SáraR. SáraR. komentáře u knih

Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Fantasy klasika která mě nesměla minout. Vzhledem k tomu, že jsem viděla filmy (a to ne jednou), tak tam pro mě nebylo nic moc překvapivého, ale čtení jsem si užila. Pán prstenů mě též rozhodně nemine, ale zatím je plánovaný až v budoucnu. Bavilo mě, že se tam objevovali starší slova jako "všecek, všickni,...". Díky nim nezapomenete, že autor toto dílo napsal v první půlce minulého století, kdy bylo fantasy, jak ho známe dnes, vesměs ještě v zárodku. Tolkienovy rozhodně patří můj obdiv. :)

27.11.2023 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první kniha od Kinga. Dost jsem se bála, že mi nebude vyhovovat styl psaní, protože bude "zastaralý", ale opak je pravdou. Příběh mě vtáhnul od samého začátku. Vzhledem k tomu, že jsem viděla film ( sice ten s Eliee, ale co), tak jsem veděla, o co tam půjde, a možná právě proto mě to tak bavilo. Veděla jsem, co se stane a těšila jsem se, až se to rozjede a půjde do tuhého. Autor psát opravdu umí a slávu má zaslouženě. ;)

01.11.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tohle bylo silné, a to hodně. Musím tě zradit byla moje první kniha o boji za lidská práva a též můj první historický román. Nejsem fanda historických románů, ikdyž si myslím, že takové důležité věci bychom měli vědět, abysme tyto chyby nedělali znovu. Autorka píše příběh čtivě a srozumitelně, takže i mladší čtenáři jako já (16) všechno chápou a můžou se do příběhu naplno vžít. Realističnost ještě doplňují zprávy od informátorů a zprávy z rádia. Kniha je vyvedena do nejmenších detailů a autorčina dřina je na díle opravdu vidět. O knize jsem slýchala dlouho, ale až čtenářská výzva mě donutila si ji přečíst. Ničeho nelituji. Rozhodně si někdy přečtu i autorčina další díla. :)

02.11.2023 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

No ty kráso! Čekala jsem hodně, ale tohle bylo i na mě docela silný kafe! Kniha se mi líbila a mám v plánu si ji domů pořídit. Bylo to tak nechutné a zvrácené, že to bylo prostě úžasné. Konec mě totálně dostal, rozhodně jsem nic takového nečekala a úplně jsem změnila názor na hlavní postavu. Vůbec teď nemám chuť na maso a jedna knihomolka, se kterou jsem si psala, to měla stejně a to je prý masožravec, který nevydrží den bez masa. :) Rozhodně doporučuji, ale psychicky se připravte na pořádnou nechuťárnu s podrobnejma detajlama! ;)

18.02.2023 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Na Hunger Games jsem se chystala už hrozně dlouho a též si hrozně dlouho odpírala filmy, abych si čtení užila naplno. Vesměs jsem tušila, o co půjde, ale zpracování mě velmi mile potěšilo. Knížku jsem zhltla za den, vyloženě na jeden zátah. A jinak, nic moc mě tam nepřekvapilo, teda až na jednu maličkost s tím oštěpem a šípem v krku, abych nespoilerovala. ;) Jsem zvědavá, co se bude dít dál. Přeci jen mám za sebou jen první díl. :)

28.02.2024

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Páni... Tohle byla jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Příběh je napsán velmi čtivě a je vidět, že autorka má pro psaní vyloženě talent a každá věta je umělecké dílo. Hraje si se slovy, jako by se pro to narodila ( a možná že ano). Velké uznání samozřejmě patří i překladatelce. Tato kniha je svým způsobem jednoduchý a zároveň hrozně složitý příběh. Cestujete v čase jak Doctor Who, ale pořád všechno chápete a postupně se vám odkrývá celý život Addie, všechny dobré i špatné stránky, všechna temná zákoutí i šťastné chvíle. Addie si prostě musíte oblíbit, je to zlatíčko. Začíst se do tohoto příběhu znamená naprosto opustit realitu, což chcete. Věřte nebo ne, ale chcete...

24.11.2023 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Křídák. Originální knížka, s originálním názvem a naprosto úžasným příběhem. Skvěle zpracovaný příběh, fajn postavy, které se tam povahově a vzhledově skvěle hodí. Dějová linka byla velmi obsáhlá, někdo by si možná řekl, i trochu zmatená, ale mě se tam orientovalo celkem dobře. Nad každou kapitolou je napsaný rok, kdy se to odehrává, takže jste jenom přecvakávali do hrdinova mladšího či naopak staršího já. Prostě si v hlavě přeskočíte o 30 let dopředu a zpátky. Vzhledem k tomu, že to bylo z pohledu té samé postavy, tak to bylo v pohodě. Celkový nápad s křídovými panáčky byl skvělý a neskutečně oceňuju již milionkrát zmíněnou originalitu celého díla. Samotné rozuzlení bylo hodně překvapivé, ale poslední kapitola byla naprosto šokující. Já jsem si teda ze začátku myslela, že to bylo takhle, ale pak jsem to přehodnotila, protože tam byli nějaké skutečnosti, které celou teorii vyvracely. Ale tohle jsem opravdu nečekala! :0

05.09.2023 5 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Jedno slovo: ,, COOOOOŽEEEEE????!!!!" Jakože, celej příběh si skládáte informace postupně k sobě jako puzzle, ale na konci zjistíte, že jste měly skládat 3D tvar. Prostě coooo???!!! Kniha mě většinu času nijak moc nechytla a ztrácela jsem se. Buď tam autor popisoval spousty zbytečných krajinek, nebo se na ně vykašlal úplně, ikdyž bych je zrovna potřebovala. Někdy se mi pletly postavy, ale na konci jsem už měla docela přehled, kdo, co a tak. Ale jinak se celý můj dosavadní výtvor v hlavě rozpadnul jako domeček z karet, úplně se přeskupil a složil do nového, skutečného tvaru. Reálně už je to asi 20 minut, co jsem knihu dočetla a můj mozek to pořád ještě pořádně nezpracoval. Díky tomu konci u mě kniha dostala hvězdičku navíc. Takový šok jsem zažila snad jen u druhého dílu Půlměsíčního města.

19.07.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Za mě skvělý nápad a zpracování je taky moc dobré. Na knihu jsem měla značná očekávání, ale nakonec měla úplně jiný vibe, než jsem čekala. Což nemyslím vůbec zle. Celý příběh byl protkaný narážkami na budoucnost a někdy mi bylo až do breku ( prostě ta scénka u jezera... ), nebo naopak tam byly vysvětleny některé momenty ze základní trilogie. Nechci spoilerovat, já sama jsem si četla jen anotaci u prvního dílu a pak jsem se na ně už ani nedívala, takže jsem o knize věděla jen to, že je to příběh prezidenta Snowa. Myslím, že jsem ho díky tomuto příběhu opravdu poznala, pochopila jeho počínání. Ale myslím, že na to by si každý měl přijít sám. Ke konci jsem už maličko nedávala ty zvraty a všechno. Závěr pro mě byl poslední ranou. Jinak knihu moc, moc doporučuji!! ;)

* !! Spolier !!
Ze zamilovaného hocha se nám lusknutím prstu stal paranoidní psychopat, který byl schopný postřílet celý les, jen aby možná trefil Lucy Gray. Já jsem na ty stránky koukala s otevřenou pusou, jak kdyby se každou chvilku písmenka měla přeskládat zpátky do reality, protože to není možný!! :0

14.03.2024 4 z 5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

NO... TY... BLÁHO! A to jak skončilo?!! :0 Nutně potřebuju další díl!! Hned!! Tahle autorka mi vážně pije krev! Vždycky knihu ukončí v nějakém zvratu a mi čtenáři si pak máme rvát vlasy! Každopádně za mě má kniha plný počet. Prostě vlkodlaci, co mají další schopnosti navíc. Hot hlavní hrdina, úžasné spicy scénky, atd... mohla bych jmenovat klidně do zítřka... Každopádně se tam objeví hate to love, love triangle, one bed a to vše v jednom! I LOVE IT! :) Navíc je příběh strašně čtivý a knihu zhltnete za den, max dva. ;)

PS.: U takto emotivních recenzí mi sakra chybí emoji... ;)

10.01.2024 5 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

No tak tohle bylo sakra silný kafe. Knihu jsem sice zhltla za dva dny, četla se naprosto skvěle, ale samotný příběh je opravdu mrazivý. Sice jsem si myslela, že to bude z pohledu jak matky, tak Jacka, ale i samotný Jackův příběh bohatě na všechno stačil. Je to napsáno tak, že jste schopni pochopit, jak se teď cítí dospělí okolo něj. Celý příběh mi přišel hrozně smutný a dojemný. Jak Jack všechno objevoval a poprvé ochutnal lízátko a Kindervajíčko a viděl stromy a auta a lidi. Každopádně mě neskutečně fascinovalo to, jak je kniha napsaná. Každý asi zná nějaký příběh o vězněném člověku, ale z pohledu dítěte, co nikdy nepoznalo svět, je to, ani nevím jak to popsat... To si prostě musíte přečíst.

07.12.2023 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Na tuhle knížku jsem se chystala dlouho. Vesměs jsem věděla o čem bude, ale to zpracování... Nemám slov! Celý příběh je založen na emocích. Na bolesti, ztrátě, lásce, porozumění, zradě... Všechno jsem vyloženě cítila. Jinak se to říct nedá. Krásný příběh, který chytne za srdce. Figurují tam důležitá témata, kniha má hloubku. Konec mě tedy hodně překvapil a můžu se jen domnívat, proč to dopadlo tak, jak to dopadlo. Myslím, že si ji někdy přečtu znovu a snad tam najdu další detaily, kterých jsem si zatím nevšimla.
Chystám se i na film, tak snad nezklame a třeba lépe pochopím konec, pokud bude stejný. :)

04.12.2023 5 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Toto byl jeden z nejlepších thrillerů, jaké jsem kdy četla. Skvělé prostředí, které bylo vyvedeno do takových detailů, že se mi až tajil dech. Všechno však dávalo smysl, nic nechybělo a ani nebylo navíc. Autorka dokonale zpracovala spojení Letních dětí a celého La Cachette. Emaptické schopnosti některých jedinců tomu dodávaly hloubku a příběh jste pak mohli prožívat mnohem více a úplně jste zapomněli na realitu. Aligátor Willy Nelson tomu všemu dodával korunu. Konec byl hodně překvapivý, ale zároveň do sebe všechno zapadlo. Rozhodně by vás nikdy nenapadlo, že to celé bylo tak, jak bylo. Doteď nechápu, jak autorka tohle všechno zvládla promyslet a zrealizovat. Každý jedinec a každá jeho schopnost tam měli nějaký smysl a význam.

02.09.2023 5 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Právě jsem knížku dočetla a úplně jsem se do ní zamilovala. Fantasy romantika, kterou prostě chcete číst. Úpřímně jsem se na ni těšila, ale měla jsem trochu obavy, že to je inspirováno Artušovskými legendami. Ale opak je pravdou. Tenhle příběh byl dokonalý. Postavy jsem si hrozně oblíbila, Matt je prostě strašně roztomilej. Oddechový příběh, který nechcete dát z ruky. Knížka má čestné místo v mojí knihovně. ;)

28.03.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Tak rereading je za mnou. Tuhle sérii jsem si hrozně oblíbila a rozhodla se, že se k ní vrátím. Miluju na ní všechno. Fantasy svět, hlavní postavy, u kterých je přitažlivost doslova hmatatelná. Zápletku a všechny zvraty. Nemám slov. ;)

15.04.2024 5 z 5

Formulista Formulista Michaela Schmiedlová

Na knížku jsem se chystala hrozně dlouho a když jsem teďka od autorky vyhrála podepsaný výtisk, nemohla jsem být načenější. Já sama Formuli 1 nefandím, ale moje kamarádka a spolubydlící ano, takže vím vesměs o všech výsledcích závodů. Sama jsem byla na knihu velmi zvědavá, protože o F1 se knihy moc nepíšou a už vůbec ne romanťárny. Ale měli by, protože tohle bylo úžasný! Příběh se mi moc líbil a prostředí jsem si vyloženě užívala. Rozhodně nejlepší kniha za poslední dobu! Rozhodně moc moc doporučuji! ;)

03.04.2024 5 z 5

Za hranou Za hranou Meredith Wild

Tento tip romantiky, ze tří pohledů, jsem četla poprvé, ale hrozně mě to bavilo. První půlku knihy jsem si říkala, kdo z koho, ale pak mi začalo svítat. Rozhodně jsem nečekala takový závěr. Ke konci už jsem jim jen držela palečky. Tahle série mě vážně chytla a rozhodně doporučuji!!

16.02.2024 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Převorství u pomerančovníku je jedna z nejsložitějších knih, jaké jsem kdy četla. Autorka má neskutečnou představivost, vůbec nechápu, jak tohle všechno zvládla vymyslet. Kniha se mi moc líbila a nedám na ni dopustit. Sice mi čtení zabralo trochu více času, než jsem čekala, ale stálo to za to. Ze začátku jsem měla docela problém v orientování se v mapě, postavách a vlastně úplně ve všem, ale od cca 200 strany se to zlepšilo a pak už jsem si čtení jen užívala. Pár postav jsem si oblíbila, jako třeba Ead a Sabran, Tané a Naymathun. Tyhle čtyři jsou prostě kouzelné (doslova, teda kromě Sabran). Kniha se nečetla úplně snadno, rozhodně bych ji doporučila číst spíše v klidu doma, hlavně ten začátek. ;)

15.11.2023 4 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Další skvělá kniha od autorky. Nečekala jsem nic jiného než další dokonalý díl. Moje modlitby byly vyslyšeny. Pokračování příběhu bylo naprosto famózní a strašně jsem si ho užila. Bambi dostala spoustu prostoru a já jen koukala, jaká mrška vyčůraná to je. Možná se i odvážím říct, že je to moje oblíbená "postava". Nechybělo tam ani představení pekelných psů a doufám, že je ještě někdy uvidíme. Romantická linka je samozřejmě skvělá a nemám jí co vitknout. Sice tam nejsou popisy spicy scének tak podrobné, jak bych třeba chtěla, ale bavily mě. Klidně bych tuhle knížku doporučila už od 13-14 let. Zvratů tam bylo až až, což miluju! Ti lilinové ve škole, no, prostě klišé a popisy jak z Vetřelce byli trochu moc. Ale bylo potřeba, aby se někde ukázali, jinak by to celé nemohlo fungovat. Klišé není vždy na škodu, ale tady to chce malinko ubrat. Ale pořád to není takový průšvih, abych ubrala celou hvězdu. To bych Bambi neudělala. ;)

13.08.2023 5 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

To byla jedna z nejkrásnějších knih, jakou jsem kdy četla. Kniha, která vás chytne za srdce. Čekala jsem, že se mi zalíbí, ale tohle bylo opravdu neskutečné. Nedokážu ani slovy popsat, jak moc jsem si příběh zamilovala.

20.02.2023 5 z 5