sedw sedw komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

V době vydání to asi muselo být super a unikátní, když jsem četl dnes, tak na mě zavanul příjemný vánek let minulých. Hezký příběh, který je však z mého pohledu trochu zbytečně natahovaný a to, o co v něm mělo celou dobu jít, bylo "sfouknuto" na několika málo stranách.

21.05.2020 3 z 5

To To Stephen King

Zatím nejlepší kniha od Kinga, kterou jsem četl. Nic víc, nic míň. Jedinou kniha, která by tuhle mohla sesadit, tak pravděpodobně zůstává jen Svědectví, na které se právě chystám. Jinak jsem četl snad všechno a ač se Temná věž hodně blíží, pořád je ve stínu tohoto mistrovského díla. Povinná četba pro všechny fanoušky hororu. A vlastně nejen pro ně.

16.01.2011 5 z 5

Zničený muž Zničený muž Alfred Bester

Tutu knihu jsem četl 2x s odstupem asi 10 let a neztratila nic na své napínavosti a čtivosti. Super příběh, u kterého bych nevěřil, že vznikl v padesátých letech.

17.10.2020 5 z 5

Nejsmutnější člověk na světě Nejsmutnější člověk na světě Perč Zejthuncjan

Útlá knížečka, kterou jsem přečetl v průběhu 10 let již 3x. Je to krásné čtení, svým způsobem smutné, plné paradoxů a absurdit, ale pořád si u čtení říkáte - ono se to vlastně takhle mohlo stát! Jsem moc rád, že se nám v rodině tato kniha dochovala, protože nového vydání se asi nikdy nedočkáme.

06.06.2020 5 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Hodnotím jako celou sérii, protože i když některé díly byly mírně slabší (Pistolník) a některé naopak vyčnívaly (Čaroděj a zrcadlo), tak jsou všechny knihy součástí celku, který drží až překvapivě dobře pohromadě. Temná věž je moje srdcová série, nejlepší, kterou jsem četl. Celou jsem ji přečetl dvakrát a vůbec nepochybuji o tom, že si ji ještě jednou přečtu. Parádně napsané postavy, napínavý příběh plný zvratů... a ač konec mnohé neuspokojil a nebudu zastírat, že bych si také nepřál jiný, jako u málokterého díla tady platí, že cesta je více, než cíl. Protože i když po posledních řádcích může zůstat mírná pachuť, ihned ji přebije vzpomínka na předchozí stovky stran, které patří mezi to nejlepší, co v literatuře vzniklo.

21.05.2020 5 z 5

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Na Kinga trochu slabší sbírka povídek, ale i tak převyšuje řadu jiných autorů a lze v ní najít opravdové klenoty.

Willa (8/10)
Utíkej, Káčo, utíkej (10/10)
Harveyho sen (10/10)
Odpočívadlo (6/10)
Rotoped (8/10)
Věci, které po nich zůstaly (6/10)
Maturitní odpoledne (8/10)
N. (10/10)
Pekelný kocour (9/10)
Předplatné New York Times za výhodnou cenu (8/10)
Němý (9/10)
Ayana (7/10)
V úzkých (10/10)

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Poměrně originální příběh se sci-fi prvky. Baví mě cirkusové prostředí, takže díky tomu u mě má kniha mírné plus. Děj nebyl nějak převratný, i když zde byly originální nápady. Hlavní problém byla předvídatelnost, za půlkou už jsem věděl, jak celá kniha dopadne. Na druhou stranu se nejednalo o moc dlouhé čtení, takže měl děj příjemný spád a nezačal nudit.

21.05.2020 3 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Moje první kniha od Miévilla a určitě ne poslední. Je na ní vidět, že je cílena spíše na mladší čtenáře, ale bavil jsem se i já, jako dospělý. Dobře navržený svět, pomrkávání na příběh o Bílé velrybě, zajímavě psané postavy. Autorova představivost je opravdu obdivuhodná.

21.05.2024 4 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Moc jsem od povídky nečekal, ale o to větší pro mě byla překvapení. Naprostá paráda, většina povídek nadprůměr. Podrobnější hodnocení:

Obyvatelé podhrobí (8/10) Ne úvod velmi příjemná a atmosférická povídka o tom, jak muž s vyšetřovateli hledá hrobku svého bratra a nalezne mnohem více.
Enlilův hlas (9/10) Výborný příběh o výpravě do pralesa, která nedopatřením narazí na civilizaci, která už dávno neměla existovat.
Děti noci (5/10) Na první pohled poměrně zajímavý příběh o znovuprožití minulého života, ale ve výsledku postrádal více napětí a byl poměrně pomalý.
Černý kámen (10/10) Tady už to bylo na plný počet. Povídka, která je poměrně podobná Enlilovu hlasu stylem psaní, ale je ještě o chlup lepší co se týče příběhu a mytologie. O badateli, který hledá proslulý černý kámen.
Netvor na střeše (6/10) Tento příběh se svým způsobem prolíná (co se týče mytologie) s předchozím, ale i s ohledem na svoji krátkost mě úplně nedokázal vtáhnout do děje. Nebylo to špatné, ale lepší průměr.
Démon prstenu (9/10) Velmi čtivý příběh o muži, který navštíví se, v okultních vědách zdatné, přátele s tím, že má pocit, jako by se ho jeho manželka pokoušela zavraždit. Velmi originální a poutavě psaný příběh.
Dermodova zhouba (2/10) Jednohubka o rodové kletbě, která mi v podstatě nic nedala.
Hrob mi nekopejte (8/10) Příběh o muži, který zemře a zanechá vzkaz svému jedinému příteli o tom, co má udělat s tělem. Velmi dobrá povídka.
Aššurbanipalův plamen (9/10) Další z top povídek, tentokrát o ztraceném drahokamu, který měl patřit dávnému králi.
Kobra ve snu (5/10) Průměrný povídka, dobře se četla, ale zhruba od půlky už byla velmi předvídatelná.
Nestvůrný kopytnatec (10/10) Klenot a nejlepší povídka sbírky, parádně se četla, příběh byl děsivý a napínavý zároveň, a i když nebyl nijak překvapivý, tak to byla opravdu paráda.

28.08.2023 4 z 5

Magické pouto Magické pouto Larry Correia

První díl mě nadchnul, správná dávka napětí, akce a zajímavých postav. A jsem rád, že druhý díl byl ještě lepší! Čtenář už je seznámený se světem a postavami, takže odpadá úvodní tápání a hned jsme vrženi do děje, který se rozjede plnou rychlostí a nezpomaluje. Hodně se těším na závěr, protože věřím, že bude ještě o něco lepší.

19.05.2022 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

První kniha od Kinga, kterou začala moje láska k němu. Zpětným pohledem to není žádná pecka, na Kinga spíše průměr, ale zábava to byla příjemná. Znovu už asi číst nebudu, ale jednoho čtení nelituji.

24.05.2020 3 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Velmi příjemný přídavek k hlavní sérii. Temná věž je z mého pohledu nejlepší knižní série, kterou jsem četl a klidně bych se do jejího světa vracel i v dalších knihách. Na plný počet to není, ale velmi silné 4* jsou jasné.

Knihy krve I-III Knihy krve I-III Clive Barker

Jeden z nejlepších povídkových souborů v hororovém žánru. Ne všechny povídky jsou ale bezchybné, proto "jen" 4 hvězdičky. Nicméně hlavně povídka Města v horách je jedna z nejoriginálnějších a nejlepších povídek, co jsem kdy četl a nikdo by si ji neměl nechat ujít.

16.01.2011 4 z 5

Imajika Imajika Clive Barker

Super knížka, místy trošku zdlouhavá, ale není to na škodu věci. Barkerovi se povedl vytvořit originální svět, jako už dlouho nikomu ne. Postavy jsou popsány do nejmenších detailů, děj napínavý, nemám co vytknout.

16.01.2011 5 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Tak toto bylo velké překvapení. Mám rád postapokalyptické knihy a tato mě překvapila svým námětem, zápletkou a čtivostí, protože jsem spisovatelku doposud neznal. Až na začátek, který byl mírně pomalejší, jsem od čtení nemohl odtrhnout.

21.05.2024 5 z 5

Více než lidé Více než lidé Henry Kuttner

Velmi dobrá kniha, bavily mě oba příběhy, ale o něco více Hogbeni, kde mě opravdu bavil humor i jednotlivé zápletky. Na Mutantech mě naopak velmi bavil příběh ve stylu kroniky. Na knize je poznat, že je staršího data, ale upřímně, vůbec to nebylo na škodu.

21.05.2024 4 z 5

Meče & temná magie Meče & temná magie * antologie

Za mě jedna z nejslabších povídkových sbírek, které jsem četl. Opravdu dobrých byla jen cca polovina povídek, hodně jich trpělo tím, že byly vytrženy z rozsáhlejšího děje, který mi bohužel nebyl znám.

STEVEN ERIKSEN Kozy a Sláva (7/10) Příjemná akční povídka o skupině žoldnéřů, kteří přijedou do malého městečka a ubytují se v zřícenině staré tvrze plné démonů.
GLEN COOK Tides Elba Příběh Černé legie (4/10) Kdybych znal Černou legii, asi by to bylo hodně dobré. První třetina nasvědčovala tomu, že to bude super i tak, ale poté se začal příběh hodně odkazovat na sérii, na její postavy a já se přestal chytat. Škoda.
GENE WOLFE Krvavé klání (6/10) Průměrná povídka, která na to, jak byla krátká, tak se celkem prudce měnil děj, který mi, bohužel, na konci nedával smysl.
JAMES ENGE Zpívající oštěp (9/10) - Zábavná povídka o mágovi, který stvořil neporazitelný oštěp a poté propadl alkoholu. O několik let později se však musí svému výtvoru postavit.
C.J. CHERRYHOVÁ - Čaroděj z Wiscezanu (10/10) Senzační příběh o tyranovi, který převzal vládu nad městem a o opozici proti němu, kterou tvoří stárnoucí mág a jeho tři mladí učňové. Velmi poutavě psané, napínavé s příjemným zakončením.
K.J. PARKEROVÁ Perný týden (9/10) Série výborných povídek pokračuje. Nyní příběh sleduje mága nižší kategorie, který má pomoci vyléčit poměrně banální nemoc u mladého chlapce. Po cestě však potkává nemrtvého, se kterým se dá do rozpravy. Napínavé, originální s velmi dobrým koncem.
GARTH NIX Příhodný dárek pro čarodějnou loutku (7/10) Mírně nadprůměrná povídka, kterou mi stačilo číst jednou, ale toto jedno čtení mě pobavilo. O nemocném rytíři, který nevědomky probudí dřímající zlo.
MICHAEL MOOCROCK Rudé perly Elrikův příběh (5/10) Další příběh, který trpí tím, že jsem neznal postavy a reálie, na které povídka často odkazuje. Jinak by mohlo jít o opravdu dobrý akční příběh, ale takto spadl do průměru.
TIM LEBBON Zbožštění Dala Balmora: Příběh z města ozvěn (10/10) Opět se dostáváme k parádní povídce, u které se mi velmi líbilo přelévání mezi dvěma časovými rovinami. Příběh o tajemném zločinci, kterého vezou na popravu, ale musí udělat vše pro to, aby se této popravy dožil.
ROBERT SILVERBERG Temné časy na půlnočním trhu (10/10) Další paráda, humorná, ale zároveň napínavá povídka. Vypráví o prodejci kouzelných lektvarů, který kvůli tomu, aby předešel bídě, prodá lektvar lásky nepravé osobě. Povídka exceluje především pointou.
GREG KEYES Neposkvrnění (1/10) Tak toto bylo velmi špatné, v podstatě hned po dočtení jsem zapomněl, o čem povídka byla, velká slabota.
MICHAEL SHEA Barvmistr Grošák Tes (6/10) Z počátku nadějná povídka o tom, jak je válečník pověřen nalezením malíře, který má splnit tajný úkol. V průběhu času se však dostavila trochu nuda (i když povídka není nikterak dlouhá) a ve výsledku vlastně nebyla ani pořádná pointa. I tak na jedno přečtení v pohodě.
SCOTT LYNCH Mezi policemi (10/10) Jednoznačně nejlepší povídka z celé sbírky dobrý nápad, napínavá, dobře čtivá a s překvapivým závěrem.
TANITH LEEOVÁ Dva lvi, čarodějnice a plášť (9/10) Další velmi dobrá povídka se zajímavým námětem a zápletkou, četla se velmi svižně.
CAITLÍN R. KIERNANOVÁ Dcera mořského trolla (9/10) Povídka zakončující trojici velmi silných povídek z této sbírky, která měla nakonec dost jinou zápletku, než to zpočátku vypadalo. Opět velmi čtivá a s překvapivým koncem.
BILL WILLINGHAM Troufalí zloději (1/10) Pár dní po dočtení jsem už ani nevěděl, o čem byla, to samo o sobě hovoří za vše.
JOE ABERCROMBIE Podělaná práce (7/10) Hezky čtivá povídka, která u mě trochu trpěla tím, že mě vhodila do děje, který zjevně navazoval na události, které mi nebyly známy. I tak jsem se ale bavil.

25.06.2023 3 z 5

Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Bruce Sterling

Sbírka s povídkami kolísající kvality, ve které se ale najdou i klenoty:

Gernsbackovo kontinuum (5/10)
Hadí oči (9/10)
Minutu ticha za rokenrol (6/10)
Houdiniho příběhy (3/10)
Kluci ze čtyřstý (9/10)
Slunovrat (9/10)
Petra (7/10)
Dokud nás lidské hlasy nerozdělí (10/10)
Volná zóna (9/10)
Stone žije (10/10)
Rudá hvězda, zimní orbita (5/10)
Mozart v zrcadlovkách (9/10)