prochajda prochajda komentáře u knih

Můj obdiv, nad tak mladým autorem a tak dobře popsané době padesátých let. Době plné strachu, lží a pomluv, udávání, zastrašování, donášení, vydírání, vyhrožování a psychického i fyzického nátlaku při kolektivizaci a znárodňování. Jsem zvědavá na další díl.

02.11.2023 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Zatracená doba, válka i padesátá léta, nacisti nebo komunisti, tolik hrůzy a věčného strachu, tolik zničených životů.
Na prvotinu opravdu strhující a obsáhlý román, který se četl jedním dechem. Těším se na další dílo autorky.

05.09.2023 5 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Tak nakonec to byla krásná kniha. Druhá polovina rozhodně lepší, měla spád. Byla jsem kdysi na Krétě a při čtení, jako bych tam byla znova.

25.08.2023 4 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Skvěle napsaná kniha, přesně vystihuje tehdejší dobu a život v socialismu. "Každá doba má svoje extrémy. Kdo ví co bude normální za dalších třicet let. A je škoda, že poučení z vlastních kotrmelců nemůžeme předat dětem. Žádná mladá generace nedá na tu starší. Zkušenost je nesdělitelná, každý si musí nabít nos sám." a pod to se klidně podepíšu. Doporučuji přečíst.

04.08.2023 5 z 5

Poslední zelené údolí Poslední zelené údolí Mark Sullivan (p)

Strhující životní příběh Emila a Adeline Martelových a jejich rodiny z konce 2.SV a padesátých let. Jejich nebezpečný a riskantní útěk před komunisty z východu na západ až do Ameriky. Oceňuji vytrvalost a víru v nový a lepší život ve svobodné zemi. ,,Nenimrej se ve špatných věcech, které se ti přihodí. Snaž se v každé krutosti vidět krásu, osvobodí Tě to. Odpusť rány, pokud chceš vyléčit zlomené srdce. Snaž se být vděčná za každý nezdar nebo tragédii, protože s touto zkušeností budeš silnější."

16.04.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Čtu případy této série postupně a tento díl se mi líbil nejméně. Spousta postav, vztahů, motivů, chvílemi jsem se ztrácela... nic napínavého a překvapivého.

11.06.2022 3 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Velmi čtivá a zajímavá kniha z lékařského prostředí v Londýně ve třicátých letech. Osudy začínajících sestřiček v nemocnici z rozdílných rodin a jejich lásky mě zaujaly, rozhodně si přečtu pokračování.

29.01.2022 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Dojemná kniha z drsného Afghánistánu. Několik příběhů navzájem propojených sourozenci. Přiznávám, že jsem chvílemi nevěděla o kom vlastně čtu, ale nakonec se osudy spojily.

23.01.2022 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Kniha o jedné oslavě narozenin, při které každý z manželů prožívá svou bolest....nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Chtěla jsem dát jen 4 hvězdičky, ale konec mě dostal, takže za pět.

15.05.2021 5 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Nádhera, Jojo mě nezklamala. Krásný příběh inspirován skutečností. Oblíbila jsem si milou Margaret i tajemnou Frances a jejich strastiplnou cestu na letadlové lodi Victoria z Austrálie do Anglie. Vřele doporučuji, já dočítala se slzami v očích.

30.07.2023 5 z 5

Tři sestry Tři sestry Heather Morris

Svědectví tří sester Mellerových Cibi, Magdy a Livi, které zažily hrůzy války v koncentračních táborech a útěk z pochodu smrti. Jejich slib otci, že si zůstanou nablízku, vzájemná láska, síla a naděje, spolu s velkou dávkou štěstí, jim dopřálo přežít a dostat se do země zaslíbené, kde žily se svými velkými rodinami. Dojemný příběh, plný bolestných vzpomínek z Osvětimi a Březinky.

05.03.2023 5 z 5

Sestřičky na příjmu Sestřičky na příjmu Donna Douglas

Skvělé a čtivé pokračování série o sestřičkách, kde dokončí svá studia a začíná jim další etapa života. Jak využijí svých znalostí a zda se opět sejdou v nemocnici si určitě nenechám ujít a přečtu si další díly...

08.07.2022 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Podařené pokračování předchozí knihy Medvědín. Kniha plná citů a mezilidských vztahů. Vyprávění o obyvatelích horského, drsného městečka jehož součástí je hokejová soutěž. Napsáno typickým napínavým způsobem. Rozhodně si přečtu další autorovy knihy.

24.12.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Krutá realita života.... dobře popsány životní útrapy lékaře v nemocnici.

09.09.2020 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Super detektivové, napínavý příběh a konec opravdu překvapivý.

23.08.2020 4 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Pecka, opravdu kniha k zamyšlení. Zpočátku sice trochu zmatené čtení, ale nakonec všechna tajemství do sebe zapadla. A vůbec jsem netušila, že 25.5.je mezinárodní den pohřešovaných dětí a jejich matkám se říká pomněnkové. S touto paní spisovatelkou jsem ještě neskončila.

31.05.2023 5 z 5

Sestřičky a zuřící válka Sestřičky a zuřící válka Donna Douglas

Sestřičkám v nemocnici Nightingale nastaly kruté časy. Zkáza války, nálety a ošetření zraněných, ale nezabrání láskám a krásným mezilidským vztahům. S touto sérií budu určitě pokračovat.

07.01.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Napínavý, i když chvílemi zdlouhavý příběh, ale rozhodně s překvapivým koncem....co si počít s takovým dokonalým synem?
Autorčina kniha Za zavřenými dveřmi se mi zatím líbila nejvíc.

27.09.2022 4 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Krásně a s humorem napsaná kniha o smrti, ztrátě, výčitkách a pocitu viny...o tom, jak žít dál, o touze po životě. Stařík Helmut a dívenka Paula se seznámili za komické situace, neznali se dlouho, ale dokázali si pomoci navzájem.

15.04.2022 5 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Dokonalá kniha o jedné tragédii, rodinné drama, obrovská ztráta, zoufalství, bolest, napětí, zklamání, pocit viny, odpuštění a velká životní naděje.
''Pořád jste tady, postupujte krůček za krůčkem, i když možná špatným směrem, ale přesto kupředu. Až se nakonec současnost stane minulostí a vy budete jinde, snad na lepším místě, než jste teď.'' Být mrtvá nestojí za nic, ale sledovat rodinu, jak si ničí život, je mnohem horší. ''

20.02.2022 5 z 5