sajanka sajanka komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Moje oblíbená kniha z dětství.

16.07.2023 3 z 5

Marie Terezie: mezi trůnem a láskou Marie Terezie: mezi trůnem a láskou Gabriele Marie Cristen (p)

Marie Terezie byla bezesporu pozoruhodná žena. Nedávný seriál v televizi mě zcela fascinoval.

21.12.2023 5 z 5

Cizí děti Cizí děti Jaromíra Kolárová

Je to jedna nejlepších knih Jaromíry Kolárové.
Všechny tři příběhy mě dostaly, ale nejvíce Dívka s mušlí.
Pamatuji si taky, že tento příběh byl natočen a viděla jsem jej dřív, než jsem četla knihu.

11.12.2023 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

K této knize se opakovaně vracím od dětství. Řadí se k jedné z mých nejoblíbenějších. Vlastně bych řekla, že je na prvním místě.

15.09.2023 5 z 5

Dům u nemocnice Dům u nemocnice Valja Stýblová

Kdysi jsem četla. Ano, je to dobrý dívčí román.

24.08.2023 4 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Syn má všechny knížky Švandrlíka. Když se chci zasmát, tak po nich opakovaně sáhnu. Jsou velmi zábavné a vtipné.

19.08.2023 5 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Nádherná kniha, ke které se ráda vracím a opatřila jsem ji i mým synům.

27.07.2023 5 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Můžu číst opakovaně.

Gabra a Málinka 5. a 6. díl Gabra a Málinka 5. a 6. díl Amálie Kutinová

Nechybí v mé sbírce.

Gabra a Málinka 3. a 4. díl Gabra a Málinka 3. a 4. díl Amálie Kutinová

Jedna z nejmilejších knížek nejen v mém dětství, ale celý život.

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Verneovky jsem musela číst všechny.

19.07.2023

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Filmové zpracovacování bylo úžasné a výkony herců Petra Čepka a Ivy Janžurové excelentní. V této roli mě Iva mile překvapila.

18.07.2023 4 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Kniha se mi ze začátku četla dost špatně, než jsem přišla na prolínání třech časových rovin, ale pak už to šlo samo a pokládám to za dobrý nápad.
Zajímavý příběh, i když nemám moc ráda, když se ke skutečným událostem přidá tolik fabulací, které autor udává především v částech z roku 2014. Každý to máme jinak, ale mně to potom celkovou tu historii skutečného příběhu kazí.
Není pochyb, že autor je dobrý, ale vadí mi přemíra expresivních výrazů, jakkoliv je to dneska snad "IN". Pro mě je však literatura něco jako kultura, a proto nemám ráda přílišnou vulgaritu, kterou se dnešní tvorba, jak literární i filmová jen hemží. (Pokládám to za úpadek národa.)
Tady dávám jednu hvězdičku pryč a druhou vysvětlím.
Je to pro absenci uvozovek. Špatně se mi to četlo a někdy jsem přemýšlela, kdo, co řekl. Možná, že se to v dnešní češtině používá a není to chyba, ale pro mě tedy je. Je to nešťastný nápad.
Rovněž pokládám za chybu, když někdo něco říká a vzápětí následuje věta o něčem jiném na stejném řádku. Pak je to matoucí a nepřehledné.
To, že jsem objevila sem tam nějakou chybku, to už pominu, protože se to stává téměř všude a každému.
Takže tři hvězdičky se mi zdají přiměřené.
Ale přečetla jsem se zájmem, i když tuto knihu už podruhé číst nebudu. Spíše bych si vyhledala něco jiného o tomto případu, protože ta místa, kde se odehrál, docela dobře znám.

15.03.2024 3 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Já k tomu nemám slov, protože krutosti bojů a jsou neskutečné, a přesto jsem četla, neboť se jedná o výborné dílo. Tak jen ohodnocení a přidám palce.

16.01.2024 5 z 5

Noci s nepřítelem Noci s nepřítelem Nancy Price

Kniha, která mě nepustila od začátku až do konce.

19.12.2023 5 z 5

Oneskorené reportáže Oneskorené reportáže Ladislav Mňačko

Velmi smutné, velmi emotivní a žalující příběhy.

02.11.2023 5 z 5

Ako chutí moc Ako chutí moc Ladislav Mňačko

Kniha, která je opravdu úžasná, jako ostatní od Mňačka. Přidávám se k ostatním komentářům.
Někdo níže píše, že neví, jestli se jednalo o konkrétního člověka nebo fiktivní osobu.
od začátku jsem byla přesvědčená, že se to nese na prezidenta Klementa Gottwalda, ale třeba se pletu.

02.11.2023 5 z 5

Mne soudila noc Mne soudila noc Valja Stýblová

Přímo se stotožňuju s předešlým komentářem.

24.08.2023 5 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Tuto knihu můžu číst opakovaně. Úžasný příběh, jeden z nejlepších a mých nejoblíbenějších. Jen ten konec mě rozesmutnil. Ach jo...

24.08.2023 5 z 5

Žena v bílém plášti Žena v bílém plášti André Soubiran

Já se k této knize pořád vracím. Moc se mi líbilo myšlení hlavní hrdinky, její city, empatie. Kniha navíc popisuje nesmyslnost zákazu přerušení těhotenství z osobních nebo zdravotních důvodů a následky s tím spojené.

01.08.2023 5 z 5