raffi raffi komentáře u knih

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Temný les sa mi páčil o niečo viac než prvý diel trilógie. Najviac tým, kam sa príbeh posunul. Aj keď na začiatku to na nejaký posun nevypadalo, od polovice to bolo, akoby rybár rozhodil siete a zrazu sa príbeh vyvíjal na niekoľkých rôznych miestach a rôznymi smermi. Až na konci som si hovorila "Prečo?"... Prečo to niekoho nenapadlo skôr a prečo vlastne takýto rýchly (aj keď nie nelogický) koniec? Ale aspoň je človek nalákaný na ďalší diel...

27.09.2018 4 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Nedocenená a skvelá kniha. Má úžasnú, mrazivú atmosféru, všade prítomný pocit, že nie je kam utiecť pred systémom (mocou a totalitou). Na druhú stranu je to snová fantázia, pri ktorej je nádej, že sa prebudíme a nedopadne to s nami špatne... krásne vybalancované a napísané nadčasové dielo.

Kick-Ass: Nářez Kick-Ass: Nářez Mark Millar

Môj prvý komiks, nečítala som dokonca ani Čtyřlístek :)
Poctivo som teda vyberala, čo si vziať ako prvé, aby ma to od tohoto žánru neodradilo. A neurobila som chybu! Parádny nárez... je jasné, budem pokračovať.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Veľmi príjemne prekvapenie, že česká literatúra môže byť aj takáto. Čítanie som odsúvala, čo to šlo a podvedome čakala sklamanie. O to väčšiu radosť mám z toho, že sklamanie sa nekonalo a môžem chváliť a preháňať :)
Zaujímavá téma, prelínanie niekoľkých časových rovín, kombinácia dokumentu a beletrie. Všetko spracované a podané čtivou formou, zasadené do nádherného prostredia (Drietoma je môj obľúbený hraničný prechod medzi ČR a Svk, vždy sa mi to tam páčilo)... A pri tom je to hlboko ľudský príbeh o jednom období našej histórie, ktoré malo, má a stále ešte bude mať dopad na mnoho ľudských osudov.

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Pekná kniha, na skutočných faktoch si vymyslieť pekný príbeh nie je jednoduché a často to dopadne katastrofálne. Ale tento súboj Leonarda a Michelangela sa autorke podaril, bol verný a sugestívny... A opäť ma utvrdil s mojom obdive k Michelangelovi. Kto dokázal z kameňa vytesať takú krásu (nemyslím iba sochu Davida, ktorého kniha zachycuje), musel byť výnimočný človek poháňaný presne tým vnútorným žiarom, čo poháňa umelca dopredu.

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Presne takto si predstavujem rozprávky pre dospelých - ľahko sa čítajú, trochu poučia, strán na príbeh tak akurát, než nás premôže spánok...
Vlastne som spokojná. Ale keďže sa chcem dozvedieť niečo viac o severskej mytológii, siahnem po nejakej inej knihe.

07.09.2018 5 z 5

Smutné čítanie s vedomím toho, že všetci máme svoje námestíčko, ktoré sa tiež môže pribúdajúcimi rokmi zmenšiť. A pri troche šťastia budeme aj my mať možnosť sa rozlúčiť...

Pád Pád Simon Mawer

Výborná kniha. Postavy vykreslené tak dobre, že samotný príbeh (obe dve dejové linky) si človek nevie predstaviť s nikým iným. A vďaka tomu má v tejto knihe slovo "pád" mnoho významov.
Moje prvé stretnutie s p.Mawerom a dopadlo nad očakávanie dobre. Som rada, že po Julianovi Barnesovi mám ďalšieho angličana, ktorý vie pútavo a krásne písať.

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

Podľa mňa je táto séria z toho najlepšieho, čo súčasná európska detektívka ponúka. Žiaden superhrdina, ale človek, ktorému to páli a občas dostane "na budku", vie niekoho naštvať, pritom byť sám naštvaný.. a ako správny obyčajný policajt musí riešiť, čo na neho nadriadení naložia (je mi veľmi sympatické, že nikdy nerieši iba jeden prípad, tým sa kniha vyhne zbytočnej vate a dej má vždy spád).
Tento tretí diel série bol asi špičkou, celé séria má od začiatku stúpajúcu tendenciu, ale tento asi už nič neprekoná.

02.03.2018 5 z 5

Hořící stromy Hořící stromy Kristina Ohlsson

Asi mám pre K.Ohlsson slabosť, jej knihy ma vždy bavia. A táto pozitívne prekvapila, je o dosť iná. Ale potrebovala by som ešte nejaké pokračovanie, musí predsa v živote platiť, že "na každú sviňu sa niekde varí voda"...

02.03.2018 5 z 5

Příhody soudního patologa 2 - Kolumbus nedovezl jenom rajčata... Příhody soudního patologa 2 - Kolumbus nedovezl jenom rajčata... Hans Bankl

Názov knihy je veľmi zavádzajúci, obsahu odpovedá vlastne iba druhá časť názvu a zhoduje sa s originálom. Rozhodne v knihe nenájdeme žiadne príhody, ktoré autor zažil. To je asi najväčšie sklamanie, ktoré musí čitateľ rozdýchať.
Napriek tomu, že historických zaujímavostí je v knihe veľa, nie sú nezaujímavé.

10.02.2018 4 z 5

Alexova dobrodružství v zemi čísel Alexova dobrodružství v zemi čísel Alex Bellos

Výborná kniha. Myslím, že je schopná zaujať aj ľudí, ktorým matematika veľa nehovorí. Autor nachádza súvislosti, kde by sme ich ani nečakali. Prevedie nás nielen dejinami, ale aj rôznymi krajinami a ukáže, aká zábavná vie matematika byť. A všetko podané príjemnou a čtivou formou, ktorá nenudí.

11.07.2017 5 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Kniha nie je tak špatná, ako by som to očakávala po prečítaní komentárov na tejto stránke. Je to taká čtivá jednohubka.
Najväčším mínusom knihy je v chovanie postáv, keď sa v dvoch paralelních linkách, ktoré od seba delí 10 rokov, chovajú stále jako 16 ročné deti (a to neberiem v úvahu iba tú alkoholom a drogami pretkanú rozlúčku so slobodou). Z toho potom vyplynula aj nedokonalosť celkového rozuzlenia príbehu, keď motív je naivný a ťažko uveriteľný.
Ale na druhú stranu sa autorke veľmi dobre podarilo vystupňovať nervozitu a napätie, k čomu jej pekne poslúžilo miesto, kam dej zasadila. Pravdu povediac, sama by som zažívala podobné pocity ako hlavná postava, keby som sa na takom mieste ocitla….
Keď knihu posudzujem ako celok, páčila sa mi – je to trošku netradičná detektivka s peknou dávkou napätia.

04.07.2017 4 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Krásna a neobyčajná kniha, dojemný a smutný poetický príbeh. Väčšine autorov sa nikdy v živote nepodarí napísať čo len jednu tak dobrú knihu, ako sa to S.Baume podarilo hneď jej prvotinou.
Prekladateľke veľká chvála a vďaka za úžasný preklad.

22.06.2017 5 z 5

Kniha veľmi podobná Do tmy od Anny Bolavé. Ale tento poetický príbeh (je veľmi krátkozraké označovať ho detektívkou) sa mi zdá viac prirodzený, poctivejší. Zakomponovanie poézie Williama Blakea mu dodalo ďalší rozmer, ten správny šmrnc.
Jediné, čo mi vadilo, bolo porovnávanie, ako je to v Česku iné, krajšie a lepšie než v Poľsku (snáď to bolo myslené s veľkou dávkou nadsázky a irónie).

12.06.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha z kategórie "Prečítať a zabudnúť".
Detektívka na mňa pôsobí amatérsky, je plná klišé. Viac ma rozčuľovala, než nútila premýšľať.

12.06.2017 2 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Jejda, toto ma tak neuveriteľne bavilo čítať - pritom je to taká "ptákovina" :) Hra Commandos, western a európsky stredovek namixované do blízkej budúcnosti a k tomu na papieri! Moja fantázia sa s knihou pekne pohrala, možno skoro až tak veľmi, ako tá autorova počas písania. Dobre vystihol povahy národov a možno nie je úplne od cesty myšlienka, že takto by naša civilizácia naozaj mohla dopadnúť.

09.06.2017 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Pre mňa je toto špičková severská detektívka.
Perfektne vystavaný príbeh - napriek tomu, že je možné už v prvej tretine knihy zistiť, kto je páchateľ, kniha nestráca tempo a na konci graduje.
Postavy sú originálne a dokonca sa chovajú ako ľudia, občas naštvane, občas s nadhľadom a vtipom... Nenávisť a pomsta sú veľmi silné, uveriteľné motívy (jediná moja výtka je možno k tomu vzniku nenávisti behom sekundy, ako to bolo v knihe vysvetlené).
Kniha mi viac pripomína tradičnú detektívku než severský thriller s nadpozemsky schopným hrdinou, takže som veľmi spokojná. Snáď mi ten dojem vydrží celú sériu.

26.05.2017 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Tento tretí diel snáď autor písal v delíriu alebo nejakom inom halucinogénnom stave. A tak by možno aj mňa viac bavilo čítať, keby som u toho popíjala. Nie, naozaj sa mi kniha nepáčila, chaotické chovanie postáv, chaotické dialógy, v ktorých sa každý zákonite stratí, príliš veľa dejových zvratov... Zrazu zmizli všetky potvory, mutanti a nie je problém vyliezť na povrch a najväčším nebezpečenstvom sa stali terénne autá (a ľudia v nich)? Celú knihu sprevádza naštvanosť, hnev a hlavne myšlienka, že za všetkým hľadaj politiku. Naviac ukončenie celej trilógie je ako z prvotriedneho braku - veľké uzmierenie, hop do auta a cesta v ústrety krásnym zajtrajškom...

25.05.2017 2 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Kým som si neprečítala, že podľa knihy vznikol nejaký seriál, tak som o tom ani nevedela. Takže nemám porovnanie (a ani ho nepotrebujem) s televíznym Dexterom, ale tento sa mi páčil. Vnímanie sveta očami vraha, naviac takého inteligentného sociopata, prešpikované čiernym humorom a poriadnou dávkou sarkazmu je zaujímavé a dokonca aj zábavné.

24.05.2017 4 z 5