Richisa Richisa komentáře u knih

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

Kniha se mi moc dobře četla. Vůbec jsem nepovažovala Lillian za antihrdinku. Líbilo se mi, že se autorka nebála zobrazit i špatné vlastnosti, které nutně vyplývaly z jejího dětství... Postava tak byla plastická a uvěřitelná.

Sama se vypracovala z nuly, nikdy to neměla jednoduché a vždy si nějak dokázala poradit. Intriky proti konkurenci jsou zcela běžné navíc se vždy dostavilo špatné svědomí a určitá snaha o sebereflexi.

Přišlo mi, že i jazykem se nám autorka snaží podstrčit to, že je hrdinka vlastně zlá. Mrzí mě, že v knize chybí nějaký doslov, kde by autorka řekla, zda a jak moc se jedná o skutečný příběh.

24.05.2020 4 z 5

Kryštof ÁDéHáDě Kryštof ÁDéHáDě Pavlína Brzáková

Od knihy jsem čekala něco jiného, ale dostalo se mi příběhu jedné rodiny. S Kryštofem jsme si prošli obrovským posunem, způsobeným jak rozdílnou prácí s ním tak i jeho zráním.
Líbily se mi zajímavé myšlenky a postřehy, které lze aplikovat na práci se všemi dětmi. Líbila se mi také cesta, kterou rodina ušla. (Velmi nesouhlasím s psychologem v doslovu, kde říká, že se Kryštof ani matka nezměnili)

Nelíbil se mi postoj matky k institucím. Nechce se mi věřit, že se setkali s tolika odmítavými postoji ve školkách a školách, zprvu jsem měla pocit, že mluvíme o době před 20 lety, ne o současnosti. (Ve školství se pohybuji od r. 2009. a už tehdy nebyl problém asistence především na menších školá.ch, kde se bojovalo o každé dítě Vždy ale muselo jít o oboustranně vstřícný proces.
Od té doby se situace rok od roku výrazně zlepšuje...)
Navíc mi trochu přišlo, že matka ode všech požaduje bezpodmínečné přijetí syna, ale sama ho dlouhou dobu nebyla schopna přijmout. O tom, jak asi muselo být dceři, když se matka neustále věnovala synovi se mi nechce ani mluvit, ale chápu, že jsou všichni v těžké pozici, ze které je těžké vyváznout.

12.05.2020 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se mi líbila, příběh byl ucelený, pozitivně laděný. Klobouk dolů před paní Irmou ta si opravdu prožila své... Edita mi přišla velmi naivní na to, v jakých podmínkách vyrůstala, ale dovedla se oklepat a postarat se - to je obdivuhodné...

Co mi velmi vadilo byl začátek a divoké milostné scény, pak trocha krvelačnosti - to mi přišlo naprosto zbytečné, laciné ke zbytku příběhu se to ani nijak nehodilo a trochu jsem uvažovala, zda chci číst dále.
Naštěstí jsem to překonala. Po části o Editě už byla kniha moc hezká...

06.05.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak jsem se konečně dostala i k Haně a jsem velmi příjemně překvapená.

Kniha je jazykově vytříbená (ale to je u p. Mornštajnové typické). Oproti jiným jejím knihám je ale výrazně ucelenější a dějovejší. Povahy hrdinů jsou méně černobílé, dařilo se mi do postav vžít.
Líbilo se mi i jakési rozuzlení na konci. Postupný posun k "lepším zítřkům" je zde cítit, přesto je před hrdiny ještě spousta práce.

Doporučuji.

02.05.2020 5 z 5

Stella Stella Takis Würger

Kniha nebyla špatná co do příběhu, ale nelíbil se mi styl psaní.
Naprostá absence emocí u všech postav, hlavní postavy byly totálně nesympatické - naivní kluk a bezpáteřní holka využívající všechno a všechny (dosahovala omluvitelného cíle nebo si prostě užívala?)
Tak nějak si myslím, že z tématu šlo vymáčknout víc.

27.04.2020 3 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Kniha uvěřitelně mísí historická fakta s literární fikcí za vzniku velmi čtivého románu, který obvzláště čtenářkám přiblíží události okolo atentátu na Heydricha.

Oproti knize 2 proti říši je výrazně méně vojenská, přidává prvek lásky a emocí obecně. Je doplněna fotografiemi a životy rodin hlavních protagonistů.

Doporučuji.

20.04.2020 5 z 5

5minutové Spider-Manovy příběhy 5minutové Spider-Manovy příběhy kolektiv autorů

Musím hodnotit za děti, kterým je kniha určena, a kterým jsem ji taky četla... Všichni synové z ní byli unešeni (2,5 - 8 let) Já bych si tuto knihu nevybrala, ale to je problém mého postoje ne knihy.

Příběhy jsou krátké, obrázky velké (lze víceméně číst i jen z obrázků). Pro danou věkovou kategorii super.

19.04.2020 5 z 5

Samurajův meč Samurajův meč Steve Jackson

Vrátila jsem se do dětství - krása. Příběh se mi líbil, asi 100x jsem umřela, než se mi podařilo ho projít... Všechny příšery zde mají vysoké umění boje, a chce to hodně velké štěstí s kostkami jinak vás může zabít zcela kdokoli... Při množství soubojů, které zde je, je pak kniha jen pro trpělivé :)))

19.04.2020 4 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Příjemná odpočinková kniha. Četla jsem po chvilkách, na ukrácení čekání a pod.

Připomíná mi knihy pana Herriota, jen zde jsou pacienty lidé ne zvířata. Klid, úsměv a pohoda zůstává.

Líbilo...

10.04.2020 4 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Kniha se krásně četla, čím dál ke konci jsem se nemohla odtrhnout a potřebovala vědět, jak vše dopadne. Nutilo mě stále číst dál. I styl byl moc hezký.

Přesto mi přišlo, že je příběh poněkud naivní. Chápu, že dospívající mohou být lehkomyslní a to dodávalo příběhu lehkost, ale nějak mi to bránilo uvěřit tomu příběhu jako celku. Kniha žánru young adult (s výhodami i nevýhodami).

Přesto fajn odpočinková kniha.

07.04.2020 4 z 5

Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Anna Strnadová

MOŽNÉ SPOILERY

Zvláštní koncept knihy. Nějak nechápu, proč autorka vymýšlela dalších 7 let života B. Němcové, (ještě diametrálně odlišných od zbylého života spisovatelky). Jen na to, aby si Němcová naprosto nesouvisle připomínala své bolesti i lásky života opravdového.

Čekala jsem životopis, bohužel se mi dostalo útržkovité vzpomínání osamělé ženy...

Jinak kniha se mi docela líbila, celkem pěkně se to četlo, líbil se mi obraz společnosti s handrkováním o zásluhy a pomluvami - přišlo mi to dost autentické. Příjemná četba, ale čekala jsem něco jiného, a proto asi mírné zklamání...

01.04.2020 3 z 5

Hřbitov dinosaurů Hřbitov dinosaurů Thomas Brezina

Super kniha pro malé detektivy. Naše 1. setkání s Klubem Tygrů a myslím, že ne poslední. Kluky četba ohromně bavila a nadšeně i luštili hádanky.

31.03.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Moc krásná kniha.

Srovnala bych s knihami paní Mornštajnové -příjemně ubíhající děj, hezký jazyk, žádné drama a přitom neobyčejný příběh, který nikoho nenechá úplně klidným - Co oceňuji ještě více, zde je obsažen kratší dějinný úsek, a tím pádem postavy lépe poznáte.

Měli bychom si vážit našich prarodičů - většina jich prožila podobný život jako Anna.

Knihu doporučuji.

25.03.2020 5 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

Super příběh, který jsem znala pouze z filmového muzikálu, kde mi uniklo spousta souvislostí. Na druhou stranu úžasná hudba zase dodá atmosféru.

Kniha ve druhé půli nešla odložit. Děj se hezky odvíjel. První půlka byla zdlouhavá, ale jako úvod do děje asi nutná. V celé knize jsem se prala se stylem a jazykem, což je nejspíš dáno stářím knihy... Asi bych straší věci měla číst častěji :)

21.03.2020 4 z 5

Super kniha. Moc pěkně se četla, spousta zajímavých myšlenek nejen od prota, ale i od ostatních hrdinů. A kdo by nechtěl žít na K-PAX?

13.03.2020 5 z 5

Nejmilejší sbírka pohádek Nejmilejší sbírka pohádek kolektiv autorů

Moje oblíbené příběhy, tentokrát četl můj školák mně. Příběhy jsou pěkně opsané, obrázky krásné, no prostě krása a pohlazení na duši.

04.03.2020 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Moc pěkně napsané příběhy... Obdivuju myšlenky, množství empatie, přístup k dětem.

Nejspíše se objeví také dny, o kterých se raději autor v knize nezmiňuje, ale už jen fakt, že po několika letech takto náročné práce najde ještě dny, o kterých se dá psát s úsměvem, je velké povzbuzení a poklona jeho práci.

Více takových lidí...

Doporučuji úplně všem, ale hlavně rodičům, učitelům a vychovatelům.

03.03.2020 5 z 5

Chudí v Lodži Chudí v Lodži Steve Sem-Sandberg

Knihu odkládám. Asi teď nejsem ve správném rozpoložení na styl, jakým je napsána. Kdyby měla 200 stránek, snad bych to ještě dala, ale takhle by to bylo pro mne příliš.

Kniha je spíše dokumentem, po 100 stranách se mi neuvěřitelně pletou jména (to se mi nestává) a naprosto se mi do knihy nechce... Možná časem zkusím znovu, ale teď na to nemám.

03.03.2020

Zlatodějové (trojkniha 1., 2. a 3. díl) Zlatodějové (trojkniha 1., 2. a 3. díl) Jan Bauer

Od knihy jsem celkem nic nečekala a překvapila docela příjemně.
Kniha se dobře čte, do děje vtáhne. Místy je zde dost popisu, ale to celkem nevadí.

Přirovnala bych k detektivkám pana Vondrušky - odpočinkové čtení v historických kulisách. Zde asi o něco upovídanější.

Čtvrtá hvězdička za epilog, který shrnul dějinné zařazení jednotlivých postav. Zaujalo mě, že i jezuita Šimon má reálný podklad (i když asi kámen mudrců nehledal...)

Zajímalo by mě, jestli byl Rudolf Habsburský opravdu takový blázen, jak z něho dělají zobrazení, ke kterým jsem se dostala.

27.02.2020 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Básně asi nikdy nebudu hltat ve velkém, ale toto je jedna ze sbírek, kterým jde dobře porozumět a dobře se čtou. Některé básně odsud mám hodně ráda.

10.02.2020 4 z 5