rozvera rozvera komentáře u knih

Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Dobře napsaná knížka o vzájemných vztazích Afričanů, žijících v Čechách a hlavně v Praze, s českou populací, především s ženami. Realita je popsána s nadhledem a s patřičnou dávkou humoru, celý příběh jsem však pochopila asi tak, jako život na vzdálené galaxii.

25.06.2018 3 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Po dlouhé době jsem se vrátila k tomuto příběhu , chtěla jsem se přesvědčit, že se jedna z vedlejších postav jmenovala jako já. U čtení jsem se nenudila, trocha humoru, trocha satiry, jak už to u tohoto autora bývá.

03.06.2018 4 z 5

Frida Frida Bárbara Mujica

Román o životě mexické významné malířky Fridy Kahlo , kontroverzní osobnosti , která žila v první polovině 20. století a jejího manžela, světově proslulého malíře fresek, avšak stejně výstředního a kontroverzního Diega Rivery. Rámec románu tvoří neklidná situace v revolučním i porevolučním v Mexiku. Autorka děj románu stylizovala do vyprávění Fridiny sestry Cristi psychiatričce. V knize jsem se chvílemi ztrácela v řadě postav, některých skutečných, jiných zřejmě fiktivních. Skutečná Frida byla tělesně postižená, jednak v dětství po obrně, jednak následkem těžké autonehody, ale přes všechny těžkosti až do konce života malovala, především surrealisticé autoportréty. Autorčin popis událostí, zvláště Fridiných zdravotních komplikací se někdy zdá být až krutě syrový. I když jsem se některými pasážemí knihy musela prokousávat, přesto mě ta kniha obohatila a donutila mně dovědět se něco více o obou malířích i o Mexiku 20. století.

11.01.2018 4 z 5

Solární baroni I - Organizovaný zločin Solární baroni I - Organizovaný zločin Alena Vitásková

Pokud to má být humorný román s nadsázkou, tak je to spíše horor, v případě reálného podkladu- hrůza. Všechna čest autorce.

08.11.2017 4 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Zajímavý pohled do světa dvou mužů, kteří byli léčeni pro duševní poruchu, seznámili se v léčebně a následně spolu bydlí v městském sociálním bytě pod dohledem kurátora. Škoda jen, že příběh popisuje pouze krátký časový úsek, osoby jsou vykresleny velmi plasticky a věrohodně a bylo by zajímavé sledovat dál jejich osudy. Autorovi musela být tato problematika známá, pravdivost příběhu je nesporná.

02.04.2017 3 z 5

Nikdy neříkej, že se bojíš Nikdy neříkej, že se bojíš Giuseppe Catozzella

Silný příběh dívenky ze Somálska, psaný úsporným jazykem, téměř novinářským, ze kterého chvílemi až mrazí. Čtenář se chtě nechtě musí vcítit do nesmírné touhy chudičkého děvčete po lepším životě, touhy proniknout v milovaném sportu, jediném, který může v ubohých životních podmínkách pěstovat a rozvíjet a přeje si, aby to nesmírné úsilí bylo korunováno úspěchem. Někdy ovšem osud zasáhne nečekaně a tragicky, i to je život.

26.02.2017

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Opět jedna milovaná kniha v mé knihovně, i když mám ráda i všechny ostatní knihy tohoto autora, ráda se k některým vracím.

25.02.2017

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Prvně mne tento příběh očaroval v pubertě, a to je už pěkná řádka let. Od té doby jsem stačila přečíst všechny knihy J, Austenové, ale Pýcha a předsudek je z jejích románů pořád mým nejmilejším.

25.02.2017 4 z 5

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

Výborně zpracovaná kniha rozhovorů s 15 novými "zámeckými pány", lidmi různých věkových skupin i povolání, kteří podlehli životní touze něco krásného vybudovat pro sebe i budoucí generace z trosek zámeckých staveb v různém stadiu rozpadu , věnovat uskutečnění svého snu veškerý volný čas a finanční prostředky. Kniha je zajímavá nejen svým obsahem, ale i grafickým zpracováním a působivými fotografiemi.

13.09.2022 5 z 5

Africký příběh lásky Africký příběh lásky Daphne Sheldrick

Životní vzpomínky autorky a její vyznání k životní lásce ke keňské přírodě, při péči a ochraně divoké zvěře v národních parcích, všechny ty prožitky za dlouhá léta, malá vítězství při záchraně ohrožených mláďat, vše dobré i bolestné, co dlouhý život přinesl, to vše je zkumulováno v této poutavé autobiografii. Četba byla pro mne i obohacující, protože popisované prostředí znám je z naučné četby a dokumentárních pořadů.

28.06.2022 5 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Téměř detektívním způsobem podstoupí žena s právnickou praxí, na žádost své pratety, pátrání po předcích rodu, ke kterému obě náležely, a jejich osudech. Děj je situován do dvou časových období a to mimo současnost je rozvinut v posledním čtvrtletí 19. století. Obě dějové linie jsou zajímavé, v poslední fázi se mi ta starší linie zdála být zbytečně překombinovaná,

28.03.2022 4 z 5

Žluté oči vedou domů Žluté oči vedou domů Markéta Pilátová

Autorka z hromady střípků příběhů napříč časem, dějově z Brazílie a Prahy sestavila působivou mozaiku několika postav,
především emigrantů a jejich potomků, vztahu k rodné zemi, o hledání a nalezení pravého domova a smyslu života. Příběh, nevelký rozsahem, má přesto silný psychologický náboj a to nejen v osobách čtyř výrazných žen, ale i jednoho muže, dobrodruha, sloužícího za žold více institucím, který nakonec po pestrém životě využil podle předpovědi cikánky práva na vlastní smrt, protože cestování je sice krásné, ale člověk má mít tam, kde má domov, místo, na němž by vždycky mohl bezpečně spočinout.

02.09.2021 5 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Vychutnávala jsem si každou stránku tohoto baťůžkářského cestopisu z méně známých oblastí Ruska ,napsaného s bystrým postřehem a novinářskou úsporností. Vtipné postřehy, zajímavé myšlenky.
Hodně se mi líbila jedna z výstižných glos, uvedených jako jeden z postřehů:" Básník z 19. století Ťutčev se stal nesmrtelným díky čtyřem řádkům: Rusko nelze pochopit, ani rozumem změřit, má svou tvář. Na tu se dá jen věřit."

29.07.2021 5 z 5

Prodloužený čas Josefa Čapka Prodloužený čas Josefa Čapka Marie Šulcová

Poslední díl rodinné ságy Čapci je věnován literátu, nadanému malíři a hlavně vlastenci Josefovi, který byl hned počátkem 2. světové války uvězněn, prošel řadou koncentračních táborů , přežil až do konce války a pak zahynul, pravděpodobně na tyfus. Krásná kniha o výjimečném člověku, který žil tak trochu ve stínu svého proslulejšího bratra Karla.

15.04.2021 5 z 5

Brána věčnosti Brána věčnosti Marie Šulcová

Třetí díl ságy o rodině Čapků je věnován Karlovi, v době první republiky, až do jeho smrti, v kontextu s celospolečenským děním. Karel Čapek, nejvýraznější osobnost české literatury je na vrcholu tvůrčích sil, působí jako novinář, redaktor a hlavně spisovatel , jehož díla jsou vydávána často dříve v zahraničí než doma. Kritizuje v nich rozjitřené společenské poměry, obavu ze zneužití techniky i z nastupujícího fašizmu, za což musí čelit tvrdé kritice i nenávistným útokům části společnosti, která se cítí jeho tvorbou ohrožena. Tato část rodinné biografie se mi líbí nejvíce, skýtá poučení i pro naši generaci.

05.03.2021 5 z 5

Až nadejde čas Až nadejde čas Peter Høeg

Drsně realistické až depresivní, ale po přečtení jsem se zamýšlela, zda to vlastně není populárně filozofické a psychologické téma, které autor vyjádřil svým románem. Téma výchovně vzdělávacího systému a jeho metody jsou všude ve světě stálé a nekonečné.

23.11.2020 4 z 5

Čapci Čapci Marie Šulcová

Podle mého názoru autorka velmi čtivým způsobem zpracovala románovým způsobem podrobnou biografii bratří Čapků a jejich sestry, v tomto díle hlavně dětství v rodině , včetně působení otce, lékaře lidumila v Úpici, až po dobu jejich dospívání. Vše doplněno přesným datováním. I když mnohé z jejich života znám z jiných pramenů, byla jsem touto knihou zaujata a už mám u ruky další pokračování.

14.10.2020 5 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Jednoznačně nejlepší biografie, která se mi dostala do rukou (díky vánočnímu dárku). Autor (současný premier britské vlády) s velkou novinářskou erudicí , přesně a velmi čtivě zmapoval život V.CH. od dětství po celý život, s jeho vítězstvími i prohrami. Člověka s býčí neústupností, politickými schopnostmi, někdy ve vyšším zájmu hraničícími i s kverulantstvím, osobní statečností, žurnalistickým uměním i řečnickou dovedností i přes vadu řeči, který se stal jednou z nejvýznamnějších osobností dvacátého století . Kniha se mi líbila i proto, že se nezabývá jen osobností protagonisty, ale popisuje i světové události , které měly vliv na jednání tohoto politika, ať už jde např. o búrské války, či konkretní události za druhé světové války. Také jsem ocenila dataci na konci knihy.

26.03.2020 5 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

Auto zvolil nevšední námět a to soustředit do jednoho dne nejen starosti, zvraty, dějinné události současného světa a jeho prudké přeměny, demonstrace pro a proti válce. Pro ztvárnění těchto myšlenek zvolil jako protagonistu, schopného neurochirurga s bohatými profesními i životními zkušenostmi, jehož konáním i myšlenkovými pochody provází čtenáře .V práci zapálený,schopný řídit simultánně několik současně probíhajících operací, naprosto soustředěný, mimo pracoviště plný rozmanitých myšlenek a váhání. Řeší a vyřeší mezigenerační rozpory se svými dětmi, přemýšlí o smyslu a účelů protiválečných demonstrací. Při sporu s násilníkem ve snaze zabránit střetu použije psychologickou fintu, což se následně projeví jako chyba, když je posléze napadena jeho rodina. V závěru se v tomto případě zachová tak, jak mu velí jeho profesní čest.Celým příběhem, který považuji za psychologickou sondu nejen do duše jednoho člověka, ale do společnosti obecně a nadčasově.

18.02.2020 5 z 5

Zvěrolékař v divočině Zvěrolékař v divočině Luke Gamble

Autor na konci svých druhých vzpomínek ze zvěrolékařské praxe doma i v exotické cizině napsal: "Psát druhou knihu bylo nádherné a užil jsem si každou minutu." Já jsem si užila každou minutu při jejím čtení, stejně jako u první knížky.

03.09.2019 5 z 5