Radimka Radimka komentáře u knih

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Deník zoufalýho chlapa, postiženého ztrátou paměti a depresí. Poprvé jsem mu uvěřila, že napsal něco, čím se zrovna nemůže chlubit, i když ho k tomu vedla zřejmě potřeba vydělat peníze. Píšu svůj vůbec první komentář.Netrpím potřebami exhibovat v něčem, co stejně asi nikoho nezajímá, ale spousta negativních reakcí na knihu mě nazdvihla. Téměř všichni, co si knížku přečetli, museli alespon trochu vědět, o co půjde, žádné tajemství to nebylo. Zajímalo by mě, co od ní teda za pikantnosti čekali, aby splníla jejich představy. Knihy MV nečtu, protože jejich cílená komercnost je mi proti srsti. Tohle je výjimka. Ty negativní bláboly typu "kniha mě nepobavila" nebo "nevím, proč to napsal", jsou tu přesně z toho důvodů, že jejich autoři o tom, jak je ztráta paměti a deprese obecně hrozna, ví prd. A už to, jak je z toho člověk úplně v háji, říct nahlas a riskovat tím obecný výsměch, který vás hodí ještě víc dolů, chce kus odvahy. I kdyby to dělal jen pro peníze. Nakonec nikdo vás snad do čtení nenutil. Taky nečtu scifi, protože mu nerozumím, ale to ještě neznamená, že nestojí za nic

23.03.2014 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Byla to fakt pecka, příběhy rodin z chudýho karvinska. Moc zajímavý, nejmíň mě bavilo, když se začali mezi sebou mydlit Moraváci s Polákama. Ale jinak se nešlo odtrhnout.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

TOP 10! Světový literární skvost. Tohle napsal skutečný mistr. Určitě si musím přečíst ještě jednou.

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Moje první seznámení se Simmelem. Byla jsem unešená. Ještě dneska skoro po 40 letech na ni nostalgicky vzpomínám. Rozhodně si ji musím přečíst znovu, jsem zvědavá, jak ji budu vnímat teď.

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

“Někdy, zrovna když máš pocit, že jsi o všechno přišla, nejednou najdeš cestu. Jako po stepním požáru. Jeden takový jsem před lety viděla, když jsme byly v Nebrasce. Vypadá to jako konec světa. Země je dočista spálená, černá a všechno zelené je pryč. Ale půda je po takovém požáru úrodnější a můžou z ní vyrůst nové věci. Lidi jsou taky takoví, víš? Začnou znova. Najdou si cestu.

Tak takovýhle knihy miluju. Chytrý, ze života, promotaný. Úžasná kniha o lásce a o mateřství ve všech jejích podobách. Celeste se stala jednou z mých oblíbených autorek. Vlastní názor nechává na čtenáři, nehodnotí, nikomu nestraní, jen příběh monitoruje. Pecka

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Děkuju, paní Klabouchová. Zvěrstva let 50tých, nekonečně zasahující až do dneška, zabalená do hororově detektivního kabátku. Kniha, která musí dostat snad každého.

11.02.2024 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

To bylo milé, taková pocitovka. Dost velké překvapení, když si člověk uvědomí, že to napsal chlap. Děje tam moc nebylo, ale emoce a atmosféra to vynahradily.

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Tak, jak se mi Selský baroko nelíbilo, z Rybí krve jsem zůstala s otevřenou pusou. Už to, že autor píše v er formě, mě dost překvapilo a vůbec to nevadilo. Příběh o vysídlování vesnic kvůli stavbě Temelína byl neskutečnej. Vyprávění na mě působilo tak sugestivně, že jsem z toho byla v nervu, jako by se mě to osobně týkalo. Až tady mi došlo, jaká to musí být hrůza a jak strašně to ovlivnovalo a likvidovalo životy mladých i starých. Fakt pecka.

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Skvělý, nádheŕný příběh. Daleko lepší než film. Příběh o černošských chůvách, které mohou vychovávat děti bělochů, ale o stejných právech si mohou nechat jen zdát.

24.06.2023

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Knižka, která způsobila čtenářskou revoluci a zahájila éru "brownování". Mně se moc líbila a do teď si myslím, že je to jeho nejlepší knížka. Dozvěděla jsem se spoustu poučnejch informací a jestli je to brak? Možná, ale není špatnej. Trochu jsem byla zklamaná z konce, kterej vyzněl jako spirituální červená knihovna.

30.09.2023

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Strašnej trhák, začátek invaze severského krimi. Nedivím se, syrová, studená detektivka. Jiná než na jakou jsme byli zvyklí.

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Divná mladá slečna chodí každý den na houby a vy nemůžete přestat číst. Je to skělý, má to atmosféru a je to prostě vynikající. Hodně kvalitní psaní. Trochu mi to pokazil závěr, nemám ráda, když není na konci jasno a tady sakra nebylo.

04.07.2023 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Gotický milostný román s úžasným vykreslením staré Barcelony. Místy lehce přitažené za vlasy a trochu jsem se v tom ztrácela. Ale stojí za to si přečíst.
- A pak přišlo druhý čtení a já jsem se zamilovala - do krásného jazyka, magického příběhu a pohádkové Barcelony. Jedna z nejúžasnějších knih

30.09.2023

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Moje nejoblíbenější Irvingova kniha patřící do mých TOP 10. Nádherný příběh plný lidskosti. Viděla jsem i film, ze kterého jsem byla rozčarovaná, ale tahle knížka se prostě zfilmovat nedá.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Přečteno už hodně dávno. Několikrát jsem viděla seriál, i ten byl super. Rozkošná knížka o světě viděném dětskýma očima.

23.06.2023 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Posloucháno na ČRo. Knihy paní Soukupové mám ráda a tahle se mi taky moc líbila, když jsem dala 5*. Tak proč po dvou měsících, kdy jdu napsat komentář, si vůbec nic nepamatuju. Jen pocit, že každému z té rodiny šlo jen o to svoje ...

11.02.2024 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Super. Do detailu promyšlená knížka. Nikdy nezapomenu na vánoční divadelní představení. Občas mě lehce nudily politický a náboženský fakta, ale dalo se to přežít.

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Pro mne nezapomenutelná kniha. Poslouchala jsem na ČRo a byla jsem nadšená z lehce magického, poetického a zároveň nesmírně lidského a citlivého příběhu. Jedna z mých "hladivých" knih.

30.07.2023 5 z 5

Poslouchala jsem na ČRo. Příběh paní, která se rozhodne odjet za manželem na ledové Špicberky, je pro mne něco jako prožít dobrovolně noční můru. Dny, které prožívala sama v chajdě tři na tři, ze které se nedalo několik dní ani vyjít, na mne působí klaustrofobicky a vůbec si něco takového nedokážu představit. Před autorkou, která v těchto podmínkách nezešílela, smekám.

30.07.2023 4 z 5

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Tak tohle mě fakt dostalo. Patří mezi moje TOP 10. Neskutečně silný příběh psaný s takovou lehkostí.

03.07.2023 5 z 5