Marie Terezie: mezi trůnem a láskou

Marie Terezie: mezi trůnem a láskou https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12881/bmid_marie-terezie-mezi-trunem-a-laskou-YHx-12881.jpg 4 82 82

Když Marie Terezie v listopadu 1780 zemřela, našel se v její pozůstalosti zajímavý záznam, v němž je uvedeno, že její šťastné manželství s císařem trvalo 29 let - "tedy 335 měsíců, 1540 týdnů, 10 781 dní, 258 774 hodin". To spočítala vášnivě milující žena a doufala ve shledání. Několik dnů před svou smrtí se Marie Terezie ohlíží zpátky -- a vypráví, jak všechno začalo. Malé Rézince bylo teprve šest let a ještě zdaleka nebyla žádoucí dědičkou, když do jejího života v roce 1723 poprvé vstoupí patnáctiletý princ lotrinský. Ještě nikdo netuší, že z tohoto dětského horování pro Františka Štěpána jednou vznikne velká vášnivá láska jejího života. O třináct let později, po letech politických intrik a mocenských her, může habsburská dědička trůnu konečně říci lotrinskému princi své ano. Následuje mnoho dobrých let. Z chudého Lotriňana bez země se stane římskoněmecký císař František I. A když v roce 1740 zemře Karel VI, otec Marie Terezie, stane ve 23 letech jeho nástupkyní. Vede války, vyjednává, vládne a reformuje. Není jen manželkou císaře, ale taky arcivévodkyní Rakouskou, královnou Uher a Čech -- a matkou šestnácti dětí! František I. ale zůstane mužem ve stínu své ženy. Jak se s tím vyrovnával? Marie Terezie vzpomíná...... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (ČR)

Maria Theresia, zwischen Thron und Liebe Česky , 2004

Damato
11.09.2017 4 z 5

Moc hezky se kniha četla a já si poopravila svůj soukromý názor na Marii Terezii. Myslela jsem, že to byla tvrdá panovnice a nikdy jsem nepřemýšlela, že to byla i máma a manželka, která milovala. Milovala děti , manžela , vlastně milovala život takový jaký ve skutečnosti je. Někdy strašně bolí, ale někdy je člověk rád, že má tu kliku tady být. Jako oddychovka fakt supr. Vzala jsem si knihu na cestu , když jsem cestovala na druhý konec republiky s tím, že se alespoň nebudu na cestě tam a zpátky nudit a přelouskala jsem ji během jedné cesty, jsem z Marie Terezie dost nadšená a těším se na další knihy nejen o ní, ale i o její době.

niki-chan
09.12.2016 3 z 5

Velmi dobrý román o Marii Terezii, chcete-li si oddechnout a neztrácet čas s nekvalitním čtením. Autorka příběh panovnice zpracovává odlišněji než ty, co jsem dosud četla, i přesto nějak zapadá. Celkově bych dala tři a půl hvězdy.

eliska-n
16.09.2015 5 z 5

Je to opravdu výborná kniha.

marimari
16.08.2015 5 z 5

Další pohled na známou historickou osobnost. Četla jsem snad všechna zpracování různých autorů. Tahle kniha se mi líbila nejvíc, hlavně pohled do jejího nitra- touhy, nejistota, zklamání, vytrvalost a cílevědomost. Přes svoje mládí a nepřipravenost na složitý úkol projevila velkou zodpovědnost a neohroženost a politickou prozíravost. Přinesla hodně nového a prospěšného do života lidu. Pro mně to byla silná a neohrožená panovnice, která si zaslouží trvalou úctu a obdiv.

zamiokula
04.01.2014

skvěle napsaná kniha,která mně připravila opravdový čtenářský zážitek!i další autorčina kniha ,,Sisi sen o lásce,, byla úžasná a vřele doporučuji!a jak píší ostatní i mně přinutila abych ve Wikipedii hledala informace :-)

modranka
22.08.2012 5 z 5

Autorka nesklamala ani v tomto diele. Kniha je písaná v prvej osobe, sú to spomienky Márie Terézie na vlastný život. Po prečítaní ma to prinútilo vybehnúť na wikipediu, aby som si popozerala obrazy hlavných aktérov. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi históriu a terezianske obdobie zvlášť.

alnahu
20.06.2012 5 z 5

Naprosto úžésná kniha -skvěle a čtivě napsaná .Dává nám nahlednout do soukromého života císařovny Marie Terezie od dětství až do její smrti.Marie Terezie, nejen že ve svých 23 letech nastoupila na trůn jako úspěšná vladařka ale také v knize nahlédneme do jejího soukromí ,do role matky,za svého života porodila svému manželu Františku Štěpánu Lotrinskému 16 dětí.Bohužel ne všechny přežily.

4xab
09.10.2011 5 z 5

Uzasna kniha a velmi ctiva. Dala by se zaradit do literatury faktu. Motivovala me hned googlit o ni a jejich detech dal. Tolik deti, a tak malo jich dorostlo do dopelosti...

Val
29.01.2011 5 z 5