StrYke Online StrYke komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílá nemoc je mistrovské dílo varující před nastupujícím, sílícím nacismem v Německu. Vidět (a ne pouze číst) tuto divadelní hru musí být něco úžasného. K literární formě mám jedinou výtku: Některé monology jsou příliš dlouhé a vzájemné přemlouvání hlavních postav napříč celým příběhem se chvílemi stává otravné a frustrující (ale je také dost dobře možné, že to bylo autorovým účelem). Každopádně doporučuji každému.

22.01.2024 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Na Fénixově řádu se mi velmi líbí, že téměř všechny postavy, které známe z předchozích dílů jako nevyvratitelně kladné, jsou ukázány v jiném, poněkud pochmurnějším světle. Nabývají tedy na své reálnosti, ať už mluvím o Harrym, kterým cloumá puberta (kterou některé místní rozumy nepochopily a absenci vysvětlení Harryho zvláštního chování berou jako nedostatek) či o komkoliv jiném. Sebevíc je příběh temný a depresivní, některé pasáže mi vykouzlily upřímný úsměv na tváři, což se mi u knih moc často nestává - především některé závěrečné části (menší nápověda: mimino a mozek). Kniha je ve spoustě věcech výrazně odlišná od svého filmového zpracování a spoustu věcí, nad kterými jsem se dosud ve filmu nezamýšlel či mi nebyly jasné, vysvětluje. Doporučil bych ji proto každému, kdo se chce o kouzelnickém světě dozvědět co nejvíce.

02.06.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Jako malý jsem měl druhý díl Harryho Pottera velmi rád a myšlenka skryté komnaty se skrytým baziliškem uvnitř mi přišla nanejvýš přitažlivá. Kniha, kterou jsem si poslechl až jako dospělý divák, má stejné kouzlo, jako literární Kámen mudrců. Je čtivá, zábavná a navíc i značně mysteriózní. Opět jde o multigenerační dílo, které lze doporučit čtenáři jakéhokoliv věku či pohlaví. Těším se na další díl.

22.03.2023 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Skvělá kniha s pěkným tempem a s působivými zvraty. V mnoha případech se příběh tváří klišovitě jen proto, aby mohl klišé porušit.

21.12.2022 4 z 5

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

Zhruba až ve třetině knihy jsem si uvědomil, že první díl Metráčka, který jsem si náhodně zvolil do Čtenářské výzvy, je primárně příběh pro dospívající dívky. Tedy pro čtenáře přesně opačného mé osobě. Musím ale uznat, že jsem si čtení moc užil. Je roztomile optimistické a smířlivé, zároveň ale nepůsobí nijak naivně ani hloupě. Po pokračování už nesáhnu, ale pro zlepšení nálady bych Metráčka doporučil snad každému.

11.12.2023 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Severka se mi četla velmi dobře. Graficky je moc pěkně zpracovaná a členění textu mi přišlo přinejmenším originální. Na druhou stranu mi ale samotný příběh nepřišel natolik strhující, abych si na knihu za nějaký čas vzpomněl. Je málo zajímavý na to, aby ze Severky udělal skvělou beletrii. Zároveň ani není zcela autentický, pouze inspirovaný skutečným člověkem, aby dal knize nálepku "Toto se opravdu stalo" a přidal tím spousty, spousty plusových bodů. Za mě bohužel slabší čtyři hvězdičky.

29.11.2023 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Když jsem Proměnu četl k maturitě, příliš se mi nelíbila. Když jsem ji nyní poslouchal jako audio, byl jsem mile překvapen. Je pravdou, že dějová linka je jednodušší, jak však bývá u novel zvykem, ale samotná proměna Řehoře mě velice bavila. Po přečtení komentáře od "LukasB.453", který mi na dílo poskytl nový úhel pohledu, mi přijde Proměna ještě o něco zajímavější. Chápu však každého, koho nebude bavit nebo ji náležitě neocení, protože jsem se mezi takové dlouhou dobu také počítal.

28.07.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Příběh postupně graduje a dětské čtení se výrazně mění na něco temného, chvílemi až depresivního. Kniha je velmi obsáhlá, navzdory tomu jsem nepociťoval žádná hluchá místa, kdy by mě děj přestával bavit. Stejně jako u předchozích dílů, nejvíce mě bavily ty části, které ve filmu chyběly nebo se od něj nějakým způsobem lišily. A takových částí je čím dál více.

03.05.2023 5 z 5

V pekle jsme všichni Hébert V pekle jsme všichni Hébert Madla Pospíšilová Karasová

Třetí a zatím nejlepší novela z edice Zrnka temnoty, kterou jsem četl. Námět i zpracování jsou velmi dobré, realistické a znepokojivé. Snad mou jedinou výtkou ke knize je právě malý rozsah, kvůli kterému mi příběh přišel neúplný. Na těch sto a něco stran se autorka rozhodla popsat příliš dlouhý a hluboký příběh. Během čtení jsem měl pocit, že děj skáče od jednoho k druhému a jako celek nefunguje úplně nejlépe. Škoda, protože trochu ho ještě rozvinout nebo předělat, bylo by toto dílo dokonalé.

Pořadí Zrnek temnoty, jak se mi líbila: 1. Pomiluj smrt; 2. Oko čarodějnice; 3. Sklíčenost; 4. V pekle jsme všichni Hébert; 5. Billy Silver; 6. Vzácný druh; 7. Zůstanou jen skvrny; 8. Troll; 9. Virální životy; 10. Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech; 11. V rozkvětu; 12. Pan Nikdo

16.01.2024 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Když jsem četl tuto sbírku povinně k maturitě, vůbec mě nebavila. Dokonce mi po ní zůstaly natolik nepříjemné vzpomínky, že jsem ji ještě před nedávnem uváděl jako demonstrativní příklad toho, proč by si každý svůj literární seznam měl vytvářet sám. Nyní jsem se však ke Smrti krásných srnců dostal znovu a musím se Otě Pavlovi posmrtně omluvit. Je to krásné vyprávění, ke kterému jsem ale musel dospět a dozrát.

30.10.2023 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Jak je napsáno v poměrně dlouhé předmluvě Robertem Silverbergem, je potřeba k Ledovému peklu přistupovat s jistou rezervou. Jde totiž o prvotní, neupravenou a podstatně delší verzi pozdější slavné povídky "Kdo je tam?". Delší je o tři kapitoly, které byly později pro svou nezáživnost z finálního díla vyškrtnuty. Dle mého názoru (a podle ostatních komentářů i mnoha dalších) to byl dobrý krok, protože právě prvních pár desítek stran je to, co knize nejvíce sráží na celkové kvalitě. Kdo není zarytým fanouškem filmu a příliš ho nezajímá evoluce celého konceptu, měl by raději sáhnout po povídce. Ostatním vřele doporučuju.

20.09.2023 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Předposlední kniha vyprávějící o Harrym navazuje plynule na události předchozího dílu jak dějem, tak ponurou atmosférou. Úsměvných pasáží o něco ubylo, přičemž části s profesorem Křiklanem, které pravděpodobně měly tento úbytek kompenzovat, na mě působily spíše zvláštním dojmem. Naopak se autorka více věnuje minulosti a motivům hlavních postav, což ve filmovém zpracování zoufale chybí a co je nejspíš to nejzajímavější na celé knize. Stejně jako všechny předchozí díly bez rozdílu, přečtení šestého dílu Harryho Pottera můžu všem jen vřele doporučit.

17.07.2023 5 z 5

Sklíčenost Sklíčenost Lucy Taylor

Krátký a úderný satanistický horor s dobře vybudovanou, temnou atmosférou. V protagonistech se lze těžko vyznat a odhadnout jejich chování je téměř nemožné. To považuji za veliký plus přidávající na určité realističnosti a surovosti příběhu. Vlastně jsem celou dobu netušil, kam děj směřuje a co od něj očekávat. Stejně jako u některých jiných počinů z edice Zrnka temnoty mi ale kniha přišla kvůli krátkému rozsahu neúplná.

12.02.2024 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Tato krátká kniha vypráví o krátkém úseku života "obyčejného" člověka, řešícího během 2. světové války vážné i méně vážné problémy. Chvílemi je úsměvná, chvílemi zas nutí k zamyšlení. Celou dobu je však doprovázena svým způsobem depresivní, melancholickou atmosférou. Jsem rád, že jsem se k ní díky Čtenářské výzvě dostal. Doporučil bych každému.

02.02.2024 4 z 5

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Dosud jsem znal Ostrov doktora Moreaua pouze ze strašidelného speciálu Simpsonových. Námět mi připadal zajímavý, proto jsem sáhl i po literární předloze. A dočkal jsem se výborné, i když dnes již mírně zastaralé, sci-fi novely. Mrzelo mě, že jednotliví zvířecí lidé nedostali více prostoru (hlavně opičí muž). A to je jediná věc, kterou mohu tomuto dílu vytknout. Všem zájemcům o literární klasiku doporučuji.

29.01.2024 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Znepokojivé, ale i dokonalé dílo plné symboliky a skrytých významů. Tak skrytých, že průměrný čtenář není schopen poskytnutá vodítka dešifrovat. Za mě jedna z nejlepších českých knih, kterou jsem zatím četl.

25.11.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Romeo a Julie je klasické dílo, které v nějaké podobě zná snad každý. Originál je mistrovská divadelní hra, ke které však mám pár čistě subjektivních připomínek. Příběh dvou mladých milenců je opravdu trošku naivní, na druhou stranu první lásky naivní bývají. Problém jsem měl spíš v jisté těžkopádnosti textu, která se projevovala hlavně v delších a lyričtějších monolozích a kvůli které jsem musel některé pasáže číst třeba třikrát, abych pochopil, co je čím míněno. Nedávám to za vinu překladateli ani Shakespearovi, spíš své nechápavé hlavě. Jinak jde za mě o literární skvost a všem mohu jen vřele doporučit.

31.10.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Předchozí díly série jsem nečetl, takže mě, na rozdíl od ostatních, spojitost s Jurkem nijak nerušila. Kniha se četla skoro sama. Text je psán jednoduše a čtivě, kapitoly jsou krátké a co věta, to odstavec. Vraždy jsou správně brutální a nekompromisní. Co mi ale vadilo byla možná až příliš nízká komplexita příběhu a především nulová snaha detektivů celý případ vyřešit. Veškeré vyšetřování lze popsat očekáváním další vraždy a marnou snahou ji v posledních pár minutách zabránit. Nehledě na občas až tristní nelogické chování ze strany téměř všech hlavních i vedlejších postav...

20.04.2023 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Kniha se skládá ze 3 povídek se společným, nějakým způsobem bizarně sexuálním motivem. Mně se z nich nejvíce líbila ta ikonická, Strašidelná vagina. Její rozsah je však zbytečně dlouhý a kdyby byl osekán na polovinu, nic zásadního by se, dle mého skromného názoru, nestalo. Ono by se však nic zásadního nejspíš nestalo ani kdyby byla nějakým způsobem osekána (či naopak prodloužena) délka 2 zbývajících povídek. Autor má totiž talent vyprávět často téměř nulový příběh tak zábavně, že rozsah je většinou minoritní. I přes tento talent je však tato kniha z edice Club Bizarre jedna z těch slabších .

Pořadí knih od autora, podle toho, jak se mi líbily: 1. Plyšákokalypsa; 2. Dům na tekutých píscích; 3. Magořina; 4. Zbouchnul jsem Satanovu dceru; 5. Orgie v chomoutu; 6. Strašidelná vagina; 7. Lidožrouti z Lízátkova

27.01.2023 3 z 5

Plyšákokalypsa Plyšákokalypsa Carlton Mellick III

Zatím nejlepší dílo z pera CM3, které jsem četl. Opět se jedná o oddechové čtení, které průměrného čtenáře zabaví na 2-3 dny. Opět jsou stanovena určitá pravidla, která musí čtenář pro plný požitek přijmout a příliš se nad nimi nezamýšlet. A opět jde o úderný a rychlý příběh doprovázený nejrůznějšími bizarnostmi a zvrácenostmi. Na rozdíl od předchozích knih od autora tu ale chybí "hluchá" místa, která nemají v knize s takovým počtem stran co dělat.

20.01.2023 5 z 5