Radovan_R Radovan_R komentáře u knih

Bez dechu Bez dechu Jennifer Niven

Už nevím, jak jsem na tuhle knihu narazil, asi na základě nějaké dobré recenze. Přečetl jsem asi půlku, ale je to pro mladé holky - já nejsem ani jedno, takže smůla.

28.03.2023

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

První tři díly jsem četl kdysi dávno, že už si je příliš nepamatuju. Nedávno jsem zjistil, že přibyly další, takže jsem se začetl. Moc mě to tedy nebavilo, byla to dost nuda, skoro zbytečně dlouhé a zajímavější to začalo být až ke konci. Ten je ustřižený a vyloženě nutí k přečtení dalšího dílu, i když jsem si při čtení říkal, že dočtu tenhle a konec. Třeba to bude zas lepší.

18.03.2023 3 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Opět skvělá kniha, od které se těžko odtrhuje. Místy je to dost ujeté - první kniha byla docela uvěřitelná, druhá o kus míň, tahle už vůbec, ale ono to vlastně nevadí. Své silné momenty má - když parta Thórobijců sedí kolem ohně a každý vysvětluje, proč ho musejí zabít. Nás Čechy taky potěší zmínka o Praze a českém upírovi a Perunovi. Severští bohové se ukázali jako banda mizerů, ale to vlastně znám z jiných zdrojů.
Za sebe doporučuji - kdo tohle nečetl, jako by nebyl.

04.03.2023 4 z 5

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

Dóst dobrá kniha - jak se k ní sedne, tak se nezvednete dřív jak na poslední stránce. Akční je možná až trochu moc, po hubě někdo dostane na každá sudé stránce a uvěřitelnost příběhu klesá s každým řádkem, ale je to prostě napsané dobře.
Věčné otravování se zabitím Thóra taky za chvíli trochu nudí, ale najednou je tu konec a pokračování příště. Takže nashle u třetí knihy, opravdu to stojí za to.
A nějaké veselé hlášky?
- Hochu, dělá si z nás srandu. Ta už je totálně v autobuse.
- (k Panně Marii:) promiňte slečno, jen jsem si říkal, jestli byste nám neposvětila šípy. Půjdem po krku jednomu démonovi.

20.02.2023

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Podle anotace se jedná o variaci na Vzestup a pád agentury DODO, akorát se nepoužívá magie a čarodějnice, ale věda a technika (která není nijak rozebíraná nebo upřesněná, ale to je spíš dobře). Čekal jsem víceméně humoristickou knihu - a na začátku to tak bylo, velmi mě pobavila zkouška přežití v terénu, kterou všichni stážisté omastili.
Dál už ale tolik legrace není, kniha je spíš popisná a katastrofy jsem čekal mnohem horší.
Jestli seženu druhý díl, přečtu jej také, čte se lehce a vcelku nemám co vytknout.

14.02.2023

Hodný holky umírají první Hodný holky umírají první Kathryn Foxfield

Je to takové nemastné neslané. Do poloviny knihy jsem moc nechápal, o co vlastně má jít, dál už je to trošku psycho. Poněkud to připomíná light verzi Stephena Kinga, kterého já ale nerad a s touhle knihou je to stejné. Dobré na zabití času do vlaku, to je tak vše, co lze říct.

27.01.2023

Kenozoikum Kenozoikum Sergej Lukjaněnko

Opět slušně napsaná kniha, která se čte jedním dechem a těžko se od ní odtrhuje. Místy jsem se ale trošku ztrácel a v závěru už úplně, tam mi to přišlo poněkud překombinované.
Žánrově něco na úrovni detektivky, akorát místo lidí je tam dost zombíků. Pravděpodobně lze číst i bez znalosti prvního dílu.

12.01.2023 3 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Dost dobrá kniha, čte se jedním dechem a nejde se odtrhnout. Tematicky něco mezi scifi, skoro hororem a skoro psychologickým románem, ale žádný žánr nepůsobí rušivě, prostě to krásně drží dohromady.
Ten člověk fakt psát umí - škoda, že ve vztahu k Ukrajině je to totální blb a pošuk.

31.12.2022 4 z 5

Dobrá kniha, i když Stařík je o třídu až dvě výše. Docela jsem se bavil a vzpoměl si na film Co je doma, to se počítá. Podnikání v oboru lámání končetin, kriminálník hlavou církve - samé skvělé nápady. Ke konci to ale trochu ztrácí šťávu.

20.12.2022

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Komiks, který je o něčem a někomu může i pomoct. Jediné co se mi nelíbilo, byl šestiúhelníkový tvar obličeje autorky v komiksu - ve skutečnosti tak nevypadá.

03.12.2022

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Příjemná oddychovka plná různých nepřirozených bytostí, z nichž někteří jsou pořádní padouši. Řecký Olymp v bleděmodrém, jen kapku drsnější. O zábavu není nouze, za sebe doporučuji. A malý úryvek:
Budu muset Oberona požádat, aby mu nechal dáreček před prahem. Pošlu ho tam zamaskovaného, takže i kdyby se pan S. díval, dostal by nezvratný a hmatatelný důkaz, že občas se prostě něco posere samo od sebe.

29.11.2022

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Docela slušné čtivo, i když asi ne úplně originální. Našly by se podobnosti např. s 1984, Člověk nula a možná i jinými knihami. Trochu se bojím, že se zde popisuje budoucí realita, protože představy určitých lidí o získávání energie se naprosto míjejí s fyzikální realitou, ale buďme optimisté. Z čeho mi ale naskakuje husí kůže je, že lidí jsou nazýváni bytosti. Školní bytost - to zní prostě hrozně a bezpohlavnost až do Velkého rozhodnutí, to je taky nářez. A s tím spojená "useknutá" jména....
Moc jsem nepochopil, jak funguje volba pohlaví, ale čtyři pohlaví - to už v dnešní době máme skoro taky. A přidělování statusu konformity - to už v Číně mají, takže kniha má k realitě blíž, než by se mohlo zdát.
Ale jsou tu i veselejší momenty:
"Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější" - to už jsme zažili, takže nic nového.
"Sex mezi bytostmi stejného pohlaví je nesrovnatelně lepší a přirozenější, protože nemá populační následky" - tohle by asi mnozí nestrávili...
Konec se zdá být otevřený, jakoby měl následovat další díl, i když asi bude lepší když nevznikne. Komu nevadí dystopie, mohl by být spokojen, já mám radši optimističtější literaturu.

09.11.2022

Ostravaci sobě Ostravaci sobě Ladislav Větvička

Na knihu jsem náhodně narazil v knihovně, a jelikož sem tam narazím i na Větvičkův blog, půjčil jsem si ji. Ostravský hantec je fajn, oproti brněnskému líp srozumitelný. Pár slovům jsem i tak nerozuměl, ale že je tam slovník, jsem si všiml až na konci. Blog se mi zdá jaksi lepší, asi proto, že tam často jsou i obrázky. Než k zasmání mi ale přijde spíš k zamyšlení. Kniha je na tom stejně.

03.11.2022

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Zapomeňte na Vinetoua, tady se dočtete, jak to bylo doopravdy. Jestli Jack Crabb skutečně existoval nebo, je vlastně jedno, ale evidentně byl u toho a nabízí pohled z obou stran - indiánského i bílotvářského. No a doslov, ten za tím udělá tečku.
Kniha je skvělá, jen mě iritují ty české názvy míst - třeba bitvu u Little Big Hornu zná každý, kdo někdy seděl u táboráku, ale Malý Velký Roh? Brrr....
Kdysi jsem viděl i film, ale nic si z něj nepamatuju - jen že Crabba hrál Dustin Hoffman a v poslední scéně tuším Stará Stanová Kůže neumřel, protože ještě nenastal ten správný den. Ale možná se pletu, už fakt nevím.

16.10.2022 4 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Na Anne Frankovou jsem narazil při čtení Hvězdy nám nepřály. Usoudil jsem, že by bylo dobré si deník přečíst, ale nějak k tomu nedošlo. Až nedávno se mi dostal do rukou komiks, což je taková malá výhoda - čte se rychle. Autoři se podle svých slov velmi snažili zachovat ducha psané verze a myslím, že se tomu dá věřit. Graficky je komiks skvělý a pokud můžu soudit z fotografií autorky, i její podoba zachycená velmi věrně.
Myslím, že se pustím i do psané verze, komiks je fajn pro rychlé seznámení a pro ty, co neradi čtou, ale plná verze je holt plná verze.

04.09.2022 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Knihu jsem si půjčil, protože podle názvu se zdálo, že bude legrace. Ve skutečnosti anotace knihy nekecá - je to kniha o outsiderech. Většina povídek je podivných a jsou jakoby uťaté uprostřed - něco se děje a najednou konec, ačkoliv příběh by měl pokračovat.
Moc mě to nenadchlo, asi to fakt není pro každého.
Nejvíc mě zaujala povídka, která dala knize název, ta zní celkem uvěřitelně.

21.08.2022

Simpsonovi - Prčou napakovaný potlach Simpsonovi - Prčou napakovaný potlach Matt Groening

Simpsonovi potěší vždycky - a komiks si můžete přečíst kdykoliv a nemusíte čekat, až budou v televizi

21.08.2022 4 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Velmi zvláštní kniha. Podle anotace nebylo jasné, co očekávat, ale někde jsem se dočetl, že to bude snad detektivka, i v knihovně je zatříděná pod "Detektivky. Thrillery. Horory". Není to tak, ale kdo se prokouše prvními třemi dosti nudnými částmi, nemusí být na konci zklamaný.
Za devatero horami a řekami žil byl král s královnou a jejich rodina byla nesnesitelně skvělá a dokonalá. Měli spolu tři dcery - princezny a ty byly taky úplně skvělé. Postupně se vdaly a měly spoustu dětí. Král měl svůj vlastní ostrov a každé princezně na něm postavil dům. Jenže časem se princezny rozvedly a když zemřela královna, dokonalost rodiny vzala za své. Princezny se hádaly o královniny věci a když král zestárnul a zblbnul, začaly se dohadovat i o budoucí dědictví a svoje domy. Začala válka o majetek, do kterého nutily i svoje děti a soudržnost rodiny šla k čertu. A pak někdo vzal celou situaci do svých rukou a něco provedl.....
Závěr mi celkem vyrazil dech, i když po přečtení úvodu bylo jasné, že se něco musí stát. Uvěřitelné je to zhruba jako Pí a jeho život (kde na začátku autor tvrdil, že popsal příběh, který slyšel, ale na konci zase píše, že je to celé vymyšlené - ale příběh zní tak uvěřitelně, že člověk vlastně neví, jestli to je nebo není pravda).
I na konci knihy zůstávají otázky - třeba proč si hrdinové říkali Lháři, nebo kdo to vlastně byl s Cadence v létě sedmnáct na ostrově (pokud tam vůbec někdo byl...), ale až tak na to zase nezáleží.
Kniha se čte dobře i přes tu nudu prvních třech částí a své publikum si najde, i když asi nesedne každému.

31.07.2022

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

Velmi slušný příběh, čte se jedním dechem. Má to odpich, žádné zbytečné kecy a není nouze o infarktové zvraty. Jen ta svatba hlavního představitele působila jako pěst na oko. Ale dalo se to vydržet. Je to čtení akorát tak na víkend, pokud teda zrovna nemusíte zavařovat okurky.

25.07.2022 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Po přečtení se až tak moc nedivím, že autor nemohl sehnat nakladatele; já bych se taky zdráhal to vydat. I.J.Reilly je teda chlápek na zabití, o tom není sporu, ale spíš než k smíchu je to jen na občasné uchechtnutí. Pár částí jsem radši přeskočil, místy jsem se ztrácel ve vedlejších postavách. Asi 50 stran před koncem to ale do sebe začalo zapadat a čtivost šla o něco vzhůru. Čtení mě bavilo pramálo, audiokniha je možná lepší.

18.07.2022