stejsdan stejsdan komentáře u knih

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Nádhera, do Three Pines jedu jakoby na dovolenou, hrozně si to užívám, miluju Ruth a její husu, vidím před sebou bistro a přímo cítím ty pochoutky... Krásné počteníčko, tentokrát s trochu náročnějším tématem, ale inspektor Gamache nikdy nezklame, každá knížka je jiná a přitom všechny stejně zaujmou a pobaví. Těším se na další:)

20.10.2020 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Paní Klevisová mě strašně baví.
Krásně popsaná atmosféra pohraniční zapadlé vesničky, kde mladá žena hledá svou minulost, během pátrání si najde novou přítelkyni, která řeší své osobní problémy. Tentokrát se nejedná o klasickou detektivku, kriminální zápletka sice je, ale určitě to není hlavní dějová linie. Já jsem si velmi užívala, jak autorka popisuje pátrání po půdách ve starých krabicích a zaprášených skříních a byla jsem napjatá, jak to všechno dopadne až do poslední stránky.

26.05.2022 5 z 5

Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Petr Macek

Knížku jsem dostala jako dárek, četla se mi dobře, i když mi chybělo více vyjádření samotné herečky. Jedná se spíš o seznam rolí a filmů, kde paní Janžurová hrála. Kniha obsahuje i hezké fotografie z natáčení apod.

18.01.2021 5 z 5

Tak tohle byl masakr... Zjistila jsem, že jsem velmi naivní a důvěřivý člověk, četla jsem až se zatajeným dechem a úplně mě to dostalo. Ano, spadla mi brada. Pan Šlachta je elitní policista, který je absolutně neúplatný a řekne všechno tak, jak to doopravdy je a to se v naší zemi bohužel nenosí, člověku je z toho docela dost smutno... Kéž by bylo víc takových Šlachtů, hluboce se skláním a doufám, že pan Šlachta neřekl své poslední slovo:) Každopádně držím palce.

20.10.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Výseč života jedné rodiny, kde nefunguje absolutně nic. Máma s tátou a dvě děti žijí pod jednou střechou, ale jsou to úplní cizinci. Rodiče a starší sestra jsou naprosto mimo, ani se nesnaží jeden druhého chápat, naslouchat. Mladší dcera Barunka se mezi tím vším snaží nějak proplout, ale nedaří se...Je mi z toho smutno, ale krásně napsané, příběh mě pohltil.

31.12.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tahle knížka byla pro mě náročná na čtení, jak svým rozsahem, tak obsahem, který je pro mě jako pro ženu a matku velmi silný.
Jsem ráda, že paní Tučková píše o ženách, o jejich obrovské morální síle, odolnosti, ale i o jejich křehkosti. Příběh Leny mě úplně zbořil, byla jsem zvědavá, jak se asi s nejhorší životní situací, jaká může nastat, srovná nebo aspoň jak bude dál žít...
Hrozně moc obdivuji ženy, které se dokázaly vzepřít a bojovat s komunistickým režimem 50 let. Nádherná kniha.

23.09.2022 5 z 5

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Na tuhle knížku jsem narazila náhodou, v knihovně po babičce je stále co objevovat...Takový nenápadný tenký brožovaný výtisk, ale o to zajímavější obsah. Z vyprávění je jasné, že autor je znalec nejen dostihového prostředí, ale dokáže velice poutavě vylíčit složité rodinné a partnerské vztahy. Čtení mě bavilo od začátku až do konce.

31.12.2020 5 z 5

Dievča v ľade Dievča v ľade Robert Bryndza

Krásná detektivka, moje první od tohoto autora. Dějový spád, pěkné dialogy, napětí a docela překvapivé rozuzlení, prostě všechno, co má mít správná detektivka mít:)

12.11.2019 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Knížku jsem hltala jedním dechem a ten konec mě dostal úplně. Dočetla jsem už před pár dny, ale musela jsem ji v sobě nechat doznít.
Vyhovoval mi autorčin styl psaní, dějový spád, krásně vylíčený rodinný život před válkou. Pak najednou obrat o 360°- válka, samota, zrada....
Knížka mě hluboce zasáhla a jsem ráda, že jsem si ji koupila, určitě doporučuji k přečtení.

08.06.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Krásná kniha.
Na první pohled neuveřitelný příběh, ale víme, co život dokáže... Já si taky docela dlouho myslela, že stačí poctivě pracovat, nelhat, nekrást, pomáhat druhým atd,... ale život je mnohem složitější a nespravedlivý, staví nás do težkých situací, které jsme nezavinili, musíme se rozhodovat, abychom neublížili...
Bavila jsem se moc, bylo to vtipné a přitom plné ponaučení do života. Prostě moc fajn.

25.07.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová zase dokázala, źe je paní spisovatelka. Při čtení mi lezl mráz po zádech, ale dílo je skvěle napsané. Přemýšlím, kolik je takových cácor mezi námi a taky proč se babička s matkou chovaly tak jak se chovaly. A taky o ostatních postavách, které byly perfektně vykreslené. Mrazivé čtení, ale určitě doporučuji.

14.02.2024 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Ke Karlu Čapkovi se vždycky ráda vracím. Fascinuje mě jeho jazyk, vyjadřovací schopnosti, vtip a optimismus, které jeho knížky vyzařují. Tahle není výjimkou. Asi nejvíc mě pobavila kapitola o kaktusářích a o tom, když zahradník odjede na dovolenou:)

A nejkrásnější popis podzimu, jaký jsem kdy četla:
"Říkáme, že jaro je doba rašení, ve skutečnosti dobou rašení je podzim...Je optický klam, že stromy a keře jsou na podzim holé, jsou totiž posety vším, co se na nich zjara vybalí a rozvine...Říkáme, že příroda odpočívá, zatímco se dere kupředu jako divá. Jen zavřela krám a zatáhla žaluzie, ale za nimi se už vybaluje nové zboží a regály se plní, až se prohýbají. Lidi, tohle je to pravé jaro, co není hotovo teď, nebude hotovo ani v dubnu."

"Ze všeho nejlepší je být živým člověkem, totiž člověkem, který roste."

27.04.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Nádherná kniha...Jsem plná pocitů, ani je všechny neumím popsat...Slzičky byly, mráz mi lezl po zádech, ale zároveň mě zahříval strašně silný lidský příběh, jak to paní Sepetysová skvěle umí. Je mi hanba, že jsem o tragédii na lodi Gustloff neměla ani páru, teď už nikdy nezapomenu. Úžasný příběh nesourodé skupinky lidí, kteří se sešli za hrůzných okolností a dokázali se semknout a čelit všem těm hrůzám společně. Krásně se mi četlo, určitě doporučuji.

21.04.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Úžasná knížka, přečetla jsem před pár dny a musela jsem ji v sobě nechat doznít.
Sage mi byla hned od začátku velmi sympatická a její životní problémy byly velmi reálné a pochopitelné.
Minka mě dostala ještě víc. Při čtení jsem se přistihla, že ani nedýchám, že nevnímám svět okolo, že vidím všechno před sebou tak, jak to popisovala, ale paradoxně mi její příběh dodal sílu a energii...
Knížka také jasně ukazuje, že nic v životě není černobílé, že je to daleko složitější a že smrt nemusí být vždycky trestem...
Rozhodně doporučuji k přečtení.

18.05.2021 5 z 5

K této knížce jsem se dostala díky ČV a jsem za to hrozně ráda, určitě bych si ji jinak sama nevybrala.
Forma dopisů je hrozně neobvyklá, vlastně je to poprvé, co jsem něco takového četla, ale vůbec mi to nevadilo a nerušilo mě to.
V knížce vystupuje spousta úžasných lidiček, příběhy jsou, ač z války, lidsky hřejivé, prostě se mi četlo moc dobře, byla jsem přímo okouzlená ostrovem, lidskou solidaritou, láskou, soudržností ve velice těžké době.
Prostě skvělá knížka, na kterou nikdy nezapomenu.

19.03.2021 5 z 5

Saturnin zasahuje Saturnin zasahuje Miroslav Macek

Knizku jsem dostala jako darek a po pravde jsem od ni moc necekala. O to vice me velmi prijemne prekvapila: opravdu jsem se bavila, navic prijemne horske prostredi. Patou hvezdu jsem dala za krasne ilustrace pani Krejcove, takze mockrat dekuji, pane Macku.

24.01.2021 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

První knížka od této autorky. Nejdřív jsem si nemohla zvyknout na jazyk a absenci přímé řeči, ale postupně jsem to přestala vnímat. Úžasný nápad s cestou autem, reakce jednotlivých postav, jak rozdílně vnímají tu samou situaci, nedokážou si říct pravdu, něco předstírají...Taky mě zaujala ta retrospektiva, moc mě to bavilo a mrzelo mě, že už je konec, asi jsem čekala nějaké rozuzlení, ale někteří lidé nemají sílu si přiznat pravdu a změnit svůj život. Snad jen maminka Marie ji našla...

24.07.2020 5 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Sáhla jsem po téhle knížce, protože jsem zdravotník a po koronakrizi jsem potřebovala trochu pohladit po duši. Jazyk a způsob vyjádření pana Svěráka mě strašně bavil, nasmála jsem se, pobavila, ale i zamyslela. Moc mě to bavilo a opravdu pohladilo. Děkuji, pane Svěráku:)

19.06.2020 5 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Ježíšek nezklamal a prostřednictvím knížky mě vzal na dovolenou do Three Pines a opět jsem si tenhle výlet mezi všechny ty úžasné lidičky nádherně užila. Příběh plný lidského tepla, vstřícnosti, pochopení, lásky... Prostě jako vždycky moc příjemné čtení.

03.01.2023 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Autorce se povedlo držet mě v napětí až do poslední stránky, až do dvou do rána:) A po pravdě jsem byla na tuhle autorku už delší dobu hodně zvědavá. Nezklamala mě, ale na druhou stranu ve mě nezanechala nějaký hlubší pocit. Knížka ale určitě stojí za přečtení.

19.03.2022 4 z 5