sArKa236 sArKa236 komentáře u knih

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Jo, asi fajn. Klasická romanťárna.

21.05.2023 2 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Oni ví, že jsou chytřejší než já.

Studuju vysokou, takže číst o lidech, kteří taky aktivně studují, ale super cool věci na super cool místě se super cool lidma mě vede k přemýšlení, zda jsem si zvolila správný obor. Kde se dá přihlásit na magii 1.0?

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

... Pořád nechápu, proč jsou z toho všichni tolik udělaní. Co mi uniká?

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

O knížce jsem věděla jako mladší, nicméně nebyla mojí prioritou, takže jsem se k ní dostala až teď, kdy mě tiktok bombarduje edity o Aronovi.
...
Proč že se to všem líbí?
Zkusím další díl...

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Jak tak koukám na poslední hodnocení, asi přinesu trochu jiný pohled.
Doporučuji, pokud jste zvědaví na sex a Nestino hledání vlastních přátel (konečně, absence kámošek tvořila 67 % její deprese).
Nedoporučuji, pokud od toho čekáte něco víc.
Někomu to stačí, u mě má ale Sarah nastavenou laťku výš, a na tu zde prostě nedosáhla.

V následujícím vyvrhnutí svých myšlenek vše vysvětlím, a označím spoilery.

Nesta byla moje nejoblíbenější sestra, protože se mi zdála nejreálnější, sice mrcha, ale reálná. Kdybych přišla o matku + jmění + všechno co mi bylo řečeno, že je důležité + jediný životní úděl, který jsem znala a moje mladší sestra by se ukázala jako schopná přežít v divočině, byla bych uražená.
Mno, není tajemstvím, že Nesta se na začátku nemá dobře, a Rhys s Feyrou jí dohodí "terapii" (čti trénink, protože jinak se víly s depkou vyrovnat nemůžou). Tím se nám přirozeně vytvoří situace, kdy je Nesta zavřená v jednom domě s Cassianem (mrk mrk). Ok, to se ještě dá. Pak začínáme trénovat, a čteme o tom samém, o čem jsme četli v případě Celaeny a Alein (Skleněný trůn), ale i Feyry. Kdyby jste vzali pasáže z jednotlivých kníže, položili je vedle sebe a začernili jména, bum, nevíte co je z čeho.

Co se mi líbilo bylo Nestino přátelství s Gwyn a Emerií, ale podle toho, co jsem o knížce slyšela, jsem čekala, že tam budou víc. O jejich tréninku na Valkýry mám smíšené pocity, na jednou stranu cool cool, na druhou stranu to bylo napsané tak, že jsem měla pocit, že čtu o třech patnáctiletých holkách, které si hrají na bojovnice v parku. Ale ok, vesměs cool cool.

K Nestě a Cassianovi, pořád si nejsem jistá, že se k sobě hodí povahově, ale budiž, navíc to je subjektivní, že jo. Musíme mít ale sex na veřejnosti? A na místě, kde ostatní lidé JÍ? To není zas tak sexy, jak si můžete myslet.

Jo a, víte, co mi přišlo jako nejhloupější? Nesty důvod, proč se všem straní. Girl, na-ah, uklidni se, ju?

Co dál, co dál. (SPOILER) myslím, že i když situace a způsob, jakým Nesta sdělila Feyře nebezpečí jejího těhotenství nebyly úplně vhodné, ale bylo na čase! (KONEC SPOILERU)
V návaznosti na to mám zde podobný problém, jaký jsem měla u L. Bardugo a její Vládou vlků (tam se to týkalo děje, tady se to týká postav). S. J. Maas jde naprosto proti tomu, jak nám postavy popsala. To se týká hlavně Rhysanda. To, jak se choval, nedává smysl, a jestli se mi to někdo pokusí vysvětli skrze to, že měl ochranářské smysly jako budoucí otec, tak ho jemně klepnu Dvorem stříbrných plamenů přes čéšku. Pod stolem.

A víte, co dalšího vůbec nedává smysl??? (SPOILER) Jak to, že se Nesta vzdá své moci, což má být SMRT, mohlo zachránit život Feyře a malýmu netopýrovi? Možná bych pochopila, kdyby Nesta použila svou moc k tomu, aby stála mezi smrtí a její sestrou, čímž by získala čas na zahojení, ale ne, ona se té moci vzdala. (KONEC SPOILERU) Jakože cože? Ani to celé nebylo vysvětleno...

To jsou hlavní body, které mi utkvěly v hlavě pár měsíců po dočtení.
Vzhledem k tomu, že už jsme takhle daleko v sérii, dejte tomu šanci. Knížka je pořád čtivá, čte se rychle, a pokud nebudete přemýšlet nad výše vypsanými výtkami, určitě vás to bude bavit.

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Sérii jsem si oblíbila už s prvním dílem, druhý nezklamal!
Ale teda radši si počkejte, až bude blízko vydání pokračování, protože ten cliffhanger na konci je ještě horší, než v prvním dílu.

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Uff, uff, ufffffffffffffff.
Pokud vydržíte, stojí za to. A jsou tam DRACI! Ale teda moje mozkové buňky se potí jenom při vzpomínce na to, jak jsem to četla.

Nečekejte moc akce, nebo alespoň akce, která by vás vtáhla, knížka se soustředí na cesty jednotlivých postav. Doporučuji.

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Od Shustermana jsem četla sériii Smrtka, a co mají tyto dvě série společného je to, že vás donutí k zamyšlení nad společností a tím, jak funguje. Doporučuji si přečíst o naší možné, děsivé budoucnosti.

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Pokračování hodnotím hůře, než první díl, přesto mě knížka bavila.
Sérii doporučuji všem, kdo se zajímá o alternativy naší společnosti, boj za lidská práva, morální otázky a s tím, co se teď děje v USA, reprodukční práva.

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

V posledních pár letech už mě v ději málo co překvapí, a ještě méně se stane, že bych zvraty neodhadla dopředu - to se prostě stává, když hodně čtete, že? V každém dílu Mistborn mě ale zvraty a vývoj překvapil, takže za to musím Sandersonovi připsat bambilion plusových bodů.
Hrdina věků je skvělé zakončení (poloviny) série, konec mě (opět) překvapil, krásně svázal dohromady kousky z obou předchozích dílů.
Doporučuji, doporučuji, doporučuji.

21.05.2023 5 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Knížka se mi vlastně moc líbila, měla zajímavý námět a postavy. Co mi přišlo jako nevyvinuté byl magický systém (ve druhé knížce se magii v podstatě nevěnujeme), ale to vlastně nevadí, protože celý děj se točí kolem politiky, což se ještě stupňuje v pokračování.
Nedoporučuji, pokud jste fanoušky propracovaných magických systémů a považujete je za jeden z důvodů, proč vás čtení baví.
Doporučuji, pokud vás baví detektivní bádání a politické intriky (ty jsou znatelnější v knize druhé, ale jsou i zde).

Bezvětrné město. Kniha Druhá Bezvětrné město. Kniha Druhá Éléonore Devillepoix

Uspokojivé zakončení, sérii doporučuji.

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Takové meh.
Od Maasové jsem četla všechno (začala jsem, když vycházel Skleněný trůn), a čím jsme dál, tím nezajímavější jsou knížky. Nebo možná ne méně zajímavé, ale ani jeden díl Půlměsíčního města nemusel být takhle dlouhý. V prvním díle to bylo ještě jakž takž ok, protože jsme vedli vyšetřování a sledovali jsme vývoj Hunta a Bryce, a to mě bavilo, ale tady? Absolutní nezájem. Zdá se mi, že poslední tři knihy, které vydala, už nepíše jako příběh, ale jako něco, co obsahuje momenty, o kterých ví, že je lidi chtějí, a právě pro ně si je přečtou.
A ten konec? Ok, zajímavé, ale jsem zvědavá, kam to Sarah dotáhne, a jestli to udělá uspokojivě.
Se čtením budu dál pokračovat, ale už to není něco, o čm bych chtěla blábolit svým kamarádům.

21.05.2023 3 z 5

Tuhle knížku jsem dostala kdysi dávno, a dle mého názoru je zajímavější, než série samotná. Obsahuje i shrnutí nejdůležitějších bodů jednotlivých knížek, takže pokud chcete poznat a rozebrat svět Stmívání, ale nechce se vám probírat čtyřmi základními díly, vyprdněte se na ně a vrhněte se na tohoto průvodce.
V čem je lepší, než série samotná je to, že obsahuje detailnější pohled do historie jednotlivých klanů a smeček, což se mi zdá zajímavější, než romantický příběh.

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Pro mě knížka doplňující studium. Jedná se o významné dílo, které se ke všemu dobře čte, takže pokud Vladař spadá do okruhu vašeho zájmu, doporučuju, vede i k zamyšlení.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Mé hodnocení ovlivňuje trauma z dětství, na základce jsme se se třídou dívali na zfilmovanou (?) verzi, ze které si pamatuju jenom lámání kolem...
Přesto doporučuji k přečtení, pokud vás zajímají naši nejvýznamnější autoři a díla, nebo pokud si chcete ze seznamu odškrtnout českou klasiku. K tomu doporučuji si pročíst kapitolu z Průvodce literární hysterií 19. století (Karolína Zoe Meixnerová) věnovanou Máchovi. Alespoň se dozvíte něco víc o jeho životě.

Doporučuji.
Knížka je velmi čtivá, popisuje život a okolnosti obklopující nejvýznamnější české autory doby. Nečekejte výčet děl nebo jejich obsahu, nečekejte rozbor k maturitě. Dozvíte se o začátcích, trablích, láskách a aférách, a o dalších zajímavostech, které nám učitelé zatajili.

21.05.2023 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Měsíční kroniky mi doporučovalo už tolik lidí, že jsem zkrátka neodolala a musela jsem si je přečíst. Zatím mám za sebou jen první díl, ale nemůžu se dočkat pokračování. Knížka se mi velice líbila. Ani nevím jak bych své pocity a dojmy měla nějak smysluplně sepsat. Co ale vím je, že bych tento příběh doporučila snad každému. Líbí se mi nápadité upravení staré klasiky. Styl psaní je pro mne naprosto vyhovující. Přečteno jsem měla během pár dní, až tak mne děj vtáhl do sebe. Nemohu jinak, než hodnotit velmi kladně.

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Krásný příběh v krásném prostředí. Musím říci, že mne kniha vcelku mile překvapila, a také pobavila. Humor, romantika, napětí, drama. Všechno krásně vyvážené. Celý příběh se mi velmi líbil, naučila jsem se nová slovíčka, přesto musím podotknout, že jsem byla po většinu příběhu velmi zmatená a nerozuměla jsem úplně všemu. Nijak moc mi to nevadí, právě naopak. Jednu věc musím vytknout - pohledy ostatních (kromě Šazí a Chálida) mi nepřišly až tolik zajímavé a jednou jsem měla trošičku chuť jednu takovou část přeskočit. Jinak ale hodnotím velmi kladně a doporučuji. Už se nemohu dočkat, až si přečtu další díl a dozvím se, jak bude pokračovat příběh. Nebo bych snad měla říct spíš - jak budou pokračovat osudy jednotlivců a jaký příběh jejich spletením vznikne.

Prvních 100 Prvních 100 Kass Morgan

Tuto knihu jsem začala číst díky seriálu, který řadím mezi mé oblíbené. Abych řekla pravdu, čekala jsem něco trochu jiného, koneckonců, seriál se řadí mezi dobrodružné žánry.
Dle mého názoru nebyla kniha ani tak o Zemi, přežití, ani nic podobného, celý děj je zaměřen spíše na vztahy mezi stovkou, což mne možná trochu zklamalo. Na druhou stranu jsem zde našla spoustu 'věcí' a 'momentů', o které jsem v seriálu velmi stála, nicméně se nikdy neuskutečnily. To jest hlavní důvod, proč jsem hodnotila čtyřmi hvězdičkami - je to dokonalé obohacení seriálového děje, nicméně, pokud jste fanoušky dobrodružství a boje o přežití, kniha asi nebude Váš šálek kávy.