Marie Terezie: mezi trůnem a láskou

Když Marie Terezie v listopadu 1780 zemřela, našel se v její pozůstalosti zajímavý záznam, v němž je uvedeno, že její šťastné manželství s císařem trvalo 29 let - "tedy 335 měsíců, 1540 týdnů, 10 781 dní, 258 774 hodin". To spočítala vášnivě milující žena a doufala ve shledání. Několik dnů před svou smrtí se Marie Terezie ohlíží zpátky -- a vypráví, jak všechno začalo. Malé Rézince bylo teprve šest let a ještě zdaleka nebyla žádoucí dědičkou, když do jejího života v roce 1723 poprvé vstoupí patnáctiletý princ lotrinský. Ještě nikdo netuší, že z tohoto dětského horování pro Františka Štěpána jednou vznikne velká vášnivá láska jejího života. O třináct let později, po letech politických intrik a mocenských her, může habsburská dědička trůnu konečně říci lotrinskému princi své ano. Následuje mnoho dobrých let. Z chudého Lotriňana bez země se stane římskoněmecký císař František I. A když v roce 1740 zemře Karel VI, otec Marie Terezie, stane ve 23 letech jeho nástupkyní. Vede války, vyjednává, vládne a reformuje. Není jen manželkou císaře, ale taky arcivévodkyní Rakouskou, královnou Uher a Čech -- a matkou šestnácti dětí! František I. ale zůstane mužem ve stínu své ženy. Jak se s tím vyrovnával? Marie Terezie vzpomíná......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12881/big_marie-terezie-mezi-trunem-a-laskou-YHx-12881.jpg 4.476
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Ikar (ČR)

Maria Theresia, zwischen Thron und Liebe Česky, 2004

Kniha Marie Terezie: mezi trůnem a láskou

Akťavs

Po shlédnutí velmi dobrého seriálu na ČT už jsem myslela, že mě nic nového nečeká. Bylo to ale krásné čtení, zajímavé v tom, že je v ich formě, předkládá nám tedy myšlenky císařovny a její osobní pohled na dějinné události. A je dobré si mnohé historické okamžiky připomenout. Byla to opravdu "velká" panovnice, myslím, že pozitiva její vlády převažují a kniha stojí za přečtení

VendulaB

Velmi čtivý historický román o životě Marie Terezie s důrazem na její manželský život. Nejde o románovou bombu, ale o příjemné počtení - dostatečně historicky přesné a přitom čtenářsky lehce stravitelné.

Grynče
03.07.2021

Nádherná vzpomínka na Marii Terezii

irskádívka
05.06.2021

Kniha je historickým románem, hlavní hrdinka, Marie-Terezie v ní probírá svůj život. Vnímá ho z úhlu manželky: kterak se její vztah s mužem vyvíjel na pozadí všech politických událostí, kterým čelila během období své vlády.
Manžel chtěl být spoluvládce, ale ona se cítila (a snad právem) dědičkou odpovědnosti za Habsburskou monarchii. Své děti milovala, ale byla na ně velmi přísná a používala je jako nástroje politického jednání (formou sňatkové politiky), často i s vidinou jejich života po boku nepříjemných partnerů. Je zajímavou osobností českých dějin, ženou se silnou vůlí, která uhájila své postavení v nelehké době. Už proto stojí kniha za přečtení.

Mi--LADA
02.03.2021

Četlo se to moc hezky. Už jsem od G.M. Cristen něco jiného měla a... že bych si jí dala do oblíbených? Popřemýšlím o tom a mezitím si dám alespoň ještě jeden literární nášup.
(Konkrétně Marie Terezie už čtena dříve, pěkný dojem zůstává i po letech).

IlonaP.
21.01.2021

Docela příjemné počtení, nyní je Marie Terezie v kurzu, díky uvedení seriálu v TV, vždy raději (když existuje film) čtu dříve knihu, než filmové zpravovaní, což bylo i v tomto případě. Pro mne to bylo příjemné čtení s poznáním osvícené habsburské panovnice.

jalca
19.01.2021

Další skvělá kniha od této autorky.

Noisette73
21.08.2020

Byl to krásný výlet na Habsburský dvůr, moc mě to bavilo. Bylo to příjemné, taková krásně popisující jednohubka, která mě odnesla do jiné doby a bylo to skvělé, četla se svižně.