Selhan Selhan komentáře u knih

Hardcore Mona Lisa Hardcore Mona Lisa William Gibson

Tady už jsem opravdu rozpolcen. Gibsonovo psaní mám ohromně rád, ale v tomhle dílu už vážně dost chybí nosné myšlenky – navíc se i v tom jazyku, mám dojem, výrazně otupil. Ve srovnání s Neuromancerem jsem dost zklamán, a uvažuju i o třech hvězdičkách... Ale když to srovnám se zbytkem kyberpunku, sci-fi nebo i fikce obecně, tak by to asi nebylo fér.

16.02.2023 4 z 5

Hrabě nula Hrabě nula William Gibson

Gibson píše stále skvěle (i když mám pocit, že je s postupem času méně avantgardně gibsonovksý a více čitelný), a je to úžasné čtení, ale upřímně je taky asi třeba říct, že Neuromancer pokračování nepotřeboval, a je to taková předzvěst žánrového prokletí zbytných sequelů. Nápad s bohy ze stroje ve skutečnosti není rozpracován do žádné hlubší zajímavosti, jen do delší expozice.

16.02.2023 4 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Neuromancer má ve skutečnosti blíž k poezii než próze – rozhodně to není jednoduché čtení, čtenář se musí s textem s úsilím porvat. Zvláště zprvu – tedy ne že by ani ke konci knihy nebylo třeba některé odstavce přečíst na dvakrát. Ale že to stojí za to: Gibson dovede vykreslovat neuvěřitelně působivé scény. Je fascinující, že dokázal jedním dílem vytvořit žánr, a zároveň ho vyvrcholit a dost dobře i uzavřít.
Jen tedy nevím, jak je na tom překlad, ten Neffův je opravu špatný, a Rauvolfův jsem nezkoušel.

16.02.2023 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Pokus být Umbertem Ecem, který ale dopadl G.R.R. Martinem. Mlýn na mumie má své kouzlo - hlavně ve staré Praze a i ve své hravé přemrštěnosti - ale na dobré hodnocení to není. Uvítal bych buď více dějové souslednosti a méně třináctiletých prostitutek, a nebo více fantazie a méně třináctiletých prostitutek.

25.03.2021 2 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Další díly už jsou psány normálně a víc se tak ukazuje, že detektivní zápletky vlastně nejsou moc dobré a stranická naivita z toho kouká příliš, ale Velinského prvotina je kouzelným kusem zvláštní poetické postmoderny - o to víc, když je žargon dnes pro mě už skoro úplně nesrozumitelný.

"... ticho a bzukot a pivo a vůně a kamarádi a barvy a vzduch a léto, že by člověk brečel samý SLZIČKY PANNY MARIE, která byla panna, aby lidi neřekli, a zatím kdovíkde kdovíco s Josefem, pro kterýho byla stejně jenom VOTRAVA... tělo osamělýho pilota stíhačky SPOWITH F. 1 CAMEL voráží a duše je na mučidlech. Jenže duše je dávno zrušená, je jenom blbě organizovaná hmota. A chrchlavej dýzlák autobusu, kterej veze BIG BAND PRAGOKOV."

25.03.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha je zpracovaná skvěle. Čte se velmi dobře (nepočítám samozřejmě přestávky na to rozdýchat mrazení v zádech), opravdu to podle mého zvládá otevřít okno do tamního života, rozhovory jsou perfektní a i když by asi u všech člověk chtěl, aby byly delší a aby se dozvěděl víc, je to vybráno a poskládáno za sebe bravurně. Tohle bych zrovna opravdu doporučil každému.

21.03.2021 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Naspáno to není nějak úžasně (možná své dělá překlad, který v některých místech úplně nelícoval), a příběh vlastně nedává moc smysl, ale ta představivost a vtipnost za přečtení stojí, bavil jsme se výtečně.

01.03.2019 4 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Nemá cenu u každé Zeměplochy psát, jak je skvělá. Tady mohu jen dodat, když už jsem si konečně přečetl předlohu, že divadelní adaptace se opravdu povedla.

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Víte, co je u Terryho nejhorší? Dal mi více nejoblíbenějších postav, než snad všichni ostatní dohormady. A kapitán Elánius k nim proste patřit musí. I kdybych ho tam nechtěl, tím spíš se tam objeví. Ale tenhle díl není geniální jen díky jemu. Je napínavý. Považte, sám Vetinari zvažuje, zda neudělal chybu!

Eragon Eragon Christopher Paolini

Skutečně velmi rád bych viděl, co na tom všichni tolik zbožňují. Ovšem vidím jen primitivní obšlehnutí světa Pána Prstenů, se kterým se vůbec nemůže měřit, nudný příběh a hory nelogických detailů.

30.11.-0001 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Uff. Řekněme to takhle: Díky bohům, ve které nevěřím, že to takhle není. Kniha dokázala pospat bezútěšnost totalistického světa opravdu mrazivě. Je to jeden z těch případů, kdy sedíte nad dočtenou knihou ještě půl hodiny.

Hráči z Titanu Hráči z Titanu Philip K. Dick

Správná dávka paranoie a hazardu.

Klany Alfanského měsíce Klany Alfanského měsíce Philip K. Dick

Planeta, která celá slouží jako sanatorium, to je nápad, který v rukou P. K. Dicka nemohl dopadnout špatně.

30.11.-0001

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Dick jako vždy píše perfektně, ale povídku Second Variety nikdy nezapomenu.

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Exkurze do hlavy feťáka, která popravdě nejde zrovna moc popsat. Tohle si musíte přečíst.

Zlatý muž Zlatý muž Philip K. Dick

Všechny, snad kromě Krále Elfů, který je podivným autorovým zblouděním do žánru fantasy, vás nechají ještě dlouho přemýšlet, jak je u autora zvykem.

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Souhlasím. Šok. Tahle kniha mne uchvátila, město plné nespoutané představivosti, špíny, páry, a napětí. Hlavní hrdina lehce připomíná Mrakoplaše, ovšem ve světe o dost temnějším.O mnoho temnějším.
Kniha je napsána opravdu svým stylem, velmi zvláštním, často se úmyslně stává nepřehlednou a popisů je vskutku dost, mně osobně to ovšem plně vyhovovalo. A za poznání Tkáče to určitě stojí.

30.11.-0001 5 z 5

Jako malý jsem doháněl své rodiče k šílenství jednou věcí: Zarputile jsem odmítal všcheny pohádky a nechával si číst Hobita. Láska přetrvala dodnes, vždyť Cesta tam a zase zpátky je perfektní.

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

A navždy nedokončené zůstanou... Věčná škoda...

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Co jiného napsat, že je to má bezkonkurenčně nejoblíbenější kniha?