Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Neměnnost leopardích  skvrn Neměnnost leopardích skvrn Kristopher Jansma

Tohle byla krása. Každá z kapitol knihy se dá číst jako samostatná povídka, celé dohromady je to ale mnohem větší zážitek, protože teprve pak pochopíte souvislosti (ne ovšem všechny, protože autor mystifikuje a zatajuje a čtenář musí hádat, která verze života je "pravdivá" a která je "literární"). Hořká láska, náročné přátelství, lži, zatajování, cestování, dobrodružství. Parádní koktejl.

20.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Bohužel jen průměr, ani mi nepřišlo, že by byla kniha nějak zvlášť čtivá, jak bylo avizováno, ale to je možná subjektivní pocit, protože tento žánr úplně nevyhledávám. Rozhodně ale může působit jako dobrý strašák před alkoholismem, hlavní postava byla až odpudivá.

23.07.2016 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Souhlasím s Artiem. Místy vtipná kniha o odhodlání a touze po přežití, bohužel pro množství fyzických, chemických, matematických a kdovíjakých dalších vědeckých údajů pro mě absolutně nečtivá.

28.02.2016 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tohle nikdy neomrzí. Po nesčetném přečtení nyní poslouchám audioknihu, pěkně namluvenou Jiřím Lábusem. Nad popisem úžasných hostin ve Velké síni bohužel jen hladově hledím do prázdné ledničky :) Zpočátku mi vadilo, že Lábus čte jméno hlavního hrdiny "Hary", tedy ne "Hery", ale dá se na to zvyknout.

09.01.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Norské dřevo jsem se pokoušela číst, ale zasekla jsem se někde za půlkou a dál jsem s knížkou nehnula. Po čase jsem si půjčila audioknihu, která mě naopak bavila hodně, přesto mám pochybnosti... Zarazilo mě, že jsou tam vynechané pasáže o sebevraždě Nagasavovy přítelkyně Hacumi a také pasáž o důvodu, proč byla Reiko v sanatoriu. Nejsem si jistá, jak moc se audioknihy oproti originálu zkracují, ale podle mě byly zrovna tohle dost zásadní části knihy, a vůbec nechápu, proč se vypustily...

19.11.2015 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Velmi dobrá a velmi čtivá kniha. Byla jsem nadšena perspektivou vyprávění, hlavní dětská hrdinka byla uvěřitelná a sympatická, kniha se dobře četla i v méně dějových pasážích. Skvěle zachycená atmosféra amerického jihu.

19.11.2015 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nejkrásnější podobenství o lásce, rozloučení, opuštění a návratu. Čteno znovu a znovu.

15.09.2015 5 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Krásný dojemný příběh, pokaždé mě překvapí, jak čtívý Remarque je. Válka z trochu jiného pohledu...

06.08.2015 5 z 5

Moc hezké pohodové čtení, líbila se mi atmosféra i nápad - propojení digitálního světa i světa knih, taktéž pointa s nesmrtelností byla pěkná. Čtivě napsaný příběh, uvěřitelné postavy.

24.01.2015 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Tahle knížka byla těžká depka. Máme dobré rodinné vztahy, proto mě až zaskočilo, kolik nenávisti může být mezi sourozenci, a jak se k sobě taky můžou příbuzní chovat. A taky to, jak je to většinou nechtěně způsobeno právě rodiči. Moc dobře popsané pocity, chování, psychologie dětí.

10.11.2014 4 z 5

Pamatuj, že tě mám rád Pamatuj, že tě mám rád Luis Leante

Tahle kniha se čte moc dobře, a přes to, že je celkem útlá, se do ní vešel poměrně rozvětvený a barvitý příběh :) Je tam asi všechno, co potřebuje správný "trhák" - dobrodružství, láska, napětí, přátelství, hrdinství, exotika. Pro mě osobně první seznámení s problematikou Západní Sahary, o které jsem neměla ani tušení, navíc mě nutí dohledat si další informace.
Oceňuji skvělý český doslov.

23.07.2014 4 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Napište na začátek, že kniha není určena pro ženské oči, a máte jistotu, že si to všechny strašně budou chtít přečíst. A pak budou zklamané, protože tam nic extra vlastně nebylo, až na pár lačných jeptišek (autorovy sexuální fantazie mimochodem asi budou poměrně zajímavé) a nepříliš nápaditý příběh, který se naštěstí aspoň nevleče přes stovky stran. Bohužel, duchovní rovinu jsem nějak neodhalila, moje smůla. Z Urbanovy tvorby zatím nejslabší, co jsem četla.

01.04.2014 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Příběh o válce z prostředí něměckého města, který netypicky neukazuje utrpení vojáků na frontě ani Židů v koncentračních táborech, ale to, jak válku přežívá jedna obyčejná rodina. Hodně silné, na konci ukápla nejedna slzička.

11.08.2013 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Milé překvapení koncem - autorka se obešla bez uslintané romantiky a vyhnula se i tradičnímu happy-endu, který jsem po celou dobu čekala. Dobré zakončení série.

19.07.2013 5 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Coelho v knížce v podstatě říká, že na prostituci není nic špatného a že skrze ní může šikovná holka přijít ke štěstí. Dokonce mi připadalo, že si ji idealizuje (hrdinka neměla se zákazníky vážnější problémy, většinou to vlastně byli slušní fajn chlapi, kteří si prostě potřebovali "orazit" a popovídat) a tudíž podává zkreslený pohled na něco, co rozhodně není růžové. Četlo se to celkem dobře, ale v kontextu Jedenácti minut moc nechápu autorovo moralizování v ostatních knihách.

25.06.2013 2 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Kniha krásná obsahem i vizuálem, něco takového by se mi kolem devíti až třinácti let strašně líbilo, a vlastně se mi to líbilo i teď. Kromě krásného příběhu o nemoci v rodině dokáže vzbudit zájem i o témata moře a hvězd, prostředí majáku bylo navíc krásně dobrodružné. Pokud máte doma malého čtenáře, kupte mu to.

11.05.2024 5 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

George R. R. Martin umí nádherně psát o nesplněných snech, o zmařených nadějích, o nešťastné lásce a taky o dobru a zlu. Pokud vás tyhle věci baví, po téhle upířině ze staré Mississippi určitě sáhněte, všeho dostanete štědrou dávku. Atmosféra mi velmi připomínala Interview s upírem, postavy byly skvělé a příběh mě pohltil.

07.05.2024 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Čtivá novelka s atmosférou Hrabalova Obsluhoval jsem anglického krále, která těží z čtenářsky vděčného období první republiky, má ale několik slabých míst. Hlavní hrdina je na doktora docela ňouma, chová se místy nelogicky, nejvíc mi ale neseděl konec. Byla Anna vymyšlená? Proč by se bohatá dědička před útěkem ze země zdržovala pomstou? Nechal se autor až moc unášet mužskými fantaziemi? Strávila jsem s ní pár příjemných hodin, ale řekla bych, že mi kniha na dlouho v hlavě neutkví.

09.02.2024 3 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Smutné a tak nespravedlivé, že budete zatínat zuby a děkovat dlouhé řadě feministek, které se zasadily o to, že je svět pro ženy už přece jen lepším místem, alespoň někde. Ale ten konec, ten příšerně naivní konec, který vůbec neladí s celou knihou, za něj dávám hvězdičku dolů.

02.10.2023 4 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Nebudeme si lhát, s touhle knížkou jsem byla kvůli sexu (smích) a romantice, protože co si budeme povídat, i intelektuálka (hlasitý smích) občas potřebuje vypnout u něčeho jiného než u Netflixu. Dostala jsem přesně to, co jsem očekávala, a v provedení víc než slušném, takže dávám s čistým svědomím čtyři hvězdičky, v rámci žánru je to opravdu povedená kniha a těším se na další.

13.07.2023 4 z 5