každé zvířátko má svou povahu a mnohdy připomínají spíše dospělé. Sova je učená, ale ne chytrá a ví stejně málo jako ostatní zvířátka v lese. Ale je ješitná, takže to nepřizná. Ijáček je cynik a není vždy zrovna milý. Ale na druhou stranu je vděčný za maličkosti. Králíček rád ostatní vede a organizuje. U každého by se dalo něco najít. Naproti tomu je Púova jednoduchá povaha a jeho uvědomění, že je jen medvídek s malým rozumkem. Přesto všichni dokáží dohromady spolupracovat. Jako dítě jsem tohohle medvěda moc nemusela, ale po posledním přečtení ho mám o trochu raději.
Samotné příběhy jsou krátké a čtení dobře ubíhalo.

28.02.2022 3 z 5

Film, který vznikl na motivy této povídky se jen inspiroval tématem, ale jinak se jedná o dva odlišné příběhy s úplně jinou myšlenkou. Je zajímavé sledovat, jak hlavní hrdina prochází světem a společností v obráceném pořadí a jak na to reaguje okolí. Jeho rodiče, manželka a nakonec děti. Délkou je to spíše četba tak na jeden nebo dva večery.

31.01.2022 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Příjemné vánoční čtení. Bajky jsou dobře čtivé a poučné. Každá bajka má své kouzlo. Kniha má i velmi pěkné grafické provedení.

30.12.2021 4 z 5

Tento díl je spíše předzvěst k ději poslední knihy. Zjistíte hodně o minulosti Toma Raddlea (Voldemorta), rodinné historii a jeho povaze. Čtení mě bavilo a velmi dobře nastínilo, co bude následovat. Na rozdíl od filmu, už tady Harry ví, jaké předměty (viteály) má hledat. Aspoň většinu.
Jsem zvědavá na poslední díl a zakončení v knižní podobě.

02.04.2024 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Krátké dílo něco mezi komiksem a knížkou. Kresby krásně podtrhují atmosféru příběhu. Reálně bych dala 3,5 hvězdičky. I přes krátkost je příběh kompletní se zakončením. Pokud se nechcete aktuálně pouštět do větší knihy od tohoto autora je to to pravé po čem sáhnout.

02.02.2024 3 z 5