swamp swamp komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Začal jsem číst ve stejný den, kterým začíná kniha (rok samozřejmě jiný), a navíc se v průběhu čtení knihy objevil první sníh...

26.11.2015 5 z 5

Alchymista (ilustrované vydání) Alchymista (ilustrované vydání) Paulo Coelho

Je zajímavé, že i přes můj ne zrovna kladný vztah k náboženství, tato kniha o víře a "Osobním příběhu" mě zahřála na duši. :)

14.11.2011 5 z 5

Hrdinské činy mladého donchuána Hrdinské činy mladého donchuána Guillaume Apollinaire

Ideální "povinná četba" aneb přečtěte si porno k matuře. ;)

30.11.-0001 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Co dodat? Povinná četba každého mladého dobrodružného čtenáře. Myslím, že ani po letech neztrácí své kouzlo. Kdo rozlouskne ježka v kleci? A co na to Jan Tleskač?

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Naprosto vtipná záležitost, která svou absurdností musí dostat každého.

30.11.-0001 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Prastará kniha knih - alfa / omega věřících křesťanů. Já osobně se řadím ke scientisticky založeným empirickým agnostikům. Starý zákon má pár světlých míst (e.g. Žalmy či Píseň písní, které mají nezamluvitelně uměleckou hodnotu), ovšem třeba 5 knih Mojžíšových, Knihy dějepisné a prorocké jsou téměř nečitelné, z hlediska historického řekl bych nepoužitelné. Hlavně úvodní pentateuch je prakticky výpis jmen, míst, zákazů a příkazů - hněv Boží je zde (stejně jako v okolních kapitolách) popisován jako ultimátní, což mi přijde (vzhledem k otázce křesťanství) hrozně ujeté, ale to by bylo na delší debatu. Nový zákon je pak mnohem čitelnější, přichází mesiáš a umělecky je celkově ucelenější. Přesto Bibli nemohu doporučit - nekřesťansky založení z ní nebudou mít nic, křesťané jsou příliš zaslepení, aby ji vnímali objektivně a byli schopni přiznat absurditu některých jejích pasáží.

30.11.-0001 1 z 5

Musím se přiznat, že Hobit se mi líbil více, než celá následná trilogie. Jeho vtipnost a pohádkovost mi přišla prostě úžasná. A netřeba více slov..

05.03.2013 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Společenstvo Prstenu je mou nejoblíbenější částí trilogie. Je skvělým pomyslným spojníkem mezi hravým a pohodovým Hobitem a vyspělým potemnělým zbytkem trilogie o Prstenu. První díl je mi nejbližší asi právě tímto - stále má nádech Hobitovy hravosti, ale je již okořeněn stínem budoucnosti.

14.02.2013

Skvělé a vtipné povídky a zamyšlení o věcech, které sami zažíváme dnes a denně. :)

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Pan Karel Kopfrkingl - jedna z nejděsivějších postav české literatury.

Jedenadvacet polibků Jedenadvacet polibků Roald Dahl

Skvělá směsice Dahlových povídek, tak absurdně černá, tak morbidní.. bravo!

02.02.2011 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Harry Hole se vrací do Norska, aby pomohl Olegovi, který je ve vazbě. Okolnosti však naznačují, že by tam snad mohl být právem. Kde se nachází pravda? Tenhle propletenec událostí Jo Nesbø opět pozvolna rozmotává, a my se dozvídáme stále víc a víc a dotváří se nám celý obrázek kolem toho, co se vlastně doopravdy stalo.

17.05.2017 5 z 5

Pozemšťané a mimozemšťané Pozemšťané a mimozemšťané Ivo Železný

Povedená sbírka sci-fi povídek autorů nejen z komunistického bloku, ale například i z Velké Británie či USA. Velmi vydařená, některé povídky mě opravdu dostávaly do kolen.

09.01.2017 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Jo Nesbø jde pomalu, ale jistě ve stopách G. R. R. Martina - abyste mi rozuměli, jako jednomu z mála autorů mu došlo, že ne vždy musí běžná kniha končit zářivým happy-endem. To je i jeden z důvodů, proč mě Nesbø tak baví. A u Spasitele tomu není jinak.

04.07.2015 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Tak po úvodním - spíše jen průměrném - Netopýrovi jsem se dostal k další knize Jo Nesbøho, která je o poznání lepší. Austrálii tady nahrazuje exotičtější Thajsko - se všemi svými klady i zápory (tedy vlastně spíše zápory). Vše je velice propracované, napínavé a dává to smysl. Jen mě trochu nebavila asi první čtvrtina, ve které jsem stále čekal na něco, co by mě vtáhlo. Dočkal jsem se, stálo to za to a těším se na pokračování.

18.08.2014 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Tato kniha postupně skvěle graduje a emocionální struna brnká tak vysoko, že čekáte, kdy praskne..

04.11.2013 5 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Závěr trilogie o Rychlých šípech. Tato a dvě předchozí knihy jsou asi tím nejlepším, čeho se nám od Jestřába dostalo.

25.07.2011 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Výpověď, která musí dítěti / pubescentovi změnit pohled na svět.. POVINNĚ POVINNÁ ČETBA!!!

Krysař Krysař Viktor Dyk

Pro mě naprosto krásná fatalistická kniha. Pojetí i příběh jsou zde nastíněny naprosto bravurně.

02.02.2011 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Jednoduše Jo Nesbø v plné síle. Po Sněhulákovi směle pokračuje ve vyprávění příběhu Harryho Holea, který mi však začíná v některých okamžicích připomínat Joonu Linnu z jiné detektivní série. Působí totiž místy jako nepřemožitelný a "nezabitelný" pěšák. Proto ta hvězda dolů z jinak výborně napsané a napínavé knihy. Skoro bych řekl, že zajímavější než děj kolem vraha je postupná sebedestrukce hlavní postavy.

21.02.2016 4 z 5