stehlicek stehlicek komentáře u knih

Dítě na vlastní pohon Dítě na vlastní pohon William Stixrud

Já bych tuhle knihu doporučila jako povinnou četbu všem rodičům. Jasně, občas jsou tam rady, které je potřeba brát s rezervou :-) Ale myšlenka, kterou oba autoři razí, je skvělá: nesnažte se svým dětem šéfovat, berte je jako samostatné bytosti se schopností se rozhodovat. Sama mám tři dcery a musím říct, že tento postup jsem dodržovala asi intuitivně odjakživa a vidím, že to funguje. Pozor, rozhodně to není o tom, že si dítě může dělat, co chce, to ani zdaleka! Jde o vzájemnou komunikaci - a té se právě tahle kniha věnuje. Líbí se mi, že skoro na každé straně je konkrétní případ z praxe obou autorů, včetně práce s děti s autismem či ADHD. A i když je to vlastně odborná kniha, čte se velmi dobře. Doporučuji. A tleskám překladatelce, skvělá práce!

03.05.2019 5 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

A mně se to líbilo moc. Mám ráda detektivky, které se čtou tak, jako když se člověk dívá na film. Musíte pokračovat dál a dál, dokud nejste na konci. A těch zvratů a překvapení! Hned si jdu sehnat další knihy tohoto autora.

01.05.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Souhlas s většinou komentářů. Pro mě zatím nejslabší kniha série. Vyloženě průšvih to není, jen holt člověk srovnává s pozdějšími příběhy, které jsou temnější, propracovanější, více strhující... Netopýr je jakýsi příslib do budoucna :-)

30.09.2015 3 z 5

Zachránila mě slza Zachránila mě slza Angele Lieby

Přečteno za pár hodin. Téma velmi zajímavé, možná by to mělo být povinné čtení pro lékaře. Ta hrůza, být při vědomí a nemoci to dát nijak najevo... brrrr.

17.08.2015 4 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Výborná kniha, Franck holt umí psát. Při čtení si připadáte jako při sledování thrilleru. Trochu mi to připomínalo styl Dana Browna. Jediné mínus: jde už o několikátý díl série a je v něm hodně spoilerů pro ty, kteří nečetli předchozí díly (jako já). Týkají se osobního života detektivů. Ale to je obecně problém sérií, kde se nějak vyvíjejí i soukromé vztahy protagonistů. Vždycky je lepší je číst postupně.

06.06.2021 5 z 5

Miss těžká váha Miss těžká váha Moa Herngren

Ten, kdo navrhoval obálku a psal anotaci, by zasloužil na zadek. "Černá komedie?" "Najde toho pravého?" Kde jste na to přišli, proboha? Tohle je surové psychologické drama ze zákulisí jedné televizní reality show. Producenti, moderátoři, soutěžící - každý bojuje s nějakou závislostí a každý se s tím vyrovnává po svém. Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla, obětovala jsem kvůli ní spánek, což je můj osobní indikátor kvality :-) Několikrát jsem si během čtení vzpomněla na brutální film Requiem za sen. Taky z něj tak mrazilo...

20.10.2020 5 z 5

Povolání režisér Povolání režisér Miloš Forman

Ach, to mužské ego! Předpokládám, že čtenáře této knihy zajímá pan Forman, nikoli pan Sláma (při vší úctě). Proč máme číst o Slámových filmech a koukat na fotky ze Slámových filmů? Proč Sláma nenechá pana Formana prostě vyprávět? Osobně mě to nejvíc zabolelo ve chvíli, kdy se Sláma chtěl bavit o Ester Krumbachové, Forman na to navázal skvělou historkou o Ondříčkovi a natáčení Amadea, načež Sláma pokračoval - "ale zpátky k Ester Krumbachové". Proč?? A to neustálé omílání filmu Černý Petr jsem taky nepochopila, navíc už se některé úvahy opakovaly. Škoda. Čekala jsem mnohem, mnohem víc.

31.08.2019 1 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

A se spolčí s B proti C. B se spolčí s D proti A. C se spolčí s A proti D, ale zakročí E, které je spolčené s B…. A to jsme teprve v polovině příběhu. Hlavní hrdina je tak nesympatický, že mu člověk prostě nemůže fandit a tak nějak je jedno, jak to s ním dopadne. Nene, tohle není to, co bych po geniální sérii s Harrym H. očekávala.

05.06.2018 3 z 5

Alfred Hitchcock a traja pátrači Alfred Hitchcock a traja pátrači Robert Arthur jr.

Jedna z nejzásadnějších knih mého dětství. Geniální.

13.01.2017 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Pokud bych měla sestavit žebříček série o HH, na prvním místě by byl Sněhulák a hned na druhém Levhart. Hlavně se mi líbí, jak Nesbo dokáže mistrně tahat za nos. Vytvoříte si nějakou domněnku, abyste ji o 50 stran později celou zbořili. Paráda!

06.11.2015 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Nádhera, nádhera, nádhera. Jedna z knih, které se vám dostanou pod kůži, ani nevíte proč. Rozhodně si ji chci přečíst i v originále.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Knihu jsem četla už třikrát a musím přiznat, že je to zatím asi nejlepší kniha, jaká se mi dostala do rukou. Nedá se od ní odejít, radši obětujete spánek, než byste přestali číst. Totéž tvrdí všichni, kterým jsem ji doporučila. Bomba.

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

A mně se to náhodou líbilo. Moc. Je to typ knihy, který musíte číst dál a dál, hluboko do noci. Před očima vám přitom běhá obraz, jakobyste se dívali na film. To umí málokdo. Těším se i na seriál.

09.01.2019 5 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Jeden z nejlepších thrillerů, jaký jsem kdy četla. Celá tahle série s Lacey je skvělá a doufám, že vyjdou další díly!

01.08.2017 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nesbo to zase dokázal!! Plný počet.

23.06.2017 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

I když jsem knihu zhltla za jediný večer, musím bohužel konstatovat, že se mi ze všech Hunterovek líbila nejméně. Carter si asi řekl, že tentokrát to zkusí jinak, aby byl originální, ale já si říkám: proč měnit něco, co funguje? Chyběl mi tam WOW faktor, kdy do poslední chvíle nevíte, kdo je pachatelem. Tady ho znáte téměř od začátku a zbytek jsou hlavně psychologické analýzy... Jo a taky mi vadila neoriginalita - některé scény byly jako vystřižené z Mlčení jehňátek, jiné z filmu Sedm. Jsem zvědavá, jaká bude příští kniha.

25.09.2016 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Přiznám se, že první díl mě zas až tak extra nezaujal, asi jsem nebyla ve správném rozpoložení. Ale tuhle knihu jsem zhltla na jeden zátah, dokonce jsem každou chvíli propukla v hlasitý smích, což se mi stává málokdy. Až mi slzy tekly :-) Jasně, občas je to humor trošku prvoplánový, ale na dovolenou ideální kniha. Doporučuju!

12.08.2016 4 z 5

Jak překonat panické ataky Jak překonat panické ataky Roger Baker

V době, kdy mi tato porucha vstoupila do života, jsem samozřejmě hledala informace, kde se dalo. A v jedné internetové diskusi kdosi doporučoval tuto knihu. Byla pro mě jako zjevení!! Konečně jsem pochopila, co se se mnou děje a proč se mi to děje. Kniha je přehledná, čtivá a plná neocenitelných rad. Měli by ji povinně předepisovat lékaři svým pacientům, kteří trpí panickou poruchou.

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Jak už tady někdo psal, tuhle knihu prostě nemohl napsat Ozzy. Tedy alespoň ne sám. Ta kniha je totiž geniální. Čte se tak, že ji nedáte z ruky a každou chvíli vyprsknete nahlas smíchy. Je skvěle vypointovaná a psaná stylem, který svědčí o hodně profesionálním autorovi. Což při vší úctě k Ozzymu... ehm. Navíc, pokud by toho vypil a vysál jen zpoloviny tolik, k čemu se v knize přiznává, nebyl by schopen dát dohromady ani odstavec, natož knihu :-) Fakt doporučuju, i těm, kteří jeho hudbu moc nemusejí. Já taky nebyla fanynkou, ale teď jsem dost změnila názor.

02.05.2021 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Knihy této autorky mám ráda, ani Obětina nezklamala. Výhrady mám ovšem k překladu. Takové fráze snad nikdo nepoužívá. "Tu máš čerte kropáč!", "Povídali, že mu hráli", "Tady mi už pšenka nepokvete". Nebo krásná věta: "... a já jsem ochotná vyslechnout vás, s výhradou pochybnosti". Chudák Sharon.

17.07.2018 4 z 5