Marie Terezie: mezi trůnem a láskou

Marie Terezie: mezi trůnem a láskou https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12881/bmid_marie-terezie-mezi-trunem-a-laskou-YHx-12881.jpg 4 82 28

Když Marie Terezie v listopadu 1780 zemřela, našel se v její pozůstalosti zajímavý záznam, v němž je uvedeno, že její šťastné manželství s císařem trvalo 29 let - "tedy 335 měsíců, 1540 týdnů, 10 781 dní, 258 774 hodin". To spočítala vášnivě milující žena a doufala ve shledání. Několik dnů před svou smrtí se Marie Terezie ohlíží zpátky -- a vypráví, jak všechno začalo. Malé Rézince bylo teprve šest let a ještě zdaleka nebyla žádoucí dědičkou, když do jejího života v roce 1723 poprvé vstoupí patnáctiletý princ lotrinský. Ještě nikdo netuší, že z tohoto dětského horování pro Františka Štěpána jednou vznikne velká vášnivá láska jejího života. O třináct let později, po letech politických intrik a mocenských her, může habsburská dědička trůnu konečně říci lotrinskému princi své ano. Následuje mnoho dobrých let. Z chudého Lotriňana bez země se stane římskoněmecký císař František I. A když v roce 1740 zemře Karel VI, otec Marie Terezie, stane ve 23 letech jeho nástupkyní. Vede války, vyjednává, vládne a reformuje. Není jen manželkou císaře, ale taky arcivévodkyní Rakouskou, královnou Uher a Čech -- a matkou šestnácti dětí! František I. ale zůstane mužem ve stínu své ženy. Jak se s tím vyrovnával? Marie Terezie vzpomíná...... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (ČR)

Maria Theresia, zwischen Thron und Liebe Česky , 2004

sajanka
21.12.2023 5 z 5

Marie Terezie byla bezesporu pozoruhodná žena. Nedávný seriál v televizi mě zcela fascinoval.

Booky84
01.04.2023 5 z 5

Krásná kniha, která je moc dobře napsaná a velice čtivá. Marie Terezie byla velkou vladařkou, ale i matkou a manželkou a o tom všem je možné se v knize dočíst.

Fialka78
16.03.2023 4 z 5

Hezký napsané. Po shlédnutí seriálu na ČT si říkám, která tě verze je pravdivá?

Akťavs
08.06.2022 5 z 5

Po shlédnutí velmi dobrého seriálu na ČT už jsem myslela, že mě nic nového nečeká. Bylo to ale krásné čtení, zajímavé v tom, že je v ich formě, předkládá nám tedy myšlenky císařovny a její osobní pohled na dějinné události. A je dobré si mnohé historické okamžiky připomenout. Byla to opravdu "velká" panovnice, myslím, že pozitiva její vlády převažují a kniha stojí za přečtení

VendulaB
31.03.2022 5 z 5

Velmi čtivý historický román o životě Marie Terezie s důrazem na její manželský život. Nejde o románovou bombu, ale o příjemné počtení - dostatečně historicky přesné a přitom čtenářsky lehce stravitelné.

Grynče
03.07.2021

Nádherná vzpomínka na Marii Terezii

irskádívka
05.06.2021 4 z 5

Kniha je historickým románem, hlavní hrdinka, Marie-Terezie v ní probírá svůj život. Vnímá ho z úhlu manželky: kterak se její vztah s mužem vyvíjel na pozadí všech politických událostí, kterým čelila během období své vlády.
Manžel chtěl být spoluvládce, ale ona se cítila (a snad právem) dědičkou odpovědnosti za Habsburskou monarchii. Své děti milovala, ale byla na ně velmi přísná a používala je jako nástroje politického jednání (formou sňatkové politiky), často i s vidinou jejich života po boku nepříjemných partnerů. Je zajímavou osobností českých dějin, ženou se silnou vůlí, která uhájila své postavení v nelehké době. Už proto stojí kniha za přečtení.

Mi--LADA
02.03.2021 5 z 5

Četlo se to moc hezky. Už jsem od G.M. Cristen něco jiného měla a... že bych si jí dala do oblíbených? Popřemýšlím o tom a mezitím si dám alespoň ještě jeden literární nášup.
(Konkrétně Marie Terezie už čtena dříve, pěkný dojem zůstává i po letech).

IlonaP.
21.01.2021 4 z 5

Docela příjemné počtení, nyní je Marie Terezie v kurzu, díky uvedení seriálu v TV, vždy raději (když existuje film) čtu dříve knihu, než filmové zpravovaní, což bylo i v tomto případě. Pro mne to bylo příjemné čtení s poznáním osvícené habsburské panovnice.

jalca
19.01.2021 5 z 5

Další skvělá kniha od této autorky.

Noisette73
21.08.2020 5 z 5

Byl to krásný výlet na Habsburský dvůr, moc mě to bavilo. Bylo to příjemné, taková krásně popisující jednohubka, která mě odnesla do jiné doby a bylo to skvělé, četla se svižně.

Magrata15
09.08.2019 4 z 5

Velmi zevrubný rozbor života a vlády císařovny Marie Terezie a celé její rodiny. Všechno je zde dopodrobna rozepsáno - všechny děti, jejich osudy, za koho se dcery provdaly a další jejich osud. Z historického hlediska velmi dobře napsaná kniha.

Mira330
02.05.2019 2 z 5

Od této autorky jsem četla daleko lepší knížky jako např. Hodina Benátčana... Celkově docela nudný styl psaní. Kniha je spíše zaměřena na fakta. Začátek knihy byl nejlepší.

Gweny
06.09.2018 5 z 5

Tohle byl můj první historický román. Nečetla jsem ho jednou, ale několikrát a od té doby jsem tuto ženu, Marii Terezii nepřestala obdivovat. Ač bylo v historii významných žen mnoho, tuto považuji za nejvýznamnější a to i díky samotnému zpracování románu.

jaja1989
02.09.2018 3 z 5

Silný příběh o tom, že muž chce mít navrh a neumí to skousnout, ikdyž myslím, že autor toho spoustu vynechal.
Ale jinak krásně vykreslený příběh o naší panovnici.

monte
01.05.2018 5 z 5

Marie Terezie byla obdivuhodná, silná žena, milující manželka a matka.

Malamorskavila
24.02.2018 5 z 5

Kniha je skvělá, nutila mě přemýšlet nad tím, jak jednoduchý jsem měla... mám vlastně ve skutečnosti život. Marie je osobnost. Je to silná žena, ale také milující matka, která musí mnoho obětovat. Ráda jsem se dozvěděla zase další informace z trochu jiného pohledu.

mats379
31.01.2018 3 z 5

Jako částečná (!) feministka obdivuji Marii Terezii již od dětství, stejně jako Boženu Němcovou a další. Knihu jsem přečetla s velkým zájmem, nebyla to žádná selanka žít a vládnout v té době, neměnila bych. Škoda, že Josef II. se moc "nepomamil", mohli jsme na tom být v Čechách ještě o trochu líp... Třia půl hvězdičky!!!

hanicka258
14.10.2017 4 z 5

Moc pěkné, zase trošku jiné zpracování života M.T. :-)

Damato
11.09.2017 4 z 5

Moc hezky se kniha četla a já si poopravila svůj soukromý názor na Marii Terezii. Myslela jsem, že to byla tvrdá panovnice a nikdy jsem nepřemýšlela, že to byla i máma a manželka, která milovala. Milovala děti , manžela , vlastně milovala život takový jaký ve skutečnosti je. Někdy strašně bolí, ale někdy je člověk rád, že má tu kliku tady být. Jako oddychovka fakt supr. Vzala jsem si knihu na cestu , když jsem cestovala na druhý konec republiky s tím, že se alespoň nebudu na cestě tam a zpátky nudit a přelouskala jsem ji během jedné cesty, jsem z Marie Terezie dost nadšená a těším se na další knihy nejen o ní, ale i o její době.