svatas007 svatas007 komentáře u knih

Syn Syn Jo Nesbø

Tuhle knihu jsem oproti svému zvyku četl trochu déle. Na vině bylo to, že to nebylo v češtině. Nicméně konstrukce celého příběhu je velmi šikovně vystavěna a není vůbec snadné předvídat, co se všechno stane. Hlavní postavy jsou dobře podány a spousta jejich jednání není založena na "profesionalitě" anóbrž je tvrdě ovlivněno osobními zájmy. Ať už jde o rodinné trampoty, rodinné vazby či snad prvky pomstychtivosti či kariérismu.
Některé dějové linky jsou trochu přitažené za vlasy, ale dejme tomu. Pro mne bylo zajímavé to, že i několik stran před koncem knihy nebylo vůbec nic jasné a opravdu to doklaplo do sebe až úplně na konci. Jenže se to četlo úplně samo a vůbec jsem se nenudil. Nechci rozebírat jednotlivé "nevyrovnanosti", protože bych musel vyzrazovat dějové zákonitosti a to se nedělá. Ale některé "kopance" tam jsou. jen zkratkovitě - střežené vězení a vše kolem něj, svědci/nesvědci a také úvodní vražda, která nebyla moc objasněná a vlastně důvody jen tušíte.
Nezbývá mi, než všem fandům severské detektivky říct - běžte do toho!

16.05.2017 5 z 5

Let 305 Let 305 A.G. Riddle

Jsem poměrně vášnivým čtenářem Sci-Fi a tak jsem s touto knihou nezaváhal. Nicméně jsem trochu v rozpacích. Kniha je poměrně dobrodružná, odehrávající se v budoucnosti (alespoň částečně). Pokud se rozhodnete přijmout za vlastní autorovu hlavní myšlenku o letadle a jeho pasažérech, je to OK. Pokud se chcete dozvědět něco o životě v budoucnosti je to ještě OK. Pokud se však chcete dozvědět něco o technických zákonitostech života v budoucnosti, vlastně se nic nedozvíte. Jen pár náznaků. A zůstává hodně otazníků.
I základní motiv v tom, jak funguje časová smyčka je takový nijaký. Je vidět, že autor se snaží trochu přidat něco málo posledních technologií, ale nějak to úplně nefunguje. Chápu, že v knize musí být zkratky (aby byla tloušťka knihy snesitelná), ale tady je to zkráceno až moc. Některé dějové zákonitosti jsou čtenáři předloženy jako fakt, i když by v řadě případů stálo za to je trochu rozvést.
Kniha se dobře čte, má spád, ale nesmíte se pitvat v detailech. Pokud mám mluvit za sebe - více knih od tohoto autora asi číst nebudu. Asi jsem do toho nedozrál nebo možná nejsem úplně cílová skupina čtenářstva.

07.07.2016 3 z 5

Jak si vycvičit rodiče Jak si vycvičit rodiče Pete Johnson

Osobně si myslím, že kniha není určená přímo dětem ve věku, jako hlavní hrdina. Je v ní příliš mnoho ironie a humoru, kterému primárně porozumí až dospělý či starší děti.

Kniha je napsaná velmi poutavě a formou deníku. Popisuje příběh chlapce, který radši než učení dělá něco jiného. A má ukázat, že určitě má cenu věnovat se svému snu. A to může pak ve výsledku donutit i rodiče, aby nás začali brát vážně.

14.05.2016 4 z 5

Pořídil jsem si tuto knihu jen tak. Protože pracuji jako "ajťák" docela mne oslovilo, kolik z moderního světa je v knize obsaženo. Navíc to má i hlavu a patu. Děj knihy má ukázat, že s dravým mládím se má počítat, protože může významně přispět k řešení záhadných problémů dnešního světa.
Dějová linka je velmi zajímavá, protože poměrně dlouho vás autor ponechá v nevědomosti, ale přitom do vás již sází semínko pochybností. Hlavní hrdina je trochu podivný v tom, že sám jakoby nedělá nic, jedná až poté, co ho někdo navede nebo přikáže, aby na něco přišel.
A nakonec je v knize popsán odvěký model toho, že nové je lepší než staré, ale zároveň staré může přinášet jistou kvalitu právě proto, že to je staré a nemáme se toho zbavovat proto, protože je to staré. A jisté tradice a úcta taky není k zahození, ale nutně to neznamená, že si před ní sedneme na zadek. Zároveň zjistíte, že pravidla jsou pravidla, ale někdy je dobré je porušit, abyste vzápětí mohli vymyslet nová...

29.04.2016 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Knihu jsem si pořídil až po nějaké době od uvedení. Musím však říct, že mne trochu zklamala. Jednotlivé zápisky tvoří celek, který je učesaný. Ovšem jen málo z nich je vtipných tak, že bych se za břicho popadal. Pokud mají zápisky něco poodhalovat, tak v podstatě neodhalují skoro nic. Musím říct, že jsem se knihou trochu "pronudil". Asi jsem opravdu čekal více legrace, on je tam jen humor.

29.04.2016 3 z 5

Vesaliovo tajemství Vesaliovo tajemství Jordi Llobregat

Velmi zajímavá kniha, která nedává moc času na oddych. Má obdobnou konstrukci jako knihy Dana Browna tj. historická fakta (známá i neznámá) vykládá čtenáři a přitom tahá za nitky představivosti a alternativního výkladu minulosti. Tahle hra mne baví.
Příběh je vystavěn tak, že zasazením do současnosti by zaprvé nebyl tak efektní (mužský versus ženský svět) a autor by se musel více zajímat o současné technologie. V této knize si vystačí s málem (elektřina je vrcholem technologie a také slovy klasika jsme stále ještě ve století páry), ale akční podání některých scén by se neztratilo ani v současnosti a je vidět, že se jimi autor inspiroval (třeba honička v kočáře).
Sedí mi i poučný výklad některých faktů důležitých pro posun v ději. Závěr je jasný - máte-li načteného Browna - čtěte i tuto knihu. Chcete-li děj z jiného než anglofonního světa, máte šanci. Kniha se, dle mého, povedla.

29.04.2016 5 z 5

Český konec světa Český konec světa Kateřina Hejlová

Od knihy jsem si až tak moc nesliboval, ale zabavila. Tu a tam se najdou originální nápady, ale asi mne nic nedonutí se ke knize vracet. Je to zajímavý pohled do české tvorby.

16.02.2016 3 z 5

Cesta pustinou Cesta pustinou Emmy Laybourne

Z celé série mne tenhle bavil asi nejmíň. Očekával jsem více informací o aktuálním stavu světa. Dozvěděl jsem se však jen něco o všech hrdinech. Je pravda, že je kniha v jistém ohledu nejdrsnější v popisu reality. Zároveň zde vrcholí celý chaos - víme proč ta situace nastala, jak se s ní vláda vypořádala, ale zůstávají dotazy. Nejvíce pak tápu v tom, proč je ta realita tak postavená a co za tím vlastně je. A kdo je současným hybatelem světa.
Konec se dal asi předpokládat tj. happy end, ale s ohledem k promyšlenosti děje předtím mi přijde hodně odfláknutý a zjednodušený. Navíc se jedná o věc uzavřenou a v těch intencích konce se jaksi nedá moc vymýšlet dále.
Shrnu-li to : všechny tři díly se určitě vyplatí přečíst a příběh je zajímavý.

16.02.2016 3 z 5

Nebe v plamenech Nebe v plamenech Emmy Laybourne

Mám-li být upřímný, druhý díl mne bavil o trochu více, než první. Přepínání mezi realitami dvou vypravěčů je velmi dobrý nápad, obzvláště ve scéně mise do obchodního domu. Moc se mi líbilo vykreslení "dozrání" hlavních hrdinů, kteří za pár dnů vyřešili spoustu dospěláckých věcí a viděli ještě více nechutností než by v jejich věku vůbec měli vidět/řešit. V podstatě to v knize přináší prvek naděje, že se nejmladší generace umí v případě potřeby zachovat tak, aby přežila a není příliš útlocitná, když dojde na nepěkná rozhodnutí.
To, co jsem zmiňoval posledně tj. jak na tom jsou okolní sáty a vůbec planeta obecně tedy jestli je to lokální nebo globální katastrofa, zde není zmíněno a ponecháno v pozadí. Vše leží na bedrech americké vlády, která logicky nechce některé věci vůbec řešit a jen "zneužívá" situace ve svůj prospěch (viz "nefungující" síť).
Jistě, osudy lidí jsou zajímavé, ale děsí mne trend, že pokud si chcete z dané situace pomoct, musíte sami. Vláda řeší něco úplně jiného a o jednotlivce ji v podstatě nejde. Systém se zhroutil, ale jak moc?
I přes tyhle drobnosti knihu můžu doporučit, čte se moc dobře.

03.02.2016 4 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Začnete číst a po pár stránkách se všechno zvrtne. Když už si říkáte, jak se z toho všichni dostanou, zvrtne se to ještě více. Popis téhle katastrofy je barvitý a příběhy uvěřitelné. A má to spád. Myslím si, že film, který je zajisté ve výrobě, bude dobrý.
Trošku mne mrzí jedna podstatná věc - katastrofa tohoto rozsahu je v knize vylíčena tak, že se odehrála jen v USA. Co okolní státy? Také je to ohrozilo? Nechce se mi věřit tomu, že autorka považuje svět mimo USA za nezaznamenání hodný. Krupobití je menší zlo, než následný chemický průšvih. S tím se dále pracuje. Zlá vláda, která i za této mimořádné situace stále intrikaří.
Chápu, že příběh je podán z pohledu uzavřené skupiny hrdinů a patrně se rozvine v druhém dílu, takže se snad dočkáme i větší interakce s okolím.
Nicméně kniha je čtivá, má spád a je dobrodružná. Nejsem si úplně jist, jestli bych ji doporučil číst dětem (v kterémsi e-shopu jsem ji viděl v sekci dětská literatura). Osobně mi vadilo to, že jsem tápal ve věku hrdinů, v první části se autorka odkazovala na určité stupně ve škole, ale věkově jsem to nedokázal zařadit.
Ke čtení však knihu vřele doporučuji. A následné dva další díly také.

03.02.2016 4 z 5

Spodek Spodek John Wray

Ke knize jsem se dostal díky tomu, že byla "zdarma" přibalena k mé čtečce elektronických knih. Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Při čtení jsem se však nějak nedokázal začíst. Přišel jsem si strašlivě ztracený. Na jedné straně hrdina, který popisuje své stavy a na druhé jeho matka.

Po přečtení knihy jsem přemýšlel nad příběhem. O čem ta kniha vlastně je? Kdy se odehrává? Co je špatně? Vysvětlilo se na konci vše? Na můj vkus kniha nechala mnoho otázek. Nějaký zločin? A jaký?

Mám-li být upřímný - asi bych ji nedoporučil dále, znám lepší. Chcete psycho, pokřivený pohled a násilí? Zkuste Mechanický pomeranč...

29.01.2016 3 z 5

Indická nevěsta Indická nevěsta Karin Fossum

Z knihy jsem trochu rozpačitý - vyvíjí se jako detektivka, stane se mord, hemží se to policisty. Odehrává se příběh, který je na konci docela otevřený. Může to být tak či onak.
Pokud bych to měl brát jako sondu do vztahů mezi obyvateli malé norské vesnice, tak zase není až tak hluboká. V podstatě se život točí kolem jedné hospody, bokovce a článcích se zaručenými svědectvími k případu.
A navíc je onen indický motiv vlastně pro děj skoro nepodstatný. Jen se tam dobře vyjímá. Musím říct, že kniha se čte moc dobře, protože od začátku očekáváte nějaký posun někam, kde by to bylo jasnější. Jenže ten posun nepřijde. Já dám hodnocení trochu nižší a půjdu si přečíst další díly. Třeba budou preciznější.

01.01.2016 3 z 5

Skála Skála Peter May

Kniha je dobře vystavěna jak příběhově tak i dějově. Je jasné, že osudy lidí z malé komunity dokáže zločin značně ovlivnit. Ale kniha je o tom, jak vás může historie dohnat aniž byste to původně zamýšleli.
Opět se tu dostávám do křížku s autorem, který svou detektivní zápletku před čtenářem vystaví a nechá ho jí na pospas, aby nakonec ústy jednoho z účastníků odkryl docela podstatná fakta. Jakkoliv se vám zdá případ nevyřešitelný a nelogický, naráz se objeví někdo, kdo řekne něco ve stylu, to nemůžeš vědět, protože si to nepamatuješ. Já to považuji za podraz na čtenáře.
I přes tuto výhradu knihu můžu doporučit.Styl psaní je hodně poutavý. A těším se na další díly...

28.11.2015

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Na úvod řeknu - kniha je dobrá, ale z mého pohledu to není detektivka. Je to spíše historický román, což autor přiznává i v doslovu a při věnování. Popisuje skotské kořeny kanaďanů. Detektivka není nijak zvláště propracovaná, je to spíše povídání o relativně banálním mordu na pozadí úplně normálních mezilidských vztahů. Ať to každý vidí jak chce, silnější motiv je popis událostí zhruba 150 let zpět, ale tam žádná detektivní záhada není. Jistě je to zajímavý a krutý popis událostí z té doby, jenže...

Co mne vyloženě překvapilo je otevřený popis toho, jak v Kanadě přistupují k francouzštině a angličtině. Dosud jsem si myslel, že lidé zde mluví oběma jazyky, ale dozvědel jsem se, že tomu tak není a dokonce i v řadách prominentních vyšetřovatelů. Také bych knihu doporučil jako studijní materiál k současné uprchlické krizi v Evropě. Některá témata jsou hodně aktuální.

18.11.2015 4 z 5

Zapadákov Zapadákov Jeffery Deaver

Právě jsem dočetl knihu, která je velmi dobrým krimi románem. V podstatě se v ní řeší jeden hlavní případ související s člověkem, který má zvláštního koníčka. Zároveň však nakousneme i příběh jiný - tuctovější, který se celou dobu drží v pozadí.
A nakonec se oba případy propojí do celku a vy zjistíte, že vše je jinak. Je to další román, který mimo vyšetřovacích metod podrobněji rozebírá vztahy na pracovišti a v rodině a zároveň ukazuje i relativitu vztahů, událostí či osob. Ačkoliv se to tak nejeví, oslavuje román pravé "americké" hodnoty tj. uvědomělí občané a ti zlí (ať už zločinci či policisté). A rodina, která je nadevše.
Po celou dobu čtení jsem si myslel, že jsem celkem v obraze, jenže pár drobností nakonec vyznění kompletně změnilo. A možná jsem byl trochu zaražen tím, kolik věcí před námi autor skryl. prostě vám nakonec musí odvyprávět "korektní" fakta a vše je rázem jasné. Což podle mne není úplně fér. Kniha není v podstatě tak krvavá jako jiné, ale napětí ji nechybí. I překlad je vcelku fajn, pár drobností by se našlo, ale nic podstatného.

09.11.2015 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Tohle dílo je dnes velmi aktuální. Popisuje kam až se může dostat slepé uctívání celebrit jejich fanoušky. A nenávist k autorovým závěrům může být hodně krutá. Inu když si vysníte jiný svět, těžko pak přijímáte novou "realitu" (nemluvě o té skutečné).

Proto dnes lidé dokážou utratit velké peníze za virtuální herní postavy a jejich smrt v herním světě je může pořádně "vykolejit".

Tuhle knihu pana Kinga mám hodně rád, není moc krvavá, zato je plná psychologického teroru, ale to je to, co baví.

05.11.2015 5 z 5

Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř Martina Drijverová

Pěkná dětská knížka s ilustracemi Adolfa Borna. Naše žákyně třetí třídy knihu přečetla a celkem se jí líbila. Příběh ukazuje "konflikty" které pramení z toho, že se s někým kamarádíte a s tím, s kým se nekamarádíte na vás má spadeno, protože se s ním nekamarádíte. A nakonec se začnete kamarádit s někým úplně jiným, s kým jste v podstatě vůbec kamarádit nechtěli.
Příběh je zasazen do prostředí základní školy, konkrétně do třetí třídy a celkem věrně popisuje situaci v normální třídě, kde se každý snaží prosadit a zároveň utužit své sociální vazby. Společným nepřítelem je samozřejmě učitelka, i když ne vždy. A jak mohou mít dětské lumpárny vliv na vztahy.
Kniha z edice Druhé čtení.

26.10.2015 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Pokud jste zaměstnáni v nějaké firmě a vyděláváte si na živobytí, jistě jste mnohokrát alespoň snili o tom, jak se moc nenadřít a zároveň si vydělat. Nejde však o to někoho podvést, ale záměrně se vyhnout všemu pracnému. A ještě být vnitřně přesvědčeni o tom, že děláte to nejlepší, co lze v dané situaci udělat. A cítíte se nepostradatelný.
Tahle kniha mi hodně připomíná Švejka, který byl vlastně dobrák od kosti, stejně jako Ignácius. A pokud se sejdou ty správné okolnosti, prostě neodolá. Jestli znáte pohádku O líném Honzovi s Markem Ebenem v hlavní roli, bude vám tahle kniha příjemná.

23.10.2015 4 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír Raymond Khoury

Kniha je hodně tajemná a v určitý moment se zvrtne do zajímavé dějové linky. Pak se to však na konci docela překombinuje a už je to celé moc neuvěřitelné. Je tam až příliš šťastných náhod a gradací, které ubírají na realitě. Než se odhalí ty správné motivy, chvíli to trvá a na můj vkus kniha trpí řadou hluchých míst.
Některé kroky postav jsou logické, pak však přijde zkrat a je cítit, že až moc násilně se děj posouvá k tomu správnému cíli, potřebnému pro další zvrat.
Kniha mne však bavila, ale moc reálná mi nepřišla. Na zločince jsou všichni krátcí a ještě navíc v Mexiku.

23.10.2015 4 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Knihu jsem si pořídil "v akci" a nevkládal do ní žádné přehnané naděje. Pak jsem ji začal číst a dost mne bavila. Děj nebylo možno jednoduše předvídat, ale občas se to povedlo. Zde několikrát zmiňovaný závěr je sice neobvyklý, ale svou logiku má. I když to asi působí tak, že není úplně promyšlený. Vzhledem k tomu, jak si autor pohrává se vším ostatním, závěrečného motivu si moc neužil.

Děj má však slušný spád a baví mne to vysvětlování, co za jednotlivými linkami je a proč. Na závěr je jen na každém z nás, jestli bychom postupovali stejně, nebo jen částečně stejně nebo úplně jinak. A taky si odnáším jedno moudro, že když se fanatismus zvrhne, nic jej nezastaví...

23.10.2015 5 z 5