Šánka Šánka komentáře u knih

Přání Přání Nicholas Sparks

Krásná vánoční obálka a uvnitř pěkný, typicky sparksovský příběh se závěrečným citovým masakrem.
Příběh první lásky dvou velmi mladých lidí se odvíjí v poklidném tempu, možná i trošku zdlouhavějším. Než dojde k prvnímu polibku docela se načekáme :-). Ale tohle je pan Sparks, on tam musí ty svoje ingredience přidat, vážnou nemoc, lásku a úctu k rodičům, jedinečnou sílu lásky na celý život a také víru. Ale, pane Sparksi, já mám přání, kdybyste občas i těm svým hrdinům dopřál...
Bylo to moc hezké čtení, ale vlastně jsem i ráda, že jsem román nečetla o Vánocích, protože i tento mě rozplakal.

07.01.2023 4 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

K této knize bych nejdříve měla dvě doporučení. Nečíst před odletem na dovolenou, možná byste ji pak raději stornovali a druhé doporučení, dobře si rozmyslete, kdy začnete číst, ale hlavně proveďte řádná opatření pro nikým nerušenou četbu :-).
Příběh dvou sester, které se před odletem na svoji společnou exotickou dovolenou pohádají a odletí jen jedna. Let skončí tragicky. Ve vyprávění se střídají obě sestry ve dvou časových linkách. Děj je hodně napínavý, prostředí opuštěného ostrova a vývoje charakterů všech postav je vykresleno dokonale.
Konec se moc povedl, i když já bych si přála trošku jiný. To ale nic nemění na mém hodnocení a přesvědčení, že Lucy Clarke to stále píše skvěle.

05.01.2023 5 z 5

Mrazivé tání Mrazivé tání Dana Stabenow

Další z vydařených návratů na Aljašku a musím říci, že velmi dobrá volba pro začátek nového roku.
Na Aljašku přišlo jaro a s ním i tání, probudili se medvědi, na Katein srub spadl motor letadla, no a také se našla i nějaká mrtvola. Vždyť přišlo tání. Drobné sousedské či partnerské nesrovnalosti si místní řeší po svém, tedy hodně se střílí, přišlo tání :-). A nic se neobejde bez Kate, jejích přátel a samozřejmě Obludy.
Ne, tohle není detektivka, napětí 0, ale zábava 100 %, zasmála jsem se. Za mne snad nejlepší díl.

02.01.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

No tedy, tohle, páni, to bylo skvělé!!! Lepší zakončení tohoto čtenářského roku jsem si nemohla přát. Od prvních stránek jsem věděla, že mě kniha bude bavit a její hrdinka Elizabeth mi bude sympatická. A taky že jo.
O postavení a pohledu na ženy v 60. letech v Americe, ale nejen o tom je tento román, který boří zajeté pořádky, burcuje, občas i naštve, rozesměje, dojme. Lekce chemie je svěží, vtipný a chytrý román s velmi neotřelou hrdinkou, možná trošku, nebo i více feministický, ale rozhodně zábavný :-). Chtěla jsem z knihy vypsat nějaký vtipný kousek, ale víte co, raději se do ní pusťte sami.
Za mě velké ano a doporučení.

30.12.2022 5 z 5

Den, kdy jsem zmizela Den, kdy jsem zmizela Brandi Reeds

Bezva thriller, napínavý od prvních stránek s hrozivým, ale chytlavým tématem únosů malých holčiček.
Příběh je obestřený takovou mlhou pochybností, ve které se se svým traumatem z dětství vyrovnává hlavní postava. No a jak jinak než s pomocí alkoholu, takže věřit jejímu vyprávění o současnosti i minulosti je docela nejisté. A další dílky příběhu skládá zpětně ze svých vzpomínek její máma. Během vyprávění se postupně hroutily mé představy případných únosců až do úplného závěru, v němž nám ho až autorka sama odhalila.
Já jsem z knihy nadšená, četla se výborně, příběh byl dobře vymyšlený, jen ten závěr, (dle mého), už byl zbytečně složitý.

27.12.2022 4 z 5

Královská vánoční pohádka Královská vánoční pohádka Karen Schaler

Již čtvrtým rokem patří příběhy Karen Schaler k mému předvánočnímu čtení a stává se z toho taková příjemná vánoční tradice. V této Královské vánoční pohádce se dokonce setkáme i s královnou, princem i malou princeznou a budeme si spolu s nimi užívat to kouzlo, které k nám přichází o Vánocích.
Milý příběh, sladký jako maminčino cukroví, třpytivý jako ten nejvíce kýčovitý, přezdobený vánoční stromeček. Ale k tomuto období takové příběhy patří, příběhy plné lásky, vánočního kouzla, pohádek, světýlek a šťastných konců.
Tak šťastné a veselé všem!

22.12.2022 4 z 5

Italská dívka Italská dívka Lucinda Riley

Mám ráda všechny autorčiny knihy, moc se mi líbí série Sedm sester a netrpělivě čekám na její poslední díl (snad vyjde i v češtině), ale Italská dívka u mě bude patřit k těm nejkrásnějím příběhům, které napsala. O to více je mi líto, že Lucinda Riley již další nenapíše...
Mladičká talentovaná dívka Rosanna se zamiluje do začínajícího operního pěvce Roberta. Jejich vášnivá láska je zničující, sobecká, bolí, ale je navždy.
Nádherná romantická kniha.

19.12.2022 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Po třech letech těšení a je to tady! Další případ s Erikou byla jedna velká čtenářská rychlojízda plná napětí se spoustou matoucích uliček a možných pachatelů. Ne, neuhádla jsem, a tak to mám u detektivek ráda. Jen opět ten závěr, ne neuvěřitelný, ale pro mne malinko nedotažený. Některé věci (osoby) kolem pachatele bych uvítala více rozvést. Těžko bez spoileru popsat.
Ale autor už pár let má u mě protekci za to Slovensko a zmínka o české paštice taky udělala své :-).
Tak tedy za plný počet *.

14.12.2022 5 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Taková nenápadná knížečka na pár hodin bez jakékoliv reklamy, a tak příjemné překvapení. Je napsaná s trošku jadrnějším humorem a je v ní i pěkně nastíněné zrcadlo současné společnosti.
Na pobavení i k zamyšlení je tento příběh, vyprávěný pohledem ovčáka Ariho. O životě psím i tom člověčím, o poutu, porozumění ( i nepochopení) mezi páníčky a jejich psími kamarády. Pro pejskaře povinné a pro ostatní na dobrou náladu.

11.12.2022 5 z 5

Zimní slib Zimní slib Rosie Goodwin

To byla tak krásná pohádka, nic přeslazeného, toho zlého tam bylo také dost. Příběh je psaný takovým jednoduchým stylem, věřím, že si najde mnoho spokojených čtenářů. Nejde nijak do hloubky, ale čte se velmi dobře. A obálka je nádherná, přesně tak bych si představovala hlavní hrdinku Opal.
První část série ,,Drahé kameny" vypráví příběh čtyř sourozenců, jejichž životy se po smrti rodičů rozdělí a jsou poznamenány bídou, krutostí a nespravedlností, ale také spoustou šťastných až pohádkových náhod. A jestli i ten konec bude šťastný? Přečtěte si...
Já kdysi četla od autorky Přístav naděje, který mám i ve své knihovně, děj si už moc nepamatuji, vím jen, že se mi kniha líbila. Teď po dočtení tohoto příběhu doufám, že snad v mé paměti zůstane déle.

08.12.2022 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nesmrtelná klasika, která provází čtenáře mnoha generací desítky let. Nepamatuji si, kdy jsem ji četla poprvé, možná mi ji četli rodiče, ale mnohokrát jsem se k ní v předvánočním čase vrátila. Letos po mnoha letech. Tady nemá význam připomínat děj, ale to poselství, které nám předává, zůstává navždy, poselství pravého významu Vánoc. A možná by nebylo špatné, kdyby ti Duchové minulosti, současnosti i budoucnosti se nám připomněli i během roku, abychom se občas do toho svého zrcadla podívali, aby ten duch Vánoc zůstával v nás....

05.12.2022 5 z 5

Schůzka v Paříži Schůzka v Paříži Harlan Coben

Náhodný výběr v knihovně, ale půjčeno s jistotou, že pan Coben nemůže zklamat. Nezklamal!
Vůbec jsem si nevšimla, že kniha patří do série, u nás vyšly pouze dva díly se sympatickým hrdinou Myronem, tohle je v pořadí 2., ale příběh je uzavřený, takže nevadí. A víte, že v této knize jako vedlejší postava se objevil ten, kterému máme v současné nové sérii říkat Win :-)?
Bezva svižné čtení, skvělé dialogy, místy vtipné, gradující napětí a mrazivé docela znepokojující téma. Je velká škoda, že vyšly pouze dva díly této série (aspoň u nás v Brně máme jen dva :-).

04.12.2022 4 z 5

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

,,Budeme nejlepší kamarádky na věky věků," pravila Kate vážně.
,,Chceš?"
To jako že budeš vždycky stát při mně?"
Vždycky," ujistila ji Kate. ,,Ať se děje co se děje."

Nádherná kniha, ve které autorka vzdává hold rodině, lásce a ženskému přátelství. Přátelství, které si jako mladé dívky Kate a Tully slíbily, prochází po několik desetiletí mnoha zkouškami, vrcholy i temnými hlubinami. Přes rozdílnost jejich povah, zázemí, snů i tužeb, přes zradu i bolest, může tento slib obstát?
Přečtěte si další silný příběh skvělé Kristin Hannah, nechejte se dojmout i pobavit vyprávěním o děvčatech z Firefly Lane...

02.12.2022 5 z 5

Psí Vánoce Psí Vánoce W. Bruce Cameron

Ono toho tam vlastně o Vánocích až tolik není. Čekala jsem trošku něco jiného, nakonec se z toho vyklubal pěkný příběh, zasazený do předvánočního období.
Je to příběh o rodině plné problémů a nepochopení. Dědeček v depresi, stále pracující táta, klasická puberťačka, nezvladatelná dvojčata a máma, na které vše leží než onemocní a všichni budou muset zabrat. Pomocnou tlapku přidá i nové zatoulané štěňátko Ruby a pak už to snad půjde :-).
Autor píše pěkně, a nejen pro dospěláky i jeho psí příběhy pro děti udělají radost. A kdo by neznal jeho,,Psí poslání"?! Ale i ostatní knihy jsou moc pěkné. Já se tady občas i zasmála a s klidným svědomím bych knihu doporučila k přečtení, nebo jako dárek pod stromeček. S tak kouzelnou obálkou jistě potěší nejen pejskaře.

27.11.2022 4 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Další z mnoha současných románů, jejichž děj se odehrává za války v Paříži. Dvě časové linky, byt v Paříži, který odkáže babička po své smrti vnučce i s tajemstvím ukrytým v něm po desítky let. Mladá dvojice, jež v současnosti odhaluje střípky dávného příběhu odvahy, statečnosti a ztrát.
Silné ženské hrdinky a krásné závěrečné propojení všech nitek příběhu.
Skoro bych ale chtěla napsat, že jsem těchto podobných příběhů v poslední době již četla mnoho a jsem jimi přesycená, ale současně musím spravedlivě dodat, že Byt nad Seinou patří k těm nejlépe napsaným, kde obě linky byly velmi vyrovnané a poutavé.

25.11.2022 5 z 5

Duch Vánoc Duch Vánoc Debbie Macomber

Milý, chvílemi i úsměvný vánoční příběh dvou přátel, pastora Petera a hospodského Hanka. Při jednom setkání se dohodnou, že si před Vánoci vymění na pár dní své zaměstnání. Vždyť právě to jejich je náročnější než práce jeho kamaráda, ale může se stát, že nakonec bude vše jinak.
Nečekejte žádné vánoční rozjímání, žádnou velkou akci, jen hřejivý lidský příběh na pár hodin a možná, že i toho ducha Vánoc v sobě najdeme, protože ten se přece skrývá v každém z nás. Jednoduchý příběh s krásným poselstvím...

22.11.2022 5 z 5

Eleanor a Grey Eleanor a Grey Brittainy C. Cherry

Od drsné severské krimi ke krásné romanťárně, která mě úplně rozcupovala. Dočetla jsem ji včera večer, ale přes slzy jsem nebyla schopná napsat komentář.
Ellie a Gray se poznají ještě na střední škole a zamilují se do sebe, Jenže nic nemůže být v životě jen jednoduché, jejich cesty se rozdělí, do životů jim krutě zasáhne, říkejme tomu třeba, osud...Vydrží jejich láska, protnou se ještě někdy jejich cesty? Ale ne, to už si musíte přečíst sami a udělejte to, je to tak krásný příběh, tolik emocí vyvolá.
Toto je příběh o ztrátě blízkého člověka, velké bolesti, ale i nových šancích, rodině, naději...

20.11.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Hodně dobré! Četla jsem krátce po Lazarovi, neboť si splácím své čtenářské dluhy, ale vůbec nevadilo.
Byla to další šílená, brutální adrenalinová četba. Občas, (někdy i častěji), sice méně uvěřitelná, ale strašně napínavá a akční. Sympaťák Joona to jako vždy odedře a přes všechna zranění z toho vyjde ,,pouze" s dalšími šrámy na těle i na duši, no ještě že tak, čeká na něj ,,Pavouk"! Keplerovic duo výborně zpracovalo zápletku a i to otřelé téma únosů mladých dívek se jim podařilo po seversky krutě dobře. A návrat hypnotizéra byl příjemným zpestřením.
Tuto sérii doporučím každému, kdo má rád dobré, severské, drsné krimi, ostatní se tomu velkým obloukem vyhněte!

17.11.2022 5 z 5

Kde všechno začíná Kde všechno začíná Therese Anne Fowler

Kdybych měla jedním slovem charakterizovat tento příběh, tak řeknu zdlouhavé, a pokud mohu něco doporučit k tomuto románu, nečtěte anotaci, ta prozrazuje příliš mnoho.
Na knihu jsem se těšila a první třetina se i slibně rozjízděla. Vztahový propletenec tří sester, v němž každá má nějaká svá tajemství, nedořešené trable ve svém osobním životě, to vše vypadalo na pěkný příběh. A on to nakonec i byl, jenže po slibném začátku se vše strašně táhne, chybí tomu dramatičnost, je to takové ospalé. Mně nevadí to rozjímání, šťourání se v citech a pocitech, ale musí to mít nějaký spád a posun. Tady to trvalo straaášně dlouho.
Jsem moc zvědavá na další komentáře, jak se kniha bude hodnotit. Já přidám za námět * a jsem moc ráda, že jsem tuto bitvu vyhrála.

13.11.2022 3 z 5

Záblesk ve tmě Záblesk ve tmě Stacy Willingham

Po celou dobu jsem si říkala, jako jo, dobře se to čte, nechybí napětí, krátké kapitoly jen letí, plno zvratů, ale tohle tady už mnohokrát bylo, pachatel mně byl jasný, i tak ta pochybnost až do závěru zůstala. Že mě autorka úplně převezla, tak to tedy ano!!! Až do úplného závěru jsem věřila, že vím...
Dobrý psychothriller a výborný debut. Jen po dočtení zůstává taková pachuť nad zbytečně zmařenými životy, dobrou náladu tento příběh asi nenavodí. Jenže, šlo se rozhodnout jinak? To bychom si pak asi nepřečetli tak napínavý psychothriller.

09.11.2022 4 z 5