senbja senbja komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tajuplná, poetická, plná moudrosti.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

K této knize jsem se dostala díky těmto stránkám. Knihy s podobnou tématikou nevyhledávám, ale ta mi sama vstoupila do života a rozhodně toho nelituji. Přečetla jsem za svůj už docela dlouhý život spoustu knih, ale jen některé mi utkvěly v paměti. Tato k nim určitě patří. Nenašla jsem nic, co bych jí mohla vytknout. Pro mě skvělá po všech stránkách. Zkusím si přečíst i další od stejného autora, pokud je seženu. Jeho způsob psaní mě oslovil.

20.05.2021

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Díky této knížce jsem si v naší knihovně půjčila všechny ostatní od tohoto autora a u všech jsem se dobře bavila. Film byl pro mě velkým zklamáním, přestože výběr herců sliboval veselou podívanou. Slabý odvar předlohy, jako by se jeho tvůrci báli jejího živelného humoru. Deník kastelána mě zaujal zcela opačným laděním - vážná knížka o životě.

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Knihu jsem četla hodně dávno jedním dechem, i když ani Egypt, ani historie nepatří k mým zájmům. Hledala jsem v ní dobrodružství a našla moudrost.

Sucho Sucho Neal Shusterman

Vzhledem k tomu, že u nás prší čím dál tím míň a to málo vody, co spadne, nebudou zadržovat lesy vykácené kvůli kůrovcové kalamitě, že se ztrácejí prameny a z potoků jsou místy už jen čůrky, četla jsem knihu s husí kůží. Shustermani jsou čímani. Vzhledem k tomu, že nic takového ještě nezažili, dokázali se vcítit do jednotlivých postav, které mi po zkušenostech s různými lidmi až tak moc nerealistické nepřipadají.

29.02.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Po počátečních rozpacích z poněkud drsného humoru jsem se knihou prochechtala a těšila jsem se na filmové zpracování o to víc, že herecké obsazení slibovalo přinejmenším dobrou zábavu. Bohužel z toho vyšel vánoční rodinný film, kterému chyběl jakýkoliv humor, nebo byl podaný tak jemně, že se nebylo čemu smát. Kniha je rozhodně mnohonásobně lepší.

11.01.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Knížku si o Vánocích přivezl vnuk. Fantasy není moje oblíbená četba, ale nakoukla jsem a kus přečetla. Vnuk odjel i s knihou, která mě drápkem chytla. V naší knihovně ji nemají. Když se ozval vnuk, že by přijel na Velikonoce, hned jsem kula želízko a požádala ho, ať mi knihu přiveze, abych si ji mohla přečíst celou. Už nejsem nejmladší, o životě leccos vím, i o člověku. Je schopen nepředstavitelných věcí, kterých by se ovšem bez představivosti nedopouštěl. Autorova fantazie se zdá být bezbřehá, proto se určitě budu pídit po dalších jeho knihách. Vím, že se u nich nudit nebudu. Jen doufám, že nás lidská fantazie nepřivede v budoucnosti někam, kde bychom určitě být nechtěli.

27.04.2019 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Přečteno, i slzu jsem uronila, pointa mě potěšila.

30.11.2021 5 z 5

Pro mě je tato kniha potvrzením toho, k čemu jsem různými cestami také dospěla.

05.01.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Paní Lednické se opravdu povedlo napsat velmi čtivou knihu. Pro mě o to více, že mé mládí bylo s daným regionem spjaté a mnohé reálie z tohoto prostoru jsou mi stále blízké. S velkým citem pro jazyk český ovlivněný polštinou používá místní výrazy, aniž by bylo třeba je nějak vysvětlovat. Možná je to dáno tím, že jsem "po našymu" kdysi mluvila a dodnes je pro mě vlastně jazykem mateřským. Česky jsem se začala učit až ve škole. Začala jsem číst druhý díl, ale rozhodla jsem se, že ho na čas odložím a nechám doznít to, co vyplývá z toho prvního.

31.08.2021

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Při čtení jsem se náramně bavila, proto jsem se těšila na filmové ztvárnění. Škoda, že se filmoví tvůrci neodvážili více odvázat, i když obsazení slibovalo také dobrou náladu. Film byl na rozdíl od knihy vánočně nemastný neslaný.

28.01.2022 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Mám za sebou všechna Roční období. Zimní oheň se mi četl nejlíp. Líbí se mi autorův styl, zápletky i rozuzlení příběhů. Půjčím si i jeho další knihy.

23.01.2022 5 z 5

Když ještě žili lidé Když ještě žili lidé Clifford D. Simak

První vydání knihy Město vyšlo pod názvem Když ještě žili lidé. Připomínalo mi to bajky, ale o lidech. Zajímavé čtení, lidská mysl a fantazie nemají mezí, proč je tedy tolik omezených lidí? Asi aby mi mělo co vrtat hlavou.

12.01.2020 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Po všech Aristokratkách byla pro mě kniha překvapením. Deník kastelána nepostrádá humor, i když je spíše vážně laděný. Autor je výborný vypravěč. Líbí se mi jeho úsporný, ale důrazný způsob vyjadřování humorných i smutných událostí.

11.01.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Knihu si přivezl vnuk na prázdniny. Jsem už babka v letech a fantasy není můj šálek kávy, nicméně mě zajímalo, co ho na té knize tak zaujalo. Beru-li v úvahu ten morbidní název, má mnohem blíž ke mně než k puberťákovi. A chytila mě drápkem, protože ji vnímám víc jako sci-fi, což ovšem je nejen můj šálek kávy, ale i čaje. Vnuk odjel a odvezl si ji, ale já se po ní určitě poohlédnu v knihovně, protože bych si ji ráda přečetla celou.

08.02.2019 5 z 5

Pro smrt uděláno: živé rozhovory o posledních věcech Pro smrt uděláno: živé rozhovory o posledních věcech * antologie

Knihu hodnotit nemohu, protože jsem ji zatím nečetla. Nicméně si dovolím vyjádřit svůj názor k tématu. Smrt. Povětšinou o ní víme jen to, že může nastat a také nastává. Teď nemám na mysli tu "nahodilou", ale tu, se kterou přicházíme na svět. Se spisovatelem Haruki Mirakamim sdílím jeho myšlenku uvedenou v knize Norské dřevo. Nachází se na str. 277 a já vůbec nepochybuji o její platnosti: "Smrt není opak života. Smrt už je v našem životě skrytá." S Tyet níže souhlasím, pokud jde o toto: "Knihu doporučuji všem nad padesát let, nebo všem, kdo se se smrtí tak či onak setkávají." Padesát už mi bylo dávno a rozhodně mám ke smrti mnohem blíž, než je mi milé, ale přijde mi humorné se v tomto věku bát. Ale těmto lidem se nedivím, protože na smrt se pohlíží jako na nějaké tabu, o kterém je lépe nepřemýšlet, natož mluvit nahlas. Proto zastávám názor, že na smrt bychom měli být připravováni od chvíle, kdy nás to jako děti začne zajímat. To, že o ní konkrétně většina lidí nic neví, nevadí. Smrt tu je i bez našeho uvědomění. A jak už dávno napsal Jiří Wolker, "smrt není zlá, je to jen kus života ..." Ráda si knihu přečtu, abych mohla porovnat, jak to vidím já.

24.03.2022

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Pod většinu předcházejících komentářů se mohu také podepsat. Když si odmyslím ryze náboženské pasáže textu, v tom zbývajícím se s autorkou shodnu. Kniha se mi líbí i po stránce technické a grafické.

14.03.2022 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Asi si ji přečtu znovu. Po prvním přečtení se mi líbila, ale když čtu některé zdejší opačné názory na její kvality, přemýšlím, jestli jsem náhodou nečetla úplně jinou verzi knihy. Faktem ovšem je, že ne všechno je vždy určeno všem. Vesmír přeje připraveným. To jsem si ověřila vlastní zkušeností.

05.05.2021 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Knížka se mi líbila v mládí a patří k mým oblíbeným dodnes. S ohledem na dobu vzniku byla odvážná nejen hrdinka, ale také její autorka.

27.02.2021 5 z 5

Jsem Jsem Marta Foučková

Léta jsem se chystala knihy této autorky přečíst, ale dostala jsem se k nim až teď, po řadě knih se stejnou nebo podobnou tématikou od jiných autorů. Do mozaiky vytvořené četbou i vlastní zkušeností zapadají dokonale a mé výhrady (je toho ještě dost, co potřebuji pobrat a pochopit) na tom nic nemění. Vnímám z nich soulad s nejnovějšími poznatky kvantové fyziky. Vědomí jednoty s vesmírným řádem mě zbavuje strachu ze smrti a v mnoha ohledech mi usnadňuje a zpříjemňuje život. Pokud si někdo i přesto myslí, že je to jen šálení rozumu ze strachu ze smrti, pak musím podotknout, že mnohem příjemnější by bylo po fyzickém žití vůbec nebýt. Ale zajímavější a smysluplnější je být a nebýt, být a nebýt, být a ... Takže žádné "Odpočívej v pokoji" se konat nebude, ale odpočiň si, zreviduj, kam jsi dospěla a hezky mazej zpátky do těla, abys odčinila, co jsi způsobila, a tak na vyšší duchovní úroveň postoupila. A to jsem si kdysi naivně myslela, že až se rozpadnu v prach, vyroste ze mě tráva, kytky nebo strom. Doba, kdy přejdu ze světa hmotného do nehmotného se neúprosně blíží, mnozí moji vrstevníci už mě předběhli, proto jsem ráda, že jsem se na to stihla připravit.

02.02.2021 5 z 5