SknihouVrukách SknihouVrukách komentáře u knih

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Na túto knihu som sa veľmi tešila a mala som od nej obrovské očakávania. Kniha sa mi síce dosť páčila, ale nie až tak ako ostatným.

Na začiatok musím upozorniť, že kniha je písaná pomalým štýlom písania. Takže pokiaľ to nemáte radi, knihe sa radšej vyhnite. Autorka často popisuje, ako Animatin deň a pracovnú náplň v knižnici. Čo sa týka postáv neviem, čo si mám o nich myslieť. Animat mi až tak nesadla, kvôli jej správaniu, ale Pán Reed mi bol celkom sympatický. Veľmi sa mi však páčilo knihomolske prostredie. Milujem, keď sú v knihách spomínané knihy a knižnice. Oceňujem, že autorka sa venovala témam ako je napríklad feminizmus či postavenie Židov v tomto období.

Prvých 100 strán bolo super, ale neskôr som mala pocit, že sa kniha trošku tiahne. Nie nejako veľmi, ale trošičku áno. Prišlo mi, že 550 strán je na túto knižku veľa a určite by sa dala skrátiť. Očakávala som, že kniha bude plná romantických scén, ale romantická linka sa reálne odohrala na dvoch posledných posledných stranách z čoho som bola sklamaná. Ale nebudem klamať bolo to pekné (myslím tie dve strány). Chcem určite pochváliť aj atmosféru knihy, ktorá mi strašne pripomínala Light academia aesthetic a grafické spracovanie. Nemyslím si, že je táto kniha zlá, ale určite má nejaké tie muchy.

Keďže som mala od nej trošku iné očakávania rozhodla som sa pre hodnotenie 3,5/5

30.10.2021 3 z 5

Nechaj si to pre seba Nechaj si to pre seba Karen M. McManus

Fu, s tej knihy som riadne sklamaná. Jeden z nás klame bol tiež sklamanie, ale Nechaj si to pre seba ešte väčšie.

Má začiatku som bola riadne zmätená zo všetkých postáv. Bolo tam strašne veľa mien a ja som vôbec nechápala všetkým tým rodinným vzťahom. Nepodarilo sa mi však 100-percentne zorientovať. Začiatok bol extrémne dlhý. Polovicu knihu sa vlastne nič nedialo, iba nejaké prípravy na zápletku a všetko sa rozbehlo až okolo strany 150. Postavy sa mi nejakým spôsobom bohužiaľ tiež nepodarilo obľúbiť. Prostredie však bolo zaujímavé a dávali mi to strašné spooky vibes. Keď sa to už konečne rozbehlo tak mne to bohužiaľ vôbec neprišlo strašidelné a ani napínavé. Vo väčšine času ma to bohužiaľ nudilo. Myslela som si, že vrah bude niekto koho nebudem čakať. Bohužiaľ, ja som mala na túto osobu typ od začiatku.

Strašné škoda, pretože si myslím, že kniha mala veľmi veľký potenciál. Kniha sa našťastie čítala rýchlo a ľahko. Ja som si bohužiaľ s touto autorkou nesadla, ale určite jej rada dám ešte šancu. Škoda, keďže som sa na knižku tešila. 2,5/5

17.10.2021 2 z 5

Tiny Pretty Things Tiny Pretty Things Dhonielle Clayton

Balet, intrigy, závisť. Toto je kniha Tiny pretty things. Knihu som si už dlhšie chcela prečítať a vďaka tejto štafete som sa k nej konečne dostala.

Nečakajte žiadnu milú contemporary knihu. Táto kniha je vrámci tohto žánru veľmi temná a dostatočne zamotaná. Obsahuje veľa tajomstiev a ku koncu to bolo také zamotané, že som nevedela, kto za čo môže.
Príbeh sledujeme z troch pohľadov, čo bolo veľmi zaujímavé. Hlavne postavy som si kvôli im povahám neobľúbila, ale toto boli také postavy, že ste si ich ani nemali obľúbiť. Dej sa točí okolo baletu a príbeh sa odohráva v baletnom prostredí, čo bolo extrémne zaujímavé a strašne sa mi to páčilo.

Ako som už spomínala dej je temný a niekedy to krútila očami nad tým, čo sú schopné ľudia spraviť. Myslím si, že príbeh je aj veľmi dobrý na zamyslenie a kniha obsahuje aj vážnejšie témy, na ktoré budú na konci trigger warnings. Priznám sa ani mne nebolo všetko príjemné, takže odporúčam prečítať. Akurát škoda, že to nešlo do hĺbky. Veľmi sa mi však páčili všetky tie intrigy a zápletky, ktoré som občas fakt nevedela rozlúšiť. Koniec bol riadny cliffhanger a veľmi ma navnadil na pokračovanie. Príbeh je celkovo plný zvratov a knihu môžem len odporučiť.

Určite odporúčam pokiaľ si chcete prečítať nejakú temnejšiu contemporary z tanečného prostredia 4,5/5

17.10.2021 4 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Už aj ja mám prečítanú túto horúcu novinku. V dnešnej recenzií by som vám ju rada odporúčala, keďže si myslím, že sa zaslúži vašu pozornosť.

Táto knižka je inšpirovaná slovenskou mytologiou, čo mi prišlo ako extrémne zaujímavý námet a nikdy som nič podobné. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka vystavala celý svet a veľmi sa mi páčili všetky opisy prostredia. Prvých sto strán je skôr opisnýchz ale potom ma už kniha chytila z keďže bola plná akcie a tajomstiev.

Dej je písaný v dvoch dejových líniách. Odporúčam sledovať, v ktorej z nich ste, aby ste sa nestratili. Obidve dejové línie sa veľmi pekne dopĺňajú a táto forma vy vyhovovala. Hlavnými postavami príbehu sú sestry Morena a Vesna. Osobne mi zo sestier bola sympatická Morena. Veľmi sa mi páčilo, ako boli ich charaktery vykreslené a veľmi sa mi páčili aj všetky vedľajšie postavy. V príbehu je veľmi veľa zvratov. Autorka si ich všetky necháva na koniec a určite budete v napätí. Niečo som odhadla, niečo nie, ale to je tak pri každej knihe.

Veľmi mi sadol autorkin štýl písania a kniha sa mi od začiatku až do konca veľmi dobre čítala. Musím pochváliť aj grafické spracovanie, ktoré je proste nádherná. A tá mapa ? No, nemám slov.

Knižku hodnotím 4/5, keďže som očakávala ešte trošičku viac. Neberte ma zle, kniha je úžasná, ale neprišlo na mňa až také veľké wau.

17.10.2021 4 z 5

Hviezdy pre teba Hviezdy pre teba Miroslava Varáčková

Knižku som čítala vrámci #spolupraca s vydavateľstvom @slovart_vyd @booklabsk

Wau, táto knižka mala síce iba 210 strán, ale bola náplnená emóciami. V záveri recenzie by som vám chcela upozorniť na nejaké citlivejšie témy, takže na konci budú všetky trigger warnings.

Toto bola už moja tretia knižka od Mirky Varáčkovej a asi je aj moja najobľúbenejšia. Od tejto knižky som nemala žiadne očakávania, preto ma tak prekvapila. Veľmi sa mi páčilo, že kniha prináša zaujímavé témy ako napr. ekológia či iné citlivejšie témy, o ktorých budem hovoriť neskôr. Prvých 100 strán bolo trošku slabších, aj keď sa tam už stali aj nejaké zvraty. Začiatok bol hlavne o zoznámení s postavami, ktoré sa mi veľmi páčili. Postavy som si riadne obľúbila. Samozrejme niektoré viac a niektoré menej. Žela bola veľmi podarená postava a páčilo sa mi, že na svoj vek bola veľmi inteligentná. Jedina postava, ktorá mi nesadla bol Mišo. Ako postava bol veľmi svojsky a niekedy mi jeho správanie prišlo trošku prehnané.

Téma na zamyslenie tu bolo veľa, ale príbeh vôbec nepôsobil prekombinovane. Témy boli do príbehu veľmi pekne zapojené a veľmi sa mi páčili. Niektoré zvraty ma veľmi zamrzelo a musela som sa nad nimi zamyslieť. Najhoršie na tom je, že takéto veci sa reálne dejú.Nachádza sa tu aj romantika, ale je tu veľmi prirodzene zaradená do príbehu a vyvíja sa veľmi pekne. Autorkin štýl písania mám veľmi rada a kniha sa mi aj napriek jej hĺbke čítala veľmi ľahko. .Prakticky som ju prečítala za 24 hodín a to sa mi často nestáva. Keď som sa do príbehu dostala tak som knižku nedokázala odložiť a stále ma zaujímali osudy postáv, ktoré mi neboli ľahostajné. Toto krátke dielo určite odporúčam, keďže aj napriek svojej dĺžke má presah. Jedine, čo mi trošku vadilo boli anglické slová napísané "po slovensky" (neviem, ako to nazvať, ale určite viete, čo myslím). 5/5

Trigger warnings : strata blízkej osoby, choroba v rodine, nezhody s rodičmi, pocit zbytočnosti, samovražda

17.08.2021 5 z 5

Hlas tvojho srdca Hlas tvojho srdca Kasie West

Po dvoch rokoch som prečítala ďalšiu knižku od Kasie West a úprimne som prekvapená, pretože som nečakala, že sa mi bude takto páčiť.

Kasie West píše úžasné feel good romantické oddychovky a táto kniha bola stvorená na letný deň. Romantika bola v tejto knihe opäť záhadou a trošku mi pripomenula knižku P.S. Mám ťa rada. Úprimne ja som romantickú linku neodhadla, ale myslím si, že pokiaľ takéto knižky čítate tak sa dá odhadnúť. Postavy sú strašne sympatické a strašne sa mi páčili všetky tie hlášky. Z postav mi najviac sadla Alana. Prostredie pôsobí veľmi letne, aj keď sa dej odohráva cez školský rok, ale to prostredie jazera dodalo príbehy pekný letný vibe. Téma podcastu bola veľmi originálna, osobne som nič podobné nevidela a bolo to pekné okorenenie deja. Samozrejme tu boli aj menšie zvraty, ktoré boli dokonalé.

Kniha sa čítala úplne sama. Ani som sa nenazdala a už som mala za sebou 100 strán. Autorka knihu napísala veľmi jednoducho, takže ste schopní ju prečítať aj za jedno popoludnie.

Nebudem klamať majstrovské dielo to nie je, ale kniha poslúži ako skvelá oddychovka. Jedine čo mi vadilo bolo to, že v knihe boli gramatické chyby. Knižku po dlhom uvažovaní hodnotím 4,5/5

17.08.2021 5 z 5

V tejto rodine kopte hlbšie V tejto rodine kopte hlbšie A. S. King

Aj keď som najprv mala zmiešané pocity, tak ku koncu ma kniha dostala a v tejto recenzií by som vám ju chcela odporučiť.

Od knihy rozhodne nečakajte nevinný YA príbeh s milými scénami, niekoľkokrát vás kniha šokuje a prekvapivá, ale nie v tom pozitívom slovazmysle. Začiatkom sa nenechajte odradiť. Príbeh je zo začiatku zmätený a popravde asi vám to nebude dávať vôbec zmysel. Mená postáv sú zvláštne a celkovo je príbeh svojský.

Autorka vás dokáže prekvapiť jednou krátkou vetou a v knihe sa nachádzajú aj pekné myšlienky. Postavy sú proste obyčajný ľudia s chybami a konečne sú to nejaké postavy, ktoré nie sú dokonalé. Možno si budete hovoriť, čo vlastne majú postavy spoločne s príbehom, ale to vám bude dávať na konci zmysel. Príbeh sa zo začiatku trošku vlečie, ale potom dostane zaujímavý príbeh s dobrým posolstvom. Autorka do knihy zakomponovala aj nadprirodzeno.

Autorkin štýl písania je svojský a nemyslím si, že niečo podobné v iných YA knihách nájdete. Myslím si, že príbeh by sa mohol páčiť aj starším, pretože to nie je to YA, ktoré poznáme. Kniha je pomerne experimentálna a nie každému sa bude páčiť. Veľké plus dávam za prepojenie príbehu na konci a vysvetlenie všetkých udalostí. Od autorky si určite prečítam aj jej ďalšiu knihu.

Knižku hodnotím 4,5/5, pretože aj keď sa mi to veľmi páčilo, tak ešte niečo mi tam na päť hviezdičiek chýbalo.

14.06.2021 5 z 5

Anna v Avonlea Anna v Avonlea Lucy Maud Montgomery

Tak a už mám za sebou ďalší diel Anny zo Zeleného domu a opäť sa mi veľmi páčil.

Najprv musím vyzdvihnúť grafické spracovanie, ktoré je dokonalé a tieto nové vydania sú nádherné. Kniha bola neskutočná čtivá a nevedela som sa od nej odtrhnúť, akurát škoda, že som mala teraz menej času, keďže by som ju čítala stále. Kniha ma veľmi bavila, i keď trošku menej ako jednotka. Anna je v tejto knihe o trošku staršia, preto rieši iné problémy ako v prvom diely, ktorú boli pre mňa zaujímavé. V príbehu sledujeme približne dva roky Anninho života. Kniha obsahuje veľa humorných situácii, ale aj niektoré dojemnejšie scény.

Anna mi už ako v prvom diely prirástla k srdcu a ako hlavnú postavu ju mám veľmi rada. Ostatné postavy sú taktiež veľmi úžasné. Veľmi som si aj nové postavy napríklad dvojčatá, či Gilbertra, ktorý mi bol v prvej časti menej sympatický. Chýbal mi tu však Matej. Koniec bol úžasný a veľmi ma navnadil na tretí diel, ktorý bude určite dokonalý. Autorka má úžasný štýl písania a príbehom som priam aj vďaka čtivosti, ktorú som spominala, preletela.

Určite vám knižku odporúčam. Aj keď je klasika, tak si myslím, že sa môže veľa ľuďom páčiť, keďže je to jedna z tých lepších klasík a hlavne sa netiahne a je zaujímavá. 5/5

05.06.2021 5 z 5

Dobré dievčatá končia zle Dobré dievčatá končia zle Holly Jackson

Ako už asi viete knihu Ako nájsť vraha som si neskutočne obľúbila. Nestáva sa mi často, že by sa mi rovnako páčil aj druhý diel, no však Dobré dievčatá končia zle sú výnimka.

Začnem hlavnou hrdinkou Pip, ktorú som si neskutočne obľúbila. V obidvoch knihách mi bola veľmi sympatická a páčilo sa mi, aká je odvážna. Taktiež mám veľmi rada Raviho, preto som bola smutná, že v knihe bol pomenej. Mámu tu aj "novú" postavu Connora, ktorého som si opäť obľúbila. Aj ostatné vedľajšie postavy majú premyslené charaktery. Už od začiatku dokonca som bola v napätí. Prvých 70/80 strán bolo pomalších a trošku trvalo, kým sme sa dostali k prípadu, ale potom som už nevedela knihu pustiť z ruky. Autorka do deja vložila toľko zápletiek a každou stranou sa to znamotávalo. Úprimne nevedela som, ktorým smerom sa kniha uberie, ale túto verziu som nečakala. Priznám sa, keď som knihu večer čítala, aj som sa bála odísť z izby. Ku koncu som si myslela, že autorka už nedokáže knihu zamotať, ale som sa mýlila, keďže tam vložila dalšiu extra zaujímavú zápletku. Na konci sa odohrali udalosti, ktoré som vôbec nečakala a z celým odhalením som spokojná (aj keď neviem, či sa to po tých udalostiach dá povedať).

Knihu má dokonalé grafické spracovanie. Obsahuje rôzne fotky, záznamy či rozhovory, ktoré dopĺňajú príbeh. Celkovo kniha je veľmi dobre napísaná. Autorka má jednoduchý štýl písania a aj keď je to detektívka tak sa kniha až príliš rýchlo číta. Ja vám to môžem len a len odporučiť. Môžem povedať, že toto je na YA knihu veľmi dobre premyslené a kniha si zaslúži vašu pozornosť.

Nemôžem dať iné hodnotenie ako 5/5. Kniha si to zaslúži a nemôžem sa dočkať, ktorý výde tretí diel, ktorý by mal v originále vyjsť ešte tento rok.

14.05.2021 5 z 5

Láska je pre lúzrov Láska je pre lúzrov Wibke Brueggemann

Táto kniha je síce úplne mimo môj žáner, ale veľmi sa mi páčila. Nečakala som, že ju budem takto vysoko hodnotiť.

Táto feel good kniha je písaná pomocou denníkových zápisov, ktoré sú veľmi výstižné a zaujímavo sú napísané aj dialógy medzi postavami. Vďaka tomuto formátu sa kniha aj extrémne rýchlo číta. Hlavná postava je úžasná. Veľmi sa mi páčil jej humor a povahovo mi veľmi sadla. Romantická linka sa tu nachádza hlavne na konci knihy, čo je škoda, pretože by si zaslúžila väčší priestor. Avšak, aspoň tu máme veľmi pekný kamarátsky vzťah.Okrajovo sa tu nachádzajú aj ďalšie možno trošku ťažšie témy ako napríklad vojna v Sýrii, sex, rodinné problémy, strata blízkeho atď.

V knihe nájdete úžasný humor a niekoľkokrát som sa z chuti nahlas zasmiala. Poznámky hlavnej hrdinky Phoebe boli epické. Veľmi sa mi páčil aj autorkin štýl písania, ktorý bol jednoduchý, ale zároveň aj výstižný. Jedinú vec, ktorú by som knihe vytkla je to, že ku koncu sa dej mierne opakoval a už to bolo trošku menej zaujímavé. Aj keď je kniha považovaná za lgbt román asi by som ju tak neoznačila, keďže lgbt dejová línia sa odohrala asi na 30 stranách.

Určite knihu odporúčam aj keď lgbt knihy bežne nečítate. Toto bola skvelá vtipná feel good oddychovka. 4,5/5✨

14.04.2021 5 z 5

Deviaty spolok Deviaty spolok Leigh Bardugo

Veľmi dlho som nečítala takto atmosférickú knižku. Autorka už od začiatku príbehu zahalila dej do tajomnej atmosféry a mne sa to veľmi páčilo.

Prvých 50 strán bolo pre mňa mätúcich. Autorka skákala z prítomnosti do minulosti, odhalovala tajomstvá nového sveta a predstavovala nové postavy. Našťastie sa mi podarili zorientovať a do príbehu som sa začítala. Hlavná hrdinka mi bola veľmi sympatická. Konečne sme v knihe nemali hlavnú hrdinku, ktorá bola uplakaná a vedela čo chcela. Príbeh pozorujeme z dvoch pohľadov. Z pohľadu Galaxy "Alex" a Darlingtona. Toho som si taktiež veľmi obľúbila a bol mi sympatický. Obľúbila som si aj prostredie univerzity Yale. Páčilo sa mi, ako to bolo všetko opísané a vykreslené.

Ako som už hovorila kniha má úžasnú atmosféru, ktorá sa mi páčila najviac. Nielen atmosféra je tajomná, ale celkovo sa v príbehu dejú temné veci, na ktoré by som si dala pozor. Určite si pohľadajte trigger warnings, ak ste citliví. Úprimne očakávala som to horšie. Áno, bolo to miestami drsné a nechutné, ale určite to nebolo niečo čo by sa nedalo zvládnuť. Autorka sem vložila toľko zvratov a akcie a neraz som bola v napätí. Štýl písania je úžasný, prišiel mi trošku iný ako v Grishaverse, ale aj tak mi sadol. Knižka sa mi ľahko čítala a ja som stale chcela vedieť, čo sa dialo a bude ešte diať. Chválim aj detektívnu linku.

Druhú polovicu som si však užila menej, keďže som nemohla týždeň čítať a v príbehu som sa trošku stratila. To, vsak nie je chyba knihy.

Knihu vám určite odporúčam. Pokiaľ máte radi zaujímavé temné fantasy, Deviaty spolok je pre vas to práve orechové.4/5✨

22.03.2021 4 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Od tejto knižky som mala veľmi vysoké očakávania a bohužiaľ, až tak nechápem ten hype okolo nej. Kniha má dve dejové línie (jedna je z Prahy, ďalšia z Edinburghu) Prvých 80 strán bolo veľmi sľubných. Kniha sa mi páčila a jej čítanie som si veľmi užívala. Ale potom sa dej začal tiahnuť. Situácie v knihe mi prišli jednotvárne a dej mi neprišiel až tak zaujímavý. Knih sa na podobný štýl je strašné veľa a myslím si, že táto je rovnaká ako desať ďalších. Postavy som si však obľúbila. Hlavnú postavu som mala veľmi rada, ale vôbec som nechápala správaniu jej otca. Takto sa správa otec ? Medzi hlavnou postavou a Tamarou vzniká romantická linka, ktorá sa mi páčila a bola pomerne realistická. Akurát sa mi do príbehu nehodilo, že Tamara má asi tak 32. Aj keď romantická linka bola lgbt, prišla mi od ostatných kníh iná. Možno viac uveriteľná. Čítanie knihy som si nesmierne užívala, vďaka autorkinemu štýlu písania. Ten bol jedným slovom bomba. Do príbehu autorka vložila neskutočne veľa krásnych myšlienok, ktoré by sa dali zaznačiť. Koniec som očakávala, takže ma neprekvapil a takisto som očakávala ak zvraty. Moc nerozumiem, čo ľudí na tejto knihe dojalo, pretože vo mne nejaké extra veľké emócie kniha nezanechala. Avšak každý sme iný, preto verím, že pre niekoho bude táto kniha jedna z ich top. 3,5/5✨
Knižku som čítala vramci projektu spoluprác od @knizny_klub_pre_baby a za knihu ďakujem @breathless_books

06.12.2020 3 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Pri tejto knihe vôbec neviem kde začať. Asi začnem tým, že táto kniha nie je pre každého a nie každému sadne. Bola som prekvapená, že sa radím do skupiny ľudí, ktorým sadla. Autorka má veľmi kvetnatý štýl písania a do príbehu vložila nádherné opisy prostredia, takže si všetko môžete predstaviť. Autorka krásne vykreslila svet, do príbehu zahrnula aj históriu tohto sveta a všetko dávalo zmysel tak ako malo. Svet sme spoznávali s hlavným hrdinom Zacharym a ten mi ako postava veľmi sadol. Ktorému knihomolovi by ako hlavná postava nesadol introvertný knihomoľ ? Príbeh taktiež spoznávame cez rôzne pribehy a poviedky, ktoré súvisia s dejom. Dej plynie pomaly, čo by niekomu mohlo vadiť. Ale aspoň si celý príbeh môžete vychutnať. Celkovo v knihe nie je veľa akcie a je založená hlavne na atmosfére. Myslím si, že táto knižka sa veľmi hodí na jeseň. Okrem Zacharyho tu máme ešte hlavné postavy Doriana a Mirabel a tých som mala tiež veľmi rada. Každá postava mala v knihe svoje miesto a autorka s nimi zbytočne neplytvala. Akurát som mierne zmätená z toho konca, s ktorým nie som úplne stotožnená a stále sa neviem rozhodnúť či sa mi páčil alebo nepáčil. Knižku vám určite môžem odporučiť ak máte radi originálne fantasy a pomalé a poetické príbehy s atmosférou. Knihu hodnotím 4/5✨, pretože som očakávala ešte trošku viac a necítila som medzi mnou a knihou takú tú knihomoľskú iskru.

22.11.2020 4 z 5

Na pár krokov Na pár krokov Rachael Lippincott

Po dlhej dobe som si prečítala nejakú romantickú knižku a som príjemne prekvapená. Kniha je písaná z dvoch pohľadov, z pohľadu Willa a Stelly. Zo začiatku mi postava Willa nebola vôbec sympatická a mierne mi liezol na nervy, ale ako sme ho viac spoznali, tak som si ho dosť obľúbila. Dej sa odohráva v nemocnici a kniha sa zaoberá cystickou fibrózou. Oceňujem, že autori knihy sa rozhodli práve pre túto chorobu a tak zvýšili povedomie o nej. Musím povedať, že tému veľmi dobre zvládli a úplný laik, ktorý o nej nikdy nepočul sa mohol aspoň trošku niečo priučiť. Romantická linka sa medzi hlavnými postavami vyvíjala hneď od začiatku a veľmi ma potešilo, že to nebolo romantická linka typu "bum, ani sa nepoznáme a hneď sa mijuleme". Štýl písania bol krásny, proste typický štýl pre romantické knihy. Stránky mi mizli pod rukami a keby som chcela tak knižku prečítam aj na jeden záťah. Ku koncu sa knihy prišli aj zvraty. Jeden z nich som očakávala, aké tie ostatné som neodhadla. Jeden z nich mi prišiel dosť čudný a do príbehu sa mi nehodil. Čo ma sklamalo bol koniec knihy. Po všetkých recenziách som očakávala niečo srdcervúce, ale mne ten koniec neprišiel vôbec dojemný. Škoda, očakávala som niečo trošku iné asi preto, lebo všetci knihy prirovnávajú k Na vine sú hviezdy. 4/5✨

22.11.2020 4 z 5

Všade samé korytnačky Všade samé korytnačky John Green

Ja a John Green máme veľmi čudný vzťah. Táto kniha bola lepšia ako väčšina, ktorú som od neho čítala, ale na moje milované Hviezdy to nemá. Príde mi, že každý jeho príbeh je postavený na rovnakom vzorci, len mení situácie. Oceňujem, že autor nakusol tému OCD, ale určite sa v knihe dala lepšiu využiť a skôr z nej spravil okrajovú linku. Teraz niečo k postavám. Zase to boli také isté postavy ako John Green píše. Určite by sa ich charakteri dalu lepšie opísať a podľa jeho opisov som si ich ani nevedela predstaviť. Aspoň ma ich osobnosti neiritovali a Holmesy som aj často ľutovala. Dej bol pomerne predvídateľný, už na začiatku som vedela aké zvraty sa tam pravdepodobne stanú. A mala som pravdu. Finálny zvrat bol podobný ako v Nech sneží a Kam zmizla Aljaška. Spoiler: Autor má asi v obľube dávať ako veľký finálny zvrat autonehodu. Aj keď nemôžem túto knihu s celým srdcom odporučiť najde sa tu aj niečo čo sa mi na knižke páčilo. Milujem autor jednoduchý štýl písania. Aj keď do knihy zasadí ťažkú tému (ktorá je tam väčšinou aj tak iba povrchovo ), knihu napíše oddychovo a aj napriek tomu, že sa nad dejom a situáciami musíte občas zamyslieť tak si oddychnete. Knihu sprevádzali aj pekné myšlienky z Davisovho blogu a keby kniha bola moja, tak si niektoré určite aj zalepikujem. Knihu odporúčam ak hľadáte má nejakú oddychovku, ale ak sa chcete o Ocd niečo dozvedieť sú tu aj lepšiu tituly. 3,5/5✨

22.11.2020 3 z 5

Cestovateľ Cestovateľ Alexandra Bracken

Kniha Cestovateľ má príjemne prekvapila a podľa niektorých recenzií som očakávala slabšiu knihu. V knihe máme dve hlavné postavy, ktoré mi veľmi sadli a podľa ich charakterov som si občas myslela, že sú starší ako v skutočnosti boli. Veľmi sa páčila téma cestovania v čase, ale dala sa z nej vyťažiť viac. Prišlo mi, že priemiesťnovanie nebolo vôbec vysvetlené a ani dobré popísané a chcela som vedieť o ňom omnoho viac. Miestami sa kvôli extrémne dlhým kapitolám dej vliekol, ale niektoré pasáže boli extrémne napínavé. Celkovo bol pribeh pekne zamotaný a vôbec som nevidela čo bude ďalej. Čo musím pochváliť je štýl písania autorky. Pani autorka do príbehu vložila také krásne umelecké opisy a veľa z nich som si musela zaznačiť. Celkovo jej štýl písania bol úžasný a veľmi dobre opísala romantiku medzi postavami. Páčilo sa mi ako medzi nimi bola chémia a ako to všetko krásne opísala a nebolo to odfláknuté a "cringe" ako v niektorých fantasy knihách. Ja vám knižku môžem odporučiť. Síce by som možno pár pasáži z príbehu vynechala a lepšie opísala fantasy stránku tak som si knižku veľmi užila. 3,5/5✨
Knižku som čítala vrámci knižnej štafety 'Rande s knihou' od @bookyworld

17.10.2020 3 z 5

Horkosladké esencie Horkosladké esencie Baja Dolce

Táto kniha bola emocionálna bomba! Túto knihu budem odporúčať všetkým, aj ľuďom, ktorí romantiku nečítajú. Poslednú dobu už nie som na romantické príbehy, ale toto bolo niečo iné. Veľmi sa mi páčilo, že kniha mala nejakú postupnosť a postupne sme naše hlavné postavy od detstva. Mne hlavné postavy dosť sadli, aj keď občas som s Lindou nesúhlasila. Romantická linka bola medzi nimi dokonalá a fantasy prvky úžasné dopĺňali knihu. Veľmi sa mi páčilo ak ich do príbehu autorka zakomponovala. Zvraty boli jedno emocionálna tornádo. Asi žiaden som neočakávala a to čo sa stalo okolo strany 280 som dlho rozdýchávala. Štyl, ktorým bola kniha napísala dodával príbehu ľahkosť na čítaní. A ešte musím pochváliť celkové spracovanie knihy. Vidno, že si na ňom vydavateľstvo s autorkou dali nehorázne záležať. Kniha vás od čítaní nepustí, stále vás bude pri čítaní poháňať niečo ďalej. A keď si budeme myslieť, že knihu už chcete odložiť tak sa tam stane niečo, čo vás bude nútiť čítať ďalej. A možno vás občas niečo aj emocionálna vyšťaví. Odporúčam všetkým ! A keď hovorím všetkým myslím vážne všetkým. Myslím si, že kniha si získa každú generáciu a každý si v nej nájde niečo čo ho záujme. Táto knižka je jednoducho nutnosť. 5/5✨ - jedna z najlepších kníh tohto roku.

17.10.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Včera som dočítala tretí diel tohto komiksu. Za mňa bol najlepší, pretože už nebol tak naivný a v knihe sa riešili aj vážnejšie témy ako napríklad porucha príjmu potravy. Musím povedať, že v tomto komikse som to nečakala a prekvapilo ma. Alice Oseman vie nádherné kresliť a strašné sa mi páčia ilustrácie v komikse. Nick a Charlie sú veľmi sympatický hlavný hrdinovia a konečne som si viac obľúbila Nicka. Za mňa môžem určite odporúčiť. 4,5⭐/5⭐

09.10.2020 5 z 5

Dcéra ľudstva Dcéra ľudstva Tom Fletcher

Poznáte ten pocit, keď sa na knihu tam veľmi tešíte a ona vás potom sklame ? Mne sa to zase stalo pri Dcére ľudstva. Prvá polovica má veľmi bavila. Príbeh bol zaujímavý a originálny. A celkovo to bolo niečo iné ako bežne čítam. Ale po strane 200 sa to nejak pokazilo. Dej už nebol tak zaujímavý, miestami bol veľmi zdĺhavý a strašne sa tiahol. Kniha je písaná z dvoch pohľadov, z pohľadu Evy a Brama. Do tej druhej polovice mi to nevadilo, ale v druhej polke sa mi nepáčila dejová línia Brama. Autori vymysleli nový, originálny svet, ktorý však nedotiahli dokonca. Chýbal mi tu nejaký väčší popis sveta a celkovo aj postáv. Dej sa skôr zaoberá pocitmi, ako akciou, ale to mi až tak nevadilo. Akcia sa vyskytla až na ku konci príbehu. Romantická linka je v úzadí, zbytočne dej. Prišlo mi zaujímavé, akým spôsobom sa postavy zbližovali. Celkové hodnotenie pokazila práve tá druhá polovica, ktorá sa ubrala iným smerom. Verím v to, že autori príbeh so svetom dotiahnú v ďalších dieloch a toto bol iba taký začiatok, keďže príbeh skončil celkom otvorene. Priznám sa, že má dosť zaujíma, ako to bude pokračovať. Odporúčam pokiaľ ste ešte nečítali žiadnu dystopiu, na začiatok je to super kniha. 3/5✨

09.10.2020 3 z 5

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Od knihy som nemala veľké očakávania, ale ani sa nenaplnili a vo výsledku hodnotím knihu priemerne. Povedala by som, že kniha je taký retelling na Harryho Pottera. Mágia a svet boli úžasné napísané. A tiež sa mi páčilo, že každá postava mala svôj charakter. Bohužiaľ som si ani jednu z troch hlavných postáv neobľúbila. Prvá polovica knihy je celkom nudná a dej sa začína rozbiehať až od druhej polovice. Keď sa začiatkom prelúskate tak dostane dej plný akcie a zvratov. Koniec má až tak neprekvapil, lebo podobne odhalenie už bolo v niekoľkých detských knihách. Knižka sa príjemne a rýchlo čítala. Určite ju odporúčam hlavne mladším čitateľom, tým sa bude určite páčiť. Pre mňa už bola trošku detská. 2,5/5✨

25.08.2020 3 z 5