Selket Selket komentáře u knih

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Ke knize jsem se vrátila po dlouhých letech (kdy jsem si slibovala, že si to celé přečtu zase znovu). Poprvé jsem jí četla v době vydání, kdy mi bylo 14 a říkám si, jak je možné, že mě to tak strašně chytlo už tenkrát. Že jsem vnímala všechny ty niance a drobné náznaky mezi postavami. Nemusela jsem řešit nějaké jmenné rejstříky a prostě jsem se do toho vnořila.
Po té dlouhé době to má ještě pár bonusů navíc, protože si pamatuji i to, co se bude dít dál a nevyhnula jsem se tedy pár pousmáním, když jsem našla odkazy na nastávající díly, nebo si vzpomněla, co kterého hrdinu ještě čeká.
Pokud mám s odstupem (a znovu) zhodnotit Měsíční zahrady, tak jsem si spousty věcí pamatovala trochu jinak a jsem překvapená, jak moc věcí jsem vlastně přehlédla a které jsou vlastně ještě geniálnější, než jsem si původně myslela. Že i zdánlivá roztříštěnost děje a zmar (vlatně všech) postav tu má svůj důvod.
Teď už jen najít ve svém TBR časovém harmonogramu místo pro další díl - protože cítím potřebu si jej přečíst v co nejbližší době!

25.07.2023

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Člověk musí být alespoň lehce pohlcen (nebo chtěn být pohlcen) informacemi všeho druhu, aby ho kniha udržela v napětí od začátku až do konce, nebo vyvolala pobavení. Některé informace, hlavně v rovině názvosloví, jsem si dohledala (stačily k tomu asi dva youtube pořady), ale pro milovníky nových technologií a teorií a sci-fi fanoušky, je tohle určitě jen takové zajímavě poskládané opáčko. Oblíbila jsem si všechny hlavní postavy (Hlavně detektiva Ta'Š, který tady na mě působil skoro jako Jack Carter ze seriálu Heureka, jen trochu cyničtější).
Skvělá provázanost celého děje i jeho malých součástí. Pocit mrazení v zádech při každé myšlence k zamyšlení...
A co se týká čínského pojetí prvního kontaktu - přišlo mi vlastně (i jeho důsledky) mnohem realističtější, než četné americké verze.
Prostě se těším na další díl!

27.02.2024 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Nejlepší je o téhle knize vědět opravdu jen to, co je v anotaci. Autorka tu znovu (ostatně jako ve Strangeovi a Norellovi) rozehrává takový poklidný balet slov a "všední" magie. Skvělé popisy prostředí i propracovanost hlavní postavy a do toho drobné střípky něčeho, co by člověk spíš očekával ve sci-fi. Za mě jen jediná výtka - bylo to moc krátké!!

18.01.2022 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Jedna z těch knih, které jsou geniálně jednoduché ve skryté složitosti.

15.05.2022 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Základy html a css programování jako podklad pro fantasy svět? Ale jo, proč ne? Podobně tomu bylo i v knize Dům u vycházejícího slunce, ale tady bych řekla, že mnohem lépe pojaté i provedené. Pořád tu cítím vliv S.Eriksona, bez zbytečného filozofování. Znovu (stejně jako v trilogii Města) vzal Bennett známé koncepty (robotika, mission impossible, superhrdiny) a frknul je do jednoho žánrově stálého celku s novými náhledy. Samozřejmě se tu najde pár logických přešlapů, za půlkou to trochu zaskřípe a některé věci by postavám mohly dojít mnohem dřív...ale co...Já to prostě žeru!

03.06.2021 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Dohánění restů. Protože ji znám jen z filmové verze. Kniha mi přišla o dost temnější a jako fíha, ty dveře v knize vůbec nejsou malý?? :-)

10.09.2023 5 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Knihu jsem celou dobu vnímala spíše než jako životopis, jako román na motivy skutečných událostí, což ale ničemu neubírá a naopak přidává ještě punc uměleckého ducha, který knihou rovněž nenápadně prostupuje. Z příběhu dýchá jedinečná atmosféra, prolínání s kapitolami o Hvězdě je skvěle provázané s tím, co se děje na "scéně" životního příběhu hlavní postavy, krásně sestavené metafory podtrhují touhu po samotě, která občas dřímá v každém z nás.

23.03.2022 5 z 5

Nejdřív jsem se bála, že to bude beletrizovaný životopis ve stylu dlouhé diplomové práce, jako to bylo např v Dámě ve zlatém, ale ne. Je to velmi čtivě napsaný životopis s dobře rozlišitelnými spekulačními pasážemi, jen tak úplně není o Toyen, spíše o umělecké scéně meziválečných let, kde Toyen hraje jednu z hlavních rolí. Moc se mi líbili snové vsuvky, kdy "ta druhá" konfrontuje aktéry s tím co napasala. Absenci obrazové přílohy nekomentuji, protože to je teď vcelku běžné...

08.02.2022 4 z 5

Pohyblivé obrázky (limitovaná sběratelská edice) Pohyblivé obrázky (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Pratchettovky jsou pro mě vždycky jako návrat domů. Čím víc knih jsem od Pratchetta přečetla, tím víc se k nim chci potom vracet. Pohyblivé obrázky jsem neznala, jaksi zapadla mezi ostatními, a to byla trochu škoda. Strašně miluju ty parodické překrouceniny, historické přesahy, popkulturní narážky, které ten, který ví, rychle odhalí a směje se vlastně dřív, než je dokončena myšlenka gagu (zpívání v dešti mě vážně dostalo) a hlavně mám strašně ráda to, jak Pratchett vždy vezme něco pro náš svět téměř důvěrně známého, naroubuje to do světa svého (tolik živoucího) a s pobavením sleduje, jak se s tím jeho obyvatelé popasují.
Za Pohyblivé obrázky bych dala 4 a půl hvězdy, snad jen kvůli tomu, že mi přišlo, že vyprávění za polovinou lehce ztrácelo dech.

09.01.2022 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Miéville začíná být můj oblíbený autor a mám pocit, že s jeho šíleným divnostylem nemůžu šlápnout vedle. Perdido je jako číst obraz od Hyeronima Bosche, je šíleně roztříštěný ve všech svých hrůzných výjevech, ale ve výsledku skvěle promyšlený a komplexní.

07.09.2021 5 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

MItchell mi trochu připomíná impresionisty. Alespoň tedy po přečtení Hybatelů, Atlasu a Hodin. Téma je vlastně nepodstatné, jde vždy o sadu poutavých životních příběhů, nějakým způsobem propojenou, ovšem dojem je pokaždé trochu jiný a svým způsobem jedinečný. Mám to moc ráda, dá se to číst donekonečna! Mám neodbytný dojem, že v polovině autor trochu propadl sebemrskačství, ale i s tím jde o vážně skvělé čtení.

18.04.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Skvěle to ubíhá. Líbila se mi provázanost, lehký humor, autentičnost dialogů (kterou dost často u českých autorů postrádám) i závěrečné napínání. Ve středu knihy jsem si vzpomněla na Murakamiho a jeho Norské dřevo i zmiňovaný Afterdark. Určitě si od Cimy přečtu i další knihy, pokud je vydá.

18.02.2020 5 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

A tohle se mi fakt líbilo. Propojenost, promyšlenost, podivnost. Vliv Murakamiho jsem viděla, hlavně v tom, že to bylo psané jakoby pro cizince, ale atmosférou bych to nejvíc připodobnila spíše k Jääskeläinenovi, konkrétně ke Dnu falešné kočky, ovšem URaNovA mělo mnohem lepší konec.

27.06.2022 5 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Příjemně ubíhající rodinné drama. Zaujaly mě podmanivé popisy prostředí, které jsou neuvěřitelně přesné a umělecké zároveň. Vytvářejí moc hezkou tajmnou atmosféru. Chemie mezi hlavními vypravěčkami funguje, i když tu převažuje spíš pohled do minulosti. Ten tady co stránku odhaluje nové detaily celého rozuzlení a já jsem se ani na okamžik nezačala nudit.
Jediné, co mi téměř zanedbatelně vadilo, byla místy až přehnaná plačtivost v ději, v tomhle mi asi víc vyhovoval německý stoismus v knize O spánku a mizení, která je Dcerám majáku v náladě docela podobná.

25.10.2021 4 z 5

Mistrovské dílo Mistrovské dílo Émile Zola

Knihu jsem si půjčila hlavně kvůli odkazu v knize Impresionisté: jejich životní příběhy, kde se o ní autorka zmiňuje jako o takřka autobiografické knize Emile Zoly, v níž stvárnil hlavní roli jeho veliký přítel Cezanne. Po vydání knihy už ale zase tak velkými přáteli nebyli a já se vlastně ani nedivím. Zola tam sám sebe ztvárňuje jako usměvavého poloboha, který se nemění, zatímco všechny okolo ztrhává melancholie či nedostatek peněz. Ani hlavní hrdina není výjimkou a v průběhu knihy se mění v šílence, který přestává vnímat realitu.
Kniha neuvěřitelně detailně popisuje tehdejší Paříž i poměry v uměleckém světě, který tehdy ještě zdaleka nenastoupil na svou milionovou dráhu.
Dříve se mě ptávali, kam bych se chtěla podívat, kdybych se mohla na jeden den vrátit v čase a od přečtení Mistrovského díla mám jasno. Vidět Salón odmítnutých!

30.10.2012 4 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Strašně se mi líbilo prostředí, atmosféra, náznakovost místo polopatismu, neokoukané rekvizity, i to, že jsem si kvůli ději musela dávat chvíli pauzu, abych se nepropadla do deprese. Z téhle knihy prostě temnota sálá a světlo tu probleskuje jen v malinkých vzpomínkových paprscích, na které se velice rychle zapomene, hrdinové se prostě nemají čeho chytat a já se do toho zoufalství prostě pomalu propadala spolu s nimi. Skvěle napsáno. Jen konec mi přišel do jisté míry předvídatelný.

29.10.2023 4 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Můj první Kotleta - přiznávám. A bavila jsem se, smála. Zápletka byla jednoduchá a vcelku předvídatelná, ale prostředí a humor to celé zabalili do slušivého (jasně, i trochu umazaného a prostříleného) hávu. Jediné, co mi opravdu docela vadilo, bylo přepalování honiček a napětí.

27.09.2023 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Pokud je Pán prstenů o putování na počátku lidského věku, pak Temná věž je o putování na jeho úplném konci. Alespoň tak na mě počátek tohoto díla působí. Ano, není to typický King a ne, vůbec mi to nevadí!

14.10.2021 4 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Konec mi přišel trochu přepálený, alespoň co se týká charakteru O'Loughlina a některé veci mě trochu štvaly, pro příklad to, že inteligence hlavního hrdiny je zvýšena tak, že se z jeho nadřízeného udělá přímočarý nesnášenlivý ignorant, některé nelogické detaily nebo to, že byl osobní život hrdiny spíše rušivý, než doplňující. Jinak jde o svižnou napínačku, která se čte jedním švihem.

15.09.2021 4 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Především bych chtěla říct, že knize nejvíc škodí označení thriller - protože by stačilo před tohle slovo vložit Mysteriózní a našel by svoje čtenáře mnohem snáz. Musím vyzdvihnout atmosféru (zvláště druhá půlka se uprostřed tiché noci četla velice těžko - v tom dobrém slova smyslu), dobrý nápad a čtivost! ALE! Skoro neustále jsem měla pocit, že čtu něco nedokončeného. Korektura zase úplně levá - jak když někdo opravoval každou třetí stránku (zmatky v rodech u přivlastňovacích zájmen byly vážně třešnička na dortu), některé rozhovory šroubované, některým částem by neškodilo proškrtání. A to mě mrzí, vždycky mě tohle mrzí. Kazí to dojem z celé knihy a bez toho bych dala klidně i pět hvězd.

02.04.2021 4 z 5