rozina351 rozina351 komentáře u knih

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Skvělá detektivka v ryze fuksovském duchu. Téma vztahu mezi dospívajícím synem a jeho přísným otcem - autobiografická linka. Plastické líčení hlavních i vedlejších postav i prostředí. Konec je opravdu nečekaný!

18.11.2019 5 z 5

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Závažná kniha vykreslující ponurou atmosféru Německa v období Výmarské republiky až druhé světové války. Klaus Mann užívá toto dramatické období německé historie jako kulisu pro podrobné vykreslení morálního rozkladu hlavního hrdiny. Hlavní hrdina, populární herec Hendrik (ve skutečnosti jde o biografii herce Gustafa Gründgense), je s bravurou vylíčen jako naprosto odporný tvor, který patrně dosáhnul podle Kohlbergových stádií morálního vývoje pouze 1. mety - jeho charakter je totiž zcela amorální, podobně jako malé dítě hledá nejrychlejší uspokojení a svůj vlastní prospěch bez ohledu na okolí a na konsekvence pro své nejbližší. Mistrně vylíčená narcistická porucha osobnosti, která v narušeném Německu dosahuje obrovského úspěchu. Ukázka toho, jak dostatečně amorální jedinec může elegantně a plynule přecházet od komunismu k nacionálnímu socialismu a zase zpět, aniž by tyto ideologické přemety měly jakýkoli dopad na jeho veřejné působení a popularitu. Klaus Mann odkrývá masku zkažené nacistické společnosti, ukazuje depresivní bezmocnost morálně čistých charakterů, jejichž nositelé buď emigrují nebo umírají. V knize nalezneme mnohé podněty k přemýšlení o současné politické scéně. Jak je možné, že v čele jakéhokoli státního zřízení najdeme psychopaty, kteří se obklopují dalšími popkulturními psychopaty a proč se totéž děje neustále a cyklicky? Mann nabízí své dílo jako odpověď. Hlavním jmenovatelem je nezřízená touha po moci. Román v sobě nese do daleka přesahující mefistofelské poselství: Jak jeho autor, tak i skutečný Hendrik, tedy Gustaf Gründgens, spáchali sebevraždu.

08.11.2019 5 z 5

Kajsa Nebojsa Kajsa Nebojsa Astrid Lindgren

Po idylických a veselých Dětech z Bullerbynu se možná někomu bude zdát knížka dost netypická. Jde o samostatné příběhy s poněkud vážnější tematikou. Lindgrenová se zde nevyhýbá tématu chudoby, smrti, nemoci, osiření. Proti těžkostem, které život staví do cesty, děti bojují s nezdolnou a živelnou podnikavostí a obrovskou duševní silou. Povídky dodávají dětem naději a odvahu. Rodičům otevírají prostor, jak s dětmi hovořit o tíživějších tématech.

07.11.2019 5 z 5

Vánoční večírek Pipi Dlouhé punčochy Vánoční večírek Pipi Dlouhé punčochy Astrid Lindgren

Na večírku u štědré a velkorysé Pipi se každý pořádně rozšoupne a nezapomíná se ani na zvířátka! Krásné počtení, místy až dojemné, pro předvánoční čas jako dělané. I když je Pipin večírek dospělým nepřístupný, stal se mou oblíbenou vánoční literaturou!

04.11.2019 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Děsná blbina, ale jednu hvězdu dávám za čtivost a druhou za občasnou ironii a vtip.

11.07.2022 2 z 5

Vij Vij Nikolaj Vasiljevič Gogol

Výborné! Miluju pohádky, pověsti, slovanskou mytologii, archetypy a horory a tady jsem si přišla opravdu na své. Neotřelý námět, bravurní zpracování. Spolu s Lokisem Prospera Merimé jedna z mých nejoblíbenějších pověstíhororovek.

17.04.2022 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Příjemná dystopická oddechovka, některé momenty jsou podobné s Hunger games, ale toto je méně konfliktní, uhlazené čtení.

02.02.2022 5 z 5

Kniha Ester Kniha Ester Marek Pietoň

Velmi působivá kniha, krásný jazyk i křehký příběh. Forma té nejklasičtější novely. Expresivně vylíčená atmosféra místa i doby. Pro mě milé překvapení, autora jsem vůbec neznala.

11.12.2021 4 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Perfektní :-) Moje první setkání s touto výjimečnou autorkou. Kratší povídky plné napětí, příjemně strašidelné a velmi neotřelé, takhle si představuji kvalitně zpracované horory!

24.08.2021 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Není to úplně špatné, hlavně první kniha se mi líbila, ale do čtení té druhé jsem se už musela dost nutit. Občas je zábava v Hastrmanovi luštit intertextuální odkazy - najdem tam Božku Němcovou, Kanta, Máchu, romantismus a kde co dalšího a v případě potřeby s tím můžem chytračit, ale občas nevím, jestli už té postmoderny není moc. Urban ale umí psát, to se musí nechat.

28.04.2021 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Tak toto bylo něco pro mě! Poslouchala jsem audioknihu v perfektním podání Tomáše Drápely a opravdu jsem si to užila.

28.04.2021 5 z 5

Život před sebou Život před sebou Émile Ajar (p)

Krásná kniha a asi jedna z nejlepších, co jsem za poslední rok četla. Velmi se mi líbí, že není psána z klasického evropského-křesťanského hlediska, ale pojímá muslimsko-židovskou tématiku velmi neotřelým způsobem. Téma knihy je křehké a dojemné, ale díky osobitému a velmi břitkému humoru to nepůsobí kýčovitě. A některé promluvy postav by se mohly tesat do zlata. Momovi i paní Růžence jsem moc fandila a přemýšlím, že si knihu pořídím i do knihovničky. I přes veškerou chandru, kterou postavy zažívají, je kniha především o lásce a naději,

28.04.2021 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tak tady jsem shovívavější, než u ostatních Coelhových knih, ono to asi patří k věku, jako young adult literatura to není úplně špatný, četla jsem to v pubertě a byla nepokrytě nadšená. Umělecká ani zvlášť zásadní literatura to není, ale svůj účel to v jistých vývojových obdobích asi plní.

05.04.2021 3 z 5

Soudce a jeho kat Soudce a jeho kat Friedrich Dürrenmatt

Klasicky neklasická mrazivě břitká detektivka. Velmi příjemné podzimní čtení!

06.01.2021 5 z 5

Josef Fouché Josef Fouché Stefan Zweig

Poslouchala jsem jako audioknihu v podmanivé interpretaci Josefa Vinkláře. Z knihy jsem nadšená, Zweigovi jako bytostnému morálně pevnému humanistovi se naprosto dokonale podařilo vylíčit odporného politického bezpáteřního tvora, před jehož ohebností a úlisností zůstává rozum i světové dějiny v údivu stát. Protože být v čele Velké francouzské revoluce, přežít girondistické a jakobínské čistky, podílet se na odstranění Robespierra, významně se uplatnit za Napoleona, nechat se přes jakobínskou minulost povýšit do šlechtického stavu a nakonec ještě přicmrndávat Ludvíkovi XVII., to už chce pořádný politický kumšt a absenci páteře! Kam se hrabou dnešní politici s estébáckou minulostí, kniha mi dala uklidňující vhled v tom smyslu, že mocichtivé, patologické osobnosti se vyskytují napříč epochami a zvládly toho nesrovnatelně víc, než naši čeští žabaři. Kniha je strhující výpovědí o dějinách i o psychice člověka. Autorovi se podařilo udržet napětí až do samotného konce. Téma i způsob zpracování bych přirovnala k Mefistovi do Klause Manna.

04.01.2021 5 z 5

Via lucis Via lucis Jindra Jarošová

Příjemné čtení o lidské nezdolnosti, možná trochu idealizované - například příchylnost Heleny a její vychovatelky mi připadala vně beletristického zpravování chvílemi až děsivá. Nicméně kniha je velmi čtivá a kvalitně zpracovaná. Helenin příběh je velmi inspirativní.

28.11.2020 5 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Ale jo! Krásný jazyk, napínavý příběh o osudovosti a posedlosti, pěkně vykreslené charaktery postav, místy mi to dokonce připomínalo Modlitbu za Owena Meanyho!

16.07.2020 5 z 5

Strážce duší Strážce duší Arnošt Vašíček

Poslouchala jsem jako audioknihu. Nebylo to špatné, napětí i tajemno je v knize krásně zpracováno, ale určitě to není kniha, ke které bych se potřebovala vrátit. Jako mysteriózně laděná detektivní oddechovka moc fajn.

16.07.2020 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Krásný příběh, Dahl využívá možnosti vypravěčské fantazie na maximum a plní dětem i dospělým ty nejbarvitější sny. Styl vyprávění je svěží, příběh lehce plyne i parádně graduje, nechybí momenty přímo děsivé a velmi velmi nevýchovné, což děti (i já) milujeme. Dahl umí na papír dostat nefalšovaný dětský svět oproštěný od všech dospěláckých hledisek, v tom mi připomíná skvělou Astrid Lindgrenovou.

23.06.2020 5 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Napínavé a čtivé, ale za mě už lehce překombinované a místy nedotažené. Dvojník Mirka Dušína, Mirek Daneš mi připadá už dost bizár stejně jako náhlé zjevení klubového psa Bubliny umučeného za dva dny hladem. Ale věřím, že dospívající mládež se možná takovými podružnostmi nezabývá :-)

19.06.2020 3 z 5