Sabča92 Sabča92 komentáře u knih

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Kniha, která obletěla několikrát knižním světem, kterou všichni považují za nejlepší knihu svých životů, Evelyn. Na český překlad této kultovní záležitosti jsme si sice chvíli museli počkat, ale to čekání rozhodně stálo za to. Jestli by některou knihu byl hřích připravit o svou původní obálku, byla by to rozhodně Evelyn. Skvělá, nadčasová obálka, kterou snad všichni milujeme. Evelyn je mou čtvrtou knihou od autorky, a ano, měla jsem od obrovská očekávání, ale tentokrát to nebylo vůbec na škodu. Evelyn je totiž ještě lepší než si jen dokážete představit. Evelyn není žádná naivka, je si dobře vědomá svých předností a nebojí se jich využít k získání vlastního prospěchu. Nicméně je to také žena, která má své sny a potřeby, žena, která prožije osudovou lásku, a po letech se rozhodne o svém životě veřejnosti povědět pravdu.
Taylor Jenkins Reid má mimořádný talent na psaní fiktivních postav, které vám doslova žijí před očima. Ač jsou její knihy zcela fikcí, vy máte neustále pocit, že osoby o kterých čtete žily. Nejsou to dokonalí lidé, dělají chyby, možná víc chyb, než by bylo třeba. A přesto si její postavy zamilujete.
Evelyn není dokonalá žena, je nádherná, přitažlivá a ambiciózní, což jí není k neprospěchu. Přesto je její život plný nečekaných a mnohdy nepříjemných zvratů.
Plně chápu celý ten hype kolem této knihy. Evelyn je rozhodně nejlepší knihou od autorky, a je to jedna z těch top knih, které jsem za svůj život přečetla.

03.03.2023 5 z 5

Seznam pro štěstí Seznam pro štěstí Rachael Lippincott

Před čtyřmi lety jsem přečetla Pět kroků od sebe a naprosto si tu knihu zamilovala. Dodnes na knihu myslím, a rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Seznam pro štěstí je kniha, kterou tentokrát psala celou autorka sama. V této knize sledujeme opět mladistvou dívku, která by ve svém věku měla zažívat zcela jiné radosti, a jejími největšími starostmi by měla být maximálně škola, a co si vzít na sebe. Asi všichni známe takové ty seznamy věcí nebo úkolů, které bychom měli stihnout než umřeme. A právě o tom tato kniha je. Seznam pro štěstí je young adult contemporary příběh s LQBT zápletkou. Hlavní hrdinka netuší, nebo ji v hlavě ani pořádně ještě nenapadlo, že by se jí mohly líbit dívky, nikoliv chlapci.
Knihu prolítla a je mi jasné, že velmi brzy bohužel zapomenu o čem byla. Námět byl velké klišé, i když se autorka snažila přidat nové prvky a něčím děj obohatit, na mě to zkrátka dojem bohužel neudělalo.
Seznam pro štěstí není o umírání, ale o hledání síly jít dál, o následcích té ztráty. Také je o hledání samu sebe, toho, co od života chceme, a co doopravdy milujeme. V knize je několik zajímavých témat, které ale bohužel jen klouzají po povrchu.Škoda, že se autorka nezabývala méně tématy, které by rozhodně stály za propracování.Kniha mě sice příliš neoslovila, ale věřím, že kdybych byla mladší, zaujala by mě více. Druhá polovina knihy byla výrazně lepší.

02.03.2023 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Troufám si říct, že žádná jiná kniha nebyla vloni tolik vidět, jako právě Hypotéza lásky. Na český překlad jsme si tedy museli dost počkat - ale ono se to vyplatilo. Hypotéza lásky je romantická komedie v žánru new adult ve které nechybí nic co by čtenáře z této cílovky měli rádi. Máme tu skvělou hlavní hrdinku, která je jiná než ostatní. Je ponořená hluboko do svého studia, pro které nejen že má velmi pádný důvod, ale především ji opravdu baví a zajímá. Adam je tu naopak za pěkného bručouna, který je doslova a do písmene napaden v prvních stranách knihy Olive, která ho nečekaně políbí, a tím spustí celý kolotoč předstíraného vztahu.Bylo to chytré, zábavné, romantické. Mezi Olive a Adamem to jiskřilo, neustále se mezi sebou špičkovali, a panebože bylo to skvělý.
Kniha je napsána velmi lehce, stránky vám budou mizet doslova před očima, a vy se nebudete chtít s hrdiny rozloučit. Hypotéza byla napsána jako fanfikce na Kylo Rena a Rey ze Star Wars, ale já si nemůžu pomoct, nemám ráda představitele Kylo Rena, proto jsem si u čtení představovala někoho jiného. Trošku mě tu překvapila opravdu pikantní scéna, kterou jsem popravdě nečekala. Ovšem nijak mi to čtení nezkazilo, naopak.
Hypotéza lásky se řadí k mým nejoblíbenějším romantickým komediím, kousek za Má mě rád, nemá mě rád, a rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

07.02.2023 5 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

Knihy německého spisovatele Bernharda Schlinka mám opravdu ráda. Ač se nejedná o žádné lehké, povzbudivé čtivo, vždy mě jeho knihy nějakým způsobem zasáhnou. Vnučka je autorovou nejnovější knihou, která vypráví příběh starého muže, který po smrti své manželky zjišťuje, že ji vlastně neznal. Kniha je rozdělena na několik částí, přičemž v první části sledujeme okamžik, kdy Kašpar nachází tělo své mrtvé manželky. Ve druhé části se vydává hledat svou nevlastní dceru, a zjišťuje, jak špatný život měla.Ve druhé části se vydává hledat svou nevlastní dceru, a zjišťuje, jak špatný život měla.
Vnučka je příběh o jednom muži, jeho osudové ženě, která mu celý život lhala. Kniha se mi líbila, ale byla náročná, bolestivá. Prostřední část knihy se nepatrně vlekla, ale začátek a závěr byl ve skvělém tempu. Autor do knihy nejen zahnul zajímavé charaktery, ale také se zaměřil na dobu a politické okolnosti, o kterých jsem doposud nečetla.
Ačkoliv jsem celou knihu fandila Kašparovi, po přečtení doslovu jsem si uvědomila i jeho chyby a slabost. Rozhodně tuto část v knize nevynechejte, jelikož pak dostanete na příběh zcela nový pohled.

07.02.2023 4 z 5

Hilda uvádí: Tvorové a netvorové Hilda uvádí: Tvorové a netvorové Emily Hibbs

Dobrodružství malé modrovlasé holčičky Hildy mě neuvěřitelně baví. Nejraději mám samotné komiksy, ale popravdě, cokoliv k Hildě vyjde, vítám s otevřenou náručí. Hilda uvádí Tvorové a Netvorové je taková encyklopedie světa Hildy, nebo jak napsala sama autorka, jedná se o oficiální lexikon rozličných tvorů a netvorů z městečka Trolberg a jeho okolí. Je nádherně celobarevná a ilustrovaná, a ačkoliv se kreseb chopilo jiné duo, než v komiksech nebo příběhových knihách, drželi se originálu.

Kniha je rozdělena na šest kapitol: Potměšilé příběhy, Tichošlápci, Blíženci lidí, Pod vodou, Ve vzduchu a Pod zemí. Dozvíte se informace o známých tvorech jako jsou čarodějky, nebo bájný Kraken, ale také o tvorech, které znáte pouze z Hildy. Například o Hafíkách, Poleňácích nebo Liškoloušcích.

Tvorové a netvorové je kniha z Hildiny knihovničky, ve které nechybí několik jejích postřehů a poznámek. Kniha rozhodně nesmí chybět v knihovničce žádného fanouška. Věděli jste, že může být i maličkatý obr? Nebo že obryně Grýla byla takový předobraz čarodějnice z Perníkové chaloupky? A dozvíte se také proč byste nechtěli poznat Vánoční skřítky. A skvělá je rozhodně kapitola o Domácích skřítkách.

01.02.2023 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Colleen Hoover patří k mým oblíbeným autorkám, a její novinka je mou jedenáctou přečtenou knihou v pořadí. Kosti v srdci jsou po nějaké době Colleeninou typickou young adult knihou, kde máme dva mladé hrdiny, kteří mají svá tajemství, své bolístky na duši. A tak nějak zjišťují, že společně to bolí o něco méně. Ani jeden z nich neplánuje vztah, mají své závazky, které končí s koncem léta. Hlavní hrdinka Beyah je dívka, se kterou se život nemazlil. Beyah nikdy od lidí nedostala nic zadarmo, odmalička byla zvyklá na to, že se k ní lidé, a muži zejména, chovali hnusně. Jakmile začala dospívat, muži v jejím okolí v ní začali vidět jen objekt, nikoliv lidskou bytost. Proto od nikoho neumí očekávat nic dobrého.
Letní příběh Kosti v srdci přináší dva zlomené charaktery, kteří se svými osudy bojují, přesto nenachází štěstí a radost. Opět je to čtivé, autorka vás perfektně vtáhne do děje, a vy v jejích slovech poznáváte starou dobrou Colleen. Zatímco první polovina až většina knihy je víceméně stejná, odehrává se v létě, a čtenář spolu s hrdiny okusuje letní atmosféru, závěr knihy je už v daleko svižnějším tempu. Závěr, no popravdě, jsem asi jediná, kdo by hrdinům přál jiný konec?
Kosti v srdci je další young adult contemporary knihou, která vás chytne za srdce. Prožijete s hrdiny jedno bolestné léto, které vám dá nahlédnout do jejich zlomených duší, a pak se s nimi necháte nést na vlně lásky.

31.01.2023 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

K sérii Inspector Luc Callanach jsem se dostala před pár lety s jejím čtvrtým dílem Dokonalé ticho, které jsem hodnotila plným počtem hvězd. Když jsem narazila na audioknihu načtenou Janem Šťastným, okamžitě jsem věděla, že nastal ten správný čas pro dohnání tohoto velkého restu. Dokonalé stopy je opravdu skvělým začátkem série ze kterého jsem nadšená. Autorka má sice skvěle vymyšlené charaktery postav, ale přesto se nejvíce zabývá danými případy. V jedné knize se vždy zabývá dvěma případy, ale nemusíte se bát, že byste se v ději nějak ztráceli. Naopak.Případ ztracených, respektive odložených novorozeňátek, které končí jejich posledním výdechem mě velmi zasáhl. Druhý případ, který se v knize současně řeší je případ zavražděných žen. Vrah je opravdu mimořádně vyšinutý, a čtenář má možnost nahlédnout do jeho zvrácené mysli. A to je opravdu silné kafe.
Co je na této sérii tak skvělé? Vyšetřovatelé nejsou žádní superhrdinové, dělají chyby a ač jsou zkušení, některým věcem nedokáží zabránit. Mezi Avou a Lucem je znát nepatrná chemie, ale zcela přirozená a nijak nucená. A k tomu nemůžu opomenout skvělé prostředí Edinburghu, kam se doufám také jednou podívám. Knihu jsem vyposlechla jako audioknihu namluvenou výborným Janem Šťastným. Ten skvěle zvládl hrubé a sprosté dialogy, stejně jako opilecké výstupy.
Dokonalé stopy potažmo celou sérii vám mohu jedině doporučit. Je trošku drsnější, některé kruté praktiky vrahů a delikventů vám naženou husí kůži, ale rozhodně stojí za přečtení. Navíc skvělá vyšetřovací dvojice, prostředí Edinburgu.

24.01.2023 5 z 5

Svátky v Kavárně nových začátků Svátky v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

Jestli mě na něco snadno nalákáte, tak jsou to vánoční příběhy o lásce před Vánocemi. Svátky v kavárně nových začátků je opravdu tenoučká a jednoduchá kniha, která v sobě nese dost klišoidní příběh. Hlavní hrdinka příběhu je Rebecca zvaná Becca, která není zrovna andílek. Je to dívka, která si v sobě nese bolestnou minulost, hodně pila alkohol, brala drogy, a chlapy střídala jako ponožky. Becca nemá ráda Vánoce, což dává všemožně najevo, a jak později pochopíte, má vlastně i důvod proč. V knize je celá řada odkazů na popkulturní filmy, seriály nebo postavy. Becca si mě nezískala, a vlastně bohužel ani její milostný příběh na mě nijak dobře nepůsobil. Sam je hodný kluk, sexy muž, který Beccu ale docela uhání, což mi nebylo dvakrát sympatické. Z názvu čekáte, že se bude jednat o velmi vánoční příběh, čekáte, že hrdinka bude narážet na samé vánoční věci, které jí změní pohled na tento svátek, ale opak je pravdou. Zas tolik Vánoc jsem z knihy nepocítila, bohužel.
Svátky v kavárně nových záčátků jsou dost oddechovou knihou, od které ale nemějte přílišné očekávání. Za mě je to průměrná kniha, kterou jsem si přečetla, ale za rok už si na ni asi nevzpomenu.

12.01.2023 3 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek Julie Caplin

Knihy Julie Caplin alias Jules Wake mám opravdu moc ráda. Jedná se vždy o příjemné čtivo plné romantiky, zajímavých hrdinů, povolání, dobrého jídla a pokaždé se odehrává v jiném městě Evropy. A samozřejmě nemohu vynechat ani skvostné obálky, které má na svědomí Kateřina Brabcová.
Nejkrásnější dárek je kouzelným a milým počtením ke kafíčku. Vyvolal mi úsměv na tváři a zároveň mě zamrzelo, že tento příběh nemá pokračování, protože jsem si hrdiny oblíbila - i za tak krátký obsah. Hlavní hrdinka této jednohubky je hrdinka z první knihy jmenované série Kavárny v Kodani. A já se musím přiznat, že jsem po těch letech na Avril zapomněla.

12.01.2023 5 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Má dvanáctá přečtená kniha od mého nejmilejšího spisovatele Nicholase Sparkse. A jak už to poslední roky bývá zvykem, nedovedu si představit konec roku bez Sparkse. Miluji sledovat, jak se s rukou osudu a tím, jak se jeho život mění, mění i jeho psaný projev. Ze čtení nejnovějšího Sparkse jsem měla velké dejavu jeho starých knih, což je pravda, že jsem měla už u jeho předloňské novinky Návrat. Přání vás opět velmi zasáhne a emočně vyždímá. Přesto je kniha psána trošku jinak, než jeho předchozí knihy. Nejsou tu totiž klasické kapitoly, ale jen oddíly podle toho, ve které době se děj odehrává. Romantika v Přání není tak vášnivá, jako jsme u Sparkse zvyklý. Její milostný příběh v minulosti na ní nechal silné otisky, které ji utvořily do podoby ženy, jakou je dnes.
Jak tedy po dočtení hodnotím Přání? Přiznám se, že jsem maličko, opravdu malinko zklamaná. Tak nějak od první stránky jsem naprosto odhadla, všechno, co se v knize stalo. Navíc jsem se nedokázala vžít do vztahu mezi Bryce a Maggie, na mě byl až moc platonický. Sparksovy knihy, respektive poslední překlady, měla na svědomí Dana Stuchlá, ovšem novinku překládala Štěpánka Svobodová, jejíž doslovné překlady, hrbolaté fráze a podivné obraty mě vyrušovaly od čtení. Upřímně doufám, že Sparksovu další knihu překládat nebude.
I přesto je to ale starý známý Nicholas. Najdete tu osudový příběh lásky, hrdiny s chybami, prostředí Severní Karolíny, vážnou nemoc, smrt a v neposlední řadě notnou dávku emocí. Přání se sice nestane mou nejoblíbenější knihou od autora, přesto vám ji mohu doporučit.

09.01.2023 4 z 5

Mickeyho kouzelné Vánoce Mickeyho kouzelné Vánoce Walt Disney

Jistě vás nepřekvapí, že vám tu dnes budu doporučovat letošní novinku s Mickeym a jeho přáteli.Mickeyho kouzelné Vánoce je nádherná kniha, kterou jsem si pár dní dávkovala. Jak děti, tak dospělí si naprosto zamilují nádherné barevné ilustrace, které jsou v celé knize zásadní. Sbírka obsahuje tři nové příběhy, které pro děti přinášejí opět i ponaučení. Příběhy jsou ideálně jako pohádky před spaním. Mickeyho vánoční kouzlo vypráví příběh o večeru před Štědrým večerem. Mickeyho vánoční vzpomínky začíná na první prosincový den, kdy Minnie s Mickeym prohlížejí vánoční alba. Louskáček přináší nové zpracování s Mickeym a jeho přáteli. Zatímco před lety vyšlo přibližně dvacetiminutová adaptace jako součást speciálu ze seriálu Myšmaš Mickeyho kouzelné Vánoce, v knize se nachází nové zpracování příběhu, které je daleko kouzelnější a krásnější.

28.12.2022 5 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Leigh Bardugo patří k jedněm z mých nejoblíbenějších autorek. Její sérii Šest vran naprosto zbožňuji, a ač jsem původně nijak nejásala ze seriálového projektu Griši, po zkouknutí prvních dílů jsem naprosto změnila názor. Temnyje jsem si naprosto zamilovala. Je to padouch, ale jak jeho seriálový představitel, tak jeho vykreslený charakter mi naprosto učaroval. V této knize poznáme Temnyje jako mladého Eryka, který ještě neumí ovládat všechny své schonopnosti. Démon z lesa je grafický román, který přináší důležité dobrodružství Eryka. Jedná se o dost smutný příběh, která jsem ale zhltla jako malinu. Musím moc pochválit ilustrátorku, která se díla zhostila na výbornou.
Miluji Grishaverse, takže jsem z této knihy opravdu moc nadšená. Vyhovuje mi i formát grafického románu, nikoliv plnohodnotné knihy. Příběh to byl velmi smutný, a určitě bych si ráda v budoucnu přečetla další podobný komiks. Pokud ovšem nemáte načtenou Grišu, nebo jste neviděli žádný díl seriálu, pro vás tento grafický román spíše nebude.

19.12.2022 4 z 5

Srdce čarodějky Srdce čarodějky Genevieve Gornichec

Severskou mytologii a obecně mytologii celkově mám moc ráda. Srdce čarodějky je příběh odehrávající se v severské mytologii, konkrétně na Ásgardu, který znají všichni fanoušči marvelovské série. Kniha není rozdělena na kapitoly, pouze na tři části, i přesto s hrdiny prožijeme několik let. Ač bych původně čekala, že kniha bude více akční, spíše bych ji popsala jako romantickou, nebo atmosférickou, protože sledujeme většinou je setkání a dialogy mezi Lokim a Angrbodou. Jejich příběh mě bavil ale přesto bych ocenila více akce. Vztah mezi Angrbodou a Lokim je naplněn několika potomky, a ač mám načteno spoustu knih, až nyní jsem si uvědomila, že jsem moc příběhů, kde by se popisovalo těhotenství a následně i porod doposud příliš nečetla. První polovina knihy mě opravdu bavila. Jak jsem četla v jiné recenzi se kterou se ztotožňuji, je to taková balada ze severské mytologie, romantická balada. Druhá polovina byla dost natahovaná, a já si najednou začala přát, aby už byl konec. Ale poslední třetina knihy byla opět skvělá. Už se nejednalo o rozvleklou romanci, ale přišla ta pravá mytologický atmosféra a konec byl za mě víc než super.

19.12.2022 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň: Kreslený příběh Chlapec, krtek, liška a kůň: Kreslený příběh Charlie Mackesy

Chlapec, krtek, liška a kůň je kniha, kterou jsem četla vloni. Už tehdy jsem věděla, že se k příběhu budu nejednou vracet. Dá se do stejného příběhu zamilovat podruhé ve stejné, nebo možná větší míře? Ano, dá. Tato kniha, která vychází jako Kreslený příběh podle chystaného krátkého animovaného filmu je toho jasným důkazem. Nejedná o nijak náročné či dlouhé čtení. Je to kniha, která pohladí po duši, která vám svými myšlenkami často otevře oči, nebo ukáže, že máte správné smýšlení. A do toho ty celobarevné ilustrace, které vyráží dech. Za mě je Chlapec, krtek, liška a kůň jednou z těch knih, kterou by si měl přečíst každý předtím, než zemře. Jedná se o univerzální příběh vhodný pro všechny bez rozdílu věku. Přátelství mezi čtyřmi hlavními hrdiny je provázané otázkami, které si každý v životě klademe. Pokud milujete knihu Malého prince, tato vás nemůže minout.
V čem je odlišná oproti svému prvnímu vydání? Obsahem se nijak neliší, nové jsou pouze ilustrace, které jsou barevné a plné detailů.

19.12.2022 5 z 5

Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Letos na začátku roku jsem přečetla Půlnoční knihovnu, která je na rozdíl od této beletristickou knihou, a moc se mi líbila. Na Knihu útěchy jsem se těšila, její anotace mě velmi zaujala, a stojím si za tím, že na trhu je podobných publikací žalostně málo. Kniha útěchy není klasickou knihou, neobsahuje žádný příběh, vlastně nemá ani pořádnou osnovu. Knihu můžete číst najednou, ale za mě je to velká škoda. Já si knihu postupně dávkovala. Knihu není nutno číst popořadě. Můžete klidně náhodně otevřít, přečíst dvě tři stránky, a příště pokračovat někde jinde. Nedokáži posoudit knihu odborně, jsem jen pasivní čtenář, který ke knize přišel když mu nebylo dvakrát ouvej. Přesto na mě působila kniha jako balzám na duši. Některé texty mě bavily více, jiné méně. Ale je to na každém z nás.
Někdy není po ruce druhá bytost, která by vás objala a řekla, že bude vše dobré. Někdy je potřeba zůstat pěkně doma o samotě, a pak právě nejlepší volbou může být zrovna Kniha útěchy.

14.12.2022 4 z 5

Královna Alžběta II. Královna Alžběta II. Andrew Morton

Má fascinace britskou královskou rodinou není žádný tajemstvím. Letošní rok byl pro královskou rodinu velmi silným a bohužel také tragickým rokem. Úmrtí Alžběty II. jsme sice všichni očekávali, přesto nemůžu zapřít, že mě její odchod velmi zasáhl, dokonce víc, než bych bývala čekala. I proto jsem cítila jistou povinnost se pustit do knihy, která mi připomene její životní příběh. A jsem velmi nadšená, že se onou knihou stala právě kniha od Andrewa Mortona, který světu poprvé ukázal pravdu, když vydal Dianin skutečný příběh. Pokud sledujete nejnovější 5. sérii, pak vám jistě neuniklo, že se druhá epizoda zabývá právě pozadím vydání knihy Diana: Její skutečný příběh. Ten potichu vyhlížející za brýlemi schovaný novinář ve druhé epizodě, to je právě Andrew Morton.
Na trhu samozřejmě seženete celou řadu publikací o Alžbětě II. ale bohužel ne všechny obsahují ověřené informace. Například bych vás ráda odradila od knih Michaely Košťálové, které jsou od české novinářky, která svou knihu (a její revidovanou verzi) napsala na základě bulvárních zpráv z Blesku a jiných bulvárních zdrojů.
Královna Alžběta II. mapuje její životní příběh od jejího narození, až po letošní červen, kdy oslavila 70. výročí nástupu na trůn. Kniha je rozdělena na čtrnáct středně dlouhých kapitol, které jsou seřazené chronologicky.
Když se malá Lilibet narodila, nikdo netušil, že z ní bude velká panovnice. Seznamovat vás s dalšími životními milníky Alžběty II. nebudu, věřím, že vás tu nalákám na čtení, protože jsem po delší době životopisné knize dala plný počet hvězd.
Kniha je vhodná pro fanoušky britské královské rodiny, ale také pro fanoušky životopisných publikací. Pokud jste fanoušci seriálu The Crown (Koruna) na Netflixu, kniha by vás jistě neměla minout. Při jejím čtení si totiž zopakujete okolnosti z předchozích řad a krásně tak navážete na pro vás aktuální sérii.
Hodnotím 5/5

07.12.2022 5 z 5

Opravdové zločiny 2 Opravdové zločiny 2 Lucie Bechynková

Opravdové zločiny 2 je kniha, která obsahuje příběhy skutečných lidí - ať už se jedná o oběti, tak i o jejich strůjce. Zájem veřejnosti o zločiny je v poslední době nesmírně populární, a já sama jsem ráda, že se o starých případech mluví i dnes. Že staré a mnohdy i zapomenuté křivdy neumírají s jejich obětmi. Je mi velmi líto, že je stále spousta lidí, kteří se nikdy nedozvěděli, co se s jejich příbuznými stalo. Osobně si myslím, že je daleko horší se nikdy nedozvědět pravdu, než čelit kruté realitě. Čtení Opravdových zločinů 2 mě velmi pohltilo, o většině případů jsem osobně neměla zdání, a mrazilo mě z toho, co všechno se stalo. Podcast Lucie Bechynkové a Báry Krčmové ráda poslouchám. Při čtení knihy jsem měla pocit, že mu opět naslouchám, takže za mě knižní provedení bylo zpracováno velmi příjemně a čtivě. Jedinou výtku mám k tomu, že jednotlivé příběhy nebyly vyprávěny vždy stejně. Někdy se začínalo zločinem a vracelo se k minulosti, někdy se příběh vyprávěl od samé minulosti.Líbily se mi kapitoly o Warrenových a jejich případech, které se v knize vyskytují. Zamrazil mě hned první případ, a to případ chlapce Adama Walshe.

15.11.2022 4 z 5

Srdcerváči: Ročenka Srdcerváči: Ročenka Alice Oseman

Pokud milujete sérii Srdcerváče, pak jistě potřebujete i tuto doplňkovou knížečku. Bavilo mě na ní, že je celobarevná, a obsahuje nezveřejněné momenty ze série. V knize se nachází také profily jednotlivých postav, včetně informací o tom, co kdo má rád. A nechybí ani ohlédnutí se do minulosti, kdy se autorka svěřila s prvními náčrty toho, jak si Nicka a Charlieho představovala a jak je poprvé nakreslila. Za mě nezbytnost pro fanoušky série, ale pokud sérii úplně nepropadnete, knihu nepotřebujete :)

15.11.2022 3 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Musím se přiznat, že jsem od autorky vždy chtěla zkusit nějakou knihu, ale nějak se stalo, že jsem se s její tvorbu setkala až letos poprvé. Město duchů jsem si vzala ke čtení o Halloweenském víkendu, a byla to ta pravá volba. První díl trilogie pro mladší čtenáře je psána velmi jednoduše, má velká písmena, a tu správnou duchařskou atmosféru. Hledáte skvělou odlehčenou duchařinu, která se odehrává ve Skotském Edinburgu? Zkuste Město duchů. Ač již nějaký ten rok nepatřím do cílové skupiny, byla jsem z knihy nadšená.V knize nechybí ani popkulturní narážky na superhrdiny, nebo třeba Harryho Pottera. V závěru knihy najdete jako bonus také rozhovor s autorkou knihy. Rozhodně doporučuji k přečtení, protože se dočtete, co autorku inspirovalo pro tento příběh.

11.11.2022 4 z 5

Říkejte mi Win Říkejte mi Win Harlan Coben

Už to tak nějak bývá zvykem, že k podzimu patří i nějaká kniha od mého oblíbeného autora thrillerů Harlana Cobena. Říkejte mi Win je po několika autorových slabších románech opravdu skvěle nabitý thriller, který mě bavil od první až do po poslední stránku. Celá zápletka příběhu se odkrývá pěkně postupně, a čtenář poté spolu s hrdinou může pátrat po oněch tajemstvích a stopách zločinu. Win je skvěle napsaná postava, kterého jsem si velmi oblíbila. Je takovým ochráncem bezbranných nebo ohrožených. Několikrát se dokonce přirovnává k Bruce Waynovi, což perfektně sedí. Říkejte mi Win je vyprávěna z pohledu Wina, který si nenechává stranou vtipné poznámky, nebo děj opepřuje i několika osobními vzpomínkami. Ne vždy se rozhodne správně, ale také kdo ano.Závěr se trošku protahoval, mohlo to mít větší spád, přesto jsem neuhodla, co a jak se ve skutečnosti seběhlo. Pokud máte rádi thrillery, kde hlavním hrdinou není policista, ale svéhlavý hrdina, který se nebojí nějaké rány, a jde si tvrdě za svým, pak vám Wina mohu jedině doporučit.

04.11.2022 4 z 5