SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Knihu jsem si přečetla asi dva roky po shlednutí posledního z natočených filmů, který mě lehce zklamal. A kniha naopak ne, prožívala jsem Gatsbyho osud skrze ni velmi intenzivně. Jeho zoufalou lásku k Daisy, které podřídil své konání. Nešťastný příběh člověka s hlubokým citem v povrchním pozlátkovém světě.

28.10.2017 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

O životě tohoto básníka snad ani nešlo napsat jinak než hutným květnatým stylem, kterým Loukotková disponuje a který toto dílo povyšuje nad obyčejnou biografii, jakých jsou stovky.

28.10.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha je zajímavá, dojemná. Člověk se hned na začátku zastydí, že je dospělý a neumí už tak prvoplánově vnímat svět dětí a celou knihu se tohoto dětského vnímání snaží znovu dosáhnout. Smutné je, že alespoň mém případě, se to nikdy zcela nepodaří a proto dávám jen čtyři hvězdičky. Na konci ve mně zůstane akorat pocit, že kniha je skvělá, když to všichni říkají, ale já jsem bohužel ten ignorant, který ji není schopen zcela docenit.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Četla jsem od něj ještě Nemesis a Levharta. Sněhuláka rozhodně hodnotím jako nejlepšího z této trojice. Pět hvezdiček nedávám jen proto, že to zas není detektivka, která by měnila literární svět. Ale velmi slušná kvalita

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha není špatná, ale mou osudovou knihou od Merleho je Malevil. Čekala jsem pro to, že mě dostane podobně jako ona, což se nestalo.

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

O trochu méně čtivé než první díl, ale stále velmi poutavý příběh. V životě by mě nenapadlo, že mě příběh o jednom silném přátelství a dvou rozdílných ženách tolik zaujme.

09.10.2017 5 z 5

Rok nekonečného strádání Rok nekonečného strádání Adam Rapp

Ke knize jsem měla ambivalentní vztah. Úplně si mě nepodmanila, na druhou stranu je třeba uznat, že autor je dobrý spisovatel s neuvěřitelně bohatou slovní zásobou a schopností vymýšlet neotřelé novotvary a slovní spojení, které ze sebe sype kulometnou rychlostí.

05.08.2017 4 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu Apokalypsa a možná tím mé čtení bylo negativně ovlivněno a čekala jsem něco jiného. Myslím, že jsem celkem zkušený čtenář, který je schopen přelouskat cokoliv, ale tohle pro mě byla jedna z nejtěžších knih na čtení a čtenářský zážitek byl po poslední stránce rozpačitý. Každopádně obdivuju každého, kdo je na takové čtenářské úrovni, že si knihu vychutnal.

05.08.2017 3 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Kniha, která je krásná v děství a okouzlí i v dospělosti. Téma je trochu vážnější, než u ostatních knížek této autorky. Srdcová záležitost.

04.08.2017 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Ta kniha není špatná, ale proč ji mnoho lidí uvádí jako svoji nejoblíbenější knížku úplně nechápu...

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Výborný nápad, stylistika, dojemnost.

04.08.2017 5 z 5

Čtivě napsané, originální zápletka.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Velmi zajímavě zvolená vypravěčka, která jako alkoholička má problémy si vzpomenout, co vlastně dělala a viděla. Nemožnost spolehnout se na vypravěče se mi líbila, knihu to pozvedá o jeden stupeň z průměru. Zklamala mě akorát závěrečná pointa, která se mi nezdá nijak originální. Slušné čtění na léto.

04.08.2017 4 z 5

Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o maršmelou na klacku Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o maršmelou na klacku Martin Gilar

Pokud se chcete dozvědět, jak se opravdu žije v Americe, tahle kniha stojí za to. Potvrzeno vlastním pobytem za mořem.

07.02.2013 4 z 5