Sixtinka144 Sixtinka144 komentáře u knih

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Takhle má přátelé vypadat opravdová fantasy. Hned od začátku knihy jsem věděla, že tohle bude naprostá pecka, a měla jsem pravdu. Úžasně vymyšlený svět, který je bravurně popsaný, dává smysl a má zajímavá pravidla. Hrdinové, kteří mají svůj osobitý charakter, který se postupně vyvíjí. Autorka nám dává dost času na to, abychom se s postavami seznámili a porozuměli jim. Příběh je napínavý, místy je opravdu temný, ale to jen dává celé knize korunku. Přečetla jsem ji během chvilky, protože jsem se od ní nemohla odtrhnout. Celý svět je hrozně originální, a i proto, mi neskutečně přirostl k srdci. Autorka psát umí, a jsem moc ráda, že jsem se ke knize konečně dostala. Pokud jste milovníci fantasy, tohle vás rozhodně nemůže minout. Já jsem nadšená, a rozhodně doporučuji.

29.09.2021 5 z 5

Sejf Sejf Ryan Gattis

Na začátku knihy jsem byla velmi mile překvapena, žádné zdlouhavé popisy, rovnou nás autor hází do příběhu, kde se musíme sami rozkoukat. Čtu si, všechno je v jedné přímce, žádné špatné, ani dobré věci se nedějí, takže se mi přestává chtít číst dál. Když se konečně odhodlám pokračovat, zase se nic pořádného nestane, takže začínám být dost znuděná. Takhle, autor umí psát hezky, ale na to, že tohle má být thriller, tak se tady opravdu nic moc neděje, a proto si říkáte, proč to vlastně čtete. Bohužel, ani konec knihy se mi nelíbil, snad nikdy jsem nečetla příběh, který by byl až takhle přímočaře nudný. Za mě tahle kniha opravdu ne.

28.09.2021 2 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Do téhle série jsem se neskutečně zamilovala. Autorka dokázala vymyslet krásný, fungující a komplexní svět, který prostě dával smysl a díky tomu všemu jsme si ho mohli okamžitě zamilovat. Oceňuji originalitu příběhu, protože se trilogie netočí jen kolem milostných problémech hrdinů, ale řeší se zde povětšinou vláda v Zemi víl, což mi naprosto vyhovovalo. Dále musím vyzdvihnout Jude a Cardana jako hlavní postavy, protože jsme si k nim mohli hned vytvořit pouto, díky kterému jsme se ke knize stále chtěli vracet. Akorát se musím přiznat, že konec tohoto posledního dílu mě lehce zklamal. Konec Podlého krále byl opravdu šokující, a všichni jsme čekali, jak se vše vyvrbí, a možná jsem měla jen moc vysoká očekávání, ale bohužel jsem chtěla něco víc. Celou trilogii určitě doporučuji, protože tohle je to pravé FANTASY, které stojí rozhodně za to. 4,5/5

10.08.2021 5 z 5

Ach jo, na tohle jsem se hrozně tešila, a teď jsem dost zklamaná. Začnu ale jako vždy s dobrými vlastnostmi knihy. Jsou tu řešené závažné problémy, jako je deprese, nepřijetí sám sebe, domácí násilí, gamblerství a spoustu dalších poruch a chorob. Já se vždy ráda dozvím něco nového, takže některé informace o nemocech mi rozšířili zkušenosti. Taky je super, že se o těchto težkých tématech víc hovoří. Celkový nápad příběhu a myšlenka byla fajn, autorka nám chtěla ukázat, že každý máme z něčeho strach, ale že se tím nemůžeme nechat zastrašit úplně. Postavy tady sami o sobě byli taky dobře napsané, hlavně hlavní hrdinka, která byla od rány a dost sarkastická. Kniha se mi četla dobře, až na občasné přeskakování, které autorka úplně nevychytala. Teď ale pojďme na negativa. Jak jsem psala, kniha má skvělý námět, ale bohužel zpracování nebylo dotažené do konce, protože se chtěla autorka tolik odlišit, že to překombinovala a pak už to nešlo zachránit. Občas jsem u knihy kroutila hlavou a říkala si, co to proboha čtu. Těšila jsem se na překonávání strachů, ale místo toho jsem dostala fantasy linku, která byla na začátku fajn, ale pak tam nebyla zas tak moc důležitá, jak jsem očekávala. Romantika taky nic moc. Konec knihy taky byl naprosto neoriginální a proto jsem dost zklamaná. Přečíst si to můžete, ale spš bych doporučila jinou oddechovou knihu.

27.07.2021 2 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Knihu jsem neplánovala číst, ale dostala se mi pod ruku, a tak jsem si řekla, proč ne. Samozřejmě jsem netušila, o čem má být, takže jsem se do toho pustila s čistým štítem a jenom si užívala příběh. Autorka umí psát opravdu chytlavě, krásně vykreslila hlavní postavy a vytvořila temnou atmosféru, která celou knihu doplňovala. Přečteno jsem měla během jednoho odpoledne, takže příběh zábavný je, ale má pár much, přes které se nemohu přenést. Hned na začátku knihy mi vyskočila jedna myšlenka, kterou mám v hlavě do teď. Proč je to tolik podobné Řbitovu zvířátek od Stephena Kinga? Jasně, Řbitov se vymění za Jámu, a nikdo nic nepozná... Asi? Další věc, která mě naštvala byl konec knihy, protože jsem čekala nějakou pecku a ono nic, vlastně to nebylo ani nějak vysvětlené. A linka s vymahači dluhů byla za mě úplně zbytečná, jen vycpávková blbost. Ale jako oddechový příběh to byl fajn, a určitě si plánuji od autorky přečíst i jiné knihy, protože psát opravdu umí.

27.07.2021 3 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Tahle kniha je zase úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá. Svět je hrozně dobře propracovaný, dýchá na vás takovou temnou atmosférou, ale zárověň vás dokáže rozesmát. Příběh se čte výborně, stránky utíkají a vás zajímá, jak to celé může skončit. Líbilo se mi, jak každá nadpřirozená bytost byla hezky popsaná a měla svou charakterizující věc. Hlavní hrdinka byla fajn, i když se přiznám, že mě její chování překvapilo, vzhledem k tomu, co prožila. Celou knihu jsem si užívala, až na konec, který mi bohužel přišel hrozně urychlený a skončilo to přesně tak, jak jsem nechtěla :D Co se dá dělat, snad druhý díl vše dovysvětlí a celý příběh skončí nějak originálně. Jinak knihu mohu opravdu doporučit a jsem hrozně ráda, že máme tak skvělé, české autory.

22.07.2021 5 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Všechny malé zázraky jsem četla před hrozně dlouhou dobou, ale byla jsem z nich neskutečně nadšená. Líbila se mi originální myšlenka, kterou kniha měla, a to samé se mi líbilo i u Tíhy vesmíru. Začnu tím, jak je kniha dokonale čtivá. Má krátké kapitoly, které já preferuji, takže se mi četla opravdu sama a měla jsem ji přečtenou rychle. Hlavní hrdinové byli opět dost originální, Jack, který trpí prosopagnosii, o které jsem měla tušení, ale moc jsem toho o ní nevěděla, takže jsem ráda, že mě kniha poučila o dost nových věcech spojených právě s touto nemocí. Je zvláštní, že se o ní tolik nemluví, když jí trpí 2.5 procenta celkové populace. Celou dobu jsem si říkala, jaké to asi musí být, když nepoznáváte obličeje svým nejbližších. Ale není tu řešena jen prosopagnosie, ale i druhá nemoc, kterou trpí hlavní hrdinka Libbie, a to obezita. Hrozně se mi líbilo, jak autorka popisovala pocity a myšlenky Lib, potože i když byla neskutečně silná, tak stejně měla občas stavy, kdy samu sebe neměla ráda a chtěla to všechno vzdát, ale nakonec ukázala ostatním, že je jedno, jak kdo vypadá. Kniha řeší opravdu silná témata, ale určitě ji mohu jen doporučit.

06.07.2021 5 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Do knihy jsem se pustila hned po přečtení autorky prvotiny a musím říct, že je zde vidět velký posun, co se čtivosti týče. Černooká se mi moc líbila, a dobře se mi četla, ale Tamařino souhvězdí bylo ještě někde jinde. Je to ta knížka, ke které si sednete a najeden nádech přečtete, protože se čte sama. Velice oceňuji, jak se autorka věnuje myšlenkám a pocitům postav, protože i když v tomto příběhu není žádná velká zápletka, tak ho prostě chcete číst kvůli tomu, jak dobře napsaný je. Téma deprese je tady opět moc hezky zpracované, a je vidět, že autorka ví, o čem píše. Tamařino souhvězdí je hrozně miloučká knížka, která nemá nějak uspěchaný děj, ale naopak se vyžívá i v maličkostech okolního světa. Za mě je to jedno velké ano, a jsem moc ráda, že jsem se k oboum knihám konečně dostala.

06.07.2021 4 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

Vzhledem k tomu, že miluju retellingy, tak jsem si Otrávenou přečíst prostě musela, a i když jsem těch retellingů četla už kupu, žádný z nich nebyl na Sněhurku. První co musím pochválit je obálka, protože se neskutečne povedla. Taky to není úplně kniha pro děti, autorka ráda popisuje scény dost realisticky, takže když jde Lovec vyříznout Sophii srdce, je to docela drsný :D Kniha se čte úpně sama, má krátké kapitoly, které já preferuji, takže kvůli tomu se mi celý příběh lépe četl. Hlavní hrdinka se občas chová dost naivně, ale vyrůstala jako princezna, a jediný, kdo se k ní kdy choval ošklivě byla královna, takže chápu, že se občas zachovala hloupě. Líbila se mi postava královny, protože nám tady byla odhalená její temná minulost, a krásně vidíme, proč se z ní stala tak zakomplexovaná paní "zrcadlo, zrcadlo". Občas bych nějaké pasáže z knihy vyškrtla, protože mi přišli zbytečné a nudné. Jinak je to ale velice originální a povedený retelling, takže za mě jednoznačně ano.

30.06.2021 4 z 5

Cizinec v naší posteli Cizinec v naší posteli Samantha Lee Howe

Kniha je čerstvá novinka, takže jsem moc recenzí před čtením nepochytila. Anotace už taky nečtu, takže jsem do knihy byla vhozená a jen jsem si užívala příběh. Autorka píše opravdu chytlavě, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a přečetla jsem ji na jeden zátah. Kniha je inspirovaná skutečným příběhem a podle mě to bylo opravdu znát. Co jsem si tak četla, tak hodně lidem vadilo, jak byla hlavní hrdinka nerozhodná a nevěděla, komu má věřit. Já si zase myslím, že to dávalo naprostý smysl, protože všechny ty lidi znala už dost dlouho a co si budeme, asi bych si taky nechtěla přiznávat, že je buď můj manžel, milenec nebo matka mého manžela totálně pošahané individuum. Postavy byli zpracované dost dobře a líbilo se mi, jak se všechno tak nějak na kocni propojilo. Jako takhle, možná bych ocenila trochu větší boom na konec, ale za to, jak krásně to bylo napsané dávám 4,5/5.

14.06.2021 5 z 5

Tisící patro Tisící patro Katharine McGee

Když jsem knihu začala číst, nevěděla jsem o ní vůbec nic. Zalíbila se mi obálka a tak jsem si ji koupila. Ale jakmile jsem se do příběhu ponořila, už jsem se od něj nemohla odtrhnout. Kniha je vyprávěna z pěti pohledů, což mi přišlo na začátku trochu moc, protože jsem nevěděla, kdo je kdo. Pochvíli jsem se ale zorientovala, a líbilo se mi, že jsme mohli nahlédnout do hlavy komukoli a zjistit, co právě teď cítí. Kniha začíná svým koncem, tudíž dívkou padající z věže, a vy jen čtete dál a říkáte si, jaká dívka to jen mohla být, a jaký k tomu mohla mít důvod. Každý z té pětice hlavních postav má nějaké zvrácené tajemství a okolo něj se točí samé problémy. Příběh rychle utíkal, autorka opravdu psát umí, občas se mi ale nelíbilo, jak se postavy nereálně zachovali, i když je tento příběh samozřejmě sci-fi. Bohužel až teď jsem zjistila, že tato kniha není standalone, ale že je to trilogie, která u nás nebude přeložena, a tak se budu muset spokojit jen s koncem prvního dílu. Celkově knihu hodnotím 4 hvězdičkami, protože jsem byla velice mile překvapena.

29.03.2021 4 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Já jsem z této knihy tak moc zmatená. Do teď vlastně nevím, co jsem to sakra přečetla. V knize se střídají kapitoly obou Willů ( budu je označovat Will1, Will2), které se v jedné třetině knihy začnou prolínat, takže se vám pak stává, že vlastně nevíte, o kterém z Willů právě čtete. Kapitoly z pohledu Willa2 mě bavili asi tak do poloviny knihy pak to začalo být takové zmatené a moc nereálné. Kapitoly Willa1 mě nebavili vůbec, takže se mi celá kniha četla dost pomalu. Hodně mi vadila logika postav, protože žádnou neměli. Situace v knize jsou dosti nereálné a konec knihy je nejen nereálný, ale i neskutečně nudný. Pozitiva knihy jsou konverzace, které měl Will2, občasný humor a délka celého příběhu. Knize dávám 2,5/5 a za mě je tohle ne.

03.03.2021 3 z 5

Posvátné lži Minnow Blyové Posvátné lži Minnow Blyové Stephanie Oakes

Už dlouho mě žádná kniha nezasáhla jako tato. Mám ráda, když je příběh psán chronologicky, ale taky se retrospektivně vrací, aby nám odhalil minulost postav. Hned od začátku se mi kniha neskutečně líbila, stránky jsem jen hltala, autorčin styl psaní mi sedl, a opravdu jsem si příběh jen užívala. Řeší se tady opravdu vážná témata, jako jsou sekty, smrtelné nemoci, fanatičnost. Pomalé odkrývání pravdy bylo napínavé a na konci knihy jsem si i pobrečela. Takže knihu mohu jen doporučit.

08.02.2021 5 z 5

Prokletý trůn Prokletý trůn Joelle Charbonneau

Tahle kniha je jedním slovem zvláštní. Sice je krátká, ale četla se mi dost dlouho. Hlavně kvůli začátku ( ten trval přes polovinu knihy), který byl opravdu nudný. Jsme vhozeni do děje, kde nikoho neznáme, nevíme, jak jejich svět funguje a musíme se s tím poprat. Dva hlavní hrdiny taky neznáme, takže když za půlkou knihy začíná jejich klání, nevíte, komu máte fandit, protože vás ani nezajímá, kdo vyhraje. Potom se to ale konečně rozjede, autorka nám alespoň trochu ukazuje svět a přibližuje nám postavy. Carys byla podle mého napsaná na jedničku, ale Andreas byla asi nejhůře vykreslená postava vůbec. Autorka ho na začátku knihy vychvaluje, jak si jsou se sestrou hrozně blízcí, jak spolu odmalička všechno dělají a žijí jeden pro druhého. Pak ale přijde nějaká cizí žena a on otočí o 180 stupňů? Přestane věřit osobě, kterou zná od narození a začne ji nenávidět, během jednoho týdne? Příběh má dobrou myšlenku, ale autorka to místy moc přeháněla a někde naopak nedávala vůbec nic. Nechci, aby to vyznělo, že je kniha odpad, to rozhodně ne. Nějaké postavy jsem si oblíbila a konec se mi docela zamlouval a proto přidávám jednu hvězdu. Druhý díl mám už doma, takže si ho přečtu a snad bude o něco lepší.

02.02.2021 3 z 5

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

Jenny Han naprosto miluji. Četla jsem od ní dvě předešlé série a z obou jsem byla nadšená. Tuto sérii jsem odkládala ze dvou důvodů, první byl ten, že jsem na tuhle sérii slyšela poněkud špatné recenze a ohlasy, že je kniha vůbec nebavila a byla to slátanina. A druhý byl ten, že už mi není třináct a bála jsem se, že už knihu tolik nedocením. Naštěstí všechno bylo v pohodě :D Kniha je kraťoučká, takže je to spíš taková jednohubka, já ji přečetla asi za tři hodiny a prostě jsem si ji jen užívala. Příběh krásně odsýpá a ano, není to žádná světoborná literatura plná vzdělávacích materiálů, ale to jsem po ní ani nechtěla. Občas je fajn vzít do ruky jen nějakou oddechovku a dát si pauzu od složitého fantasy :D Takže já knize dávám 4.5/5 a učitě si přečtu i další díly.

14.01.2021 5 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Poslední kniha, kterou jsem za rok 2020 přečetla je právě příběh Deset rande na slepo. A nemohla jsem udělat lépe. Tenhle roztomilý příběh je tak strašně sladký, že se u něj jen křeníte. Hned na záčátku knihy ( jakože opravdu to poznáte hned na začátku :D) nám dojde, s kým nakonec skončí, ale stejně čtete dál, protože to je pohodové čtivo. Hrozně se mi na této knize líbil popis samotných rande a kluků, kteří byli pečlivě vybráni příbuznými. Od této knihy nemůžeme samozřejmě čekat literární veledílo, ale já jsem si ji dost užila, takže ji mohu jen doporučit. A ne jen na Vánoce, klidně bych si ji přečetla znovu v létě :D

31.12.2020 5 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Od této knihy jsem neměla nějaké velké očekávání, sice jsem si ji chtěla už delší dobu přečíst, ale o ději knihy jsem toho moc nevěděla. Začátek knihy byl trohu pomalejší, autorka nám moc nevysvětlí svět, ale spíše postavy ( dovysvětlení celého chodu světa se dočkáme za polovinou knihy). Další věc, kterou bych vytkla jsou jména ( spíše tedy názvy) postav, protože většina z nich zní stejně, a něž se zorientujete kdo je kdo tak jste na konci knihy :D Taky bych ocenila více popisu akce. Jinak děj utíkal rychle, postavy byli krásně vykreslené a zápletka byla taky fajn. Taky se mi líbilo, jak se Nemesis musela "učit" být člověkem a postupně v knize zjišťujeme, že se tam lidé chovají spíše jako zvířata. Za mně si tuto knihu můžete přečíst, sice se nechystám na další díl, ale dá se to přečíst jako stand-alone.

31.12.2020 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst hned, když jsem zjistila, že má vyjít. Miluju tenhle styl knížek, které se zaměřují na "záporáky", které já totálně žeru. Nějak jsem se k ní nedostala a zapomněla jsem na ní. Pak mi byla ale nabídnuta jako knižní štafeta a já nemohla odmítnout. Příběh začíná koncem Popelky, což jsem si užívala, protože jsem chtěla vědět, jak to bylo dál, chtěla jsem vědět, co se stalo se setrami a matkou. Isabelle každý už od malička uráží a tak má hrozně malé sebevědomí. Všichni říkají, že je ošklivá, a tak tomu i sama nakonec uvěří. A já jsem jaksi zklamaná. Sakra! Tenhle příběh má takový potenciál, který nebyl využitý. Sudičky, Šance a víla ( nadpřirozené bytosti, které se míchají do děje a vlastně ho udávají) jsem uvítala s otevřenou náručí. Ale bohužel, v knize se toho moc nedělo, sposta věcí se tam hodně opakovala a ten přeslazený skoro konec bych úplně vynechala. Je zde ale taky spoustu super věcí, jako myšlenky knížky, které jsou podle mého sakra dobré, humor ( párkrát jsem se zasmála i nahlas, což se mi normálně nestává) a čtivost. Knihu doporučit mohu, za mě lehký nadprůměr 3,5/5.

30.08.2020 4 z 5

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

Tak tohle jsem nečekala. Na Everless jsem slyšela spoustu negativních recenzí, i kvůli tomu, jsem se knize vyhýbala. Nejvíc jsem se bála toho světa, protože na něj jsem slyšela samou kritiku, jak nedomyšlené a hloupé to je. Pak jsem na knihu v knihkupectví prostě narazila a vzala jsem si ji. Rozečetla jsem ji... A wau. Nevím co víc k tomu mám říct. Svět, postavy a celý příběh jsem si zamilovala, všechno okolo Everless mě hrozně zaujalo. Ano, miluju film Vyměřený Čas, a tam podle mě byla ta myšlenka s časem byla více reálná a propracovaná. Ale stejně se mi kniha moc líbila a na to, jak krátká je, se tam pořád něco dělo. A ke konci to byl přímo vír informací. Za mě jedno velké ano, a už se těším na druhý díl.

09.07.2020 5 z 5

V podsvětí V podsvětí Meagan Spooner

V podsvětí je druhý díl knihy Ptačí zpěv, kterou naprosto miluju už několik let. Ten příběh? Je to vážně pecka. Když jsem před lety zjistila, že se třetí díl kvůli malému zájmu v češtině nevydá, byla jsem hrozně moc zklamaná. Protože tyhle knihy za dovydání rozhodně stojí, tenhle rereading už jsem dělala několikrát a vždy po přečtení druhého dílu mám chut si objednat třetí v angličtině. Bohužel je to neskutečně drahé a pořád jsem se ještě neodhodlala knihu objednat, ale věřím, že se toho taky někdy dočkám :) Ale zpátky ke knize, opět tady na Lindu čeká spoustu rozhodování a nástrah, které musí překonat. Zase je tady můj milovaný Oren, který Lindu doprovází a pomáhá ji. Prostě tenhle svět, tuhle sérii a celkově postavy naprosto miluju. A s klidným srdcem můžu říct, že oba dva díly naprosto doporučuji.

23.04.2020 5 z 5