Roubas Online Roubas komentáře u knih

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Jazyk autorky je kapitola sama pro sebe, pro tuhle slovní zásobu by většina vraždila, byť ta květnatost někdy trošku brzdí napětí v klíčových momentech. Zároveň ale dokáže dostat do triviální scény punc epičnosti a magie. Paradoxně se um nazvat věci pravými jmény nejlépe projevuje v pasážích z kroniky osudů místních obyvatel, které byly poutavé a na pár řádcích dokázaly vystihnout nejedno trauma prolézající dnešní společností. Líbí se mi ta provázanost zločinu s hororem. Líbily se mi barvy, chutě a vůně dětství.

23.09.2023 4 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Nádherná knížka. Smrt před úsvitem je laskavá, záhadná, plná dětské nostalgie, dojímavá i vtipná, mrazivá i hřejivá, ale hlavně lidská. Je to knížka pro všechny, co někdy byli dětmi a odmítají v sobě to dítě jednou provždy umlčet. Především je ale o lidech a právě tady si dovolím smeknout nad počtem vedlejších dějových linek, které autor rozehrává s propracovaností vypointovaných mikropovídek. Nevím, kdy naposledy (a jestli vůbec někdy) jsem měl ze čtení nějaké knížky takhle nefalšovanou radost. Nutila mě rychle listovat, abych se dozvěděl, co bude dál, dojímala mě skrze osudy postav a dokázala mě i hlasitě rozesmát.

15.05.2023 5 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

Michael Robotham má dar všeříkající stručnosti. Jeho dialogy a popisy jsou krátké, úderné a nebývalé trefné. Na to, aby vám před oči dostal některou z vedlejší postav, mu stačí dvě věty. Dalším a tím největším kladem téhle série, je samotná hlavní postava Joea. Jeho psychologické postřehy, úvahy a analýzy lidí z něj dělají tu největší vábničku téhle série. Tam kde jiní tahají zbraně a pěsti, vystačí si s intelektem a charismatem. Tam kde jsou ostatní hlavní postavy knižních sérií hrdinové, zůstává Joe hlavně člověkem.

Kniha běží ve dvou dějových liniích, kdy sledujeme jak cestu k dopadení vraha, tak kurzívou napsané části z pohledu pachatele. Krátké kapitoly, úderný styl a exkurze do mysli viníka tak dělají z příběhu nebývale čtivou záležitost. Na samotném vyšetřování je nejlepší, že Joe postupuje opravdu krok po kroku. Detektivním staromilcům se bude líbit, že technologie zde nehrají prim. Joe chodí po domech, pokládá nepříjemné otázky, analyzuje a dost často se setkává se nelibými reakci pozůstalých a podezřelých.

Robotham navíc neodbil ani osobní linku. Dostatečný prostor tak dostávají i manželka a jeho dvě dcery. Sám Joe usiluje o návrat do manželského soužití a chce trávit, co nejvíce čase se svými dcerami. Právě tahle linka doplňuje k napínavým sekvencím detektivního vyšetřování ještě emoční horskou dráhu a díky tomu vytváří z knihy Zavři oči perfektní čtenářský zážitek.

07.01.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

Zábavná kniha, v níž hraje prim sympaťák Jamie a jeho vnímání každodenních peripetií dětského a později i pubertálního světa, a to hlavně vztah jeho matky a finanční problémy táhnoucí se za její literární agenturou, kterým se musí protloukat společně s nebožtíky. Duchům je občas nucen pokládat dost nepříjemné otázky.
Ten avizovaný horor sice naplno nepřišel, byť náznaky byly a nejedna studená postavička se dala využít k pořádně zlovolným skutkům. I tak si troufnu říct, že to příběhu nikterak neuškodilo.
Potěšilo mě naprosto neokoukané a černohumorné (možné) zdůvodnění Jamieho schopností.

26.07.2022 4 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

Svižný horor nesoucí se na vlnách devadesátek a pomrkávající po Kingově veledíle. Jenže Dítě tmy se odehrává v čistě českých reáliích, takže místo čtvrti s rodinnými domy, jsou tady paneláky a budova staré fabriky. Postavy jsou živé, dobře vykreslené a puberťácké problémy autentické. Líbí se mi ta klouzání po hranici, kdy atmosféra je vykreslená áčkově a následuje okouzlující, béčková akce.

21.12.2021 4 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Lars zase válí. Co se detektivní zápletky týče, je tohle možná nejpoctivější díl.
K té jeho práci soukromého očka toho ani moc nepotřebuje. Panáka, štěstí, náhodu i smůlu, pěsti a sešívačku.

01.04.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Achjo. Hodně jsem se na Trhlinu těšil, protože jsem si říkal, že málokterý příběh mi může víc sednout (trocha horor, "reálné" pozadí atd.), ale nebylo to úplně ono. Ta seznamovačka s úvodem, je hrozně dlouhá. Chápu, je to třeba, ale já mám rád, když si knihu užívám od začátku dokonce a nemusím se prokousávat 70% knihy k něčemu, co za to stojí. Konečná třetina byla vtahující, napínavá a chvílemi i poměrně děsivá, na druhou stranu jsem se nemohl zbavit pocitu, že by Igorovi jedna mezi oči hrozně slušela. Je problém, když vás vypravěč a hlavní postava bytostně sere.

17.10.2020 3 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Tohle je přesně čtení po dlouhym a únavnym dni, který vykouzlí úsměv na tváři. Není třeba přemýšlet, jen si užívat hlášky, Larsův cynickej pohled na svět, kde ale občas zasvítí notná dávka lidskosti, jednoduchou zápletku, občas nějakej ten upravenej ciferník a odkaz na film, co všichni známe. Doufám, že z Larse, i když mu je už přes čtyřicet, vyždímá autor co se dá, protože jak po druhym, tak třetim dílu, jsem skočil hned jak byl na pultech a zbytek odsunul na neurčito.

07.10.2020 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Atraktivní román. Podivil jsem se nad "světovostí", kdy nebýt Tokia a japonských jmen, mohl by se odehrávat snad kdekoliv jinde na světě. Jediné s čím trošku zápasím je ten melancholický a depresivní podtón protkaný mladými roky všech postav. Mládí není trest, ale je pravdou, že zkušenosti, které postavy již v brzkých letech získaly jim nemohly na tváři vyloudit americké úsměvy.
Skvělé vykreslené charaktery, svěží dialogy, chytlavý styl a dostatečná hloubka sdělení. Co oceňuji nejvíc, je ta změna tónu přímo šitá každé z vedlejších postav. Zejména Naoko.

18.09.2020 5 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Už dávno a nejspíše natrvalo, jsem utekl od detektivek o sériových vrazích, kde nonstop prší, všichni mají trauma a vraždy jsou uměle vykonstruované ukázky násilí, které mají šokovat davy nenáročných čtenářů ke knihám o svérázných hrdinech s vtipem na rtech, zjizvenou duší i tělem a těmi nejlepšími úmysly v těch nejhorších situacích, odehrávajících v perfektních kulisách zejména amerického podsvětí.
Všechny superlativy už přede mnou řečeny. Práce překladatele je neuvěřitelná, protože tohle byla naprostá radost číst se všemi odkazy a hrátky se slovy. Mytologie jako kdyby k mafii patřila odjakživa a kvůli štěněti bych byl možná taky schopen napáchat pořádnou paseku. Prostředí střídající bary, noční kluby, doupata mafiánů a neowesternová údolí, samoty s výhledy na pláně a zase jen pláně, to už mě máte na lopatkách.
Závěrem snad jen, že za ten týden, co jsme spolu strávili, se knize už zohýbaly rohy a abych pravdu řekl, kurevsky jí to sluší. Tak moc, že to bylo těžké loučení a mám chuť jí hned vzít na druhý rande. Ale počkám si na sestru od Černé hory, která už v USA sbírá pozitivní ohlasy.

08.09.2019 5 z 5

Sestup Sestup Tim Johnston

Atmosférický román o rodinném neštěstí s prvky thrilleru, ve kterém je právě atmosféra a prostředí plné hor a lesů jednou z ústředních postav. Tim Johnston kašle na moderního čtenáře, který chce patnáct mrtvol, šíleného vraha a otevřený konec pro desetidílnou sérii. Pomalu vypráví příběh o zločinu, který rozsekl rodinu na tři kusy a místo, aby sledoval vyšetřování, zaměřuje se na lidské charaktery pozůstalých, kteří tápou sami v sobě a nedokážou si jeden k druhému najít cestu. Charaktery nejsou dobré ani špatné, jsou jen lidé. Mají své chyby, slabiny a touhy. Dialogy jsou stručné a při tom nelze říct víc a vše se táhne v takové zasněžené, neowesternové atmosféře, kterou já osobně hltám stránku po stránce. Upřímně je mi smutno, že podobné knihy se hodnotí jako utahané a nudné, při tom právě TAKHLE se má vyprávět příběh. S citem.

18.11.2018 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Marlowe je řízek. Odjakživa mám pro podobné hrdiny slabost. No komu by neučaroval chlápek, který už málem zarůstá kytičkami a o pět minut déle se vášnivě líbá s krásnou ženou. A hlavně Chandler zvládne zápletku, kterou by dnešní autoři vyplivli na minimálně tři sta stránek, dát skoro na půlku. Jediné co brzdí, jsou ty popisy nábytku a podobně, což ale chápu, jelikož tenkrát se ještě popis vybavení domovů nedal shrnout pod slovo Ikea.

20.09.2018 4 z 5

Mrazivá hlubina Mrazivá hlubina Adrian McKinty

Pochopitelně se budu opakovat, když zmíním, že rozhodující předností Mrazivé hlubiny je dokonale přiblížená dobová atmosféra. Začátek mi učaroval, hlavně díky skvělému stylu. Krátké věty, často i bez přísudků. Uprostřed knihy jsem začal mít lehký problém s ukecaností a slabým pohybem děje. Druhá polovina mě ale opět chytla a Sean Duffy i přes svou podivnou náturu mi přirostl k srdci. Už vyhlížím četbu té druhé knihy s červenou obálkou.

29.07.2018 4 z 5

Nic není svaté Nic není svaté Dennis Lehane

Začátek mi příliš neučaroval a já si hlupák usmyslel, že čtu zatím nejslabší díl. Relativně jednoduše vypadající zápletka se sektou, či pochybnou církvi nabízející pomoc od žalu se mi prostě nepozdávala. Jenže Lehane celou mojí vizi toho, kam se případ může ubírat v klidu smáznul a střílel do mě jeden napínavý zvrat za druhým. Kenzieho klidné hlášky ve vypjatých situacích bych klidně tesal do kamene. Takže po třetí smekám klobouk nad tou ohromnou poctivostí příběhu, která mi u dnešních bestsellerových a hlavně prvoplánových thrillerů chybí. A hurá na dost možná nejlepší díl téhle série.

09.02.2018 5 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Dennis Lehane

Pokud jsem byl u Černé nenávisti nadšený, nevím jak svoje pocity popsat u druhého dílu. Přibylo napětí, které šlo někdy až na hranu, možná za hranu, násilí a syrovosti a ubylo vtípků, protože hlavní postavy už nemůžou trousit hlášky s takovou frekvencí, protože se začnou pořádně bát. To dilema a ptaní se sebe sama, jestli má cenu se pořád hnát za spravedlností, když všude kolem je jen násilí, násilí a násilí, mě na tom baví nejvíc a Lehane v tomhle díle svoje postavy vyždímal až úplně kost, některé fyzicky, ale tu psychickou stránku zvládl na jedničku s hvězdičkou. Dost možná nejlepší krimi román, který jsem kdy četl.

20.01.2018 5 z 5

Černá nenávist Černá nenávist Dennis Lehane

Vtěsnat do relativně slabý knížky tolik postav, ať už zkorumpovaných, zvrácených, vtipných, dát tak velký prostor ústřední dvojici soukromých oček, aby si na ně člověk ihned zvykl a chtěl s nimi zajít na drink, ukázat společnosti poměrně nepříjemný pohled do zrcadla, šikovně zvládnout akční scény a ještě u toho všeho být vtipný? To asi bude umění. Nenašel jsem jediný slabý odstavec.

15.01.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Na filmové zpracování Sněhuláka jsem se těšil snad půl roku dopředu. Od Nesba jsem do té doby četl jen Netopýra, ale když jsem odcházel z kina a litoval každé koruny, kterou jsem vyměnil za lístek na ten po všech stránkách nezvládnutej film, musel jsem si knihu co nejdřív přečíst. Sněhulák mě dostal. Je to komplexně zvládnutý příběh, který si udržuje poměrně vysoké tempo a staví příběh na poměrně děsivé zápletce a na Harrym Holeovi, který je opravdu ďábel. Nesbo výborně hází čtenářům klacky pod nohy a vždy jen lehce naznačí, kdo by mohl být pachatel. Potom to vezme zpět a za nějakou dobu vám dá zase na chvíli čuchnout. I když si troufnu říct, že pozorný a zběhlý čtenář by vraha odhalil již v polovině knihy. Už jsem naplno pochopil, proč ty davy tak hltají tu rozervanost a workoholismus Holea a hltají jeho knihy jako smyslu zbavení. Ostatní případy se pokusím dohnat a troufnu si říct, že Sněhulák je učebnicí severské detektivky.

03.12.2017 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Naprosto nerozumím ovacím na adresu této knihy. Při čtení jsem stále čekal, až se konečně něco stane, čekal a čekal a čekal a ono se stalo, bohužel to celé zabralo jen pár stránek. O nějaké atmosféře, nebo strachu snad ani nemůže být řeč.

13.09.2016 2 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Purpurové řeky mají vynikající styl, atmosféru i postavy, a to vše se odehrává v mrazivém prostředí horské univerzity. Všechna ta zákoutí, odlehlá místa, dobré dialogy, samostatné pátrání dvou detektivů v podstatě na vlastní pěst (bez technologií) a slušná porce násilí dávají dohromady opravdu hutnou jízdu. Ústřední zápletka a vůbec motiv vražd je neokoukaný a originální. Jediný problém mám s koncem, který je dle mého názoru hrozně překombinovaný.

20.06.2023 4 z 5

Asfaltová pustina Asfaltová pustina S. A. Cosby

Mám doma všechno, co u nás vyšlo a napsali to páni Lehane a Pelecanos. Od doby, co jsem Asfaltovou pustinu viděl v edičním plánu, jsem se těšil, že se tu konečně objeví něco v jejich stylu. Parádní a drsná kriminálka, kde se klouže po hraně zákona, lidi jsou z masa a kostí a chybují a kde rána pěstí někdy řekne více než tisíc slov. A pan Cosby mi to všechno splnil. Nejenom, že vytvořil dokonale plastickýho chlapa, kterej je jak milujícím otcem a manželem, tak bývalým řidičem z podsvětí, co když sedne za volant, tak lítá a když si nekdo troufá, tak se mu plaší kladiva, ale zároveň to všechno zasadil do šipanavých kulis americkýho Jihu, kde se dá narazit na pěknou porci zákeřných parchantů, nebo tak kilometry na vůbec nic. No a když se "Bug" nechá ukecat na poslední prácičku, protože servis drtí konkurence a tři děti něco stojí, zadělá si tím na hodně problémů, který nejdou řešit verbálně.
Cosby to má absolutně v malíku, zvládá zápletku, tempo, hlášky, násilí, osudový dialogy, vztah otce a syna i emoce.
Kupte si to, protože bych si hrozně přál, aby se k nám dostalo všechno, co tenhle drsňák z jihovýchodní Virginie napsal.

18.10.2022 5 z 5