Sybelle Sybelle komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tato kniha je plná krásného humoru. Takového nenápadného, ale člověka pobaví. Seriál natočený podle knihy je z větší části věrnou kopií knihy. Ráda se k téhle klasice vracím. Postavy mají velmi rozdílné povahy a dohromady to funguje skvěle.

06.12.2022 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

K této knize se snad nedá ani nic nového napsat. Je to krásný příběh s mnoha moudry a metaforami o lidské povaze. Člověk ji v každém věku vnímá jinak a při každém čtení lze najít něco nového. Jeden citát z knihy, který mě zaujal při tomto čtení:
"Vyžaduji, aby druzí brali moje tragédie vážně"

20.02.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Příběh Krysaře se dočkal mnoha zpracování, ale knižní předloha stojí rozhodně za to. Při druhém čtení už jsem viděla i některé souvislosti, v příběhu které mi při prvním utekly a motivy postav tak byli o trochu čitelnější.
V útlé knížce je výstižně popsána povaha ctihodných občanů města Hammeln (většinou nic dobrého), Krysařova vztahu k Agnes i jeho vlastní povaha.
V příběhu vystupuje i nečekaný host. A člověk přemýšlí, kdo z těch dvou vlastně vidí skutečnost.

17.02.2022 4 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Postihnout tento román v krátké recenzi mi přijde nemožné. Je to krásná ukázka zbytečnosti války. Ukazuje, jak válka a propaganda zasahuje do všech aspektů života. Vojenského i civilního.
Hlavní hrdina se v tom snaží vyznat a rozhodně to není černo-bílý pohled.
Ono to ani nejde. Člověk, co se k jednomu chová jako kamarád, je pro jiného zlo.
A tím zlem v době nacistického Německa nejsou myšleny drobnosti.
Remarque měl talent vidět věci z mnoha úhlů pohledů a tím dokázal velice dobře
vystihnout situaci.
Není to nejveselejší příběh, ale určitě doporučuji k přečtení.

14.07.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

(SPOILER) Poučná, pověrčivá a hlavně lidská. Příběhy z této sbírky, zná asi každý. Principy a ponaučení obsažené v těchto básních jsou platné dodnes. Čtou se dobře i ve formě básně. Osobně jsem zapomněla na méně známou báseň ze sbírky "Věštkyně", která překvapila.

09.02.2022 4 z 5

Příběh Harryho Pottera doprovázený krásnou grafikou získává trochu jiný rozměr.
Znám hlavně filmy a dokud jsem si nepřečetla znovu knihu, neuvědomila jsem si kolik drobných rozdílů mezi nimi je.
Například Neville má v knize trochu více prostoru. Ale jsou to jen drobnosti a líbí se mi obě zpracování. Toto vydání potěší každého fanouška i nové čtenáře. Má jen jednu nevýhodu, velikost. Není to kniha, kterou si vezmete například do vlaku.

17.08.2022 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

V knize se střetávají dva světy. Lilian představuje pohled člověka, který ví že umírá a uvědomuje si cenu života. Na druhé straně potkává zdravé lidi, kteří se chovají jako by smrt neexistovala. Někde mezi oběma světy stojí automobilový závodník Clarfayt. Jeho vnímání života je jen do dalšího závodu. Proto se s ním Lilian rozhodne odejít a vrátit se do Paříže. Protože s ní nezachází jako s nemocnou.
Kniha není objemná a určitě stojí za přečtení. I když téma není nejveselejší, není příběh napsaný jako tragédie.

14.03.2022 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Zajímavé pojetí o cestování v čase. I když jsou to 4 samostatné příběhy, prolínají se skrze postavy z příběhů takovým způsobem, že tvoří dojem jednoho uceleného příběhu. Celý koncept a prostředí kavárny má příjemný japonský nádech. Je to spíše čtení pro takové to zastavení a trochu zamyšlení. Ale zároveň žádná složitá filozofie. Spíše jde o lidské osudy a jak se k nim jednotlivci postaví. Za mě určitě zajímavý objev letošní akce Svět knihy.

13.06.2023 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

V duchu myšlenky špatná reklama je taky reklama jsem se rozhodla pustit do dlouho odkládaného zaklínače. Kniha mě překvapila dobře sestaveným a reálným světem. Ve světě zaklínače jsou pěkně popsané ekonomické války, politika a jiné věci. Pro lepší orientaci doporučuji stáhnout si mapu a jména království a králů. To spíše pro rychlejší orientaci. Samotný příběh a prostředí také nezklame. Dobře je vysvětlena Geraltova neutralita a nechuť zapojovat se do válek. To samé platí pro motivace dalších postav. v brzké době to vidím na pokračování.

17.08.2023 5 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Krásně napsaný životopis. Popisuje sira Terryho Pratchetta jako člověka, jakým byl bez příkras. Odhaluje hodně z jeho motivace, jak přistupoval k fanouškům, práci či nakládání s jeho díly. Když jsem si poslechla (audioknížka), jak vypadal první scénář ke Svobodnému národu jsem ráda, že nic takového nevzniklo. Tato kniha potěší určitě každého fanouška zeměplochy a jejího tvůrce.
V závěru knihy je zmíněno několik dalších knih ze série zeměplochy, které byly v plánu, ale nikdy na ně nedojde. V takovou chvíli bych si přála mít růžový amazon kindle z povídky UR od Stephena Kinga.

12.07.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

Jeden z kratších příběhů. Nečekaně jednoduchý příběh, ale líbil se mi. Některé poznámky malého Jamieho byly vtipné. Napsáno jako vždy trefným a střízlivým stylem. I když jsou tam nastíněné věci ohledně mrtvých lidí, není to nijak do hloubky rozvedené. Což nakonec nevadí, protože to není hlavním tématem a to, co je pro příběh důležité je tam vše.

17.03.2023 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda je výstižný a dobře napsaný příběh lakomce, který neužívá své bohatství ani pro sebe. O druhé se nestará a mnohdy je bezcitný ve svých soudech. Také pěkně ukazuje propast mezi bohatými a chudými v Londýně v 1. polovině 19. století. A trochu nastiňuje i pracovní podmínky.
Příběh to není dlouhý a v novém vydání je krásně zpracovaný i graficky. Situace, jimiž Vydřigroš prochází se třemi duchy jsou realistické, ale nejsou tak drsné jako v některých filmových zpracováních. Jedna část je dokonce i veselá. Příběh určitě stojí za přečtení, protože má, co říci i dnes.

15.02.2023 4 z 5

Čaroprávnost (limitovaná sběratelská edice) Čaroprávnost (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

První kniha v sérii, kde se seznámíte s Esmeraldou Zlopočasnou. Jednou z hlavních čarodějek v dalších dílem. Příběh je o prvním ženském mágovi na Zeměploše. Magie tu rozhodně není podána klasickým způsobem z fantasy příběhů a v podání Simona je to spíše věda. Je to už stylem typická kniha ze zeměplochy. Humor, trocha filozofie a kvalitní příběh dávají dohromady skvělý celek.

25.01.2024 5 z 5

Lehké fantastično (limitovaná sběratelská edice) Lehké fantastično (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Cestování Mrakoplaše a Dvoukvítka pokračuje. Mrakoplaš opět utíká z jednoho dobrodružství do druhého (ne, že by o to stál). Na rozdíl od Barvy kouzel se zde objeví několik postav, které se vyskytnou i v dalších dílech. Je tu už přímá návaznost na budoucí dějové linie. Pěkné zakončení příběhu za doprovodu typického autorova humoru.

22.12.2023 5 z 5

Barva kouzel (limitovaná sběratelská edice) Barva kouzel (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Pěkný úvod do zeměplošské série. Je hlavně věnovaný Mrakoplašovi a Dvoukvítkovi. Zatím se zde nesetkáte s mágy z neviditelné univerzity, ale seznámíte se s Ankh-Morporkem, jeho zřízením a obyvateli. Je to vtipné v Prachettovském stylu. Dvoukvítek je prostě zvědavý na všechno možné a je neomylně přesvědčen, že vše se vyřeší. Naproti tomu střízlivě uvažující (a dosti zbaběle k tomu) Mrakoplaš se děsí každé situace, kterou Dvoukvítek nazve zajímavou a krásnou. Protože Dvoukvítek jako správný turista vše vidí s růžovými brýlemi.
I když je pravda, že pozdější knihy ze série jsou určitě lepší, stále je to dobře napsaný humorný příběh. Každá další kniha sérii rozšiřuje a jak člověk poznává jednotlivé hrdiny má je stále více rád. Ačkoli to nejsou klasičtí hrdinové, které byste ve fantasy očekávali, jsou o to více reálnější.

07.12.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nora žije v domnění, že její život je zbytečný a nedovede se postarat ani o kocoura. Natož, aby někomu vůbec chyběla. Autorovi se povedlo ukázat, jak mohou výčitky a deprese zamlžit člověku náhled na život a vnímání událostí. A také, že žádný život není dokonalý. Lehčí formou čtenáře uvede do této tématiky, ale nejde až do filozofické nebo depresivní hloubky. Proto mi kniha přijde dobře zpracovaná i pro někoho, kdo nemá náladu na filozofické rozbory.

16.12.2022 4 z 5

Knihu jsem pořizovala, abych si osvětlila některé věci a mýty ke spánku. Čtenáři je srozumitelným a stále odborným způsobem vysvětlen mechanismus spánku a proč je tak důležitý pro naše tělo i mysl.
Krásně vysvětluje, jak funguje kofein na mozek a další okolnosti. Po vyzkoušení pár věcí z této publikace mohu potvrdit, že na tom něco bude. Určitě doporučuji dále. Je to výstižně psaná publikace na téma spánek, kterou člověk pochopí i když není odborník.

07.04.2022 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dobře napsaná kniha formou deníkových záznamů. Knihu jsem četla před lety, ale ráda se k ní vracím. Na rozdíl od svých filmových zpracování je tu méně romantiky a více detektivní práce. Každý krok proti hraběti je pečlivě plánovaný a promyšlený. Je zajímavé sledovat vývoj událostí a těžkost situace, jak lidem v "moderním" věku (myšlena doba, kdy se příběh odehrává) sdělit, že existuje někdo takový jako hrabě Dracula.

20.02.2022 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha se skládá ze svědectví uprchlíků z KLDR. Jsou to lidé z různých společenských vrstev a různého věku. Před přečtením by mě nenapadlo, že je možné omezovat i jednoduché lidské činnosti. A na druhou stranu bych v tak přísném režimu nečekala v takovém měřítku neřesti, které jsou u nás postavené mimo zákon. Rozhodně mi kniha rozšířila obzory a připomněla, jak je důležité být vděčný, že žijeme, kde žijeme.

16.02.2022 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Po dlouhé době jsem otevřela knihu od Stephena Kinga a připomnělo mi to, že bych měla jeho knihy číst častěji. I když neznám původní příběh, kde se objevila prvně hlavní postava z povídky „Když teče krev“ vůbec to nevadí. I když ten, kdo zná tento příběh asi ví hned o čem povídka bude. Nebo „Telefon pana Harrigana“ vedle samotného příběhu, jsou tam i zajímavé informace o prvních mobilech. Každá z postav je dobře vykreslená jako vždy. I ta krysa z poslední povídky.

09.02.2022 4 z 5