Černá nenávist

Černá nenávist https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137288/bmid_cerna-nenavist-iuQ-137288.jpg 4 118 27

Dennis Lehane v Černé nenávisti bravurním způsobem kombinuje údernost románů Jo Nesba s nostalgickou poetikou Tany Frenchové - a v jeho podání není zdaleka nic prvoplánové, jak by se na první pohled mohlo zdát. O tom svědčí i excelentní filmové adaptace románů Tajemná řeka, Prokletý ostrov a Sbohem, baby. V žánru kriminálního dramatu můžete těžko volit lépe. Patrick Kenzie a Angela Gennarová, soukromí detektivové se specializací na hledání zmizelých osob, vystupují kromě Černé nenávisti ještě v dalších pěti samostatných knihách. Jejich příběhy se odehrávají v Bostonu a oba vyšetřovatelé mají více přátel na odvrácené straně zákona než na té správné - v čele s psychopatem se zálibou ve výbušninách Bubbou Rugowskim. Je to temný svět, ale hrdinové v něm umějí chodit. V každém z těchto šesti románů Lehane proniká hlouběji do podstaty zla: od zkorumpovaných politiků, pedofilů, sériových vrahů, otců tyranů, černošských gangů až po vůdce sekt a psychopaty. Zároveň se v nich naplno projevuje autorův svébytný styl, ve kterém se drsná škola spojuje s osobní existencionální výpovědí. Dennis Lehane se noří do prostředí městských gangů, rasových bojů, politiky a ušmudlaných lidských osudů - aniž by se v těchto motivech utopil a přestal psát strhující thrillery.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Epocha (ČR)

A Drink Before the War , 1994

Allena24
23.07.2023 5 z 5

Jsem nadšená a těším se na další knihy od DL. Doporučuji.

jarda155
16.07.2023 4 z 5

Jednoduchý příběh bez nějakých odboček a matení čtenáře, jak jinak by to mohlo dopadnout.Doba bez mobilů a korektností.
Hodně mi sedl styl psaní.Určitě dojedu i další díly série.

ArwenAragorn
04.12.2022 5 z 5

85%
Pokrčil jsem rameny: "Jsou to zvolení zástupci lidu (pozn. senátoři). Očekávat od nich celou pravdu a nic než pravdu je totéž, jako myslet si, že šlapky půjdou s chlapem zadarmo."
...Z ložnice nic nevyskočilo a nezačalo přede mnou křepčit s neonovým nápisem STOPA!!! V koupelně taky nic. Kuchyň a obývák rovněž odmítly spolupracovat...
__________________________________________________________________________________________________________
...Billy ještě zdůrazňuje svou vychrtlost těsnými džínami a přiléhavými tričky. Rukávy nosí vyhrnuté skoro až k ramenům, aby vynikly neexistující bicepsy. Černé vlasy připlácnuté k hlavě budí dojem, že se česal kladivem...
Dokonalý thriller drsné školy, odehrávající se v Bostonu. Autor dokáže skvěle popsat prostředí jednotlivých částí města, prostředí zkorumpovaných politiků, pedofilů, sériových vrahů, gangů, vůdce sekt a psychopatů. K tomu patří i typický humor, který se mi moc líbil.
V tomto thrilleru se poprvé představí dvojice soukromých vyšetřovatelů Patrick Kenzie a Angela Gennarová. Citace: Sympatičtí hrdinové a strhující scény se tady mísí s realističností a krutými morálními volbami, civilnost se syrovými emocemi. Autor disponuje mimořádným vypravěčským uměním, takže knížka je kromě trvalého napětí ještě neuvěřitelně čtivá.
Nevím, proč jsem se této sérii tak dlouho vyhýbala. Moc příjemně mě překvapila.
Určitě doporučím!

TeaPeter
11.07.2022 3 z 5

Rádoby drsná kniha. Pár dobrých hlášek. Ale jinak... Všechno do sebe až příliš zapadalo a každý souvisel s každým. To už je snad uvěřitelnější pohádka o Červené Karkulce. Možná je to tím, že to zatím byla prvotina a autor potřebuje čas na to, aby si urovnal svůj styl. Alespoň nějaké hvězdičky nechávám za to, že se autor nebojí poukázat na to, že není jen bílý rasismus,

Pampalini
20.01.2022 4 z 5

Prvotina, až se nechce věřit. Lehane ví o čem píše. Postavy ze života, promyšlený příběh. Na hodnocení mírně ubírá prvolánová válka gangů a prvotinová užvaněnost. No a ještě svojský výklad spravedlnosti. Výborný je morální přesah. Kde končí konstatování, že to není moje věc? Kolikrát člověk vidí, že někdo dělá jinému zle a neudělá nic? Ať si to vyřeší mezi sebou? Fackami, žehličkou, psychickým nátlakem? Že to má téměř 30 let je to pořád hodně aktuální.

broskev28
16.12.2021 4 z 5

Pro mě první kniha tohoto autora, neznám ani jeho filmy. Ale už teď vím, že se po jeho dalších dílech budu neúnavně pídit, protože jestli tohle byla prvotina, pak by pánové Chandler, Cheyney, Chase (podivná abecední kumulace) a jim podobní mohli tiše závidět. Anebo ještě lépe: určitě by mu rádi poklepali na rameno a pozvali ho na drink.
Já jsem byla lapena od první kapitoly - ústřední dvojice, nagelovaní a nezpochybnitelní zadavatelé-politici, oddělená siamská dvojčata Devin a Oscar, psychopat Bubba. Co věta, to perla a já jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo dlouze přemítat, jak někdo dokáže do obyčejného oznámení jisté skutečnosti vložit tolik ironie, sarkasmu, pesimismu, porozumění, znechucení, vystřízlivění . . . nemám slova, jimiž bych to vyjádřila, ale bylo to skvělé.
Velkou zásluhu na čtivosti knihy má určitě i plnokrevný (?!?) překlad Petry Andělové, který ale nevylučuje občasné tiskové chyby, škoda. Ovšem do hlubin zapomnění bych poslala autora obálky - pokud znázorňuje hlavní hrdiny, pak si dovolím upozornit, že dámská polovina páru měla dlouhé černé vlasy . . .

"Dovedl umění vlády železné pěsti v hedvábné rukavičce k absolutní dokonalosti. Ničím - tónem, gestem, pohledem - nenaznačil nelibost, ale Jim se tvářil, jako kdyby ho přistihl, jak nakopl sousedovic kočku."

Jaruš7
08.10.2020 5 z 5

První autorův román a hned nabitý extrémem rasovosti.
Příběh jako ukázková sonda do problémů a zločinnosti z obou stran konfliktu barev.
Citace:"Cos mu udělala? " šeptal jsem jí a snažil se potlačit radostné překvapení v hlase. Nejspíš se mi to nepovedlo.
Zavrtěla hlavou a dál se ke mně tiskla.
..oba (vyšetřovatelé) mi připadali šťastnější než v den, kdy oba naráz přestali muset platit alimenty.
Stylově v trendu "Drsné školy", čtivé superdílo.
Lehane nezklame.

Vyjana1
02.02.2020 3 z 5

Občas jsem se v tom ztrácela, složité na čtení, mnoho zbytečných témat, jak už zde napsal v komentáři jaskr.
Hrdinové jsou opravdu sympatičtí, chtěla jsem vědět jak to s nimi bude dál, proto jsem to dočetla.
3 hvězdy jsou tak akorát.

cie
24.08.2018 4 z 5

Moc se mi líbil humor a nadsázka...kdyby autor ubral přestřelek, aby to nebylo jak v laciným americkým filmu, dostal by ode mne pět hvězd.

Pauline23
28.07.2018 5 z 5

Skvěle napsané, Patrick mě bavil svým humorem a přirovnáním. Kniha je skvěle vyvážená pro svůj humor, tak pro války gangů, rasismus a vysokou hru politiků...za mě úžasný a jdu na druhý díl... jedině doporučuji. Kniha je určena k zamyšlení nad žitím pod "politickými otrokáři"ve jménu demokracie.

encyklopedie
20.04.2018 5 z 5

...sice je to ze série
Patrick Kenzie & Angela Gennarová (1.), ale já to četl jako poslední /knihovníku, styd se!/
Nicméně to vůbec neubralo na žádném hodnocení a je to stovka jako mých oblíbených 321% .....
Lehane je špica a jestli se nebude vydávat pro neprodejnost, tak jsme čtenáři hooooooodně poškozeni .....kurecpalec, jestli bych se nenas...
Kokotin jsou v Knize mraky .......

Lmslaver
05.04.2018 5 z 5

Při čtení Černé nenávisti se na vás sesype kulometná palba skvělých hlášek, brilantní akce a kvalitní detektivní práce dvou hlavních hrdinů. Série Kenzie a Gennaro se Lehanemu povedla na jedničku a je jen škoda, že není v češtině vydána kompletně.

Roubas
15.01.2018 5 z 5

Vtěsnat do relativně slabý knížky tolik postav, ať už zkorumpovaných, zvrácených, vtipných, dát tak velký prostor ústřední dvojici soukromých oček, aby si na ně člověk ihned zvykl a chtěl s nimi zajít na drink, ukázat společnosti poměrně nepříjemný pohled do zrcadla, šikovně zvládnout akční scény a ještě u toho všeho být vtipný? To asi bude umění. Nenašel jsem jediný slabý odstavec.

davas
12.01.2018 4 z 5

Určitě hodně dobrá kniha ,které se mi zpočátku nečetla lehce...člověk si trošku musí zvyknout na jiný styl psaní ...ale asi od 60 stránky to nabralo ten správný směr a pak už to bylo super čtení ...

Killingjoke
27.07.2017 5 z 5

První dostaveníčko sympatické dvojice soukromých oček Kenzie a Gennaro od mého, v současnosti asi nejoblíbenějšího autora beletrie. Možná někomu kniha přijde jednoduchá, možná někomu nesedne. Je třeba si však uvědomit, že se jedná o první díl výborné série a přesto už zde autor ukazuje svůj potenciál... Příběh je drsný, syrový, přesně jako je svět a postavy pohybující se po bostonském předměstí. Autor využívá sociálního kontextu, ukazuje, že nic není černobílé. Dennis Lehane je mistrem moderní drsné školy, králem který se snaží na tento subžánr dívat novýma očima. Proto jsou jeho příběhy tak nějak uvěřitelnější a člověk se s postavami dokáže více ztotožnit a dokáže pochopit jejich pohnutky a jednání. Parádní rozjezd série...

jaskr
14.04.2017 3 z 5

Noirová detektivka/thiller se všemy klady i zápory, které k žánru patří. Více či méně drsní, cyničtí a hláškující, ale morální, detektivové, zapletení do zdánlivě jednoduchého případu, který se změní v něco "závažnějšího". Autor do knížky nacpal tolik problémů (zkorumpovaní politici, válka gangů, pedofilie, rasismus, násilí na dětech) až mi to vadilo, resp. přišlo zbytečné. 5/10

bertrand
28.07.2016 4 z 5

Knihu musím vřele doporučit, Lehane rozhodně umí atmosféru i postavy (hrdiny si fakt oblíbíte) - osobně mi ale vadilo, že se v druhé půli zvrtne v tuctový akční thriller. Nebyl jsem totiž tou první půli ještě dost ukojen! Ale zdá se, že v pozdějších knihách to Lehane vydatně napravil...
Apropos ty obaly knih s touto detektivní dvojicí to je fakt kapitolka sama pro sebe... kde berou v nakladatelství ty typy na fotkách - a to má být opravdu pořád stejná dvojice pátračů? Možná skončili na plastice nebo závislí na steroidech, budu muset přečíst i další díly...

trudoš
25.05.2015 5 z 5

Pro mě nejlepší detektivka za rok 2012 a možná i vůbec nejlepší kniha toho roku. Plná napínavého děje, inteligentních úvah, vtipných hlášek a sympatických postav. Autorovi hrdinové se dokážou pořádně dostat pod kůži a člověk na ně prostě jen tak nezapomene. Fór je v tom, že nejde o žádné borce, kteří by byli nepřemožitelní a věděli si rady za každé situace. Jde o veskrze lidské bytosti, s naprosto civilními problémy všedního dne. Žádné ploché figurky zastupující dobro a zlo v různých podobách. Černá se mění na bílou a šedivé je najednou víc, než jeden dokáže unést. Podobně si autor vede při popisu prostředí. Ač se děj odehrává v bostonských uličkách, ty se rychle stávají paralelou pro jakékoliv důvěrně známé velkoměsto, ve kterém žijete, se všemi nástrahami, které moderní doba nabízí.
Dennis Lehane je jednoduše strhující a jeho romány patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co angloamerický thriller nabízí.

rose
14.05.2015 3 z 5

Řekla bych takový dobrý průměr. Drsná škola, drsné prostředí, drsná zápletka. Není to knížka, ke které bych se musela vracet.

Baiba
21.10.2014 3 z 5

Bohužel je trochu znát, že se jedná o prvotinu, zdaleka nemá tak propracovanou zápletku jako Gone Baby Gone, zajímavé postavy ani temnou atmosféru. I ten Patrickův vnitřní komentář ve stylu Phila Marlowa mě chvílemi trochu iritoval, i když občas je opravdu vtipný. Ale není to špatné čtení, děj (i když trochu předvídatelný) je svižný a hlavní hrdiny si oblíbíte. Drásavost Gone Baby Gone nebo Tajemné řeky ale chybí...

sekty černoši zmizení lidí

Dennis Lehane