StrYke StrYke komentáře u knih

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Oko čarodějnice je již několikátou knihou Zrnek temnoty, kterou jsem přečetl. A je zatím jednou z nejlepších. Obecným problémem této edice totiž je, že knihy jsou na svůj krátký rozsah příliš ambiciózní a jako celek nefungují nejlépe. Oko čarodějnice je společně s Pomiluj smrt zatím jediná, ze které jsem tento dojem neměl. Napětí společně s příběhem pěkně gradovalo a některé pasáže mi připadaly příjemně znepokojivé - s čímž se rozcházím s některými místními komentáři (a to jsem veliký hororový fanoušek). Retrospektivní části se mi moc líbily, mrzelo mě, že nebyly více rozvedeny. Vřele doporučuji všem.

Pořadí Zrnek temnoty, jak se mi líbila: 1. Pomiluj smrt; 2. Oko čarodějnice; 3. Sklíčenost; 4. V pekle jsme všichni Hébert; 5. Billy Silver; 6. Vzácný druh; 7. Zůstanou jen skvrny; 8. Troll; 9. Virální životy; 10. Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech; 11. V rozkvětu; 12. Pan Nikdo

15.04.2024 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Je pravdou, že Žena v bílém je dnes již dílem značně zastaralým. Příběh je sice napínavý, nepředvídatelný a komplikovaný, z pohledu dnešního čtenáře ale ubíhá poměrně pomalu. Těm, co mají rádi literární klasiky nebo gotické romány, lze ale pouze a pouze doporučit. K vydání z roku 1993 od GMA 91: Na hodinu bych vyhodil editora, protože na každé stránce je alespoň několik překlepů.

18.03.2024 4 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Výborná sbírka bizarro fiction, ve které je naprostá většina povídek originálních, úderných a velice zábavných (především povídky Zub za zub, Legenda o truchlivém mořském bohu a Adresát nezastižen). Zvlášť musím ocenit bonusový příběh Lízománie od CM3, u kterého jsem se i nahlas zasmál. Když ale odmyslím naprosté minimum průměrných až lehce podprůměrných povídek (K jádru věci, Brýle Pandaemonia), každý příběh by stál za zmínku. Všem fanouškům tohoto žánru vřele doporučuji!

29.01.2024 5 z 5

Vraždy v ulici Morgue Vraždy v ulici Morgue Edgar Allan Poe

Jistě jsou lepší sbírky Poevy tvorby než je tato. Až na pár velmi dobrých (Maska Červené smrti, Král Mor) a dobrých (Vraždy v ulici Morgue, Vrah jsi ty!...) povídek zde totiž převažují vesměs průměrná díla. Ta, věřím, ve své době mohla být zajímavá pro svou novotu či informativní popis (Senzace s balonem, Předčasný pohřeb...), v dnešní době však běžného čtenáře neoslní. Pro seznámení se s tvorbou tohoto literárního velikána bych doporučil spíš sbírku Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky.

03.01.2024 3 z 5

Dům na tekutých píscích Dům na tekutých píscích Carlton Mellick III

Dům na tekutých píscích je úplně jiný než předchozí, do češtiny přeložená díla CM3. Nejsou zde téměř žádné nechutnosti či sexuální zhýralosti. Vykreslený svět, samozřejmě patřičně bizarní, je zajímavý a řídí se pravidly, která dávají (atypicky) smysl. Poprvé si umím představit, že knihu beze studu někomu půjčím. Souhlasím, že jde o jednu z nejlepších knih CM3, mým favoritem však dosud zůstává akčnější Plyšákokalypsa.

Pořadí knih od autora, podle toho, jak se mi líbily: 1. Plyšákokalypsa; 2. Dům na tekutých píscích; 3. Magořina; 4. Zbouchnul jsem Satanovu dceru; 5. Orgie v chomoutu; 6. Strašidelná vagina; 7. Lidožrouti z Lízátkova

02.01.2024 5 z 5

Setkání se smrtí Setkání se smrtí Joe Simpson

Kniha je psána čistokrevným horolezcem, s čímž jsem měl zpočátku problém. Místo souvislého, lehce stravitelného příběhu autor první třetinu knihy podrobně popisuje prostředí hor. Protože nemám osvojený potřebný slovník a kniha ho neobsahuje, byl jsem ze všech těch sedel, morén, komínů a seraků mírně otrávený. Po překonání této části jsem se však dočkal velmi napínavého a výborně napsaného příběhu, který pro mě byl natolik fascinující, že jsem ho během čtení nezávisle vyprávěl dalším dvěma lidem. Všem doporučuji!

13.12.2023 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Kniha má pár pěkných, vtipných momentů, ale to je tak všechno. Oceňuji, že jde o autentické vyprávění autora. Bohužel mi ale nesedla forma, která mi přišla chvílemi nepřehledná (dlouho jsem se ztrácel ve jménech) a celkově taková nijaká. Protože si na toto dílo pravděpodobně za pár týdnů už ani nevzpomenu, nedoporučil bych ho k přečtení (ale ani bych neodrazoval).

05.12.2023 2 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Znepokojivé, ale i dokonalé dílo plné symboliky a skrytých významů. Tak skrytých, že průměrný čtenář není schopen poskytnutá vodítka dešifrovat. Za mě jedna z nejlepších českých knih, kterou jsem zatím četl.

25.11.2023 5 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Darcy Coates

Pod hladinou je skvělá, velmi napínavá kniha, ke které mám ale pár výtek. Chvílemi (hlavně zpočátku) mi přišla natahovaná a občas se některé pasáže opakovaly. Na jednu stranu oceňuji kvalitní rešerši, kterou musela autorka pro psaní vypracovat. Na druhou stranu je ale poznat, že sama aktivní potápěčkou není. Chvílemi zapomínala, že se děj odehrává pod vodou a popisované situace nebyly reálné. Ve výsledku jde ale opravdu o výborné dílo, které lze jen doporučit.

17.09.2023 4 z 5

Djatlovova expedice: Nová odhalení Djatlovova expedice: Nová odhalení Martin Lavay

Bohužel jde o poměrně zbytečnou publikaci. Relevantních novinek obsahuje málo, zato obsahuje spousty "doplňujících" informací, které pravděpodobně slouží k tomu, aby měla kniha dostatečné množství stran a mohla být vydána. Například faktografická okénka jsou často hodně mimo (například o zvířatech či o filmu Ledové království). Autor uvádí i názory a teorie náhodných uživatelů na Facebooku či na YouTube. Osobně proti tomu nic nemám, ale nazývat nějaké náhodné rozumy za "badatele" mi přišlo těžce neadekvátní (především kvůli tomu, že jsou takto nepřímo podporována individua, která pak na fotografiích hledají - a nacházejí - vraždící chobotnice atp.). Poslední část knihy je soubor nešťastně uváděných odkazů na různé webové stránky (které samozřejmě nerozkliknete, musíte je složitě přepisovat a navíc stejně za pár let nebudou aktuální) a opakování toho, co již bylo na předešlých stránkách napsáno. Na druhou stranu musím ocenit, že kniha se čte velmi dobře a autor si musel s jejím psaním dát velkou práci, možná právě až moc velkou.

08.12.2022 3 z 5

Billy Silver Billy Silver Daniel J. Volpe

Tak toto Zrnko temnoty je zatím to nejnechutnější. A myslím, že toto prvenství půjde jen těžko překonat. Feťácké prostředí působí od začátku špinavě a tísnivě. S hlavní postavou čtenář může jen těžko soucítit. Vlastně tu není žádná kladná postava a kromě lítosti nad přítelkyní feťačkou nelze cítit jedinou "pozitivní" emoci ke komukoliv v tomto příběhu. Což byl nejspíš přesně autorův záměr. Velikým pozitivem knihy je, že všechny zvrácenosti v ději působí přirozeně. To je veliký rozdíl od jiných, podobných knih, které byly často napsány jen proto, aby byly nechutné (příkladem budiž Země kanibalů od Marka E. Pochy). Uznávám ale, že Billy Silver není pro každého. Čtenář pro něj musí mít silný žaludek a pravděpodobně také něco posunutého v hlavě, aby měl důvod toto Zrnko vůbec číst. Pokud se k tomuto Zrnku odhodláte, určitě nebudete zklamaní :).

29.04.2024 4 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Hezké, upřímné, poučné. Orwellova prvotina je odlišná od jeho dvou slavnějších počinů (Farma zvířat, 1984), ale lze z ní pochopit, co ho později vedlo k jejich napsání. Vřele doporučuji.

03.04.2024 5 z 5

Pomiluj smrt Pomiluj smrt Veronika Fiedlerová

Skvělá novela, popisující nešťastný osud jedné neobyčejné dívky. Každá strana, každý řádek dává dokonalý smysl a vytváří oprávněný dojem krátkého, ale velmi hutného a kompaktního díla. Bezútěšná, melancholická atmosféra je výborně doprovázena útržky z minulosti hlavní hrdinky a náznaky jejího tajemství. Ačkoliv lze její tajemství správně odhadnout po prvních dvou vodítkách... Vřele doporučuji všem.

15.02.2024 5 z 5

Zůstanou jen skvrny Zůstanou jen skvrny Ross Jeffery

Útlá a přímočará knížka, skrz naskrz protkána depresivní, bezútěšnou atmosférou. Čte se velmi dobře, ačkoliv některé "niterní" pasáže mi v jejím průběhu začaly připadat repetitivní. S každou stránkou roste sice určité napětí, děj je ale obecně předvídatelný a ničím zásadním nepřekvapí. Proto také ubírám jednu hvězdičku. Přestože se totiž jedná o kvalitní novelu, postrádal jsem v ní nějaký hlubší přesah. I tak každému se silnějším žaludkem mohu jen doporučit.

10.01.2024 4 z 5

Země kanibalů Země kanibalů Mark E. Pocha (p)

Země kanibalů je napsána velmi čtivě a zábavně. Čekal jsem od ní ale víc. Jako fanoušek filmového hororu velmi oceňuji autorovu inspiraci starými italskými filmy o kanibalech. Aby ve mně text, označovaný zde za brutální a nechutný, ale vzbudil silnější emoce, musel by přitvrdit. To, co hlavním postavám kanibalové provádějí, totiž není nic originálního. Člověk, co má nakoukáno, to již musí znát z filmového plátna, které je navíc ještě o stupeň horší než literární forma. Kdybych měl hodnotit, jak ve mně jaká kniha vzbudila vnitřní neklid, stále u mě vedou knihy od markýze de Sada.

25.12.2023 3 z 5

Výborná novela, u které nebýt všeobecně známa zápletka, byla by také velmi napínavá. Atmosféra temného, ponurého Londýna dělá dílo výjimečným a děsivým i po desítkách let od jeho vydání. Doporučuji!

19.12.2023 5 z 5

Náměsíčná Náměsíčná Robert Lawrence Stine

Náměsíčná je krátká, napínavá a velmi poutavá knížka, kterou lze přečíst za pár hodin. Jedinou výtku bych měl k přehnané snaze autora svádět čtenáře na falešné stopy. V samotném závěru spousta falešných indicií nebyla vysvětlena a nedávala smysl. Jinak jde ale o další skvělý počin Stina a lze jen vřele doporučit!

31.08.2023 4 z 5

Když jsem četl sbírku hororových povídek E. A. Poa k maturitě, příliš mě nebavila. Nyní jsem se k ní po letech vrátil a musím říct, že jde o dílo vskutku mistrovské. Z téměř každé povídky je cítit deprese a tíseň, a i když některé příběhy jsou svým dějem předvídatelné, lze to obhájit dobou, ve kterých byly napsány. Konkrétně v této sbírce mi chyběl ikonický Havran a Vraždy v ulici Morgue. Jinak jsou zde vesměs velmi kvalitní povídky (především Černý kocour, Král Mor, Zánik domu Usherů a Zrádné srdce). Jediné dvě, které mě příliš nebavily, jsou Démon zvrácenosti a - paradoxně - vlajková Jáma a kyvadlo. Přečtení této či podobné sbírky bych doporučil každému, je třeba však znát a brát v potaz roky vzniku jednotlivých povídek a život samotného autora.

10.07.2023 4 z 5

Klaun v kukuřičném poli Klaun v kukuřičném poli Adam Cesare

Tato kniha je literární variací průměrného amerického béčkového hororu se vším, co k tomu patří. Ať už mluvíme o nereálných situacích, o stupidním chování postav (a to na správné i špatné straně) či o závěrečném vysvětlení, které celé tu béčkovost podtrhává. Do poloviny knihy se toho příliš neděje a příběh by se dal označit za utahaný. Pak všechno nabírá stále rychlejší spád. V závěru je dokonce tak rychlý, že jsem si musel některé věci domýšlet. Místo popisu přechodu z bodu A do bodu B autor totiž rovnou popisuje přechod z A do C. Kdyby byla kniha delší, čtenář by si nejspíš nakonec musel vystačit z bodovým popisem děje: "Tonda šel. Potkal klauna. Umřel." I přes všechny výtky však hodnotím kladně, protože mi bylo dopřáno přesně to, na co kniha láká svým výmluvným názvem. Stejně jako nelze očekávat vysoký rozpočet, složitý děj a kvalitní speciální efekty u filmů jako je Pátek třináctého a Vřískot, tak tady nelze čekat nic jiného než oddechové čtení, které sice nevyděsí, ale dokáže alespoň příjemně zabavit.

14.01.2023 4 z 5

Úvod do evoluční biologie Úvod do evoluční biologie Jaroslav Flegr

Jak tu bylo řečeno, pro člověka, který se příliš neorientuje v biologických pojmech alespoň na středoškolské úrovni může být tato učebnice náročnější, jako studijní materiál ke zkoušce je ale nedocenitelná.

05.01.2019 5 z 5