rikiki rikiki komentáře u knih

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Skvělá knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout natolik, že se mě přítel přišel v 6 večer ptát, zda mu dneska upeču ty slané šneky, které jsem mu ráno slíbila :D od této autorky jsem četla ještě knihu Do vody a ta byla taky skvělá. Thrillery nejsou žánr, který bych vyhledávala, ale tato autorka umí psát opravdu čtivě. Těším se na 3. knížku, která od ní v Česku vyšla a asi si vezmu tak dva dny volna, abych si ji mohla v klidu přečíst :)
Pokud ještě nevíte, co k Vánocům, tak tohle je dobrá volba.

21.11.2021 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Kniha, kterou si budete chtít přečíst na jeden nádech. Kniha, kvůli které půjdete spát ve 3 ráno, protože přece teď nemůžete přestat. Kniha, která vás donutí se zamyslet nad tím, zda máte přístup k místní studni s vodou a zda by nebylo dobré si ve sklepě uskladnit několik litrů pitné vody, kdyby někdy došlo na nejhorší. Tohle všechno tato kniha se mnou udělala a já jsem ráda, že existují i knížky Helix a Zero, které ve mí snad vyvolají podobné pocity.
Děj se odehrává v různých místech a přeskakujete mezi postavami, které jsou velmi rozdílné a někdy je to až zmatené, ale mě se ta dynamika líbila. Líbil se mi odlišný pohled na problematiku a na celkovou situaci.
Vemte si den volna a zrušte všechny plány, protože pokud se do toho dostanete tak, jako já, nebudete chtít přestat!

15.11.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kniha mě bavila, líbil se mi vykresleny charakter postav. Jejich myšlenky, důvody. Kdo je vrahem jsem netušila až do posledního okamžiku. Kniha je svižná, pořád se v ní něco děje a nudit se určitě nebudete.

25.11.2021 4 z 5

Ideální svět Ideální svět Theresa Hannig

Kniha se čte sama, vklouznete do ní a ani nevíte jak. Popis světa Samsona Patka byl příjemný, nebyl nutně detailní a ani moc povrchní. Podobnost s 1984 nelze popřít, ale setkáme se s modernějšími technologiemi, takže se do této role může vzít i člověk dnešní doby. Opět mě to donutilo se zamyslet nad tím, co vše o mé ví internet a sociální sítě, pokud si rádi prohráváte s touto znepokojivou myšlenkou, doporučila bych ještě knihu Zero od Elsberga.
Konec za mě byl super, nepočítala jsem s ním, byl to pro mě celkem zvrat. Postava Samsona Pátka mi přišla fajn, umím se s ním ztotožnit a mám pro něj pochopení. Jak bychom v jeho případě reagovali my?

01.06.2021 5 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Obvykle podobnou literaturu nevyhledávám, takže jsem byla skeptická. Knížka mě ale chytla natolik, že jsem povídky přečetla za dva dny. Je to napsáno velmi čtivě, každá povídka je originální a po dočtení na sebe zanechá vzpomínky, které nejsou veselé, ale nutí Vás nad nimi přemýšlet.

05.03.2020 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Naprosto skvělé! Byla jsem skeptická vůči tomu, jak moc je autorka vychvalována, ale už se těším na přečtení dalšího její díla. Kniha mě zatáhla do děje, nenudila jsem se s ní, když už si myslíte, že znáte odpověď na otázku, přijde další otázka nebo něco, co vám tu odpověď vyvrátí. Líbily se mi i postavy, byly dobře napsané. Hezký popsána i jejich minulost, takže je díky tomu lépe pochopíte. A ten konec? Ten je skvělý!!! Opravdu mě překvapil. Jsem ráda, že jsem sáhla po tomto žánru, kterému se obvykle vyhýbám. Stalo to za to.

03.10.2021 5 z 5

Na to, jak moc byla tato kniha všude propagována jsem čekala větší trhák. Ale není špatná. Styl psaní autora nesedne každému. Autora samotného bych potkat nechtěla, v některých situacích se chová jako hulvát. Vzhledem k tomu, kolik je dnes stresu a jak je na nás ze všech stran tlače o, abychom byli skvělí v pracovním i osobním životě si ale myslím, že může tato kniha někomu opravdu pomoct s tím, aby se kvůli všemu tolik nestresoval.

03.10.2021 3 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

Po přečtení Blackout, Zera a Helixu, ze kterých jsem byla nadšená, obzvláště z Blackout, jsem k této knize přistupovala skepticky. A to díky komentářům níže. Oceňuji snahu autora, vysvětlit ekonomické pojmy i laikům. Byť jsem se tomuto tématu okrajové věnovala během studií, občas jsem se ve vysvětlování ztrácela a neumím si představit pocity někoho, kdo je naprostým laikem. Když ale člověk chtěl a dával pozor, pochopit to šlo. Postavy mě nějak extra nezaujaly, potenciál tam byl, ale něco tomu chybělo. Na Jill z Helixu si občas vzpomenu, na reportérku z Blackout taky. Velmi krásná žena (která by se zřejmě uživila i jako supermodelka) s vysokou inteligencí mě zpočátku nadchnula, časem mi to ale přišlo takové nedotažené, neskutečné. Pokud nebudete knihu porovnávat s těmi předchozími, budete zřejmě relativně spokojení. Je fajn, že to pomůže popularizaci tématům, kterým se kniha věnuje, donutí člověka k zamyšlení se. Ale něco tomu chybí. Něco víc. Chtělo to víc zapracovat na postavách, Elsberg na to má a umí vytvořit skvělé postavy, tady se mu to ale dle.meho nepovedlo. Prislis se soustředil na vysvětlování ekonomických pojmů.

12.07.2021 3 z 5

2084: Konec světa 2084: Konec světa Boualem Sansal

Nedala jsem ani první kapitolu. Styl psaní je příšerný. Utahaný, po přečtení několika stránek ani nevíte, o čem byly. Pro mě velké zklamání, nic tak nepříjemného jsem několik let nečetla.

04.02.2021 odpad!

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Po přečtení Blackout a Helix se konečně odhodlávám ke kritickému zhodnocení této knihy. Blackout mě pohltil, přečetla jsem jej během krátké chvíle. Helix byl také super. Ale Zero, to mě trochu zklamalo. Kdyby jej nesoudila s ostatními knihami od Elsberga, třeba by dostalo i plný počet hvězdiček. Ale takhle musím jednu ubrat. Nesedlo mi hlavní hrdinové. Trochu mě to nudilo. Ale fascinovalo mě, jaká další moderní a chytrá technologie přijde a zároveň ten šok, když si uvědomíme, že to, co prožívají hrdinové knihy možná jednou přijde a třeba v Číně už je to možná tak trochu denním chlebem. Pokud se zajímáte o moderní technologie a bojíte se, že vás sledují, tuhle knížku si určitě přečtěte. Donutila mě se zamyslet na tím, jak moc jsme obklopeni telefony, internetem, kamerami a jak moc toho o nás asi ví.

03.01.2021 4 z 5

Sto tajných dvířek Sto tajných dvířek Nathan David Wilson

Nesuď knihu podle obalu, říká se. Já to ale často dělám a tato se mi líbila už od prvního pohledu. Je to skvělá kniha, která je určena spíše pro mladší, ale u mě dospěláka učarovala. Začátek se opravdu trochu táhne a ke konci už je to rychlá jízda. Pomalý začátek ale vůbec nebyl na škodu, alespoň jsme lépe poznali hlavní postavy. Styl psaní je milý a místy je tam vložená poznámka, která Vás donutí se pousmát. Klidně by ta knížka mohla být delší a velmi mě potěšilo, že existují dvě další pokračování. Kniha mě vlastně ani na chvilku nenudila a spíše jsem koukala, kdy už se dočtu konce, abych zjistila, jak to dopadne. Světy za dvířky poskytují velké množství možností a příběhů, určitě by z toho šlo vykřesat ještě několik dalších knih.

15.11.2020 5 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Když milujete kočky a vybíráte si podle toho i literaturu. (Vtípek :) Kombinace Japonska a téma kočky byla skvělá. Nikdy jsem nic takového nečetla. Ta kniha mě velmi zasáhla. Je to naprosto jiný styl, než co jsem kdy četla. Je to ale příjemné, nenáročné čtení. Žádné drama. Kniha u které budete přemýšlet a o které budete přemýšlet.

20.10.2020 5 z 5

Už žádné plasty Už žádné plasty Martin Dorey

Skvělá knížka, díky které pochopí problematiku plastů a to, jak je správně třídit opravdu každý. Mohla by inspirovat k zamyšlení a třeba jen malé změně v životě i zatvrzelé anti třídiče. Co jsou to plasty a jak s nimi nakládat pochopí díky této knížce i člověk z jiné planety.

28.05.2020 4 z 5

Jasnovidcem proti své vůli Jasnovidcem proti své vůli Henry Jaeger

Milá, čtivá knížka, u které nemusíte moc přemýšlet. Nejedná se o žádnou velkou fantazii, autor se drží s otázkou nadpřirozena dost při zemi. Trochu mě zklamal konec, ale i tak bych knihu doporučila, opravdu nad ní uteče čas a ani nevíte jak.

28.05.2020 4 z 5

Horečka Horečka Lauren DeStefano

Zdravím, též jsem se moc těšila na 3. díl, poté, co jsem zhltla ten 2. =) 3. díl už dávno vyšel v angličtině, psala jsem mail do nakladatelství, které tyto knížky vydávalo(do českého) je poměrně malé, neznámé(podle mě) a psali mi, že 3.díl se nechystá, takže uvažuju nad tím, že si to objednám z Ebay nebo tak, kdo by měl zájem, můžeme dát nějakou skupinovou objednávku, že by se knížek objednalo víc a platilo by se méně za poštovné či za clo. Nebo pokud někdo tuto knížku uvidí někde v ČR v aj, nechť mi napíše vzkaz, budu ráda=)

03.06.2014 5 z 5

Všechny párty zejtřka Všechny párty zejtřka William Gibson

Tohle se nedá číst. Po pár kapitolách to vzdávám. Místy tam člověk objeví opravdu hluboké myšlenky, ale hned v příštím odstavci se opět ztratí a přemýšlí, o čem ta knížka vlastně je a kdo jsou hlavní hrdinové.

03.09.2023 1 z 5

Můj psí deník aneb Jak přežít v rodině Můj psí deník aneb Jak přežít v rodině Zuzana Peterová

(SPOILER) Měla jsem za to, že je kniha určena milovníkům zvířat. Po plánování toho, jak správným způsobem zavraždit kočku, knihu zahazuji.

01.03.2022 odpad!

Jak se zalíbit Jak se zalíbit Marvin Karlins

Knihy na podobné téma nevyhledávám, takže některé informacemi pro mě byly novinkou. Donutí vás ti, zamyslet se nad tím, jak se chováte v určitých situacích a zda na vás tedy dotyčné praktiky platí. Příběhy špiona FBI byly zajímavé. Oceňuji, že v knize najdete spoustu obrázků konrkentich situací, které máte vyhodnotit a na konci knihy je i jejich řešení. Vážně uvažuji nad tím, že začnu aktivně zkoušet některé triky z knížky :)

03.10.2021 4 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Od tohoto autora jsem již četla Blackout a Zero. Blackout mě neskutečně nadchnul a přečetla jsem jej během krátké chvíle. Zero mě tak nenadchnulo. Ale Helix, dávám plný počet hvězdiček. Byl méně napínavý, než Blackout. Ale téma je to dost aktuální a kontroverzní. Postavy mi byly sympatické, byly i dobře popsané a umělá jsem se do nich vcítit. Pasáže mi zmatené nepřišly, podobným stylem probíhají i ostatní knížky od Elsberga. Se závěrem jsem spokojená. Vše se vlastně vyřešilo, ale i tak v člověku zůstane malý otazníkem, který se občas vynoří v mysli a nutí jej se zamyslet, jak to bylo doopravdy a zda se i my jednou budeme muset rozhodvat podobně, jako hlavní hrdinové. Knížku rozhodně doporučuji. A těším se, jaké téma příště Elsberga načne.

03.01.2021 5 z 5

Co si za peníze (ne)koupíte Co si za peníze (ne)koupíte Michael Sandel

Dobrá kniha, kterou nepřečtete jedním dechem, protože se u jednotlivých případů budete chtít zamyslet, zda jsou z Vašeho pohledu v pořádku nebo ne. Pro mě byly některé příklady až neuvěřitelné až šokující, protože něco takového by mě osobně nenapadlo! Lidé jsou vynalézaví a myslím, že se můžeme těšit do budoucna na další produkty a služby, které nám dnes připadají podivné.

15.11.2020 3 z 5