Prince_of_book Prince_of_book komentáře u knih

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

Aspirant na mou Knihu roku.

Už dlouho mě žádná knížka nebavila jako tahle. I přesto, že jsem ji četl podruhé(poprvé v AJ), jsem se do ni začetl a bavila mě od začátku do konce. Spousta zajímavých informací, nápadů a moudrostí, které jsem třeba tušil, ale až v této knize jsem je našel "na papíře".

Mohu doporučit všem, kteří o ni uvažují a mohu s klidem říct, že jsem ji nečetl naposledy.

12.03.2023 5 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Velice zajímavé vesmírné scifi z pera českého autora Jakuba Hussara. Dostal jsem se k ní na doporučení kamaráda, jenž mi tento svazek také půjčil ze své sbírky. Musím říct, že ač bylo těžší se do knihy začíst, tak mě bavila víceméně od začátku až do konce.

Jediné, co mě poměrně iritovalo, bylo informování o blížícím se zvratu na konci většiny kapitol ve smyslu "škoda že jsem osobu XY viděla naposledy"..."a to zdaleka nejhorší mě mělo teprve potkat" atd...

Nezaznamenal jsem žádný obecný hype kolem této knihy, takže tím rozhodně není ovlivněno moje hodnocení - 9/10.

28.03.2022 4 z 5

Ako na zlato – Peniaze pre neveriacich Ako na zlato – Peniaze pre neveriacich Juraj Karpiš

Skvělá kniha z pera slovenského ekonoma Juraje Karpiše. Jak název vypovídá, dozvíme se v ní vše o zlatě. Proč zlato mít, jaká je jeho funkce v portfoliu, co ovlivňuje jeho cenu, ale také i to, co od zlata nečekat.

To nejdůležitější, co si z knihy beru já je, že zlato není investice, ale uultimátní pojistka, kdyby se tu všechno pos*alo.

Líbí se mi, že pan Karpiš říká, že upřímně doufá, že na svém zlatu prodělá...a proč?? To se dozvíte v této skvělé knize.

06.02.2022 5 z 5

Ekonomické bubliny Ekonomické bubliny Dominik Stroukal

Další skvělá kniha z pera ekonoma Dominika Stroukala.

Kniha pojednává o ekonomických krizích a je snahou nás naučit něco nejen o nich, ale částečně i něco o ekonomických teoriích, nebo také o skvělých ekonomech a jejich myšlenkách. A dělá to vskutku čtivou a lehce stravitelnou formou. Při čtení této knihy dle mě nebylo hluché místo a bylo v ní spousta užitečných informací.

Kniha je navíc aktuální, takže zobrazuje i data z "COVID" krize zpočátku roku 2020.

Za sebe nemůžu jinak než hodnotit 10/10.

17.01.2022 5 z 5

Bitcoin: Odluka peněz od státu Bitcoin: Odluka peněz od státu Josef Tětek

Skvělá kniha, ve které se paradoxně autor Josef Tětek nezaměřuje na samotný Bitcoin, ale spíše na jeho filosofii. V knize řeší rozdíl mezi měnou a penězi, proč jsou FIAT měny špatné, proč je důležité "odstátnit" peníze, podobně jako se to třeba povedlo s církví atd.

Autor zde neřeší vlastnosti Bitcoinu jako investičního aktiva, neřeší zde jeho technické vlastnosti, nebo to jak ho nakoupit, či jak ho držet, řeší zde jeho podstatu, proč vznikl a proč je důležité, že vznikl.

Podobná kniha, která se na Bitcoin nedívá z pohledu investora, ale z pohledu ekonoma a možná i filosofa byla v českých vodách potřeba a Pepovi Tětkovi se ji povedlo napsat velmi kvalitně.

Kniha je čtivá, je o zajímavém tématu a dobře zpracovaná, vhodně doplněná vtipnými "memes" a proto hodnotím 10/10.

02.01.2022 5 z 5

Investujte do zlata a stříbra Investujte do zlata a stříbra Michael Maloney

Velmi zajímavá kniha o investicích do cenných kovů.

Je v ní obrovsky cítit, že se někde poblíž autora motá R.Kiyosaki, protože kniha je napsaná, jako by ji psal sám Kiyo. Je jednoduchá, čtivá a pochopitelná. Pro mě velice zajímavý úvod do problematiky cenných kovů, jakožto investičního aktiva.

Snad jen škoda, že se autor nevěnoval více i nepřímému investování do cenných kovů(ETF, či akcie těžařů), zmínky v knize jsou, ale pro někoho by to mohlo být užitečné, nicméně chápu, že autor je vyznavačem fyzického kovu, a tak mu dává přednost v knize.

9,5/10

01.01.2022 5 z 5

Sněhová koule: Warren Buffett a škola života Sněhová koule: Warren Buffett a škola života Alice Schroeder

Velmi dobrá kniha o tom nejspíše nejlegendárnějším investorovi moderní doby. Od jeho narození až po současnost nám kniha ukazuje důležité střípky z Buffettova života a to jak investičního tak soukromého. Knihu jsem si užil od začátku do konce. Čteno v angličtině, protože originály bývají nejlepší.

Kdo od knihy očekává investiční doporučení a tipy, ten se nedočká a bude velmi zklamaný, kdo se ale chce o Buffettovi dozvědět něco více, bude nadmíru spokojen

19.12.2021 5 z 5

Být s tebou Být s tebou Antonie Nováková

Na začátek mého komentáře bych chtěl říct, že nejsem typický čtenář tohohle druhu knih, respektive jsem za svůj "knižní život" přečetl tyhle "slaďáky" jen dva..teda..teď už tři.

Kniha o nečekané lásce dvou mladých lidí, kteří mají oba své problémy v životě a spojí je "láska na první pohled". Kniha je psána velmi poutavě a tomu a díky zvolenému formátu krátkých kapitol velmi dobře čte, přečetl jsem ji víceméně na dva zátahy v jeden den.

Příběh se velmi dobře čte a zapůsobí na vás. Já při čtení tak nějak tušil zápletku a zhruba 20 stran před koncem jsem si říkal, že mi vlastně postavy nějak nepřirostly k srdci, tak po dočtení knihy pomalu se slzami v očích musím (a velmi rád) uznat opak.

Z počátku jsem se trochu ztrácel v přechodech mezi časovými linkami, ale v moment, kdy jsem se "našel", jsem si tyto "návraty do minulosti" začínal užívat a našel si v nich svou oblíbenou postavu.
Tyhle retrospektivní části krásně dokreslovali atmosféru a gradovali děj knihy tak, že jsem vyloženě čekal na další a další takovou část knihy.

Abych jen nechválil, tak musím říct, že mi určité části tak nějak neseděly. Myslím tím, pár frází z pohledu kluka, jenž by podle mě kluk nikdy takhle neřekl, respektive by je třeba řekl jinak a rozhodně méně korektně.

Ale to jsou opravdu jen drobnosti, které nijak nekazí můj výsledný dojem z této milé knihy.

Velmi dobrá práce.

9,5/10

28.11.2021 5 z 5

Jak myslí milionáři Jak myslí milionáři T.Harv Eker

Velmi zajímavá kniha, která se zpočátku tváří jako "zase další populistická knížka" o financích a svým způsobem i je. Spousta z "mouder" v knize je dávno známá a v určité podobě se již objevila v mnoha knihách, nicméně tato kniha je podává zase jinak a troufnu si říct, že narozdíl od většiny předchozích čtivě a zajímavě.

Jediné co snad knize chybí, je více stránek, zrovna u téhle knihy bych více obsahu určitě ocenil.

26.11.2021 4 z 5

Strážci Země Strážci Země Tomáš Crlík

Velmi příjemná kniha povídající příběh strážců Země.

Příběh byl uvěřitelný, poutavý a bavil mě od začátku až do konce. Finální zápletku jsem tak nějak odtušil, byla tam docela jasně viditelná "mezi řádky" nicméně i když se nakonec vyplnila, na kvalitě knihy se to nějak nepodepsalo.

Je vidět, že kniha míří spíše na dětské čtenáře, protože v ní není nějak extra složitá dějová linie a postavy jsou docela jednoduše popsané.

8,5/10

30.09.2021 4 z 5

Náhodná procházka po Wall Street Náhodná procházka po Wall Street Burton G. Malkiel

Velmi zajímavá kniha, která nás provede světem investování do akcií.

Dočteme se v ní o největších investičních krizích(tulipány, Nifty fifty, Internetová bublina, kryptoměny), proč vznikly, jak probíhaly a jak nakonec skončily. Dále se dozvíme něco o technické a fundamentální analýze, teorii moderního portfolia, Smart BETA investování a mnoho dalšího. V závěrečné části nějaké tipy jak v určité části svého života investovat, jaké mít portfolio a jak ho diverzifikovat.

Celkově mě kniha velmi bavila, i když jsem určité(pro mě v tu chvíli nedůležité) kapitoly skákal, nicméně tak to dělám skoro u každé "vzdělávací" knihy, co mě v tu chvíli nezajímá skočím, a když přijde doba, že to potřebuji, tak se ke knize vrátím a rád si to dočtu.

Hodnotím 8/10.

08.08.2021 4 z 5

Vynález jménem Bitcoin Vynález jménem Bitcoin Yan Pritzker

Krátká jednoduchá a výstižná kniha o této neskutečně zajímavé technologii, jakou Bitcoin bezesporu je.

Kniha na pár stránkách v co nejjednodušším podání popisuje Bitcoin tak, aby to měli šanci pochopit hlavně lidé neznalí Bitcoinu a kryptoměn obecně, protože pro zainteresované, zde není moc novinek, nicméně je zde pár zajímavostí i pro tyto znalé.

Knize není co vytknout a proto hodnotím 10/10

16.05.2021 5 z 5

Jak získávat přátele a působit na lidi - Dale Carnegie

Tato kniha mi v poličce ležela velmi douho a v dubnu konečně nastal její čas.

Autor zde pomocí jednoduchých kapitol plných příkladů z praxe řadí, jak vycházet s druhými lidmi a jak je svým způsobem donutit dělat to, co chcete vy.

Docela složité čtení velmi zajímavého tématu pro mě bylo poučné, ale zhruba v polovině knihy mi příklady z praxe začali připadat vykonstruovane tak, aby autorovi seděli do příběhu.
To ale nic nemění na kvalitě a zajímavosti myšlenek, které nám zde Dale Carnegie předkládá a z nichž by si určitě každý člověk dokázal něco vzít.

Hodnotím 8,5/10.

27.04.2021 4 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Knihu jsem si přečetl na doporučení a byl jsem k ní prvně rozpačitý. Někteří tvrdí, že kniha vám změní život a někteří, že je to naprostá blbost, což se ale většinou u tohoto typu knih stává a tak jsem se rozhodl udělat si vlastní názor.

Příběh v němž se objevují připodobnění k myším s sýrům se čte velice dobře, ať pro to, že je podaný velice jednoduše, nebo pro velká písmenka. Kniha předává podněty nejen na životní změny, ale i na to, jak se takovou neočekávanou životní změnou vyrovnat. Je už jen na člověku, zda chce nějaká moudra v knize vidět či nikoliv.

Za sebe nemám co knize vytknout. Téma, které by mohlo být popsáno na x set stránkách velmi vědeckým jazykem, vysvětluje velice jednoduše tak, že to zvládnou pochopit opravdu i děti(i když ty to budou brát spíše jako pohádku). Dá se přečíst doslova za pár minut a nějaká životní moudra se v ní určitě dají najít.

16.11.2020 5 z 5

Čtyřměstí Čtyřměstí Theo Addair (p)

První dí jsem zahlédl v knihovně a vzal jsem ho s tím, že ho zkusím a okamžitě po jeho dočtení jsem si šel i pro tento druhý.

Theo Addair stvořil něco velmi speciálního. Dokázal vhodně skloubit fantasy prvky, příběh, romanci a v druhém díle přidal dokonce i to, co mi v prvním chybělo a to propracovanější popis světa.

Za mě výborné pokračování se zcela(pro mě) nečekanými zvraty a postavami s nimiž jsem se v průběhu obou dílů dokázal ztotožňovat( s některými ne, protože to byli svině).

Hodnocení 9/10 je zde zcela na místě.

07.11.2020 4 z 5

Cashflow Kvadrant Cashflow Kvadrant Robert T. Kiyosaki

Po Bohatém tátovi a Fake moje třetí kniha od Kiyosakiho, tenkrát poslouchána jako audio.

Oproti Fake za mě daleko lepší, srozumitelnější a méně se opakujících věcí, oproti bohatému tátovi zase trošku slabší, protože víceméně rozvádí dost podobnou myšlenku ale chybí tomu trochu ten příběh který byl v Bohatém tátovi.

Moc nechápu komentář například Jacka Bauera přímo pode mnou, nebo respektive chápu, Kiyosakiho fylosofii a knihy neuznává, protože v oněch knihách nedává detailní příklad toho jak se z onoho bezdomovce stal milionářem, ale už moc nechápu ten hejt...proč? Pokud to člověka zajímá jak přesně to kiyosaki udělal, ať si o něm vyhledá něco na internetu. A navíc, kiyosaki i v této knize ony rady či myšlenky dává, ale jsou lidé kteří je buď nevidí, nebo nechtějí vidět, ale to nemusí nutně znamenat, že hned musí knihu zhejtovat, každopádně chápu, že sto lidi, sto chutí.

Za mě slušná kniha s určitými zajímavými myšlenkami, nad kterými se člověk může a také nemusí zamyslet.

Hodnocení 8,5/10 je jak jsem řekl mezi Fake(7/10) a Bohatým tátou(9/10)

27.10.2020 4 z 5

Hawking Hawking Jim Ottaviani

Tuhle knihu jsem dostal a jelikož jsem hawkinga znal(asi jako každý) jen velmi povrchně, rád jsem se o něm dozvěděl něco víc. Tahle obrázková forma byla pro mě vzhledem k tématům, který se Hawking věnoval, daleko stravitelnější, než kdyby se jednalo o psanou biografii.
Spoustě věcí z knihy jsem samozřejmě nějak extra nerozpomněl nebo jsem je nechápal, ale to je v pořádku a očekával jsem to.

Pro fandy hawkinga a fyziky to může být zajímavé zpestření pro ně i jejich knihovny. 8,5/10

11.09.2020 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Kevin Lynch

Knihu jsem dostal jako dárek a musím říct, že jsem z ní nadšený. O Jobsovi jsem se toho chtěl dozvědět víc než jsem věděl, jelikož nějaké Apple produkty používám. Moje očekávání kniha splnila na 100%, jelikož mi dala spoustu znalostí a vědomostí o jobsovi, jenž jsem předtím neměl.Grafická stránka je skvělá(dobře zvolený papír, grafy, fotky atd)

Body srážím akorát za občasné nesrovnalosti v grafech, jenž občas říkají něco jiného než kniha a občas neoznačené fotky osob, kde jsem nevědlě o koho jde.

9/10

23.08.2020 4 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Druhý díl je za mě ještě lepší než první díl, ale bohužel také ne perfektní. Příběh navazuje na první díl a přidávají se nám nové problémy, jež postavy musí řešit. Od smrti postav přes objevení se nových až po intriky těch starých. Všechno to do sebe půvabně zapadá až do určitého momentu, ve kterém autor trošičku změní styl rozhovorů a nezvýrazňuje jednoho z účastníků rozhovoru, což mě neskutečně mátlo vzhledem k tomu, jak jsem byl navyklý na nějaký styl.

Druhým problémem, který bude u každé knihy série je její obálka. Je krásná, ale zvolený styl a tvrdost papíru jí dodávají na křehkosti a dost se ničí, což ovšem nijak nesouvisí s dějem, ale mě to mrzí :/.

Hodnotím opět 9,5/10 a kdyby autor trochu nepozměnil ke konci knihy styl rozhovorů, tak dávám jasnou 10.

08.08.2020 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Tuto knihu jsem si i s jejím druhým dílem koupil pár dnů po humbookfestu, kde byli přednášky s autorem Jayem Kristoffem, který mě na nich zaujal. Musím ale říct, že jsem knihy celého půl roku odkládal a odkládal a na NIkdynoc přišla řada až teď.

Oh god....takovou chybu snad už nikdy neudělám. Tato kniha jako by byla napsaná přímo pro mě. Od drsnějšího stylu, přes poutavý příběh až po celkem vtipné jména postav jako Pan laskavý nebo třeba Pšt. Kniha mě od začátku do konce bavila a musím říct, že až do konce jsem nevěděl jak to vlastně skončí a kdo proti komu bude stát.

Má i své nedostatky jako trošku stereotypní zápletku tipu: zradit milovaného nebo mu pomoci nebo třeba touhu po pomstě. Musím ale říct, že tuto malilinkatou stereotypnost přebil autorův popis situace a samotný příběh a jeho postavy, jejichž příběhy mě neskutečně bavili.

Jediné co mi po pár desítkách stránek trošku pilo krev byli popisy pod čarou, kterých bylo tak moc, že jsem je brzy začal ignorovat.

Nicméně knihu jsem přečetl na moje poměry hodně rychle a posledních 150 stran na jeden zátah a ihned po dočtení jsem sáhl po druhém díle, takže mi nezbývá nic jiného než udělit hodnocení 10/10 a hurá na Boží hrob. :)

01.05.2020 5 z 5