Sixtínka Sixtínka komentáře u knih

Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi Philippa Perry

Konečne kniha z tohto odvetvia, ktorá mala hlavu aj pätu a aj mi niečo dala. Áno, jej prečítaním sa náš život nezmení, lebo na jeho zmene musíme pracovať my sami, nestačí si o tom prečítať, ale rozhodne nám táto publikácia ukáže cestu.

Veľkým plusom pre mňa bolo, že autorka sa v jednom kuse neopakovala, neustále sa niekam posúvala a príbehy, ktoré v knihe uvádzala, boli vždy zaujímavé a v poniektorých som sa našla aj ja sama.

A jednoznačne tu nájdete mnoho fajn myšlienok. Napríklad:

"Zatrpknutosť je ako napiť sa jedu a očakávať, že umrie váš nepriateľ."

"Najväčšie riziko je ostať na mieste, kde nie ste šťastní alebo vám chýba iskra."

"Niekedy na križovatke ustrnieme, lebo sa bojíme, že sa rozhodneme zle. Pripadá nám, že ak sa nebudeme rozhodovať, vyhneme sa chybám. No nerozhodnúť sa je tiež rozhodnutie a rovnako ako všetky ostatné môže byť nesprávne."

14.03.2024 5 z 5

Americký experiment Americký experiment Elena Armas

Skončila som v polovici. Akosi ma to nebavilo. Mala som dojem, že sa tam v podstate nič nedeje, že je to len jedna obrovská nálož neskutočne presladenej romantiky. A aj keď mám rada romantické príbehy, očakávam od nich viac než len samú romantiku.

Dve hviezdy dávam za zoznámenie Rosie a Lucasa, Rosinu starú susedu a za samotného Lucasa. Bol také zlatíčko, aspoň teda na tých dvesto dačo stranách, ktoré som prečítala. Páčilo sa mi, že autorka nepridala do knižného sveta ďalšieho nafúkaného macha, ktorý má povesť premazávača dier.

07.03.2024 2 z 5

Kto je to dievča? Kto je to dievča? Alexandra Potter

Potterová je pre mňa stávka na istotu - a opäť nesklamala.

05.11.2023 4 z 5

Zadrž dych Zadrž dych Michala Ries

Autorkin debut ma vôbec nezaujal, takže ďalšie jej knihy som nečítala, no pri tejto som si povedala, že jej dám ešte šancu, a musím povedať, že to bolo dobré.

Marína mi bola sympatická a prostredníctvom nej nám autorka ponúkla mnoho pekných myšlienok, čo ja osobne viem na knihách veľmi oceniť. Marcel bol ako mužská postava tiež fajn, len sa mi zdala až príliš preromantizovaná. Akosi sa mi nedarilo uveriť mu to jeho správanie. Neviem si predstaviť, že by niekto doslova v priebehu pár minút zmenil svoj názor na niekoho, kým celé roky opovrhoval, dokonca ho až nenávidel, a zo dňa na deň zmenil aj svoj postoj voči danej osobe. Od nenávisti a pohŕdania prejsť tak rýchlo k úprimnému záujmu, cítiť hlbokú náklonnosť a zrazu túžiť po vzťahu s tou osobou... príde mi to fakt nereálne. Keby tam bolo nejaké medziobdobie od momentu, keď pochopil, že ju nespravodlivo odsúdil a krivdil jej, po moment, keď pocítil, že ju túži lepšie spoznať, tak by to bolo pre mňa uveriteľné.
A bolo tam aj mnoho príliš romantických gest - ako počas choroby dennodenne navštevoval Marínu a nosil jej obedy, aký bol prehnane trpezlivý, vytrvalý, chápavý, a podobne.

21.10.2023 4 z 5

Klebety z predmestia Klebety z predmestia Abbi Waxman

Obálka je otrasná, napriek tomu som dala knihe šancu. A dopadlo to tak, že som ju nedočítala. Ani trochu ma to nebavilo.

02.10.2023 odpad!

Letná stávka Letná stávka Emily Henry

3,5 hviezdičky

Príbeh je to vcelku fajn, autorka okrem romantickej linky rieši aj vážnejšie témy a to predovšetkým, aké to je vyrovnávať sa so stratou rodiča a navyše, keď po jeho smrti zistíte, že nebol celkom taký, ako ste si po celý život mysleli, no vy už nikdy nedostanete príležitosť sa s ním o tom porozprávať. Námet s dvomi spisovateľmi, ktorí majú blok a uzavrú stávku, že skúsia napísať niečo mimo svojho štýlu, je zaujímavý. Aj to o kulte sa mi zdalo zaujímavé. Napriek tomu ma niektoré časti knihy trochu nudili a príbeh vo mne nezanechal hlbší dojem.

26.09.2023 3 z 5

Odvaha byť neobľúbený Odvaha byť neobľúbený Koga Fumitake

Názov je veľmi zaujímavý, a tak som sa na knihu veľmi tešila. Žiaľ, som veľmi sklamaná. Jediné, s čím súhlasím, je, že nežijeme preto, aby sme napĺňali očakávania druhých (ale tým som sa riadila aj doteraz) a že väčšina problémov vyplýva z medziľudských vzťahov a pomohlo by, keby sme sa toľko nemiešali do vecí druhých.

S čím vyslovene nesúhlasím, je, že sebaprijatie môžeme dosiahnuť len tak, že budeme prospešný iným. To podľa mňa úplne odporuje tomu, že nemáme žiť podľa očakávaní iných. A vôbec sa to nehodí k názvu - lebo keď z vás iní majú prospech, budú vás mať istým vypočítavým spôsobom radi, pretože kto by neobľuboval niekoho, z koho má nejaký úžitok?

Celkovo ma kniha veľmi nebavila, dookola sa tam opakovalo to isté - najprv to povedal filozof, potom to zopakoval mladík a potom zas filozof. A potom sa to do konca knihy zopakovalo ešte párkrát.

A to, ako mladík na konci z ničoho nič uznal, že filozof má pravdu - to čo malo byť?! Len tak, akoby bolo vynechaných pár kapitol ich diskusie. Asi mi niečo uniklo, lebo mňa filozof nepresvedčil.

07.09.2023 2 z 5

Bez teba Bez teba Simona Kutišová

Nebolo to až také pútavé ako prvá časť, ale aj táto druhá časť sa čítala fajn.

30.08.2023 4 z 5

Iba s tebou Iba s tebou Simona Kutišová

Hoci som už za hranicou cieľovej skupiny, občas dostanem chuť na nejaký YA príbeh a toto bola vážne dobrá voľba. Zápletka je zaujímavá a čítalo sa to veľmi dobre.

30.08.2023 5 z 5

Knihomoľský život Niny Hillovej Knihomoľský život Niny Hillovej Abbi Waxman

Ninine debaty s Philom mi vyčarili úsmev na tvári a niektoré pasáže boli celkom príjemné, ibaže minimálne polovica príbehu bola taká... dosť o ničom. Niežeby to bolo nudné, knihu som prečítala od začiatku do konca, len ma to ktovieako nezaujalo. A aj romantická linka bola dosť suchá.

02.08.2023 3 z 5

Pekné lži Pekné lži Lisa Unger

Tak toto bola vážne parádna pecka!

Prvých pár strán bolo síce dosť nezáživných, ale potom sa to rozbehlo a nabralo taký šialený spád, že som knihu nevedela pustiť z ruky. Zaujímavá téma, perfektná zápletka, gradujúce napätie, nečakané vyvrcholenie, množstvo vecí na zamyslenie a viacero veľmi pekných myšlienok. Ridley som si veľmi obľúbila, bola skvelá a Jake... no, doňho som sa tuším zamilovala. Odporúčam!

30.06.2023 5 z 5

Brida Brida Paulo Coelho

Dalo sa to prečítať, ale že by ma to nejako ohromilo, to ani náhodou. Dokonca ma to ani ktovieako nezaujalo, ale keďže kniha je krátka, tak som to dala do konca.

27.06.2023 3 z 5

Čarodejnica z Portobella Čarodejnica z Portobella Paulo Coelho

Príbeh ma veľmi neoslovil. Je v ňom zopár pekných myšlienok, ale inak nič moc.

09.06.2023 3 z 5

Láska, kde si? Láska, kde si? Nick Spalding

Milé, vtipné, pohodové čítanie, pri ktorom sa určite odreagujete. ;)

31.05.2023 4 z 5

Láskavec Láskavec Leila Meacham

Pohodové čítanie. Niektoré pasáže boli pekné, iné sa mi zdali trochu rozťahané. Neohúrilo ma to, ale ak si chcete spríjemniť pár večerov, myslím, že neoľutujete.

09.01.2023 4 z 5

Nekonečná láska Nekonečná láska Scott Spencer

Tak toto teda nebolo nič moc.

Od knihy som čakala niečo úplne iné. Dala sa síce prečítať - niektoré časti len so silným sebazaprením -, no akosi ma to nechytalo a ani trošku nenadchlo. Očakávala som príbeh o láske - silnej, hlbokej -, bohužiaľ musím zhodnotiť, že tu šlo skôr o obyčajnú živočíšnosť, keď chalan je úplne hotový z baby, ktorá s ním - dokonca absolútne dobrovoľne - sexuje na XY spôsobov. A potom je zničený z toho, keď ho tá baba opustí. Lebo koľko takých báb, ktoré si s radosťou nechajú pchať penis do zadku, behá po svete?

Pozrela som si potom aj film, ktorý s knihou akosi nemal veľa spoločného - a ani z neho som nebola paf. Bol taký presladený, až ma z neho skoro rozboleli zuby. Takže dvojité: nič moc.

20.12.2022 3 z 5

Čo s nemŕtvymi Čo s nemŕtvymi John Ajvide Lindqvist

Zaujímavý príbeh. Zaujímavá myšlienka. Bavilo ma to. Je to také iné. Kniha určite stojí za prečítanie.

06.12.2022 4 z 5

Zaľúbená hypnotizérka Zaľúbená hypnotizérka Liane Moriarty

Zaujímavý psychologický román. Nosná téma bola skvelá, spracovanie sa mi tiež páčilo, hoci niektoré pasáže boli trochu zdĺhavejšie. Celkovo však knihu hodnotím pozitívne.

18.11.2022 4 z 5

Dokonalé rande Dokonalé rande Alexandra Potter

Milá oddychovka. Príjemná romantická linka a nechýbali ani vtipné situácie. Bavilo ma to.

02.11.2022 4 z 5

Strácame sa v sebe Strácame sa v sebe Jasinda Wilder

Do tretice všetko dobré, vraví sa. V tomto prípade to však neplatí.

Bolo to slabé, bez akejkoľvek hĺbky, len kopa sexu, ktorý podľa autorky zrejme vylieči úplne všetko.

Asi z toho je odvodený aj názov - strácame sa v sebe. On strčí vtáka do jej vagíny a už sú v sebe stratení. Wow!

27.10.2022 1 z 5