sweeney Online sweeney komentáře u knih

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Velmi zdařilý a tedy i poměrně rozsáhlý historický román, kde najdeme úplně vše. Přes historická fakta, barvitý popis životů londýnské chudiny, intriky na královském dvoře až po nešťastnou lásku, jejíž příběh se vine celou knihou a která nám prostřednictvím činů Ambry ukazuje, jak dokáže být zničující. Ambra si už od prvních stránek získala mé sympatie a vlastně i soucit, protože ona jednostranná láska opravdu bolí a mnohdy nás nutí konat způsobem, který bychom si sami nevybrali :)

28.06.2021 4 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Ani jsem nečekala nic jiného, nežli skvělý čtenářský zážitek...ostatně i jako u dvou předchozích dílů :) Skvěle propletené osudy všech aktérů, na povrch vyplouvající události dob minulých. Doporučuji všema deseti :)

24.03.2024 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Na ságu jsem přišla prostřednictvím čtyřdílného stejnojmenného seriálu a musím říct, že zatím mnou přečtený první díl byl skvělý :) ačkoli tedy musím přiznat, že kvůli objemnosti jsem jej četla delší dobu. I když musím souhlasit s předchozími komentáři, že občas byl příběh trošku vlažný, stejně mohu doporučit :)

10.09.2022 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Kniha, která pohladí duši a zahřeje u srdce :) Není tak o rozsahu textu, jako spíše o hloubce myšlenek. A ty ilustrace...naprostá nádhera :) Uplynulý rok nám všem jaksepatří zamíchal životy a možná právě proto potřebujeme víc takových knih, které nám svou na první pohled jednoduchostí ukazují pravé hodnoty lidského života.

21.06.2021 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Box prvních příběhů o Harrym Holeovi (1.-5. díl) jsem si pořídila na Vánoce a musím přiznat, že se mi každý z případů velice líbil. Určitě je lepší číst knihy tak, jak jdou za sebou, přece jenom se tak čtenář cítí víc přiblížen Harrymu, událostem jeho života, které se do příběhů prolínají.
Co se týče Pentagramu, stejně skvělý jako předchozí díly. Zpočátku zdánlivě nesouvisející sled informací, které postupně zapadají na své místo, napětí až do konce příběhu, který končí usvědčením vraha, kterého já osobně nikdy nedokážu dopředu odhadnout...paráda :)

02.05.2021 5 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Jak je již psáno níže, knížka detailně nepopisuje jednotlivé exekuce, jak by možná čtenář očekával. To ale není vůbec na škodu, právě naopak - kat Jan Mydlář nám umožňuje nahlédnout do své mysli, zjistit, jak na jednotlivé události své popravčí dráhy nahlížel. Mimoto se zde dozvíme i spoustu zajímavostí, a to jak o způsobu života vykonavatelů trestů, tak o způsobu života v českých zemích přelomu 16. a 17. století.
Za mě určitě doporučuji.

04.04.2021 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Stejně jako všechny knížky od Julie Caplin, i tato je pohodová, oddechová :) To, jak příběh dopadne, sice víme již v podstatě od prvních stránek, nicméně u tohoto žánru se to očekává. Velmi se mi líbí detailní popisy dané země, včetně jejich zvyků, tradic a tradičního jídla. Island je na mém travel listu už dlouhou dobu, tak zatím alespoň takto :)

03.02.2024 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak nevím, abych pravdu řekla, podle kladných recenzí jsem čekala asi víc..Sára si nese trauma z dětství, které se snaží "přehlušit" samotarskym životem a sběrem hub v šumavských lesích. Téma je to těžké, nicméně upozaděné, celý příběh je plný skrytých náznaků, otazníků..zvláštní knížka..

09.09.2023 2 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Další napínavý případ(y) Oldřicha z Chlumu a další skvělé dílo pana Vondrušky. Kdo má rád jak historické romány, tak detektivky, tak si knížkami tohoto autorka přijde na své. Doporučuji :)

31.08.2023 5 z 5

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

První díl série a určitě budu pokračovat :) historie jako taková je mým koníčkem a proto mě tato detektivka z období vlády Jindřicha VIII nemohla zklamat. Hlavní hrdina, právník Shardlake, možná není ve všech ohledech tou nejsympatictejsi postavou, ale přesto se nakonec dobere k překvapivému konci. Super :)

07.05.2023 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

"...a jednoho dne všechny ty lidi potkáme znovu. Za dalekým, předalekým obzorem." Krásný a zároveň velmi smutný příběh o cestě mladého Satorua a jeho kocoura Nany. Cesta plná nostalgie, kterou Satoru prožívá při setkávání s dávnými přáteli, ale zároveň i plná veselých zážitků a dojmů z krásné přírody, kterou sdílí se svým zvířecím kamarádem. Velmi čtivá knížka :)

05.01.2023 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Knížku jsem otevírala s velkým očekáváním a zavřela ji se slzami v očích. Nebyly to jen slzy smutku pro těžký úděl Eddieho, ale také slzy dojetí a naděje, že i v momentě, kdy se nám život zdá přetěžký, jiskřička naděje vždy je :) Eddie byl neskutečně silná osobnost, která se nikdy nepřestala dívat na svět pozitivníma očima, ani v těch nejtěžších chvílích. Takové knihy patří za mě do osnov žáků ve školách.

25.08.2022 4 z 5

Manželkou podruhé Manželkou podruhé Melanie Summers

Krásný a zároveň smutný příběh o spisovatelce Abbey, která se v důsledku ztráty milovaného manžela stěhuje do zapomenutého městečka v Kanadě. V něm ji však čeká nezapomenutelný příběh :) Knížka je psaná vtipnou formou, místy střídanou smutnými pasazemi...přesně jako v životě..

06.08.2022 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Skvěle napsaný příběh o osudu další z žen Jindřicha VIII. Skvěle napsaný stejně jako dva předchozí a určitě i stejně jako následující :) Historii mám v oblibě už od dětství a přestože tedy mám jisté povědomí o tomto panovníkovi a jeho manželstvích, stejně mě pokaždé dokáže Alison Weir některými informacemi překvapit :) Skvělá série :)

11.06.2022 5 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

Krásný příběh dvou prolínajících se časových rovin, které nakonec splynou v krásný konec :) nemůžu než souhlasit s předchozími komentáři, že i přes to, že je to svým způsobem oddechové čtení, tak zároveň nese příběh i vzkaz o nekonečnosti a důležitosti lásky, ať už rodičovské nebo partnerské. Vřele doporučuji :)

24.04.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Ale jo, oddechové pohodové čtení, proč ne :) Asi nikdo z nás dle obsahu knížky neočekával žádné hlubokomyslne téma, spíše jen relax příběh zavádějící nás do Kodaně plné nespočetných kaváren a hygge stylu :)

05.03.2022 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Bohužel jsem musela knihu po zhruba půl roce snažení nechat nedočtenou :/ velmi mě zajímá téma holocaustu, nicméně tento příběh mi moc nesedl..snad jsem měla pocit nereálnosti/ těžké uvěřitelnosti příběhu hlavního hrdiny. Škoda.

15.01.2022

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

"To tedy znamená, že kdyby se to mělo dělat znovu, už byste to neudělal?"
Řekl jsem rychle: "Dělal bych to, kdybych k tomu dostal rozkaz."
.. "Zabil jste tři a půl milionu osob!" Požádal jsem o slovo řekl jsem: "Promiňte, zabil jsem jen dva a půl milionu.."

Jakmile se prokoušete vláčným začátkem knížky, pak už vás nepustí. Tedy mě alespoň ne. Životní příběh vyprávěný samotným velitelem tábora Osvětimi nám umožňuje nahlédnout do zvrácených a naprosto empatii postrádajících myslí nacistických pohlavárů, kteří neměli problém v jeden moment poslat do plynu stovky lidí, aby pak v následující minutě seděli u večeře v rodinném kruhu, jako by se nic nestalo..
Doporučuji.

18.09.2021 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Zajímavý příběh (pro mě určitě i zasazením děje do prostředí opuštěného majáku na australském pobřeží), který čtenáře donutí zamyslet se nad hodnotami lidského života, nad mateřskou láskou a sílou svědomí. Ukazuje nám, že ne vždy to, co sami považujeme za správné, je správné i z pohledu ostatních.
Pohodové čtení, navíc rozdělené do kratších přehledných kapitol, co víc dodat :)

31.08.2021 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Jako fanda Jo Nesba jsem si byla takřka jistá, že mě žádný jiný autor severských krimi nezaujme téměř stejnou měrou. A mýlila jsem se. Svědkyně ohně je napínavý příběh, a to od počátku až do překvapivého konce (já to prostě neumím-odhalit vraha už v půli knihy :). Nicméně je určitě lepší číst případy Jonny Linny postupně, ke konci knihy se odkazuje na detektivův soukromý život včetně jeho minulosti, což samozřejmě pro mě znamenalo menší dezorientaci vzhledem k faktu, že toto bylo mé první setkání s autorem.
Každopádně vřele doporučuji :)

22.08.2021 4 z 5