raffi raffi komentáře u knih

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Nebolo to špatné... ale...
Kniha mala veľa predpokladov, aby sa mi páčila - najdôležitejšie boli, že Metallicu aj whisky mám naozaj rada (tým sa vysvetľuje moja nechuť k románom pre ženy :)). Ale táto kniha je tak veľmi neoriginálna, až to bolí! Predobrazom je určite Rychlopalba Štěpána Kopřivy. Vlastne keby v Rychlopalbě hlavného hrdinu vyhodili od polície, tak pokračuje presne takto, ako Lars. A bohužiaľ pre túto knihu, nejde neporovnávať...

31.01.2019 3 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Najzaujímavšie sú prostredie a doba, v ktorej sa príbeh odohráva. Inak je kniha dosť povrchná, označenie "dovolenkové čítanie" k tomu sedí najviac. Mínusom je nevyváženosť deja a veľa hluchých miest (a potom že kde sa vzalo tých 672 strán!), zase ale nepopieram, že je príbeh čítavý a občas človeka pohltí.

31.01.2019 4 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Prvýkrát som čítala Chandlera ešte kedysi v puberte, až som zabudla, ako mi vtedy jeho Phil Marlowe prirástol k srdci... som rada za opätovné stretnutie. Ani po rokoch sa nezmenil :)

10.10.2018 5 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Prvá polovica knihy bola dobrá, možno lepšia než Skočný príliv (aspoň to som si pri čítaní hovorila). Kým sa príbeh zamotával a zápletka gradovala. Zlomilo sa to zakomponovaním madame Jackie a ďalej už bola až priveľmi rýchla jazda dolu kopcom... Striedanie príbehov snáď všetkých postáv druhú polovicu knihy zabilo a napätie sa nakoniec úplne vytratilo. Napriek tomu je to slušne odvedená práca autorov, keď vytvorili zaujímavú a veľmi neortodoxnú dvojicu vyšetrovateľov.

02.10.2018 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Presne takto si predstavujem rozprávky pre dospelých - ľahko sa čítajú, trochu poučia, strán na príbeh tak akurát, než nás premôže spánok...
Vlastne som spokojná. Ale keďže sa chcem dozvedieť niečo viac o severskej mytológii, siahnem po nejakej inej knihe.

07.09.2018 5 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Výborná kniha. Postavy vykreslené tak dobre, že samotný príbeh (obe dve dejové linky) si človek nevie predstaviť s nikým iným. A vďaka tomu má v tejto knihe slovo "pád" mnoho významov.
Moje prvé stretnutie s p.Mawerom a dopadlo nad očakávanie dobre. Som rada, že po Julianovi Barnesovi mám ďalšieho angličana, ktorý vie pútavo a krásne písať.

07.09.2018 5 z 5

Alexova dobrodružství v zemi čísel Alexova dobrodružství v zemi čísel Alex Bellos

Výborná kniha. Myslím, že je schopná zaujať aj ľudí, ktorým matematika veľa nehovorí. Autor nachádza súvislosti, kde by sme ich ani nečakali. Prevedie nás nielen dejinami, ale aj rôznymi krajinami a ukáže, aká zábavná vie matematika byť. A všetko podané príjemnou a čtivou formou, ktorá nenudí.

11.07.2017 5 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Kým som si neprečítala, že podľa knihy vznikol nejaký seriál, tak som o tom ani nevedela. Takže nemám porovnanie (a ani ho nepotrebujem) s televíznym Dexterom, ale tento sa mi páčil. Vnímanie sveta očami vraha, naviac takého inteligentného sociopata, prešpikované čiernym humorom a poriadnou dávkou sarkazmu je zaujímavé a dokonca aj zábavné.

24.05.2017 4 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Táto kniha je ukážkou dobrej a poctivej novinárskej práce. Teší ma, že autor neskĺzol k beletrizácii Sinovho príbehu a práve to robí tu knihu takou desivou - že ešte aj v dnešnej dobe sa pobobné zverstvá dejú v tak veľkom rozsahu...

09.05.2017 5 z 5

Kniha ako scenár mi úplne vyhovovala - po tom, ako som sa v poslednej dobe stretla s dvoma dielmi Rowlingovej detektívnej série s Cormoranom Strikeom (holt je podľa mňa pani autorka grafomanka), bol tento scenár príjemna zmena, po dvoch hodinách som knihu odkladala prečítanú.
A dej? S tým už tak spokojná nie som. Rowlingová by ho pravdepodobne napísala úplne inak. Postavy sa chovali inak než za celú sériu predtým. Pri čítaní som si predstavovala hercov, ktorí hrali jednotlivé postavy a hovorila som si, že by to snáď ani nezahrali, také zmeny pováh a chovania. Osobne si myslím, že toto nemalo vôbec vzniknúť, ani ako divadelná hra.

15.12.2016 2 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Ako blog je to asi dobré čítanie, ale malo zostať iba u toho. Ako kniha je to celé dosť únavné. Nie sú to ani fejetóny, ani eseje, stále tomu niečo chýba - sú to vlastne iba postrehy, články. A pokiaľ ich čítam jeden za druhým, zdajú sa mi všetky rovnaké a časom aj dosť otravné.
Plusom ale je, že kniha vypadá naozaj pekne a zaujímavo, vrátane ilustrácií.

06.12.2016 3 z 5

Stručná historie téměř všeho Stručná historie téměř všeho Bill Bryson

Túto knihu musím pochváliť, veľmi rada si ju zaradím do knihovničky a budem sa k nej vracať. Autorove vysvetľovanie faktov je naozaj hodne zjednodušené a pre človeka, nie vedca, je príjemne vedieť si všetko predstaviť v jeho jednoduchých príkladoch. Naviac jeho zmysel pre humor bol milým osviežením, s ktorým sa často u náučnej lietratúry nestretávame.

16.05.2016 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Dávno som sa nestretla s tak dobre vystavanou dejovou líniou. Na začiatku je pozvoľný rozbeh, ale zvyšok knihy je ako voľný pád.. Autor je úspešný scenárista, takže ma to vlastne ani neprekvapuje. A neprekvapilo by ma ani to, keby raz písal scenár aj k Bondovi. Uvedomila som si to pri scéne z Arény smrti.
Téma je aktuálna, zlovestná a zostáva nám si iba priať, aby sa z kníh nepreniesla do reality.
A najlepšie hodnotenie dávam kvôli skvelému prekladu Pavla Medka. Je veľká škoda, že už nikdy žiadnu knihu nepreloží…

16.12.2015 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ale jo, je to čtivé... Ibaže v tomto dieli mi vadila prekombinovanosť deja.
A takýto samodeštrukčný typ človeka, ako je Harry Hole, to už tu tiež niekde bolo - aj napriek popisu si ho vždy predstavujem ako Dr.Housa.
Niekedy si hovorím, že Nesbo nie je tak úplne normálny človek, keď vie vymyslieť takéto brutálne veci..

20.11.2015 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Bola som nadšená divadelnou hrou a potom aj knihou. Je to také smutno-veselé čítanie.. pri historkách malej Helenky sa smejeme, ale občas si uvedomíme, aká hrozná doba to bola. Hlavne my, ktorí sme v tej dobe čo len chvíľu žili.

05.11.2015 5 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Zaujalo ma pár informácií, ale ako celok je kniha dosť príšerná. Asi sa autor inšpiroval v krčme nejakou partou alkoholom posilnených intelektuálov, ktorí sa predbiehajú v tom, kto hodí do placu väčšiu zaujímavosť... a napísal to tam aj s komentármi typu "ku*va dobrá blbosť; to sme ale blbci, čo?!"...
Zásadná myšlienka, ktorú som si po prečítaní položila je: prečo takéto knihy vôbec vychádzajú a nezostávajú iba ako zvetrané kecy v krčmách? Ale zas uznávam a viem, že si svojich čitateľov nájdu a pre tých bude aj 10 hviezdičiek málo.

20.07.2020 2 z 5

Mrtvou neměl nikdo rád Mrtvou neměl nikdo rád Eva Tvrdá

Na to, aká krátka kniha to bola, som z jej čítania neuveriteľne unavená. Neustále opakovanie pár faktov (napríklad čas 14:20 pri predstavovaní zainteresovaných, prízvukovanie, že Irenu každý neznášal, výraz, že je niekto a niečo "vystajlované", "dizajnové" atď.) svedčí skôr o začínajúcej autorke, ktorá sa nevyvaruje chýb. K tomu amatérske dialógy, často v príbehu slúžili iba ako vata... Aspoň tie popisy Ostravy to zachránili, tie boli dobré. Ale ako detektívka to bola veľká bieda.
Knihu som si vybrala kvôli ČV, chcela som si ju spestriť tým, že do nej dám iba 5* knihy, ale ak sú z Ostravy iba takéto typy kníh, obávam sa, že do konca roku žiadnu 5* nenájdem.

14.05.2019 2 z 5

Třetí říše - Kronika Třetí říše - Kronika Richard J. Overy

Výborná kronika a skvelé spracovanie témy. Bavili ma všetky tie vsuvky v pobode listov, novinových článkov, dokumentov a bolo dobré vidieť aj iné, než notoricky známe fotografie z tejto temnej doby.
Rozhodne ma táto práca pána historika nalákala na ďalšie jeho knihy.

12.04.2019 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Trošku mi vadil zrecyklovaný námet z predchádzajúcej knihy Celeste Ng. Ale na druhú stranu bol zas uchopený inak a zaujímavo rozvinutý. Najmenší priestor je venovaný práve Izzy, ktorá všetko vyrieši ohníčkami... Ten motív jej konania je príšerne zjednodušený a nedá sa mu veriť. Je to škoda.
Ale kniha zas potvrdzuje, že každá rodina má niečo (nehovorím, že tajomstvo, ale tie vzťahy nikdy nie sú idálne, menia sa, žijú vlastným životom) a nikto nie je dokonalý.

21.03.2019 4 z 5

Sněžný levhart Sněžný levhart Peter Matthiessen

Rozmýšľam, či si táto kniha vôbec zaslúžila, aby bola vydaná... za mňa tento denník mal autor nechať ležať niekde doma, aby si ho po jeho smrti prečítali jeho deti. V jeho cestovaní vidím snahu utiecť od fádnosti bežného života, od jeho chýb, ktoré v živote urobil a ktoré si uvedomuje. Ako by hľadal odpustenie...
S týmito duchovými cestami ostro kontrastujú problémy výpravy. Večné naťahovanie sa s nosičmi tvorí väčšinu knihy. To jej ale vôbec nepridáva na kvalite.

21.03.2019 3 z 5