Snapeova Snapeova komentáře u knih

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Smrtkovskou trilogii jsem dočetla nedávno, takže doplňující povídky mi teď přišly dobře do rány. Povídkové knížky mám celkem ráda a tahle opravdu ideálně doplnila trilogii. Mohli jsme se více dozvědět o některých postavách a o různých událostech, které se staly třeba už před příběhem v knihách. To, co do knih nešlo úplně zapracovat, tady hezky sedlo a pomohlo to vše líp chápat. Jak už to u takových knih bývá, často se tam vyskytne i povídka, která čtenáře moc nebaví a přijde jim až zbytečná. Pro každého to ovšem bude nějaká jiná. Mě nezaujaly asi dvě povídky, zbytek jsem celkem hltala, takže jsem naprosto spokojená.

13.04.2024 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Hodně jsem váhala nad závěrečným hodnocením. Nakonec dávám tři hvězdy a doufám, že u dalších dílů budu moct přidat.
Knížka byla téměř dokonale čtivá. Kolem půlky se chvilku trochu táhla, ale jinak se četla skoro sama. Zajímalo mě, co bude na dalších stránkách, nechybělo napětí a romantika. Skvělá oddechovka, jakou jsem zrovna potřebovala.
Když ale odhlédnu od tohoto a trošku kriticky se nad knihou zamyslím, je tam toho dost, co by šlo zlepšit.
Hlavní hrdinka mi sice byla sympatická, ale byla dost rozporuplná. Vzhledem k tomu, jak se většinu knihy chovala, rozhodně nepůsobila jako nejproslulejší zabiják.
Ona, i další hlavní postavy, měly být tak o pět let starší. Potom by to celé bylo více uvěřitelné.
U klání některé věci nedávaly úplně smysl a bylo to trochu odbyté. Asi by z toho šlo vytěžit více.
Děj je trochu předvídatelný, ale zas ne natolik, aby to člověka neudrželo v napětí. Závěrečný souboj byl opravdu nervy drásající. Tam se nešlo odtrhnout. Celkem mě bavilo vše okolo magie, znamení sudby a chci se dozvědět více. Král se mi vůbec nelíbí, ale tím dobrým způsobem. Je to zajímavá a těžko čitelná postava, která nám toho určitě ještě dost předvede.

29.03.2024 3 z 5

Tři sestry Tři sestry Heather Morris

Další povedená kniha z této série. Příběh byl pěkný a velmi silný, jak to bývá u příběhů z tohoto období. Kniha má jen dva větší mínusy. Jedním jsou malé nepřesnosti nebo občasné idealizování některých věcí. Druhým je závěrečná část knihy o životě po válce. Jsem ráda, že autorka popsala i toto období, ale kniha tady ztratila dech a bylo to poněkud rozvláčné.

12.09.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Již sedmá oddychová detektivní kniha s Erikou. Musím říct, že mě celkem i bavila. Bylo to hlavně kvůli vývoji Eričina soukromého života. Z toho si po dočtení pamatuji nejvíc. Pak si ještě vybavuji velmi zajímavý začátek a něco málo kolem vyšetřování. Není to tak dlouho, co jsem knihu dočetla, ale bohužel už nejsem schopná si vzpomenout na závěr knihy. Detektivka by asi neměla člověku utkvět v paměti jen díky zajímavému osobnímu životu hlavního vyšetřovatele.

29.06.2023 3 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Už začátek knihy mě trochu naštval. Erika se raději vnutí na místo nového činu, než aby dorazila na vánoční setkání, kam měla namířeno. Ani se neomluví, i když na to má čas, ale zpětně jí to je pak líto. Bylo to trochu moc rozporuplné.

Zaujala mě oběť i vyšetřování její vraždy. Tentokrát nás autor nechal konečně taky hádat, kdo může být vrah. Rozuzlení bylo překvapivé, ale trochu zvláštní.
Bohužel už po pár dnech od přečtení mi kniha v paměti bledne. Nezanechala ve mě žádný zásadní dojem.

29.06.2023 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Má třetí kniha z této série a možná zatím nejlepší. Pro mě blízká témata jako pečení, čokoláda a vlaky. K tomu Švýcarsko kam se chystám. Celkem pěkně popsáno a mělo to příjemnou atmosféru. Romantická linka slabší, ale aspoň ne tak přehnaná a přeslazená jako u jiných příběhů. Celkově to bylo fajn oddychové čtení.

23.03.2023 4 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Kvalitní vánoční čtení od nejrůznějších českých autorů. Povídky trochu postrádají schopnost, naladit čtenáře na vánoce pozitivně. Jsou to opravdu povídky pro dospělé se vším, co dospělácký život obnáší, takže žádná velká vánoční romantika. Nejvíc mi v paměti utkvěla první povídka a pak ta o nevšedním vánočním přání, ta se opravdu vymykala a byla skvěle napsaná.

28.12.2022 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Tento žánr nečtu moc často, takže to pro mne byla zase trochu změna. Bylo to ponuré a většinu času prostě fajn, zajímavý příběh. Celkem to i bylo napínavé a bavilo mne pomalé odkrývání některých informací.

No a na závěr na mně autorka shodila bombu v podobě velkého rozuzlení a odhalení. Za to musím dát plné hodnocení, protože mně si opravdu povodila a až do konce jsem netušila jak to je. To mně na tom bavilo.

13.11.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Norské dřevo má relativně minimum děje. Příběh se nese v takovém zvláštním melancholickém duchu. Některé popisy od autora mi přišly příliš strohé. Kniha nenadchla ale ani neurazila. Zkrátka to bylo celkem příjemné, ale ne až tak oddychové, jak by se mohlo zdát. Postavy to nemají jednoduché, potýkají se složitostmi života mladých lidí a musí se vyrovnávat se ztrátami svých blízkých. Žádná z postav mi nebyla příliš blízká a jejich počínání jsem mnohdy moc nerozuměla, ale dojem z knihy si odnáším dobrý.

06.10.2022 3 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

První kniha, co jsem od tohoto autora četla a myslím, že to nebyl krok vedle. Železnicí jsem také postižená, jen asi ne v až takové míře jako autor. Ale chápu, že to zřejmě i hodně pramení z toho, že si nemohl splnit sen, na železnici pracovat. Proto se mu jízdy vlakem neomrzí a dívá se na železnici jen pozitivně. Kniha je až romantická a poetická a dokáže strhnout k touze sednout do vlaku a jet daleko, občerstvit se v jídelním voze. Někde vystoupit a pokračovat zase dalším vlakem…
Nevzpomínám si, jestli pan Rudiš řekl vůbec v knize něco negativního. I mimořádnosti pojal jako úžasné dobrodružství, které jeho cesty nijak nekazí. Knihu jsem naposlouchala v audio verzi a dost mě to bavilo. Autor knihu načetl sám, což je přidaná hodnota, akorát si na ten způsob interpretace člověk musí trochu zvyknout, vzhledem k tomu, že v tomto oboru není autor profesionál. Nevím jestli to dokážu posoudit dostatečně objektivně, ale myslím, že by si čtení (a především tu audio verzi) mohl užít i člověk, který není praštěný kolejnicí, obzvlášť pokud má rád cestování samo o sobě.

02.05.2024 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Od této knihy jsem čekala hodně a bohužel jsem byla zklamaná. Doteď jsem v rozpacích a nevím, co si o ní myslet. Začátek nebyl špatný, ale kniha mě moc nedokázala vtáhnout. Jak vyprávění pokračovalo, bylo to spíš horší, než lepší. Z mého pohledu měla knížka, v podstatě, nulový děj a byla strašně zvláštně poskládaná. Postupem času jsem se celkem ztrácela a celé to šlo dost mimo mě. Četla jsem dost knih z tohoto období a tahle je z nich bohužel nejhorší. Chybělo tomu napětí, cokoliv, co by mě nutilo číst dál. Díky tomu, že to byla audiokniha, jsem dočetla. Bojím se, že v papírové podobě bych to možná nedokázala dočíst.

25.03.2024 2 z 5

Můj tajný život Můj tajný život Lucie Hříšná

Lucii sleduji již nějakou dobu na Instagramu, takže vím, že je milovnice sexu, různých erotických hraček a prádla a že k životu přistupuje trošku jinak, než spousta žen. Kniha mě tedy nijak nepobuřuje a ani moc nepřekvapuje. Papírovou jsem neměla v plánu si pořídit, ale když jsem viděla audio verzi, sáhla jsem po ní. Byla to taková velmi oddechová lehká četba, jakou jsem zhruba očekávala. Pouze jsem si myslela, že se člověk dozví víc věcí okolo, než jen, co s kým zažila. Určitě to není kdovíjak zázračná literatura, ale jako nahlédnutí do úplně jiného života, než většina z nás zažije, je to rozhodně zajímavé.

19.11.2023 3 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Autorka oprášila starý textový soubor, něco změnila, něco přidala a odstranila Aninu vnitřní bohyni, toť vše.

Původní trilogii jsem četla. Tehdy to bylo fajn oddychové čtení. Bylo to něco nového a mělo to něco do sebe.

Čekala jsem, že Grey bude shrnutí všech tří dílů z pohledu Christiana. Výběr toho nejzajímavějšího plus rozebráni osobnosti Christiana. Vždyť z toho mohlo být docela slušné dílo. Místo toho jsem četla milion těch stejných sexuálních scén, co už jsem kdysi četla z pohledu Any a milion stejných emailů, kteří si ti dva vyměnili.
Velká škoda promarněného potenciálu.

20.07.2023 2 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Většinu těchto Bryndzovek jsem do této doby hodnotila čtyřmi hvězdami. Tato série mě sice dosud nijak zásadně nenadchla, ale nedá se jí nic vyloženě vytknout. Na pět hvězd ale pořád dost chybělo. Začíná mi to ale připadat stále stejné. Dost se toho opakuje. Postrádám pořádné vyšetřování. Je fajn, že si autor drží určitou laťku, ale očekávala jsem i nějaký vývoj. Snaží se sice, aby každý případ byl jiný, ale to bohužel nestačí. Takže odteď tři hvězdy, pokud se něco nezmění. Začíná mě to totiž trochu nudit a čím dál víc hledám důvody, proč číst další díly.

Tady je zajímavostí párek vrahů. Sledujeme jejich seznámení i první zločiny, pomocí flashbacků a od jednoho z nich, se některé věci dozvídáme skrz deníkové zápisky. To je něco, co je v této sérii poprvé. Vývoj Eričina osobního života mě trochu mrzel, ale aspoň to byla jedna z věcí, která nebyla předvídatelná.

Tak jako předešlé díly, ani tento nebyl špatný, ale některé věci byly nedotažené a nevysvětlené.

27.06.2023 3 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Začátek příliš nezaujal. Potom to začalo být mnohem zajímavější. Přišla ta správná mrazivá atmosféra a napětí bylo opravdu hmatatelné.
K postavám jsem nedokázala pocítit žádné velké sympatie. Nikdo z nich mi příliš nesedl, což je trochu negativum.
Kniha se jinak celkově četla dobře a rychle, nenudila jsem se. Konec už byl na mě možná trochu příliš. V tomto případě bych, asi zcela výjimečně, vynechala epilog, protože ve výsledku by to asi bylo lepší bez něj.
Celkově mě ale kniha bavila.

17.04.2023 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Musím říct , že jsem od knihy měla docela pozitivní očekávání a ve výsledku mě zklamala.

Na jednu stranu, autor dokázal vše do detailů popsat, tak, že jsem si vše mohla dobře představit. Na stranu druhou, těch popisů bylo asi poněkud moc, kniha byla taková utahaná. Dávám plus za vykreslení atmosféry, ale mínus za zbytečné natahování děje. Postavy byly zajímavé, ale některé se nijak nevyvíjely. Občas mi přišlo, že se nekteré postavy chovaly v rozporu se svou povahou.

Samotný příběh nebyl špatný. Líbila se mi rozmanitost jednotlivých postav z jejichž pohledu autor události popisoval. Bylo fajn jak se různé dějové linky postupně propojily. Zajímavé bylo také zapojení zajímavých témat, například toho jak tehdy lidé pohlíželi na Židy nebo na čarodějnictví.

Hodně mě zklamal konec. Chyběla nějaká gradace. Dlouho se ta závěrečná část táhla a nakonec to autor utnul strašně rychle a ne moc uvěřitelně

03.02.2023 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Kniha jistě velmi dobrá, ale nebyl to můj šálek kávy.
Co se mi líbilo, byly dvě hlavní postavy i různorodost postav ostatních. Dobře vykreslená atmosféra té doby a toho místa. Některé myšlenky byly velmi zajímavé a samotný děj a detektivní zápletka se mi také líbí. Kniha jako celek mě ale nijak zvlášť nenadchla. Některých věcí tam na mě zkrátka bylo příliš.

07.12.2022 3 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Tentokrát hodnotím plným počtem, protože i nějakou dobu po přečtení, ve mně přetrvává nadšení z tohoto dílu. Samozřejmě tam pořád jsou minimálně drobnosti, co se dají autorce vytknout, ale pokud se vám první díl vcelku líbil, avšak něco tomu chybělo, druhý díl vám to vynahradí. Čtení mě hodně bavilo. Téměř se mi nechtělo knihu odkládat. Byla neskutečně nabitá zvraty a nebyla moc předvídatelná. Z mého pohledu zatím nejpovedenější kniha v sérii.

05.05.2024 5 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Tohle dílo, byla realita smíšená s fikcí, a nebylo to vůbec špatné. Čtenář tady nahlédne i do toho, jaká byla válka pro obyčejné Němce. Jak ji vnímali a prožívali, a že ne všichni souhlasili s vůdcem a obdivovali ho.
Hlavní hrdinka mě úplně neokouzlila. Byla, na můj vkus, asi trochu moc naivní. Některé situace nepůsobily dost uvěřitelně. Knížka mě nedokázala dostatečně vtáhnout a do hrdinky jsem se moc nevcítila. Některé části byly trošku zdlouhavé a děj byl lehce překombinovaný.
Ten vyfantazírovaný konec mi vlastně nevadil. Ničemu to nepřekáželo a bylo to zajímavé zpestření.

06.04.2024 3 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Možná trochu naivní a nedostatečně zajímavá erotická pohádka, která má ale v pozadí něco opravdu zajímavého a hlubokého.

Kniha se mi vesměs líbila. Byl to příběh o dvou lidech, co se více méně domluvili na kamarádství s výhodami. To bylo avizováno už v anotaci. Díky tomu nepřišlo velké rozčarování a erotické scény k takovému příběhu patří. Bohužel, tato dějová linka ze současnosti měla díky tomu minimální děj, protože o ničem jiném skoro nebyla. Vadilo mi nedostatečné rozvinutí postav. Ani sami sebe navzájem, krom sexuální roviny, téměř nepoznávali, proto mi nepřišlo dost uvěřitelné, jak silné city tam nakonec vznikly. Působí to tak, že vše bylo založeno čistě na fyzické přitažlivosti.

Příběh hlavní mužské postavy z minulosti mě u knihy držel. Těšila jsem se, až se dozvím vše a pochopím to, takže byla kniha dobře čtivá. Byl to silný emotivní příběh a bral za srdce. Dalo to knize úplně jiný rozměr a díky tomu jsem tak nevnímala, jak mi přišla odfláknutá ta dějová linka v přítomnosti. Kniha nezklamala žádná má očekávání. Vlastně jsem dostala víc, než jsem od toho čekala. Takže jo, bylo to fajn. Oddechové čtení na jeden až dva večery. Když od toho nebudete čekat zázraky, tak si to i celkem užijete.

31.03.2024 4 z 5