Shaxx Shaxx komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Marťan byl fajn, ale Spasitel byl boží.
S minimem postav, s poměrně velkým prostorem věnovaným technickým záležitostem a i přesto je to neskutečně čtivé. Ani si neumím představit, kolik práce a příprav za touhle knihou je.
Grace byl sympatická postava, nebylo těžké mu fandit. Navíc zachraňuje zadek Zemi, takže si nějaký ten ždibec uznání zaslouží. I přes množství technických termínů je hlavní myšlenka dobře pochopitelná a vysvětlená. Líbilo se mi, jakým nedramatickým způsobem se objevovaly zvraty (které ve výsledku dramatické byly, ale jejich příchod byl hladký a přirozený a zapříčinilo to, že se kniha jen tak nedala odložit, protože jsem pak sakra potřebovala vědět, jak se z toho Grace dostane).
Konec byl za mě geniální, lepší bych si nemohla přát.

09.07.2022 5 z 5

To To Stephen King

2023: Třetí re-reading a pořád je to skvělé. Je to rozvláčné se spoustou zbytečných odboček? Jo. Má to zbytečně 1092 stran? Jo. Miluju to? Jo. Prostě Kingova grafománie v plným rozkvětu. Tenhle počin od Kinga mám moc ráda, příběh o dětství, překlenu do dospělosti, vše je to silně prodchnuté nostalgií. Jo a do toho hnusnej, odpornej klaun, kterej vraždí děti a zadělal¨mi na trauma...Před dvaceti lety.
Jako devítiletá jsem se omylem přimotala k VHS kazetě, na které byl nahraný film TO z 1990. Nedokázala jsem se přestat koukat a jako hypnotizovaná sledovala klauna v podání Tima Curryho, jak si postupně vydobývá čestné místo v nočních můrách malé holky. Od té doby nesnáším klauny :)

18.04.2023

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

King = můj přístav naděje a jistoty. A nebylo tomu jinak ani s Pod kupolí.
944 stran blaženosti. Nic víc k tomu bez spoilerů říct nedokážu :)

29.06.2022 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Na Kingovi mám moc ráda, kolik různých poloh psaní má. Nejenom díky tomu se řadí mezi moje TOP autory a je můj bezpečný přístav komfortního čtení. Ani Billy Summers nebyl výjimka. Čtivé, napínavé a celkově líbivé. Billy mi přirostl jako postava k srdci :) A je tam reference na Osvícení, to bylo moc milé, tyhle zmínky ostatních knih mě vždy pobaví, když je zaregistruju.

26.09.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nějak je mi jedno, jestli je to geniální marketingový tah, nebo za autorem Igor skutečně přišel. Knihu jsem přečetla se zatajeným dechem. V příběhu je i zmíněna Djatlavova výprava, o které jsem si předtím dost načetla, protože mě ten případ fascinoval a fascinuje doteď – a Trhlina se mi prostě trefila do vkusu! Za mě hodně dobré. Při váhání nad hvězdičkami dávám pět hvězd - tu pátou za to, jak moc kniha čtivá byla :)

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Vrchní vyšetřovatel i parťák jsou super, jsem ráda, že se polovinu knihy neřeší nějaké těžké břemeno z minulosti nebo nějaký nezvyklý zlozvyk, který by vyšetřovatel měl, protože mě tohle v tomhle žánru upřímně už nudí. Morbidní je to obstojně, psané je to dobře, čtivé je to až nebezpečně :) Jednu hvězdu si tady nechávám do rezervy. Vraha se mi podařilo odhadnout, vodítek tam bylo víc než dost. Uhádla jsem kdo to je, ale motiv ne, takže i tak to bylo příjemné rozuzlení zápletky. Ještě, že jsem toho Cartera koupila jako komplet sérii a můžu se pustit do dalšího dílu :D

26.04.2021 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Tohle bylo něco skvělého. Moc se mi líbil styl psaní (a s tím překlad spojený). Líbil se mi vpád do myšlenek hlavní hrdinky. Příběh mapuje radikální změnu společnosti, v raných počátcích. Většina dystopií se zaměřuje na ustálený stav, který trvá delší dobu. Ale ta chvíle, kdy všechno začne a sledování zoufalé situace v průběhu pár let po nastolení takových změn (i přesto, že zde byla začátku věnována jen malá část, zbytek se odehrával relativně krátce poté), kdy je člověk vytržen z běžného života, jsou mu uzurpovány jeho práva a to, co by běžně bylo vnímáno jako něco nemyslitelného a zvráceného, je najednou bráno ve všeobecné blaho a ku prospěchu. Líbí se mi, jak příběh plynul svým tempem a nebylo vše řečeno na začátku. Tohle jsem si fakt užila a těším se, až zhlédnu seriál :3

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Tak tohle byl pro mě zatím nejlepší díl (i když prý se mám těšit na Zlobu :))
Jednu výtku mám k překladu, vzpomněla jsem si, jak mě v třetím díle rozčilovalo nadměrné použití slova "anžto" a pátý díl se přidal s výrazem "rozuměno?", který opět nezávisle na sobě použilo více postav.
Závěrečné rozklíčování bylo parádní, motiv byl uvěřitelný a ukazuje smutnou realitu lidského hyenismu, k němuž jsou sociální média vhodnou živnou půdou, občas stačí otevřít komentáře a člověk se nestačí divit...

17.03.2023 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Jak s oblibou píšu, King je autor, od kterého bych si přečetla i nákupní seznam a pořád to platí.
Když teče krev obsahuje čtyři povídky a spoko jsem byla se všemi.

Pro ty, kteří nečetli sérii Bill Hodges (Pan Mercedes, Právo nálezce, Konec hlídky) a knihu Outsider upozornění - povídka Když teče krev bude rozhodně mnohem lepším čtenářským zážitkem, pokud budete mít načteno výše zmíněné knihy. Jsou zde postavy z těchto knih a často je zde zmiňován děj Outsidera. Takže by bylo škoda si to vyspoilerovat a neužít si tuhle super povídku, která mě osobně bavila hodně.

Telefon pana Harrigana byla příjemně mrazivá záležitost, Krysa nepřinesla nic nového, ale i tak byla fajn a Chuckův život, ten byl asi nejzajímavější z celé čtveřice. Povídka byla rozdělená na tři části a všechny byly něco, jen ne obyčejné. V celkovém závěru to byl takový mixík, ale moc fajn Kingovský mixík :)

07.06.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Druhý díl a zase super. Myšlenka vraha, který své oběti popravuje způsobem, z něhož mají největší strach, je parádní. Hunter i Gabriel jsou pořád sympaťáci, děj opět čtivý a svižný, nemám co vyčíst. Možná jsem trochu bojovala s přijetím postavy Mollie, tedy spíš nového aspektu, který do knihy přinesla, ale nakonec jsem si řekla.. proč ne. Za mě spokojenost a těším se, co bude v dalším díle.

27.04.2021 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Pořád platí, že od Kingoše bych si přečetla i jeho nákupní seznam... :)

03.03.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha psána ve formátu rozhovorů s uprchlíky z KLDR, s pěknými ilustracemi. Zajímavý kontrast ve výpovědích byl, že každý zpovídaný pocházel z odlišné vrstvy, z tzv. songbunu, kastovního systému a měl tak velmi odlišné životní zázemí a privilegia. Člověk by si skoro až myslel, že čte úryvky z nějakého dystopické románu, z fikce, nikoli že drží v rukou knihu, která obsahuje reálné životní příběhy. Člověk si pak uvědomí, že se vlastně má dobře... Určitě se ještě mrknu i po dalších knihách autorky.

12.12.2023 4 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Skvělá ukázka toho, že King prostě dokáže psát nevšedně o všedních věcech.
I přesto, že tu neřádí nějaké pravěké zlo, nebo nepropuká žádný virus, prostě jen jedna starší ženská vypráví o svém životě, je to prudce čitelné :) Bavilo mě to od začátku do konce, délka knihy byla ideální, taková chuťovka.

16.06.2021 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Líbilo se mi závěrečné rozklíčování, kdo je vrah - zatím asi nejvíc z těch třech dílů.
Už ale začínám nacházet věci, které mi trochu vadí.
První věc - 98% žen v Carterových knihách jsou vždy popisovány jako úchvatné krásky. Ať už jsou živé, či mrtvé a ať už jim je 25 nebo 50. Opakuje se to u každého představení ženského charakteru a už to začíná být protivný :D
V každé knize se vždy našel byt, kde voněl jasmín. Nevím, zda je to nějaký osobní vtípek Cartera, tak jsem zvědavá, jestli tomu tak bude i u čtvrtého dílu.
A problém, konkrétně třetího dílu, je slovo, které mě fakt vytáčelo. Asi teda problém překladu, protože aby minimálně tři osoby z různého prostředí měly zapotřebí použít slovo "anžto", které se v běžné řeči moc neobjevuje, tak to mi přijde ujeté. Pokud by to opakovala jedna postava, tak se to dá pochopit, ale že takový archaismus má ve slovníku více osob, to mi fakt nesedí.

03.05.2021 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Autorka má velmi podmanivý způsob psaní, příběh se až odvíjí před očima jako na filmovém plátně. Velmi smutný příběh, nutno dodat. Pankrácká věznice v padesátých letech a utrpení vězněných žen a dětí, oběti režimu a lidské bestie, které v té době měly moc a náramně si ji užívaly. Tolik vzteku a pocitu bezmoci, šok a smutek z toho, čeho je člověk schopen spáchat na svém vlastním druhu. Na konci mi bylo hodně úzko. Rozhodně doporučuji k přečtení.

30.04.2024 5 z 5

Harry Potter a pokračování, o které nikdo nestál. Nemůžu si pomoct, ale celé tohle působí jak velmi špatná fan fikce. To, že je to v podobě scénáře divadelní hry, mi na tom vadilo asi nejméně. Možná by bylo příjemnější prolít si oči Savem, než tohle přečíst. Velký špatný.

29.08.2023 2 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Moje první kniha od autorky a vyklubalo se z toho milé překvapení. Přirovnání ke Karikovi je poměrně trefné. Sedl mi styl psaní a i když se dalo předvídat, jak to vše skončí, bavilo mě to. To, že závěr nebyl zcela jednoznačný a nechává čtenáře zmateného, mi nevadí. Někdy je i lepší nechat prostor pro fantazii :) Určitě zkusím i další knihy od autorky.

18.04.2023 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Taková moc milá jednohubka o mezilidských vztazích, zejména o přátelství a vyměřeném času, který tu máme a o tom, jak ho využijeme :)

24.02.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Lale si zasloužil lepší zpracování svého příběhu. Tohle je hrozný škvár. V poslední části knihy jsem si pro sebe mohla jen opakovat "wtf?". Jak kdyby autorka už to chtěla mít za sebou a rychle to splácat a vydat.
Autorka vůbec nedokázala zachytit nic, vyvolat emoce, vykreslit atmosféru... Vlastně, ono to absolutně žádnou atmosféru nemělo - což je co říct, vzhledem k tomu, na jakém místě a za jakých okolností se to odehrávalo. Pokud chtěla Gitu a Lalea probudit k životu, fakt se to nepovedlo.
Jednu hvězdičku dávám Laleovi a jednu Gitě - protože mě mrzí, že se jejich příběh nedostal na svět v lepším provedení, aby mohl dosáhnout k lidem a něco v nich probudit.

01.11.2019 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kniha V šedých tónech mě nijak nevzala. Přišlo mi, že autorka jen ždímá co se dá z prostředí a postavy nějak zapomněly mít charakter. Jak jsem psala, dobrý námět z knihy nedělá dobrou. Ale Sůl moře, ta mě dostala. Všechny postavy mě chytly za srdce. Třeba Alfréda jsem nenáviděla z celého srdce. Ale ostatní... ♥ Přiznám se, že předtím jsem nikdy o lodi W. Gustloff neslyšela. Všichni znají zromantizovaný Titanic. Na téhle lodi zemřelo přes 9000 lidí, na Titaniku přes 1500. Díky krátkým kapitolám jsem Sůl moře přečetla za jeden den. A tipuju, že se bude řadit do jedné z mála knih, kterou si přečtu ještě víckrát.

Jo a svlékněte tuhle knihu z obalu! Pod přebalem je fakt nádherná :)