sedw sedw komentáře u knih

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Velmi příjemný přídavek k hlavní sérii. Temná věž je z mého pohledu nejlepší knižní série, kterou jsem četl a klidně bych se do jejího světa vracel i v dalších knihách. Na plný počet to není, ale velmi silné 4* jsou jasné.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

V době vydání to asi muselo být super a unikátní, když jsem četl dnes, tak na mě zavanul příjemný vánek let minulých. Hezký příběh, který je však z mého pohledu trochu zbytečně natahovaný a to, o co v něm mělo celou dobu jít, bylo "sfouknuto" na několika málo stranách.

21.05.2020 3 z 5

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Na Kinga trochu slabší sbírka povídek, ale i tak převyšuje řadu jiných autorů a lze v ní najít opravdové klenoty.

Willa (8/10)
Utíkej, Káčo, utíkej (10/10)
Harveyho sen (10/10)
Odpočívadlo (6/10)
Rotoped (8/10)
Věci, které po nich zůstaly (6/10)
Maturitní odpoledne (8/10)
N. (10/10)
Pekelný kocour (9/10)
Předplatné New York Times za výhodnou cenu (8/10)
Němý (9/10)
Ayana (7/10)
V úzkých (10/10)

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Jedna z nejlepších sbírek povídek, nejen od Kinga:
Prokletí Jeruzalému (10/10)
Noční směna (8/10)
Noční příboj (7/10)
Jsem brána (9/10)
Šroťák (9/10)
Kostlivec (10/10) - Do dnešního dne si pamatuji, jak mě pointa této povídky rozsekala a ještě několik dní jsem ji nemohl dostat z hlavy. Možná jedna z nejlepších povídek, které jsem kdy četl.
Šedá hmota (9/10)
Bojiště (8/10)
Náklaďáky (10/10)
Mrtví se někdy vracejí (8/10)
Jahodové jaro (9/10)
Římsa (10/10)
Trávníkář (5/10)
Nekuřáci a.s. (10/10)
Já vím, co potřebuješ (9/10)
Děti kukuřice (10/10)
Poslední příčka žebříku (9/10)
Muž, který miloval květiny (5/10)
Na dobrou noc (8/10)
Žena v pokoji (3/10)

21.05.2020 5 z 5

Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Bruce Sterling

Sbírka s povídkami kolísající kvality, ve které se ale najdou i klenoty:

Gernsbackovo kontinuum (5/10)
Hadí oči (9/10)
Minutu ticha za rokenrol (6/10)
Houdiniho příběhy (3/10)
Kluci ze čtyřstý (9/10)
Slunovrat (9/10)
Petra (7/10)
Dokud nás lidské hlasy nerozdělí (10/10)
Volná zóna (9/10)
Stone žije (10/10)
Rudá hvězda, zimní orbita (5/10)
Mozart v zrcadlovkách (9/10)

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Trochu jiný King, ale pořád skvělý. Jeden z mých top autorů (ne-li úplně ten nejlepší) opět napsal knihu, která mě zcela pohltila a vůbec by mi nevadilo, kdyby byla delší. Zajímavý námět cestování v čase a jeho důsledků. ale především skvělé a uvěřitelné postavy. Tentokrát není v knize ani příliš zdlouhavých popisů, které mi u některých knih od Kinga skoro až vadily. Byl to prostě zážitek, a pokud někoho zajímá historický sci-fi román se skvěle napsanými postavami, určitě doporučuji. 4,5*.

21.05.2020 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Harry Potter a jeden komentář za všechny díly. Jde o knihu, se kterou jsem vyrůstal a všechny díly mě zastihly v tom správném věku. První jsem četl v 11 letech a pak plynule pokračoval až do mé plnoletosti. A Harry stárnul se mnou, takže na mě žádný díl nebyl "moc pro děti" ani moc děsivý. A nevím, jestli je to nostalgie, ale i když jsem si celou sérii přečetl znovu, když mi bylo 30, bavila mě opět od začátku až do konce. Za mě jedna z nejlepších literárních sérií.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Moje druhá kniha od Merleho, oproti Malevilu úplně něco jiného, ale neméně skvělé. Nejvíce mě mrazí z toho, že nejde o čistou fikci. Děsivé, ale přesto úžasné dílo.

Malevil Malevil Robert Merle

Jeden z nejlepších post-apokalyptických románů. Uvěřitelné postavy, skvěle vykreslené, tak akorát dlouhé, aby nenudilo.

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Z pohledu zápletky a způsobu zabíjení zatím nejvíce mrazivý díl. Nejhorší na něm je to, že si dovedu dost dobře představit, že v reálném světě by se hodně lidí pod rouškou anonymity zachovalo stejně, jako v této knize. Velmi silné téma a opět plný počet. Plus ten konec, skoro jsem ani nedýchal.

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Přemýšlím, jestli nějaké knize od Cartera dám méně, než 5*. :-) Tentokrát byly způsoby smrti ještě bizarnější, a to nejen provedením, ale i následným sdělením. Vrah pro mě byl tentokrát největším překvapením.

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí díl a opět plný počet. Carter píše vlastně pořád stejným stylem, ale komu by to vadilo, když je to taková paráda! Opět vymyslel vraha, který je ještě zvrácenější, než ti předchozí a který má úplně jiný motiv.

Popravčí Popravčí Chris Carter

Další parádní kniha od Cartera. Myslel jsem, že po prvním díle mě nebude mít čím překvapit, ale opět jsem se nechal strhnout. Hunter a Garcia jsou prostě sympaťáci a Carter má hlavu na originální vrahy a způsoby, kterými své činy provádí.

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Parádní thriller, četl jsem jedním dechem. Super postavy, super zápletka, nepředvídatelné. Bavil jsem se neskutečně.

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Poměrně originální příběh se sci-fi prvky. Baví mě cirkusové prostředí, takže díky tomu u mě má kniha mírné plus. Děj nebyl nějak převratný, i když zde byly originální nápady. Hlavní problém byla předvídatelnost, za půlkou už jsem věděl, jak celá kniha dopadne. Na druhou stranu se nejednalo o moc dlouhé čtení, takže měl děj příjemný spád a nezačal nudit.

21.05.2020 3 z 5

To To Stephen King

Zatím nejlepší kniha od Kinga, kterou jsem četl. Nic víc, nic míň. Jedinou kniha, která by tuhle mohla sesadit, tak pravděpodobně zůstává jen Svědectví, na které se právě chystám. Jinak jsem četl snad všechno a ač se Temná věž hodně blíží, pořád je ve stínu tohoto mistrovského díla. Povinná četba pro všechny fanoušky hororu. A vlastně nejen pro ně.

16.01.2011 5 z 5

Knihy krve I-III Knihy krve I-III Clive Barker

Jeden z nejlepších povídkových souborů v hororovém žánru. Ne všechny povídky jsou ale bezchybné, proto "jen" 4 hvězdičky. Nicméně hlavně povídka Města v horách je jedna z nejoriginálnějších a nejlepších povídek, co jsem kdy četl a nikdo by si ji neměl nechat ujít.

16.01.2011 4 z 5

Imajika Imajika Clive Barker

Super knížka, místy trošku zdlouhavá, ale není to na škodu věci. Barkerovi se povedl vytvořit originální svět, jako už dlouho nikomu ne. Postavy jsou popsány do nejmenších detailů, děj napínavý, nemám co vytknout.

16.01.2011 5 z 5