Radovan_R Radovan_R komentáře u knih

Mladí vyvolení Mladí vyvolení Marie Lu

Slabá kniha. Hlavní hrdinka moc sympatií nevzbuzuje, spíš odpor. Ani ostatní účastníci děje nejsou zrovna kladní, neshledávám žádný důvod číst další díly. Zejména když anotace dalších dílů ukazuje, že můžeme čekat jen temnotu.

23.06.2022

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Oproti prvnímu dílu je druhý dost zklamáním. V podstatě dost nudný dějepis, vůbec se mi to nečetlo dobře. Několikrát jsem chtěl knihu odložit, ale pak jsem se zmátožil a pokračoval. Na třetí díl ale opravdu nemám chuť.

07.06.2022

Jak ztloustnout do plavek? Jak ztloustnout do plavek? Eva Nedvědová

Fajn oddechové čtení, které vydrží max na dva večery. U něčeho se člověk zasměje, u něčeho ne, ale tak to bývá. Škoda jen, že povídky nejdou chronologicky po sobě, občas ty skoky v čase matou.

13.05.2022

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Dost zvláštní kniha, ale když se začne číst, je těžké přestat, protože člověk chce vědět, co bude dál. Zkraje to moc zajímavé není - skoro furt se sedí v knihovně. Pak se konečně začne něco dít, ale zas to sklouzne do kruté romantiky. No a ke konci je to spíš pohádka s kouzelným domečkem.
Konec to nemá - je to trilogie a evidentně se musí přečíst celá. Tak to zkusím, zatím to bylo celkem slušné.

30.04.2022

Střet králů. Svazek první Střet králů. Svazek první Landry Q. Walker

Za mě dobrý. Seriál jsem naštěstí neviděl, podle mě není o co stát, když série ještě není dopsaná do konce (a obávám se, že ani nebude). Knihy jsem četl, jsou výborné, ale dá se to číst jen jednou v životě (kvůli tomu, jak autor nakládá s hlavními hrdiny: jak si někoho oblíbíte, fik ho a je mrtvý). Komiks je poněkud zhuštěná verze, což je proti knize výhoda a řekl bych, že se k němu dá vracet. Grafika perfektní, pro nečtenáře určitě dobrá volba.

05.04.2022 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Slušná detektivka, možná se poohlédnu i po předchozích dílech. Závěr byl pro mě překvapivý, z postupu vyšetřování nebylo moc jasné, jak se případ vyvine.

17.03.2022 3 z 5

Čekal jsem něco jako cestopis s tipy na výlety, rady, zkušenosti a vůbec informace, co se můžou hodit, kdybych se rozhodl na dané místo zajet. Čekal jsem zbytečně....
Kdysi jsem se pokoušel přečíst knihu o pacifické hřebenovce, tuším to byla Divočina od Cheryl Strayed a to bylo podobné. Vedle ne moc zajímavého popisu putování tam byla spousta rýpání se ve vlastních pocitech, což je přesně to, co nemusím a po pár kapitolách jsem to musel vzdát.
Tato kniha se zdá stejná kategorie - spousta nezajímavé omáčky, ale co by člověka fakt zajímalo, kdyby si tam chtěl zajet - nějaká mapka trasy, kde nechat auto, kde sehnat ubytování - takových informací moc není. Nesedí mi ani koncept bucket listu - na jedné straně si tam autorka napíše udělat školu - a pak píše, jak ji to nebaví, to dost nechápu. Taky dost vadí přehnané používání zdrobnělin a fňukání po zemřelém psovi. Chápu, že je to přítel člověka, ale jednou by snad stačilo.
Kniha mě dost zklamala, odkládám na straně 86. Počítám, že si ji časem prolistuju, ale celé v kuse to moc ke čtení není.
BTW - po pár otevřeních knize praskla vazba a to je fungl nová, nevím, jestli to nebrat jako znamení, že radši neotvírat...

23.02.2022

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Zdá se, že s touhle knihou jsem zas jednou sáhl vedle. Vědeckého fantastična je tu pomálu, spíš to připomíná směs všeho jiného.
První část se za scifi označit dá - kdysi odletěla výprava na Mars a po čase se potomek členů výpravy vrátil na Zemi. Pak je to spíš politický thriller - kdekdo chce zemo-marťana využít pro svůj politický prospěch a případně na tom vydělat. Následuje životopis svatého, konání zázraků, křížová cesta - a smrt.
Paralela s Ježíšem se velmi nabízí, řekl bych bible přepsaná do modernější doby. Zhruba někam do dvou třetin se čte dobře, dál už to bylo utrpení. Možná ta zkrácená verze je stravitelnější - nevím. Osobně nemůžu doporučit, čas strávený nad knihou se mi jeví ztracený.

16.02.2022

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kdysi jako ještě dost mladý jsem tohle dílo viděl jako film a moc jsem to nechápal - požárníci a pálí knihy... Ale zaujali mě lidé-knihy. Nedávno jsem si na to vzpoměl a zatoužil jsem si přečíst předlohu.
Řekl bych, že je to kniha, která se do dnešní doby dost hodí - zdá se mi, že se málo čte a moc hledí do bedny, vytrácí se myšlení a hlavně to kritické. Ne že bychom byli blízko tomu, co se děje v knize, ale dnes se může stát skoro všechno.
Překvapilo mě, jak je kniha útlá, film byl docela dlouhý a košatější, docela bych se kouknul znovu. A grafický román podle knihy má přesně tolik stran, co knížka. Není špatné číst obojí najednou.
A citát, který mě zaujal: Až se nás zeptají, co děláme, můžeme jim říci, že si pamatujeme.

Tak tedy čtěte a také si pamatujte. Může se to jednou hodit.

07.01.2022 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita: grafický román 451 stupňů Fahrenheita: grafický román Tim Hamilton

Pro ty, co neradi čtou, je grafický román skvělá volba. Po přečtení/shlédnutí jsem jej porovnával s knihou a byl jsem překvapen. Počet stran obého je stejný, délky kapitol skoro taky, v podstatě list textu odpovídá listu grafiky. Nic podstatného z knihy nechybí, i když některé části jsou trochu nejasné - proto se hodí mít po ruce i knihu. Koho komiks zaujme, jistě si rád přečte knihu, koho ne - holt nebude číst ani knihu.

03.01.2022 3 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Třetí díl je konečně zase akčnější a čtivější. Konzul se ukazuje jako docela mizera a ani někteří lovci nejsou zrovna klaďasové, což ale příběhu přidává na uvěřitelnosti.
Způsob, jakým byla poražena mechanická armáda byl nečekaný a překvapivý, už to vypadalo, že celá série nedopadne dobře. Od tohoto okamžiku je to ale zase spíš červená knihovna.
Celkově sérii hodnotím vcelku kladně, ale Nástroje smrti jsou rozhodně lepší.

27.12.2021

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Slabší než první díl. Jak již psala EleanorJane - místo fantasy román pro mladé dívky, skoro až červená knihovna. Přesto to není špatná kniha a vlastně ani nudná. Jen se děj z prvního dílu nikam neposunul, uvidíme jak v třetím.

02.12.2021

Upír z okrsku Upír z okrsku Andrzej Pilipiuk

Konečně se mi podařilo sehnat druhý díl a je stejně zábavný jako ten první. Jako by knika byla psaná v období, které popisuje a pamětníci si můžou připomenout staré špatné časy (i když.... dnes taky některé věci těžko sháníte a s cestováním je to momentálně taky na levačku).
Některé povídky znějí realisticky, jiné jsou čirá fantastika (třeba ta o továrně z jiné reality nebo pohádka o vlkovi), ale to je v pořádku, jde přece o zábavu. Jen poslední povídka je poněkud zvláštní a zasloužila by si dotáhnout. Za sebe jsem ale spokojen.

31.10.2021 4 z 5

Nejzářivější noc Nejzářivější noc Tui T. Sutherland

Dobrá kniha i celá série. Dobře se čte, děj baví, a nakonec to dobře dopadne - co víc si přát? V některých knihách poněkud skřípou překlady jmen a draky si rozhodně nepředstavuji tak, jak jsou zobrazeni na obálkách, ale asi nemůžeme mít všechno.
Osobně doporučuji a nejen dětem a mládeži.

15.10.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

No, druhá část mě tedy zdaleka nenadchla tak jako první. Pravděpodobně je to tím, že mezi knihami jsem měl půlroční odstup, takže se mi leccos vykouřilo z hlavy a trvalo mi, než jsem zase chytil nit. Ale jak si tak čtu své hodnocení prvního dílu, tak to ke konci nějak začalo ztrácet děj i štávu, takže chyba asi bude i jinde. Druhá část je prostě nějak hůř uvěřitelná a i když vše dobře dopadne, není to jaksi ono.
Dodatky mě překvapily - pokud je na konci druhé knihy slovník pojmů, proč nebyl i v první knize? V Inheritanci to tak bylo v každé knize, tak proč teď tohle? Na druhou stranu to není úplně zásadní - leccos si člověk domyslí, některé pojmy v knihách vůbec nejsou použity (aspoň myslím) a podle mé zkušenosti neustálé listování do slovníku spíš otravuje, takže někdy se vyplatí slovník ignorovat (ale zase někdy se hodí - prostě případ od případu).
Hodnotit nebudu, za přečtení kniha ale nejspíš stojí. Ta první určitě.

26.09.2021

Lidi, čtěte Kotletu, protože jak si toho všimnou v Číně, nastane asi mazec :)
Nebylo to špatné, děj má spád, i když místy je těch nemrtvých až moc. Počet sexuálních styků překonává pouze počet vykouřených cigaret a konec je takový nemastný neslaný. Na zabití času při cestě vlakem se to dá, ale jinak to není ani béčkový román, spíš bych to viděl na kategorii C nebo D.

06.09.2021

Temné tajemství Temné tajemství Tui T. Sutherland

Začátek se mi zdál takový nijaký, Hvězdoplav byl vždycky takový nerozhodný knihomol, ale tady se konečně ukázalo, že v něm něco je. Konečně se ukazuje, jak to s tou věštbou je, ale vše nasvědčuje tomu, že by se mohla vyplnit. Teď už to snad špatně dopadnout nemůže, jdu shánět poslední díl.

22.08.2021 4 z 5

Skryté království Skryté království Tui T. Sutherland

Opět slušná porce zábavy. Tento díl tak trochu připomíná detektivku, a je to trochu lepší, než předchozí díly. Dešťoleti se ukazují opravdu jako těžcí pohodáři a solární energetici - nic moc nedělají, dohromady o nic se nestarají a pak to tak dopadá. Souboj o post královny je docela boží. Celkově dobrý dojem kazí jen chos ve jménech - evidentně se tu plete Žhava s Plamenou, ale když si s tím nebudete moc lámat hlavu, dá se to přežít. Navíc v mapě je palác královny Sežehy, které ale nikde nekraluje - další renonc a už od prvního dílu.
Další díl už mám na stole, tuhle sérii stojí za to číst.

03.08.2021

Dědička trůnu Dědička trůnu Tui T. Sutherland

Opět kniha, která se čte sama - otevřu ji a za chvíli je konec. Očekávatelně jde všechno špatným směrem, aby se to za chvíli zase spravilo. Ani u draků to není lepší než v našem světě, pořád samé podrazy a intriky. Hned se vrhám na další díl.

26.07.2021

Dračí věštba Dračí věštba Tui T. Sutherland

Tak tohle nebylo vůbec špatné, kniha o dracích z jiné strany. Podle anotace to napřed vypadlo na hrdinský epos, ale po pár stránkách je jasné, že to bude trochu jinak a místy to zavání až humoristickým románem. Při čtení jsem se bavil a rozhodně si seženu další díly.
Mimo jiné je dobré, že je kniha tištěná velkým písmem, takže nemusím luštit blešky s brýlema. Na druhou stranu to ale znamená, že se rychle přečte a to třeba teď na dovolené vadí, protože knihovna je daleko.
Líbí se mi neotřelá jména, zajímalo by mě, jaká jsou v originále. Za mě skvělé dílo.

15.07.2021 4 z 5